Přehled tisku

Mirek Topolánek
0:00
/
0:00

Komentáře pondělních deníků se shodují v tom, že menšinové vládě premiéra Mirka Topolánka se s největší pravděpodobností nepodaří získat důvěru Poslanecké sněmovny. Listy se zamýšlejí nad tím, proč i přes toto nebezpečí Topolánek vládu sestavil a jaký bude další vývoj na politické scéně. Neshodují se ale, zda východiskem budou předčasné volby, nebo třeba velká koalice.

Mirek Topolánek,  foto: ČTK
Komentáře pondělních deníků se shodují v tom, že menšinové vládě premiéra Mirka Topolánka se s největší pravděpodobností nepodaří získat důvěru Poslanecké sněmovny. Listy se zamýšlejí nad tím, proč i přes toto nebezpečí Topolánek vládu sestavil a jaký bude další vývoj na politické scéně. Neshodují se ale, zda východiskem budou předčasné volby, nebo třeba velká koalice.

Komentátor Mladé fronty Dnes si myslí, že Topolánka teď čeká - podle názvu filmu Mission Impossible - nesplnitelný úkol. Předčasné volby jsou jediným rozumným řešením povolebního zádrhele. Topolánek k nim však musí dojít čestnou cestou dohody, které se Paroubek zuby nehty brání. O to je Topolánkova mission ještě více impossible, domnívá se autor. Předpovídá také, že nadcházející měsíc chce Topolánek využít k tomu, aby prorazil kruhovou obranu předsedy ČSSD Jiřího Paroubka.

Miroslav Kalousek
Komentátor Lidových novin se zamýšlí nad situací prezidenta Václava Klause ve chvíli, kdy Topolánkova vláda nezíská parlamentní důvěru. Zatímco politické strany mají své počínání do konce října víceméně narýsované, hlava státu musí zvažovat nejen své vyhlídky, nálady uvnitř stran, ale i veřejné mínění či ústavní čistotu svého počínání. Ačkoli prezident rád operuje svou nadstranickostí a fakticky nemůže politiky ke kompromisu donutit, neexistuje pro něj nyní žádná "zlatá střední cesta", poznamenává autor.

Komentátor deníku Právo píše, že voliči rozhodli pro velkou koalici. Kdyby si takto volební výsledky přečetli i "chlapci z Jánského vršku, co spolu mluví", byla by zde už dávno funkční vláda. Jiří Paroubek by se tomu sotva bránil. Neboť nemylme se: opoziční smlouva v každé formě je nemravnost. Velká koalice je naproti tomu standardní řešení, uvedl autor. Poukazuje i na to, že nový premiér Topolánek chce při jednání sněmovny o důvěře jeho kabinetu "proklet" jakoukoli možnost velké koalice ČSSD a ODS. Na jedné straně tím pohrdá rozhodnutím voličů, na straně druhé dopouští se chyby u politika neodpustitelné, když říká nikdy, uvedl komentátor deníku Právo.

Mirek Topolánek
Další komentátor Lidových novin se zamýšlí nad situací v KDU-ČSL po rezignaci jejího předsedy Miroslava Kalouska poté, co na kritiku členské základny narazila jeho snaha domluvit se na vládě s ČSSD, již by tolerovala KSČM. Přes poslední emotivní reakci stranických řad na Kalouskovo salto mortale se proto dá předpokládat, že jeho plán na spolupráci s ČSSD, který dramaticky představil jako východisko z nouze, není pohřben navždy. Kalousek totiž reagoval na reálné nebezpečí, které se s jeho odchodem ještě zvýšilo. A sice, že lidovce nebude potřebovat vůbec nikdo - ani jedna ze dvou hlavních stran a nakonec ani voliči. Politiků, kteří to cítí podobně, je ve straně dost, napsal autor komentáře Lidových novin.

Komentátor Hospodářských novin předpovídá, že Topolánkově menšinové vládě se při dnešním stavu věcí ztěžka podaří protáhnout sněmovnou byť jediný zákon. Předseda vlády toužil stát se českým Dzurindou - někým, kdo reformy opravdu dělá, nikoli jen o nich mluví. Na to si však musí nechat zajít chuť, píše autor. Vládnout bez legislativní podpory se podle něj dá v různých resortech různě. Zatímco zahraniční politiku lze takto provádět bez větších obtíží, pravicový ministr sociálních věcí bude bez reformních zákonů "vypadat jako bambula". Autor se také ptá, na jakou kariéru budou ministři lákat nové schopné podřízené, když jim mohou slíbit práci jen na pár týdnů. Noví ministři by podle komentátora měli také veřejnost seznámit s tím, jakým způsobem chtějí vyvolat předčasné volby.


První zahraniční cesta Mirka Topolánka ve funkci premiéra povede na Slovensko. Při středečním fotbalovém utkání Česka a Slovenska v Bratislavě se neoficiálně sejde s předsedou slovenské vlády Robertem Ficem. Píše to Mladá fronta Dnes. Slovenští a čeští fotbalisté se utkají v rámci kvalifikace mistrovství Evropy. List připomněl, že Fico je přítelem hlavního Topolánkova politického protivníka, předsedy ČSSD a dosavadního předsedy vlády Jiřího Paroubka, jehož před volbami vychvaloval právě proti Topolánkovi. Předseda ODS Topolánek zase vychvaloval hlavního Ficova soupeře, expředsedu slovenské vlády Mikuláše Dzurindu. Topolánek v tom podle listu nevidí vůbec žádný problém. "Bude to pouze krátká návštěva, protože vztahy se Slovenskem jsou nadstandardní. Ani nemám pocit, že bychom s Robertem Ficem měli řešit něco zásadního,"řekl. Mluvčí slovenské vlády Silvia Glendová se ke schůzce nechtěla příliš vyjadřovat.


Hospodářské noviny a Lidové noviny si všímají varování bývalého ministra financí Bohuslava Sobotky, že ČSSD bude tolerovat schodek státního rozpočtu maximálně do výše 90 miliard. Za posledních pět let dokázal (Sobotka) státní pokladnu zadlužit o zhruba 380 miliard, ale nyní se nově pasoval do role Socánka Spořínka, napsaly Lidové noviny. Sobotka svůj postoj zdůvodňuje obavami o dobrý rating České republiky a cenu hypoték. Na to měl ale podle Lidových novin myslet hlavně v uplynulých letech, kdy "pečoval" o státní pokladnu. Teď už je pozdě. Už si (Sobotka) nepamatuje, které předvolební sliby ten schodek zavinily a které strany pro něj hlasovaly? Kdo ten rozpočet od jara připravoval? Která vláda na odchodnou ještě zvýšila důchody, ptají se Hospodářské noviny. V nedělní televizní debatě sklidil Sobotka posměch kolegů i moderátora. Na místě je však spíš pláč, uzavírají Lidové noviny.


Některé listy se také zabývají začínajícím novým školním rokem a českým školstvím. Komentátor Mladé fronty Dnes píše, že prvotní úkol školy je zaměstnat děti v době, kdy jsou rodiče v práci. Jiné rozumné vysvětlení nenalezneme. Představa, že se děti ve škole učí číst, psát a počítat, je mýtus šířený školou samou. Většina populace tyto dovednosti stejně ovládá celý život na úrovni druhé třídy, uvedl autor.

Prezident Václav Klaus nevidí v současném českém školství žádné velké reformy. Přál by si také, aby školství konečně dostalo takové ministra, který by měl vizi a byl ochoten pro její prosazení něco udělat. Klaus to řekl v rozhovoru pro zvláštní přílohu Mladé fronty Dnes, kterou list připravil k začátku školního roku. O českém školství si Klaus myslí, že není špatné, ale mohlo by být lepší. K nynějším školským reformám Klaus v rozhovoru řekl: "Žádné velké reformy kolem sebe nevidím. Změny, které se provádějí, jsou pod mou rozlišovací schopností. Tak moc do detailů školství nevidím. Nesmírně bych si ale přál, aby naše školství konečně dostalo takového ministra školství, který by měl vizi a byl ochoten pro její prosazení něco udělat. Dosud tomu tak nebylo."


Češi kupují stále více biopotravin - tedy produktů vyrobených bez pesticidů a umělých hnojiv a zpracovaných bez aditiv. To jsou tak zvaná éčka - chemická barviva a dochucovadla. Deník Právo konstatuje, že biopotraviny ale zatím vyhledává úzká skupina lidí - jde o ženy vysokoškolačky, ve věku mezi 25-ti a 44-ti lety, se středním až vyšším příjmem. Největší počet zákazníků je z Prahy. Třetina z nich dává přednost produktům vyrobeným v České republice. Lidé nakupují hlavně čerstvé biomléko, maso i pečivo. Ve vejcích ekozemědělci nestačí pokrýt poptávku, ale naopak obilniny vyvážejí.