Přehled tisku

Václav Klaus a Mirek Topolánek, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Nad pasivitou prezidenta Václava Klause v povolebních vyjednáváních, kterou označuje za překvapivou, se zamýšlí komentář Hospodářských novin. Jisté je pouze to, že prezident bude sledovat vlastní zájem. Není na tom nic špatného, protože to dělá víceméně každý. Je zřejmé, že Klaus nebude preferovat násilné a úzké řešení, ale nějaké široké, které mu poskytne silné šance být prezidentem znova, předpověděl autor.

Václav Klaus a Mirek Topolánek, foto: ČTK
Nad pasivitou prezidenta Václava Klause v povolebních vyjednáváních, kterou označuje za překvapivou, se zamýšlí komentář Hospodářských novin. Jisté je pouze to, že prezident bude sledovat vlastní zájem. Není na tom nic špatného, protože to dělá víceméně každý. Je zřejmé, že Klaus nebude preferovat násilné a úzké řešení, ale nějaké široké, které mu poskytne silné šance být prezidentem znova, předpověděl autor. Podle něj je otázka, jak si teď stojí vztah Klaus - Paroubek. S tím mohou souviset i frekventované kuloární spekulace o tom, že Paroubek bude nějak odstaven a do vládní hry může znovu vstoupit i Miloš Zeman. Čekají nás možná ještě různá překvapení, uvedl autor komentáře Hospodářských novin.


Martin Štěpánek, foto: ČTK
Komentátor Lidových novin odpovídá na otázky, jaké předpoklady má herec a publicista Martin Štěpánek pro výkon funkce ministra kultury a čím si mohl získat premiéra Mirka Topolánka: Tím, že stále hlasitěji obdivuje ODS. Na prosincovém kongresu promluvil tak dobře, že mu přítomní dlouho tleskali. Vypadá to tedy na jmenování za obdiv. Ne Štěpánek, ale Topolánek je ovšem na vině. Ministerstvo kultury ho moc nezajímá. Neměl by ho potom radši zrušit?


Další komentátor Lidových novin s ohledem na poslední výroky politiků ČSSD a ODS dospívá k závěru, že policie se stala nástrojem politiků. Píše, že to, jak předseda ČSSD Jiří Paroubek po volbách lpí na setrvání v exekutivě a především jak se snaží za každou cenu udržet vliv své strany na represivní složky, je důkazem minimálně toho, že sociální demokraté policii rozvrátili. Skeptický je ale autor i k Ivanu Langerovi (ODS), který se má stát ministrem vnitra v nové vládě premiéra Topolánka. Výroky Ivana Langra žel neslibují nápravu, ale jen převzetí současných metod a přesměrování policejního "hnojometu" na opačnou stranu, soudí autor.


Mirek Topolánek, foto: ČTK
Komentátor deníku Právo píše o moci výkonné, zákonodárné a soudní v Česku. K formované vládě premiéra Topolánka poznamenává, že zřejmě vzniká podle hesla "kdo ještě nebyl ministrem, nechť se přihlásí na Jánském vršku", kde sídlí vedení ODS. Kabinet se podle autora flikuje a lepí jako děravá pneumatika. Vznikající vláda důvěru nevzbuzuje. Už jen deklarovaným cílem a tím jsou nové volby, v nichž by pomýlení voliči dostali příležitost volit "pravě", napsal mimo jiné. Další komentátor Práva polemizuje s varováním ODS, že uprostřed Evropy hrozí komunistická totalita.


Protichůdná a někdy nečitelná stanoviska různých stran k tomu, koho by podpořily a koho ne při vyjednávání o vládě, komentuje autor v Mladé frontě Dnes. Čím víc záhad a bezvládí, tím víc naděje, že jednoho dne začnou lidé považovat i pochod silné nohy na Prahu za spásné řešení, varuje komentátor.

Pravděpodobní členové budoucí vlády, foto: ČTK
Před parlamentním hlasováním o důvěře své vládě premiér Mirek Topolánek před poslanci veřejně slíbí, že i kdyby po podzimních volbách měla ODS a ČSSD ústavní většinu v Senátu a obě strany mohly ve velké koalici změnit volební systém, občanští demokraté to neudělají. Topolánek to řekl v rozhovoru pro Hospodářské noviny. Svoji vládu označil za překlenovací. Stejný termín použil ve čtvrtečním rozhovoru pro Českou televizi i exprezident Václav Havel. "Má nás dostat z bodu A do bodu B, přičemž není úplně jasné, co ten bod B je," popsal Topolánek. Podle něj platí, že jedním z hlavních cílů je dostat se k předčasným volbám. O svých záměrech chce předseda občanských demokratů přesvědčit i sociální demokraty - chce navštívit zasedání jejich poslaneckého klubu. Nevylučuje také, že se domluví s někým jiným v ČSSD než s jejím předsedou Jiřím Paroubkem. Nevyloučil, že jeho vládu podpoří i lidovci a zelení, s nimiž původně kabinet sestavil. Za tři hlavní úkoly své vlády označil Topolánek přípravu státního rozpočtu na příští rok, nastartování prací na českém předsednictví v EU a kroky, které by mohly vést k předčasným volbám. Chce také udělat kroky, na nichž se už politická scéna shodla, anebo shoduje - to se týká například registračních pokladen. Ministři ve vládě premiéra Mirka Topolánka budou mít volnou ruku k personálním změnám na místech, kde je těsně před volbami a po nich provedli například dosavadní ministři zdravotnictví a kultury David Rath a Vítězslav Jandák. Topolánek pokládá za nemravné všechny personální změny či dokonce účelové čistky učiněné tři měsíce před volbami a po nich.


Cyril Svoboda, foto: ČTK
Dosavadní ministr zahraničí a bývalý místopředseda KDU-ČSL Cyril Svoboda v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes popřel, že se v zamýšlené vládě sociálních demokratů a lidovců, již by tolerovala KSČM, zajímal o křeslo ministra pro evropské záležitosti. "Je to pitomost. Neustále se dělá pomlouvačná kampaň proti mně,"řekl. Za "pitomost" označil i údajné tvrzení bývalého předsedy KSČM Miroslava Grebeníčka, podle něhož byla menšinová vláda ČSSD s lidovci tolerovaná KSČM na stole už v roce 2002, když byl Svoboda předsedou KDU-ČSL a kdy "rebelovala" tehdejší unionistka Hana Marvanová. Svoboda také řekl, že neuvažuje o tom, že by se ucházel o post velvyslance Česka v zahraničí. Teď neusiluje ani o žádný post v žádné vládě. K dalšímu působení v KDU-ČSL řekl, že mu jde o návrat ke stylu, který lidovcům zajistil úspěch. Připomněl, že sám reprezentoval styl, který lidovce přivedl hlavním vchodem do Strakovy akademie. Naznačil, že styl jeho nástupce Miroslava Kalouska je spojen s volebním neúspěchem.


Vláda designovaného premiéra a šéfa ODS Mirka Topolánka musí buď dokončit stávající privatizační proces Aera Vodochody, nebo ho nastavit jinak. V rozhovoru pro Lidové noviny to řekl budoucí ministr průmyslu a obchodu Martin Říman. "Není možné udržovat firmu v dnešním stavu. Na to vláda mandát určitě má," prohlásil Říman. Pokud dojde k dohodě o předčasných volbách, tato vláda by podle Římana neměla privatizovat takové firmy, jako jsou Česká pošta, Česká správa letišť, České aerolinie (ČSA) či ČEZ. Případnou pomoc ČSA, které v pololetí zvýšily ztrátu hospodaření na 773 milionů korun a pro svou další existenci budou podle prezident firmy Radomíra Lašáka potřebovat finanční injekci od státu, si bude muset vláda podle Římana dobře rozmyslet. "Obávám se ale, že by to bylo kvalifikováno jako nedovolená veřejná podpora," uvedl. Na pomoci by se podle něj měli aspoň částečně podílet i Lašákův předchůdce Jaroslav Tvrdík a ČSSD. "Aspoň nějakou alikvotní částí, jako se jiní lidé, když udělají nějakou prokazatelnou chybu, na škodě v podniku podílí," uvedl Martin Říman v rozhovoru pro Lidové noviny.


Projev k novému školnímu roku si na pondělí chystají jak dosavadní ministryně školství Petra Buzková, tak Miroslava Kopicová, která by měla být ministryní školství v nové vládě premiéra Mirka Topolánka. Píše to deník Právo. Připravenost obou žen projev pronést souvisí s nejasnostmi kolem jmenování Topolánkovy vlády. Právo píše, že slavnostní akt jmenování nové vlády se má na Pražském hradě uskutečnit v pondělí odpoledne. Buzková Právuřekla, že si projev musela připravit, protože nebude-li nová vláda do pondělního rána, bude Buzková stále ve funkci. "Jestli tedy budu 4. září - byť ministryně v demisi - tak přednesu projev já. Zvlášť za této politické situace bude můj projev velmi minimalistický a opravdu se soustředím jen na zahájení školního roku,"řekl Buzková. Přichystaná je i Kopicová, dosavadní ředitelka Národního vzdělávacího fondu. "Něco připraveného má,"řekla Právu její spolupracovnice. Podle ní má být rozhovor s Kopicovou vysílán v Českém rozhlase deset minut před osmou hodinou.


Sehnat anabolika na internetu není nic složitého. Osobně si to ověřil reportér Mladé Fronty Dnes. Tablety anabolických steroidů v originálním balení získal na černém trhu během pár hodin. Potřeboval k tomu jenom přístup na internet a dva tisíce korun. Překupník si pouze ověřil, že už jeho zákazníkovi bylo osmnáct let. Prodej dopingových látek totiž zatím není trestný - pokud tedy nejde o drogový trh. Být dealerem látek, které podporují růst svalů, dnes znamená výnosnou živnost. Profesionální kulturistika se totiž už bez takových preparátů neobejde. Dopuje až devadesát procent kulturistů a čím dál víc kondičních sportovců. Ministerstvo školství spolu s Českým antidopingovým výborem už ale sepisuje zákon, který by užívání dopingu postavil mimo zákon.