Přehled tisku

ČSSD, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Pokusy, jak obelstít volební výsledek, byly podle komentářů pondělního tisku vyčerpány. Je tedy potřeba se k němu vrátit. Dal jen dvě čisté možnosti: nějakou formu velké koalice mezi ODS a ČSSD, nebo předčasné volby, píše Mladá fronta Dnes. Dodává, že druhá varianta se po třech měsících ukazuje jako jediné rozumné řešení.

Mirek Topolánek,  foto: ČTK
Pokusy, jak obelstít volební výsledek, byly podle komentářů pondělního tisku vyčerpány. Je tedy potřeba se k němu vrátit. Dal jen dvě čisté možnosti: nějakou formu velké koalice mezi ODS a ČSSD, nebo předčasné volby, píše Mladá fronta Dnes. Dodává, že druhá varianta se po třech měsících ukazuje jako jediné rozumné řešení.

V podobném duchu rozebírají současnou politickou situaci také Hospodářské noviny, podle nichž se politici ocitli znovu na začátku. Jen o sobě kvintet vyjednavačů ví o něco více a věří si o mnoho méně. Už v povolební noci bylo jasné, že jsou jen dvě čistá řešení: velká koalice a předčasné volby. Všechny ostatní vlády mohly přivést k životu jen podrazy: cynické porušení slibů nebo přestup do tábora protivníků, poznamenává list. Konstatuje, že politici už prošli většinu slepých uliček - trojkoalici i skrytou velkou koalici, šéf ČSSD Jiří Paroubek si také vyzkoušel zatáhnout jednu z menších stran do vlády s podporou komunistů. Předseda ODS Mirek Topolánek si nyní podle listu - po několika velkých chybách minulých dní - počíná velmi rozumně, když se snaží postavit překlenovací vládu vedoucí zemi k předčasným volbám. Ústava k nim nabízí jen těžké cesty.

Zprava: Jiří Paroubek,  Bohuslav Sobotka,  Miloslav Vlček a Michal Hašek,  foto: ČTK
Má ale šanci k nim dojít: zájem mají všichni s výjimkou ČSSD. Nový premiér by tak mohl počítat až se 126 hlasy. Nejméně jistý je hlas komunistů. Vojtěch Filip nekývne dříve, než mu Paroubek sdělí, že jejich společný projekt nemá šanci. Souhlas komunistů tak bude jasným důkazem, že dosluhující ministerský předseda se svého pokusu vzdal, uvádějí Hospodářské noviny s tím, že nové volby jsou nejlepší cestou z politické krize.

Podle Lidových novin už zbývá jen shodnout se na termínu předčasných voleb, vybrat způsob dočasného vládnutí a změnit volební systém. Autor úvodníku si myslí, že by Topolánkova vláda mohla vládnout bez důvěry až do předčasných voleb. Termín? Mohl by vypadnout po říjnových volbách. A přívlastek? Ať se klidně nazývá po indiánsku: vláda, která bude zemi vládnout až do předčasných voleb, píší Lidové noviny.

Podle něj Svoboda pouze vyjádřil překvapení nad obratem ve vyjednávání, ale slovem nezaprotestoval ani ve chvíli, kdy Kalousek oznamoval souhlasné stanovisko lidoveckého předsednictva novinářům. Svoboda odmítl spekulace o tom, že ve čtvrtek jednání s ČSSD podporoval.

Cyril Svoboda
Místopředseda KDU-ČSL Cyril Svoboda měl podle deníku Právoúdajně zájem o křeslo šéfa Poslanecké sněmovny. List s odvoláním na některé vrcholné představitele ČSSD píše, že Svoboda chtěl funkci získat výměnou za podporu lidoveckého předsedy Miroslava Kalouska v jednáních se sociálními demokraty. Informaci listu potvrdili předseda poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek, šéf premiérových poradců Jaroslav Tvrdík i místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. Svoboda to důrazně popírá. Deník Právo píše, že předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek na takový požadavek nemohl přistoupit, protože pokud by ČSSD sestavovala vládu, patřilo by křeslo šéfa dolní komory opoziční ODS. Cyril Svoboda je podle listu nyní terčem kritiky svých spolustraníků, kteří mu vyčítají, že ve čtvrtek Kalouskovi nedokázal zabránit v pokračování rozhovorů s Paroubkem. "Když nyní mluví o tom, jak je taková vláda nemožná, proč to neřekl již na jednání předsednictva?", kritizoval Svobodu jeden z účastníků čtvrtečního jednání vedení KDU-ČSL. "Byl jsem proti, jsem a budu proti vládě s KSČM. Já jsem jenom tyto své aktivity nechtěl vyvíjet mimo KDU-ČSL," uvedl v rozhovoru pro pondělní vydání časopisu Týden. Podotkl také, že předsednictvo strany o účasti ve vládě s ČSSD podporované komunisty nehlasovalo. "Nevím, kde se ta informace vzala, možná ji někde řekl náš mluvčí, ale my jsme prostě o ničem takovém nehlasovali. O tom může rozhodnout jedině celostátní výbor. Já jsem s tím každopádně nesouhlasil,"řekl. Deníku Právo totéž potvrdil úřadující předseda KDU-ČSL Jan Kasal. "Nehlasovali jsme. Vzali jsme na vědomí informaci," uvedl. Podle něj pouze zazněla otázka, zda má někdo něco proti tomuto návrhu, a nikdo neřekl ne. "Považovali jsme za možné, aby se ta varianta testovala. Ale samozřejmě to bylo limitované tím, že Paroubek neměl pověření. Šlo o konzultace," dodal. Deník Právo píše, že Svoboda byl jedním z lidovců, s nímž s počítalo v případné Paroubkově vládě. Zřejmě by ale nedostal post ministra zahraničí, v němž působí dosud, nýbrž křeslo ministra pro evropské záležitosti, dodává list.


Ministr zdravotnictví David Rath měří dvojím metrem, upozorňuje Mladá Fronta Dnes. Farmaceutická firma Zentiva se nebude muset kvůli nové lékové vyhlášce uskrovnit tolik jako ostatní - výrobci léčiv i pacienti. Vstřícná odvolací komise ministerstva jí svým rozhodnutím ušetří až 31 milionů korun. Jednatelkou Zentivy je přitom družka Davida Ratha, Renata Horká. Propočty získal deník od jedné z konkurenčních firem. Všechny farmaceutické společnosti se mohly odvolat proti rozhodnutí ministerstva, kolik budou pojišťovny za léky platit. Většina z nich ale neuspěla. Ministr Rath je podle svých slov překvapený. O tom, že s ministerstvem vyjednává Renata Horká, prý nevěděl. To, že byla Zentiva úspěšnější než ostatní firmy, vysvětluje tím, že vyrábí jen levné kopie léků, píše Mladá fronta Dnes.


Policejní Útvar pro odhalování organizovaného zločinu čeká na podzim reorganizace. Jak píší Lidové noviny, někteří policisté by měli přejít do nového protiteroristického centra. Zaměstnanci útvaru to považují za odvetu politiků jejich šéfovi, Janu Kubicemu. Ten před volbami zveřejnil tzv. Kubiceho zprávu, poukazující na údajné prorůstání zločinu do státní správy. Ministr vnitra František Bublan se ale takovým úvahám brání. Reorganizace má zlepšit práci policie. Policisté z útvaru pro odhalování organizovaného zločinu nebudou rozhodovat o koncepci. Naštvali mě, řekl Lidovým novinám ministr Bublan. O tom, že jsou mezi policisty spory, se už mluví delší dobu. Jeden z detektivů protikorupční složky popisuje, že mezi policisty vypukla doslova válka.


Českem se šíří včelí mor, píše deník Právo. Pro včelaře je nákaza pohromou, musí totiž spálit všechna svá včelstva. Bakterie se šíří hlavně na Plzeňsku, v Jižních Čechách nebo na Prostějovsku. Nemoc včel je způsobená bakterií, která napadá jejich zárodky. Množí se neuvěřitelnou rychlostí a ve dřevě dokáže přežít až padesát let. Do Čech se bakterie dostala zřejmě s dováženým medem. Včely se nejspíš nakazily z vyhozených obalů se zbytky medu například v restauracích. Protože čeští včelaři nesmějí podle zákona používat antibiotika, jedinou ochranou je, kromě vybití, důsledná hygiena a ochrana před dalšími včelími nemocemi.


Politici vyjednávají o nové vládě, ale přitom mají i desítky jiných, menších schůzek. Hledají si nová místa. Jak píše Mladá Fronta Dnes, rozdělují si trafiky. Jako první si budou místa hledat náměstci a vysocí úředníci ministerstev. Ta se totiž obsazují podle politického klíče a každé čtyři roky se začíná nanovo. Chod ministerstva to vždycky aspoň na tři čtvrtě roku ochromí, říká poradce ministra Urbana, Aleš Cincibus. I on si bude hledat zaměstnání. Zatím ale vyčkává. Mezitím zasedá v dozorčích radách podniků ČEZ a Čepro. Místa shánějí i někteří poslanci. Většinou na vlastní pěst. Systematicky se, podle jednoho z nich, o své ovečky stará jen KDU-ČSL. Úspěchy měli například členové upadající Unie Svobody. Ivan Pilip si vyjednal lukrativní pozici viceprezidenta Evropské investiční banky, Dana Bérová by ráda šéfovala České poště.