Přehled tisku

Václav Klaus (vlevo), Mirek Topolánek a Jiří Paroubek, foto: ČTK
0:00
/
0:00

"Může se Václav Klaus s úspěchem zhostit role ,čestného makléře', který po dvouměsíčním přešlapování přivede naše zaťaté politické aktéry k rozumu a postará se o vznik vlády?" ptá se v komentáři čtvrtečních Lidových novin Martin Weiss. V prezidentových posledních krocích může podle něj někdo vidět přihrávku Paroubkovi.

Václav Klaus  (vlevo),  Mirek Topolánek a Jiří Paroubek,  foto: ČTK
"Může se Václav Klaus s úspěchem zhostit role ,čestného makléře', který po dvouměsíčním přešlapování přivede naše zaťaté politické aktéry k rozumu a postará se o vznik vlády?" ptá se v komentáři čtvrtečních Lidových novin Martin Weiss. V prezidentových posledních krocích může podle něj někdo vidět přihrávku Paroubkovi. "Zatímco o předsedovi ČSSD od voleb neřekl křivého slova, v jeho vyjádřeních o Topolánkovi nelze přehlédnout štiplavou přezíravost," domnívá se Martin Weiss.
Prezident Václav Klaus
Jenže Klausova vstřícnost vůči nějaké formě velké koalice prosvítá podle komentátora Lidových novin příliš jasně na to, aby mohl být vnímán jako neutrální moderátor. A tak se vše vrací k opoziční smlouvě. Současní politici ODS ji hodnotí z velmi pragmatického a měřitelného úhlu: ODS na ní v roce 1998 politicky prodělala. "A tady není o čem diskutovat. Jenže to Klaus nechce slyšet. Zato je vidět, že pokud by dnes jednání dospěla k nějaké variaci na opoziční smlouvu, pro Klause by to znamenalo potvrzení, že tehdy v roce 1998 jednal správně," uzavírá Martin Weiss svůj komentář v Lidových novinách.


Hospodářské noviny si všímají problémů českých domácností s dluhy. Soudy v zemi začínají být podle listu zavaleny žalobami bank a splátkových firem. S rostoucí zadlužeností se totiž zvyšuje i počet lidí, kteří přecenili své síly a nedokáží splácet své úvěry. Přitom stále více dlužníků se dostává až k soudu. Tam končí chudší lidé, kteří si u splátkových firem nakoupili na úvěr různé spotřební zboží. "Je pochopitelné, že ti lidé chtějí prát v pračce nebo koukat na hezkou televizi. Ale u jednotlivých případů pak zjišťují, že v době, kdy si brali úvěr, již měli tři jiné a spláceli polovinu ze šestitisícového platu," uvedl pro Hospodářské noviny Pavel Suchý ze soudu v Ústí nad Labem.


Foto: ČTK
O bodovém systému se stále diskutuje, a proto také plní stránky novin. Čtvrteční Mladá fronta Dnes zveřejnila výzkum agentury AVE Marketing, ze kterého vyplývá, že nový zákon je příliš přísný. 809 respondentů mělo mj. hodnotit to, jaké přestupky za volantem jsou podle nich trestány přísně. Více jak polovině dotázaných vadil nejvíce trest za jízdu bez rozsvícených světel a téměř třetině se nezdály postihy za jízdu bez bezpečnostních pásů nebo překročení rychlosti v obci o méně než dvacet kilometrů v hodině. Téměř polovina dotázaných však zároveň nevěří, že systém pomůže proti pirátům silnic, kteří si s dodržováním pravidel nedělají příliš starosti, uvádí Mladá fronta Dnes.


Oštěpař Jan Železný,  foto: ČTK
"Nechci, aby vypadal namyšleně, ale říkal jsem přeci, že chci medaili. A věřil jsem tomu i po špatné kvalifikaci," prozradil v rozhovoru pro Lidové noviny oštěpař Jan Železný, který získal na mistrovství Evropy v lehké atletice bronz. Tímto mistrovstvím se loučil s velkými šampionáty. "Je to pro mě strašná satisfakce. Končit ve čtyřicítce s medailí, to by nikdo nenaplánoval," svěřil se Lidovým novinám Jan Železný.

"Na šampionátech a olympiádách získal Jan Železný během dvaceti let jedenáct medailí. Třikrát pozlatil svou účast na olympijských hrách a třikrát na mistrovství světa, ve středu svůj medailový výčet zakončil evropským bronzem. Bronzem, který má pro nejlepšího závodníka oštěpařské historie cenu zlata," vyjmenovává úspěchy Jana Železného Milan Novotný v Lidových novinách. Pokračuje zdůvodněním hodnoty získaného kovu: "V posledních letech totiž začal být Jan Železný pomalu odepisován.... Jeho poslední kov zestárl o pět let a od té doby se musel vypořádat s prohrami a zraněními, která se s postupujícím věkem špatně hojí. Proto pro něj má bronz větší cenu než zlato."


Jenom v centru Prahy využívá policie na pětašedesát kamer, které neustále dohlížejí na problémová místa, uvádí deník Právo. Systém policii umožňuje také zpětně dokumentovat dění v ulicích. Díky kamerám trestná činnost na řadě míst klesá, ale i přesto má kamer přibýt. Systém se podle policie osvědčuje hlavě při sledování míst, kde je častá pouliční kriminalita, jako jsou vloupání do motorových vozidel a jejich krádeže, trestná činnost drogových překupníků, podvody při směně peněz, kapesní krádeže, ale i dopravní nehody, vyjmenovává Právo. Využití najdou kamery i při akcích sportovních fanoušků, demonstracích nebo při odhalování vandalismu včetně sprejerství. Kamerový systém má ale i své odpůrce. "Praha se vloni stala vítězem Big Brother Awards za neuvážené zahlcování veřejného prostoru kamerami, letos zřejmě hřeší na to, že se tradičně cena neuděluje dvakrát za sebou témuž nominovanému," komentoval chystané zvýšení počtu kamer v deníku Právo Filip Pospíšil, koordinátor Big Brother Awards. Nominace do soutěže přitom podávají sami občané.