Přehled tisku

Robert Fico a Jiří Paroubek, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Povolební vyjednávání je nadále hlavním tématem komentářů českého tisku. Lidové noviny ve svém příspěvku kritizují postup předsedy ČSSD Jiřího Paroubka a Právo poukazuje na postup prezidenta Václava Klause.

Václav Klaus a Jiří Paroubek,  foto: ČTK
Povolební vyjednávání je nadále hlavním tématem komentářů českého tisku. Lidové noviny ve svém příspěvku kritizují postup předsedy ČSSD Jiřího Paroubka a Právo poukazuje na postup prezidenta Václava Klause. Jiří Paroubek podle Lidových novin zatím o žádnou povolební dohodu nestojí. Chce zkusit sestavit vládu a je mu jedno, jakou cenu ČSSD zaplatí za eventuální krach jeho plánu. ODS už Paroubkovi podle listu ustoupila víc, než je důstojné, ale on si stále diktuje další podmínky. V určité chvíli s tím ale bude muset přestat a začít s ODS o vytvoření nové vlády seriózně vyjednávat. Jinak to bude on, kdo zemi požene k předčasným volbám, z čehož by pro ČSSD plynuly jen samé minusy, soudí list.

Deník Právo si všímá, že ani šest týdnů od voleb neučinil prezident Václav Klaus žádný ústavní krok. Neoficiální pověření Mirka Topolánka povolebním vyjednáváním totiž ústavním krokem není. Podle české ústavy jmenuje prezident nejprve předsedu nové vlády. A na jeho návrh, který může přijít vzápětí, ale také po delší době, jmenuje novou vládu. Podobně postupoval ale už prezident Václav Havel, když požádal v roce 1997 Josefa Luxe, aby vedl rozhovory směřující k vytvoření nové vlády. Havlovo mimoústavní šlápnutí, vykládané jako pověření, dnes zatěžuje. Klaus se na to alibisticky odvolává, píše deník Právo s tím, že jde o politikaření. A v případě prezidenta, který má jednat podle ústavy, dvojnásob nedůstojné, dodává komentátor listu.


Robert Fico a Jiří Paroubek,  foto: ČTK
Hospodářské noviny se v komentáři věnují návštěvě nového slovenského premiéra Roberta Fica v Česku. Deník soudí, že se Robertu Ficovi dostalo v Česku příliš vřelého přijetí. Slušelo se nechat Fica pár týdnů čekat a bylo možné připravit mu chladnější přijetí. Místo toho se premiér Jiří Paroubek do chvály a objímání nového slovenského premiéra jenom hrnul a na Hradě ho přijal prezident Václav Klaus, což není při pracovní návštěvě povinné, píší Hospodářské noviny. Nejde vůbec o Fica a jeho "sociálně demokratický" populismus. Ten představuje normální ideologii, kterou si Slováci legitimně zvolili. Jde výhradně o Ficovy koaliční partnery. Vladimír Mečiar za sebou nemá jen historii silných slov, ale i silná podezření ze zločinů. Ján Slota si zase svými řečmi o Maďarech a cikánech nezadá s Jörgem Haiderem. Jiří Paroubek chce ale předvádět, že Slováci volili proti reformám a že si vybrali "dobře". Václav Klaus má zase vrozený odpor k "ostrakizaci" kohokoli, kdo byl "demokraticky zvolen". V součtu je pohled na oba české představitele spíše smutný. A v Evropě moc nepotěšíme, míní Hospodářské noviny.


Mladá fronta Dnes píše, že motoristé o tomto víkendu ještě naplno nepocítili eskalující situaci na Blízkém východě, kvůli níž v pátek cena ropy vyskočila na svůj nový rekord. Podle víkendového průzkumu listu ke zdražení sáhlo jen několik pumpařů, ostatní zatím vyčkávají a své ceny nechali beze změn. Pro okamžité zdražení pohonných hmot hned v pátek nebo o víkendu žádný reálný důvod pumpaři neměli a ani mít nemohli. Ropa, která se v pátek na světových trzích za rekordní cenu prodala, se do stojanů na čerpacích stanicích dostane až za několik týdnů, píše list a připomíná, že pumpaři nyní prodávají benzin ze svých zásob, který nakoupili od rafinerií před mnoha týdny a tedy za nižší ceny. Pro motoristy to byla alespoň jedna dobrá zpráva. Při panujících vedrech a stažených hýždích z přísných paragrafů nového silničního zákona by pro ně byl účelově předražený benzin asi už přece jen příliš, píše Mladá fronta Dnes.


Lidové noviny připomínají až desetiprocentní nárůst cen bytů a konstatují, že trojnásobně převýšil inflaci a poskytl několikanásobně větší výnos než státní dluhopisy. Výnos u nemovitostí tak odpovídá nejrizikovějším investicím, jako jsou akcie, píše komentátor deníku. Nemovitosti jsou přitom obvykle méně rizikovou investicí než akcie. Enormní nárůst je proto podle něj možné vysvětlit jen vytvořením cenové bubliny, podobné té, která vznikla před vstupem Česka do EU. I nyní hrají očekávání v cenovém růstu hlavní roli. Kvůli obavám ze zdražení nového bydlení kvůli zvýšení daňového zatížení a částečně i kvůli deregulaci začínají tuzemské domácnosti horečně nakupovat. Na vlně zájmu se přitom přiživí i spekulanti, kteří vyženou ceny nemovitostí do závratných výšin stejně jako předloni, píše. Strach ze zdražení je přitom podle něj přehnaný. Česká vláda může vyjednat nižší zdanění u bytů do 90 metrů čtverečních a k poklesu cen bytů budou dlouhodobě přispívat rovněž deregulace a odeznívání poptávky ze strany silných ročníků ze 70. let. Stejně jako po vstupu ČR do unie, tak i nyní dojde ke splasknutí cenové bubliny, až se očekávání nenaplní, míní Lidové noviny.


České banky podle Hospodářských novin přišly s novou a naprosto spolehlivou metodou, jak se bránit lupičům. Na některých pobočkách už totiž nejsou žádné hotové peníze. Zákazníci tu nemohou vybírat ani ukládat. Téměř třicet takzvaných bezhotovostních poboček už otevřely Poštovní spořitelna a Komerční banka, tedy druhá a třetí největší banka pro drobné klienty, píše deník. Banky tak chtějí hlavně snižovat výdaje spojené s preciznější ochranou proti přepadení. Loni banky a pošty zaznamenaly 182 loupeží, zatímco v roce 2002 jich bylo "jen" 34. Pobočky vybavují například speciálními pokladnami s bezpečnostním časovým spínačem, instalují dražší bezpečnostní kamery a najímají početnější ostrahu. "Provoz bezhotovostních poboček tak silná opatření nevyžaduje a je proto lacinější,"řekl Hospodářským novinám mluvčí Poštovní spořitelny Martin Orság. Bezhotovostní pobočky otevřela Poštovní spořitelna například v Praze 5 nebo v Trutnově, Komerční banka je má kromě Prahy i v Brně, Olomouci, Přerově a Ústí nad Labem. V těchto filiálkách si lidé mohou vyřídit půjčky a hypotéky, bezhotovostní platby nebo pojistky. Pro výběr menší hotovosti v nich jsou bankomaty. Na dalších pobočkách se banky snaží omezit zbytečně velkou hotovost. Některé proto omezují částky, které lze vybírat "na počkání". Například největší tuzemský ústav ČSOB od 1. července takto vydává částky do 100.000 korun. Stejnou podmínku zavedly Raiffeisenbank, Komerční banka a eBanka. Výběr větší sumy požadují ohlásit až tři dny předem, píší Hospodářské noviny.


Průnik na další trhy chystá mladoboleslavská automobilka Škoda Auto. Podle předsedy představenstva Detlefa Wittiga chce prorazit u protinožců, vozit auta tam bude z Česka. Šéf automobilky to uvedl v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes. "Děláme si marketingové průzkumy v Austrálii a na Novém Zélandu. Myslím, že bychom tam mohli začít příští rok. Musíme začít od nuly, nemáme tam vůbec dealery, žádný servis. Auta budeme vozit z Česka. Čínský závod bude sice blíž, ale v něm se výroba bude rozjíždět a musíme přísně dbát na kvalitu,"řekl. Z rozhovoru také vyplynulo, že automobilka díky dobré odezvě na novou modelovou řadu Roomster zvýší produkci těchto vozů. "Už jsme začali v Kvasinách s výrobou ve druhé směně, výroba postupně najíždí a chceme se letos dostat až na 20 tisíc vyrobených aut. Budeme muset přehodnotit naše plány na příští rok v počtu aut (roomsterů), které vyrobíme. Plánovali jsme 50 tisíc a více, teď musíme definovat, kolik je to více,"řekl Mladé frontě Dnes Wittig. Šéf firmy, která loni vykázala největší čistý zisk ve své historii 7,9 miliardy korun a prodala 492.111 vozů, což byl také zatím její nejlepší výsledek v prodejích aut, předpokládá, že zisk automobilky letos dále vzroste. "Rostou nám prodeje, proto bude určitě i zisk vyšší," řekl Mladé frontě Dnes.