Přehled tisku

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Mladá fronta Dnes se na svých stránkách věnuje novému silničnímu zákonu. Během prvního prázdninového víkendu, kdy nový zákon vstoupil v platnost, se totiž stalo nejméně nehod za posledních 10 let. Sotva ale začal nový silniční zákon platit, už ho politici chtějí změnit. Liší se jen v tom, jak rychle a v čem.

Foto: ČTK
Mladá fronta Dnes se na svých stránkách věnuje novému silničnímu zákonu. Během prvního prázdninového víkendu, kdy nový zákon vstoupil v platnost, se totiž stalo nejméně nehod za posledních 10 let. Sotva ale začal nový silniční zákon platit, už ho politici chtějí změnit. Liší se jen v tom, jak rychle a v čem. ODS se nelíbí, že za stejný přestupek bude řidič trestán dvakrát - dostane vysokou pokutu a k tomu ještě trestné body. Společně s ČSSD považují občanští demokraté některé pokuty za příliš vysoké. Zelení podotýkají, že některé vážné přestupky zákon opomíjí. Komunistům se celý systém zdá zbytečně složitý a neschvalují celoroční svícení, informuje úterní Mladá fronta Dnes.

Naproti tomu by na novém silničním zákoně ani čárku nezměnil ministr dopravy Milan Šimonovský z KDU-ČSL. "Je potřeba smířit se s tím, že zákon zkrátka platí," uvedl pro Hospodářské noviny. Podle něj to byl jednoznačně nejlepší víkend za posledních téměř dvacet let. Ministr Šimonovský dále soudí, že "po zkušenostech například z Irska by se zákon mohl dokonce ještě zpřísnit".


Češky stojí o manželství víc než ženy v dalších 22 evropských státech, všímá si úterní Mladá fronta Dnes. V porovnání s těmito zeměmi totiž v Česku žije nejméně svobodných žen. Také muži v Česku se k mládeneckému životu kloní méně než muži ve většině ostatních porovnávaných států. Vyplývá to z mezinárodních výsledků sčítání lidu, které zveřejnil Český statistický úřad. Podle demografů se přitom Češky a Češi do manželství zdaleka nehrnou tak jako v minulosti. Sňatek a potomky odkládají na pozdější dobu. Česko také patří k zemím, kde ženy za svůj život přivedou na svět nejméně dětí, konstatuje Mladá fronta.


Bývalý český prezident a dramatik Václav Havel a spisovatel Arnošt Lustig obdrželi v pondělí doktorát Western Michigan University. Univerzita, která letos v Praze opět pořádala školu tvůrčího psaní, jim udělila doktoráty za literární práci. Havla a Lustiga se rozhodla ocenit také proto, aby "uctila vynikající literární kvality jejich díla i jejich boj za svobodný život člověka", píší Lidové noviny. Letní škola tvůrčího psaní má více než desetiletou tradici. Programu se již zúčastnilo přes tisíc začínajících literátů. Těm škola umožňuje rozvíjet v prostředí evropské metropole spisovatelské nadání pod vedením renomovaných autorů.


O změně přístupu domovů důchodců ke klientům informuje deník Právo. Domov důchodců nemůže být už místem, kde všechna pravidla určuje personál. Péče už nemůže být poskytována masově, ale musí být co nejvíce individuální. Na tom se minulý týden v Praze shodli ředitelé středočeských domovů důchodců a dalších sociálních zařízení. Ti se připravují na nový zákon o sociálních službách, který začne platit v lednu příštího roku. Díky němu získají klienti sociálních služeb finanční příspěvek. Ten jim umožní zvolit si samostatně službu, kterou požadují. Přechod na klientský systém jde ale ztěžka. Brání se nejen personál, zvyklý dvacet let na jeden přístup, ale někdy i klienti. Ukázkovým příkladem jsou podle ředitelky domova důchodců v Rožmitále pod Třemešínem procházky. "Dříve bylo zvykem, že když je hezky, jde se na procházku. Dnes se klientů ptáme - je hezky, chcete jít na procházku? Jde jen ten, kdo chce. Prostě více s klienty hovoříme, více se ptáme," uvedla pro Právo.


Tvář lázeňských Teplic se zřejmě nenávratně změní. Chystané demolice cenné a památkově chráněné budovy Městských lázní v Teplicích si všímá úterní Mladá fronta Dnes. Podle vypracovaného posudku už nelze zchátralou stavbu zachránit. Lázně jsou však chráněnou památkou a památkářům se myšlenka na jejich odstranění příliš nezamlouvá. Ale i oni si uvědomují, že budova je tak poničená, že už ji jako celek není možné opravit. Proto chtějí zachovat alespoň některé její části, informuje Mladá fronta. Lázně začaly chátrat poté, co je v roce 1993 koupila firma Wika, která se o ně přestala úplně starat. Nejtěžší ránu secesní stavbě zasadili vandalové, kteří rozebírali její měděnou střechu a ukradený kov prodávali do sběru. "Budova je v havarijním stavu, a kdyby se s ní třeba ještě jednu zimu vůbec nic nedělalo, myslím, že by se mohla zhroutit. Nechci připustit, aby se stalo nějaké neštěstí," hájí se současný majitel. Ten chce na místě lázní postavit hotel či penzion.


Novou Národní knihovnu na Letné chce postavit 760 architektů. Zájem o pražský projekt dokonce předčil soutěž o stavbu nové alexandrijské knihovny v Egyptě, uvádějí Lidové noviny. Převažují evropští architekti, včetně domácích, ale přihlásili se i autoři z Asie, Afriky, Austrálie a Severní a Jižní Ameriky. "Konkrétní jména jsou tabu až do 3. března příštího roku, kdy rozhodne porota. Soutěž je přísně anonymní," uvedl pro deník ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek. O bezmála dvoumiliardové investici se hovoří jako o stavbě desetiletí. Stavět se začne v roce 2008. V Česku jde o vůbec první architektonickou soutěž vypsanou podle přísných parametrů Světové unie architektů. "Je téměř nemožné ji zmanipulovat. Ani členové poroty nebudou vědět, čí návrh posuzují," sdělil pro Lidové novinyředitel knihovny. Moderní stánek, který Prahu ještě více zviditelní, má být místem pro setkávání, ale bude tam samozřejmě i dostatek místa pro umístění zhruba deseti milionů svazků.