Přehled tisku

Jiří Paroubek a Mirek Topolánek
0:00
/
0:00

Schůzka předsedy ČSSD Jiřího Paroubka se šéfem ODS Mirkem Topolánkem měla překvapivý závěr, píší Lidové noviny. Paroubek je totiž ochoten za určitých podmínek podpořit vládu. Sociální demokraté by podle něj nemohli "akceptovat například rovnou daň, v žádném případě navýšení DPH u potravin a léků, privatizaci veřejných služeb, především ve zdravotnictví".

Jiří Paroubek a Mirek Topolánek
Schůzka předsedy ČSSD Jiřího Paroubka se šéfem ODS Mirkem Topolánkem měla překvapivý závěr, píší Lidové noviny. Paroubek je totiž ochoten za určitých podmínek podpořit vládu. Sociální demokraté by podle něj nemohli "akceptovat například rovnou daň, v žádném případě navýšení DPH u potravin a léků, privatizaci veřejných služeb, především ve zdravotnictví". V programu nové vlády nesmí podle Paroubka být ani školné a zvyšování spoluúčasti u lékaře. Takové požadavky ale Topolánek zatím razantně odmítá. S velkou částí těchto bodů totiž vznikající koalice nepočítá. V Mladé frontě Dnes odůvodnil šéf ODS svůj postoj slovy: "Ty programové ústupky jsou krvavé, fakticky bychom realizovali program ČSSD." Topolánek se nyní dál snaží o to, aby ještě před ustavující schůzí Sněmovny v příštím týdnu podepsal koalici s lidovci a zelenými.

Podle komentátora Mladé fronty Martina Komárka zůstává povolební vyjednávání o nové vládě ve stínu fotbalového šampionátu. Počínání politických stran proto komentuje takto: "Pánové Topolánek a Paroubek musí vycházet z důsledné obrany a presingu, nepouštět soupeře k akci, ale hlavně se nevrhat do bezhlavých útoků. Naprosto zásadní je dostat první gól. Naopak, bylo by dobré vylákat soupeře, aby se odkryl." Jenže podobně jako ve fotbale, i tento zápas musí být rozhodnut. Opoziční smlouva či tolerance jsou podle Martina Komárka zástěrkami oddalujícími toto rozhodnutí.


Mistrovství světa ve fotbale doprovázené tropickými vedry - lepší kombinaci si pivovary a obchodníci nemohli přát. Hospodářské noviny si všímají toho, že pivovarům minulý týden prudce vzrostl prodej až o několik procent. Rekordní objemy piva, desítky i dvanáctistupňových ležáků, prodává nyní Plzeňský Prazdroj. Poměr sudového a lahvového piva je vyrovnaný. Pivovarské společnosti i obchodníci teď doufají, že teplé počasí vydrží a čeští fotbalisté postoupí na mistrovství světa do dalších bojů - aby fanoušci měli i v následujících dnech důvod vydatně konzumovat pěnivý mok.


Právo se na titulní straně zabývá případem profesionálního řidiče Miroslava Kůsta. Ten byl v pondělí potrestán za to, že se snažil penězi obměkčit policejní hlídku. Policisté zastavili jeho osobní vůz náhodně a zjistili, že řídil opilý. Kůst jim několikrát nabízel peníze s tím, aby ho nechali být. Za trestný čin podplácení ho poslala samosoudkyně plzeňského soudu na rok do vězení. Jde o vůbec první případ v českém novodobém soudnictví, kdy za pouhý pokus koupit si beztrestnost padl nepodmíněný trest.


Lidové noviny na svých stránkách sledují osud tzv. Werichovy vily na Kampě. Radnice Prahy 1 ji totiž nabídne opět k pronájmu. Dřívější rozhodnutí radnice, která vybrala firmu Colly, mělo řadu kritiků. K nim patřila neúspěšná uchazečka Meda Mládková. Ta chtěla vilu zasvětit Janu Werichovi, Jiřímu Voskovcovi a Vladimíru Holanovi, kteří v ní žili. Mládkovou v protestech podpořili například opoziční Evropští demokraté i bývalý prezident Václav Havel. Dopisem se za ní postavil i ministr kultury Vítězslav Jandák. Radnice své rozhodnutí odůvodnila tím, že nabídka firmy Colly byla výhodnější. Hlavním záměrem radnice sice bylo vilu pronajmout, uchazeči však museli také vlastním nákladem dokončit její rekonstrukci. Vilu v roce 2002 katastrofálně poničila povodeň a radnice ji zčásti opravila tak, aby nechátrala. Podle plánu by měl v přízemí vzniknout prostor po pořádání kulturních akcí, v patrech pak mají být byty.

"Tento způsob léta, děl vposled, odvraceje se od přístroje Celsiova, zdá se mi poněkud nešťastným." Legendární věta z Rozmarného léta Vladislava Vančury a s ní celá novela se dočkaly své anglické verze, všímá si v kulturní rubrice Mladá fronta Dnes. Kniha je často považována za nepřeložitelnou. Lehkonohý Vančurův styl a starosvětský jazyk čekal snad proto na svou anglickou verzi dlouho. Až okouzlil britského pedagoga a spisovatele Marka Cornera, který se nenechal odradit temnými předpověďmi. Snažil se zachovat styl Vančurova textu, ale zároveň usiloval o samozřejmost angličtiny. Tak aby rodilý mluvčí nepoznal, že jde o překlad.


Obyvatelé České republiky jsou při hospodaření s penězi velmi konzervativní. To vyplývá z průzkumu agentury Factum Invenio, jehož výsledkům se věnuje úterní Mladá fronta. Volnou hotovost mají Češi nejčastěji uloženou na běžných účtech nebo doma. Ukládání volných peněz se přitom řídí konzervativní logikou. Mezi nejčastěji využívanými způsoby je na prvním místě už několik let běžný účet. Každý druhý Čech však spoří takzvaně "do slamníku". Počet lidí, kteří mají uloženou finanční rezervu doma, dokonce stoupá.