Přehled tisku

0:00
/
0:00

Premiér Jiří Paroubek by měl jednat jako důvěryhodný politik a nechat prověřit nařčení šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jana Kubiceho. Myslí si to úterní Lidové noviny. Deník považuje aféru, kterou zažehla takzvaná kauza biolíh, za výsledek působení Stanislava Grosse v čele ministerstva vnitra. Hospodářské noviny případ označují za jeden z největších polistopadových skandálů a polemizují o důvěryhodnosti Kubiceho a ČSSD. Právo se domnívá, že za aférou stojí ODS, která tak chce před volbami poškodit sociální demokracii.

Jan Kubice,  foto: ČTK
Premiér Jiří Paroubek by měl jednat jako důvěryhodný politik a nechat prověřit nařčení šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jana Kubiceho. Myslí si to úterní Lidové noviny. Deník považuje aféru, kterou zažehla takzvaná kauza biolíh, za výsledek působení Stanislava Grosse v čele ministerstva vnitra. Hospodářské noviny případ označují za jeden z největších polistopadových skandálů a polemizují o důvěryhodnosti Kubiceho a ČSSD. Právo se domnívá, že za aférou stojí ODS, která tak chce před volbami poškodit sociální demokracii.

Premiér Paroubek podle Lidových novin dělá chybu, že Kubiceho argumenty "shazuje ze stolu". "Slovy rád hájí spravedlnost (Paroubek), měl by ji proto hájit i činy. Měl by stát o to, aby se závažné skutečnosti z Kubiceho zprávy prošetřily. Právě tak jedná důvěryhodný politik," píše deník. V dalším komentáři Lidové noviny uvádějí, že současná aféra je výsledkem dlouholeté práce Grosse na ministerstvu vnitra. Deník píše, že se Gross na úřadu obklopoval "normalizačními policisty a estébáky". Současné působení Grosse v čele bezpečnostní komise ČSSD deník přirovnává k chování "mafiánského kmotra". Personální politiku ČSSD na ministerstvu vnitra označuje deník za "katastrofální". Současný ministr František Bublan podle Lidových novin prokazuje loajalitu především straně, ne úřadu. "I kdyby byla celá kauza s ovlivňováním policejní práce pouze politickou hrou, jako že pro to moc věcí nesvědčí, je jasné, že v policii funguje něco velmi špatně," uvádí deník.

Hospodářské noviny se domnívají, že jde o jednu z největších polistopadových afér. Deník uvádí, že Kubiceho zpráva neobsahuje věci "spadlé z nebe". "Spíše jako by někdo nyní poskládal střípky, které byly známy léta," domnívá se deník. Podle Hospodářských novin jsou nyní možná dvě vysvětlení. První je to, že Kubice předložil lživé materiály a své kroky možná konzultuje s ODS. Možné je ale také, že má pravdu - v tom případě jsou špičky ČSSD propojeny s podsvětím. "Za Kubicem stojí skvělé výsledky a bezúhonnost. O co se však po skandálech v policii a na NBÚ opře ČSSD?," ptá se deník.

"Při vyrovnaných volebních preferencích ODS a ČSSD se dalo čekat, že občanští demokraté odpálí před volbami nějakou zázračnou zbraň," komentuje Právo pondělní jednání sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost, které se konalo kvůli údajné politické manipulaci některých trestních kauz. Podle deníku předseda ODS Mirek Topolánek "cosi významného v tomto ohledu" naznačoval již v nedělní diskusi s premiérem a šéfem ČSSD Paroubkem. Podle Práva bylo od ODS "odjištění biolihové bomby dobře načasované". Sněmovní výbor již pravděpodobně do voleb nic nezjistí. "Musela by v tom být ruka Ďáblova, aby něco ošklivého nezůstalo na ČSSD viset," píše deník. Podle dalšího komentáře Práva by mezi sociálními demokraty i v jejich voličském zázemí mohlo nabýt na síle přesvědčení, že Kubice je "konspirátor" ve službách ODS. Deník si také myslí, že by tento fakt mohl přesvědčit nerozhodnuté voliče, aby se proti očekávání přiklonili k ČSSD.


Miloslav Vlk
Ministerstvo školství ze škol nestáhne čítanku pro žáky osmých tříd, kterou v dopise úřadu kritizoval kardinál Miloslav Vlk. Informuje o tom úterní Právo. Vlkovi se nelíbila ukázka z knihy Francoise Cavanny Písmo. Text podle něj "primitivně zesměšňuje obsah posvátného textu bible". Kardinál proto ministryni Petru Buzkovou žádal, aby čítanka ze škol zmizela. "Je plné právo pana kardinála žádat stažení knihy, ale ministerstvo to neudělá. Nevidím k tomu sebemenší důvod," řekl Právu poradce ministryně Martin Profant. Vlkovi vadí, že ukázka "ironicky" parafrázuje narození Ježíše a další příběhy Nového zákona. Učitelé ji podle něj nejsou schopni "kvalitně srovnat s textem originálním a správně posoudit jeho důsledky", napsal v dopise ministryni. Protestní dopis k čítance obdržel i ministr vnitra František Bublan. Arcibiskup Jan Graubner ho vyzval "k důkladnému prošetření této věci a vyvození důsledků". Podle Graubnera totiž jde o "výchovu školních dětí k neúctě, primitivní vulgárnosti i náboženské a rasové nenávisti". Vnitro se zatím dopisem nezabývalo, uvádí deník. Profant Právuřekl, že si na čítanku nikdo z rodičů nestěžoval. Cavannův text považuje za "vysoce umělecký". Ministerstvo již dříve informovalo, že k čítance se při recenzním řízení vyjádřila i Česká biskupská konference a k učebnici žádné připomínky neměla. Nakladatelství, které čítanku vydalo, uvedlo, že ukázka slouží jako příklad travestie coby literárního stylu, který je žákům vysvětlen ve Slovníčku literárních pojmů. Cavannova kniha Písmo vyšla v českém překladu v roce 2003. Kritizovaná čítanka pro 8. třídu se na základních školách používá od září roku 2005.


Mladá fronta Dnes vnáší světlo do styků písničkáře Jaromíra Nohavici se Státní bezpečností. Nohavica podle deníku o svých stycích s StB poprvé otevřeně promluvil poté, co jej týdeník Respekt konfrontoval s nově objevenou několikastránkovou částí svazku. Nohavica podle spisu tajné policii vyprávěl o své cestě do Vídně, kam ho komunistické úřady pustily i přesto, že jel koncertovat pro tamní krajany. Po návratu Nohavica důstojníka StB podle spisu informoval o schůzce s Karlem Krylem nebo s Pavlem Kohoutem. Jaromír Nohavica Mladé frontě Dnes mailem napsal, že schůzky s StB byly vynucené pod pohrůžkou šikanování jeho rodiny a výslechů nemocné matky. Nepovažuje je proto za spolupráci se Státní bezpečností. "Když mi zavolali, abych přišel a popovídal si s nimi, měl jsem pocit, že to vybalancuju. Že to nějak ustojím. Nenapadlo mě, že jsem se pustil na území, které do smrti nebudu moci opustit. Asi přišel čas, kdy se s tím budu muset vyrovnat, jestli to tedy vůbec jde," cituje Mladá fronta Dnes Nohavicovo vyjádření pro týdeník Respekt.


Bouchalovu smrt provázejí otazníky, hlásá titulek Hospodářských novin. Připomeňme, že propagátor cyklistiky Jan Bouchal zemřel před několika měsíci po dopravní nehodě. Podle policistů si za svou smrt může sám. Při bližším pohledu na policejní spis je ale podle Hospodářských novin "zřejmá řada nejasností". Policisté několik dnů po nehodě označili Bouchala za pachatele. Přitom, jak upozorňují Hospodářské noviny, policie ještě v té době sháněla svědky. Nesrovnalostí je podle deníku více. Ve spisu se například píše, že Bouchal v době nehody neměl ochrannou přilbu, což ale jeho kolegové odmítají. Sdružení Oživení, v jehož čele Bouchal stál, podalo proti způsobu vyšetření nehody odvolání.


Reinhard Heydrich
Českoslovenští parašutisté Jan Kubiš a Josef Gabčík, kteří v květnu 1942 zlikvidovali zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, budou mít v hlavním městě pomník. Měl by být postaven v parku v Holešovičkách, který je dnes téměř na stejném místě, kde kdysi Heydrichův automobil zasáhla Kubišova bomba. Píše to Mladá fronta Dnes. Podle deníku pověřil předseda Akademie věd Václav Pačes historiky úkolem, aby zpracovali studii, která odpoví na to, kde a zda pomník postavit. Stanislav Kokoška z Ústavu pro soudobé dějiny dospěl k závěru, že by pomník měl stát v parku v Holešovičkách. Námitky odpůrců považuje za neopodstatněné. "I ve srovnání s dalšími evropskými zeměmi, jež byly okupovány, jde o jednu z nejvýznamnějších protinacistických akcí," řekl Mladé frontě Dnes Kokoška. Souhlasí s ním i vojenský historik Eduard Stehlík. Podle něj teprve po atentátu na Heydricha západní mocnosti odstoupily od mnichovské smlouvy, podle níž Hitlerovu Německu připadlo české pohraničí, píše deník. Iniciativu Akademie věd podle deníku uvítal i starosta Prahy 8 Josef Nosek. Slíbil, že pokud se na něj akademie obrátí, doporučí výstavbu pomníku radě městské části a pak i zastupitelstvu. Spory kolem výstavby památníku se podle Mladé fronty Dnes táhnou od roku 1947. Pro komunistický režim byli parašutisté ze Západu třídními nepřáteli. Projekt se nepodařilo prosadit ani po roce 1989. Diskuse se v minulosti vedly i o dopadu akce. Po atentátu na Heydricha byl totiž v protektorátu Čechy a Morava vyhlášen výjimečný stav, během něhož skončily ve vězení tisíce lidí a 1590 jich bylo popraveno. Němci pak vyhladili Lidice a Ležáky.


Češi se připravují na nadcházející mistrovství světa ve fotbale. Podle Lidových novin roste zájem o letenky a zájezdy do míst, kde bude hrát česká reprezentace, ale také o televize a přijímače digitálního vysílání, o fotoaparáty a videokamery. Prodejci se tak radují ze zvýšených tržeb. Podle experta na problematiku cestovního ruchu Jaromíra Beránka odjedou do Německa fandit tisíce Čechů. Kvůli omezenému počtu vstupenek odcestuje ale méně lidí, než jelo například na Euro do Portugalska. Na fotbalovém mistrovství vydělávají podle Lidových novin i reklamní agentury nebo operátoři. Podle odhadů se totiž výdaje firem do fotbalové reklamy mohou vyšplhat až ke čtvrt miliardě korun.