Přehled tisku

Václav Klaus na shromáždění České učené společnosti, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Lidové noviny se v komentáři pozastavují nad tvrzením prezidenta Václava Klause, že Česku se členství v Evropské unii nevyplácí. Při svém pondělním vystoupení na shromáždění Učené společnosti České republiky podle Lidových novin popíral fakta o členství České republiky v Evropské unii. Deník prezidentův přístup k přirovnává k práci historika Davida Irvinga, který byl souzen za popírán holokaustu. Irving podle listu zachází s fakty o holokaustu podobně jako Václav Klaus s fakty o unii.

Václav Klaus na shromáždění České učené společnosti,  foto: ČTK
Lidové noviny se v komentáři pozastavují nad tvrzením prezidenta Václava Klause, že Česku se členství v Evropské unii nevyplácí. Při svém pondělním vystoupení na shromáždění Učené společnosti České republiky podle Lidových novin popíral fakta o členství České republiky v Evropské unii. Deník prezidentův přístup k přirovnává k práci historika Davida Irvinga, který byl souzen za popírán holokaustu. Irving podle listu zachází s fakty o holokaustu podobně jako Václav Klaus s fakty o unii. "Říci po dvou letech členství České republiky v EU, po dvou letech, jež jsou nejlepší dobou od pádu komunismu, že od vstupu 'náklady převažují nad efekty', je lež. I kdyby měl pan prezident s varováním před 'evropskou centralizací' pravdu", píše list.


Komentátor deníku Právo se zamýšlí na tím, proč se sociální demokracii nedaří v předvolebních preferencích lépe. Ekonomické ukazatele jsou podle něj dobré, v míře sociální soudržnosti si země vede nejlépe z celé Evropské unie. Podle průzkumu má dokonce ze všech zemí pětadvacítky nejmenší podíl chudých obyvatel. A právě v tom bude podle autora komentáře zřejmě problém. Sociologové si totiž podle něj všimli, že sociální stát na Západě v 50. až 70. letech vytvořil lidem takové hmotné zabezpečení, že se na tomto základě rozvinul individualismus a lidé byli ochotni naslouchat neoliberálním sloganům a myšlenkám o konzervativní revoluci, píše list.


Za povzbudivý precedens označují Hospodářské novinyřešení vleklého sporu se soukromým zemědělcem Janem Rajterem, jemuž stát vyplatí téměř čtvrt miliardy korun za to, že stáhne své žaloby proti mexické společnosti Nemak, která kousek od Mostu vyrábí hliníkové hlavy do motorů. Deník připouští, že se bezpochyby ozvou i závistivé hlasy, podle komentátora ale Rajter odchází se ctí. Rajter je člověk, který se nenechá snadno koupit ani zastrašit. Odchází až poté, co mu stát nabídl takové odstupné, na jaké přistoupil. Je to důkaz, že nepotřebujeme žádné zákony o vyvlastňování v průmyslových zónách. Je to povzbudivý precedens: neústupnost se vyplácí, píše list. Upozorňuje přitom, že u premiérova gesta, které oznámil během návštěvy Mostecka, se objevila interpretace, že Jiří Paroubek přináší do kraje, kde kandiduje, čtvrt miliardy z peněz daňových poplatníků. Podle Hospodářských novin věc ale s volbami souvisí jinak: Nemak kvůli sporům se sedlákem hrozil, že z Česka odejde, a to se teď ČSSD nehodí. Dojem šťastného konce ale podle komentáře poněkud kalí fakt, že Rajter má už v ruce pět soudních rozsudků, včetně rozsudku Nejvyššího správního soudu, podle nichž jsou haly Nemaku černou stavbou. A stát, kraj i Nemak tyhle rozsudky klidně ignorují. Jedno z poselství příběhu je tedy i to, že v České republice exekutiva ve stále větší míře pohrdá soudy, píšou Hospodářské noviny.

Také Lidové noviny upozorňují, že stát i místní úřady prohrály s panem Rajterem řadu soudů, jejichž rozhodnutí následně ignorovaly. Hrozilo, že prohrají další, ostuda bude větší a bezpráví nakonec bude muset ustat. Takže vlastně dohoda byla to jediné, co politikům zbývalo, píše deník. Podle autora sloupku sedlák, který pracoval na svém už za komunistů, přistoupil na smír jen proto, že se cítí po pěti letech unaven. Uštvala jej bohorovnost úřadů a do nebe volající ignorování soudních verdiktů. Než by trávil příští léta bojem s erární hydrou, raději přistoupil na dohodu. Vlastně je dobře, že Jiří Paroubek předvolebně "čaruje", mimochodem tím upozorňuje na to, jak si sociálnědemokratická garnitura představuje právní stát, píší Lidové noviny.


Václav Havel
Exprezident Václav Havel chce volit Stranu zelených a chystá se ji v předvolebním kampani podpořit. Rozpory uvnitř strany mu nevadí. "To je daň, kterou já osobně rád zaplatím za to, že přijdou noví lidé, s novým elánem, čerstvým pohledem na věc, nezapletení do různých mafií a bratrstev," uvedl v rozhovoru pro Hospodářské noviny. Jakou formu bude mít Havlova předvolební podpora zelených, bývalý prezident neuvedl. "Jakýsi krůček ještě dál, než za rámec dosavadních vyjádření, se chystám ještě udělat," řekl pouze. Před několika dny sedmnáct členů strany poslalo předsedovi strany Martinu Bursíkovi dopis, ve kterém ho kritizují za špatnou komunikaci, způsob vedení kampaně či ne úplně průhledné financování strany, připomínají Hospodářské noviny. "Zeleným způsobem jsem myslel od mládí, programově jsou mi blízcí, bez ohledu na to, jaké frakce uvnitř spolu bojují," reagoval na spory uvnitř strany Havel. O náklonnosti ke Straně zelených hovořil Havel v minulosti již několikrát. Kromě zelených sympatizuje i s Evropskými demokraty. Podle sociologů může Havlova podpora zeleným ve volbách pomoci, ale nijak dramaticky. "Jejich voliči netvoří žádnou pevnou skupinu. A Havlovo prohlášení by je mohlo přesvědčit, že je nutné jít volit," citují Hospodářské noviny sociologa Jana Herzmanna. "Na druhou stranu někdejší výslovná podpora Václava Havla Občanskému hnutí mu nebyla příliš platná," dodal Herzmann.


Legalizaci eutanazie podporuje polovina občanů České republiky. Opačný názor má podle průzkumu agentury SC&C pro Mladou frontu Dnes 30 procent lidí, zbylá pětina pak na danou problematiku nemá názor. Z šetření mimo jiné vyplývá, že čím jsou lidé starší, tím jsou k možnosti povolit eutanazii ostražitější, píše list. Lidé starší šedesáti let by eutanazii nepovolili. Možnost požádat o smrtící injekci podporuje jen 44 procent z nich, cituje deník z průzkumu. Ve volebním programu má eutanazii pouze Unie svobody. Lidovci, komunisté a zelení ji odmítají. Občanské demokraty a ČSSD tato otázka rozděluje. Největší podporu přitom podle průzkumu má eutanazie mezi sympatizanty Strany zelených, podporuje ji 59 procent z nich. Nadpoloviční většina je to i u voličů ODS a KSČM, necelých 50 procent u příznivců ČSSD. Mezi voliči KDU-ČSL podporuje možnost eutanazie každý čtvrtý. Eutanazie je podle současných zákonů de facto vraždou. Nový trestní zákoník, který zaváděl trestný čin usmrcení na žádost nemocné osoby, sněmovnou neprošel, když poslanci nepřehlasovali senátní veto.


Nejnovější kniha Václava Havla Prosím stručně patří první týden po vydání mezi nejprodávanější tituly na pultech českých knihkupectví. Podle nakladatele Jaroslava Kořána se dosud prodalo 10.000 výtisků. Informují o tom Lidové noviny. Podle žebříčku, který sestavuje Svaz českých knihkupců a nakladatelů, se kniha umístila na čtvrtém místě. Porazily ji tituly Šifra mistra Leonarda od Dana Browna, závěrečný díl románu Roberta Fulghuma Třetí přání a Báječný rok Michala Viewegha, píše list. Úspěch před časem zaznamenala také kniha bývalého premiéra Miloše Zemana. Titul Jak jsem se mýlil v politice se dostal do čela žebříčku prodejnosti a ke konci loňského roku se ho prodalo 135.000 výtisků. Druhá Zemanova kniha Vzestup a pád české sociální demokracie tento úspěch již nezopakovala, připomíná list. Nová Havlova kniha má podtitul Rozhovor s Karlem Hvížďalou, poznámky, dokumenty. Jde o literární koláž, ve které se střídají tři žánry: rozhovor, původní výňatky z Havlových instrukcí nejbližším spolupracovníkům na Hradě a deníkové zápisy z doby práce na tomto textu.


Foto: ČTK
Šéf redakce sportu České televize Ota Černý pohrozil, že veřejnoprávní stanice nebude vysílat zápasy první fotbalové ligy. V rozhovoru pro Mladou frontu Dnes tak reagoval na události v posledním kole, po němž tuzemská média vesměs zpochybnila regulérnost soutěže a poukazovala na vypouštění zápasů a jejich ovlivňování ze strany rozhodčích. Černý podivné vyvrcholení domácí sezony ostře odsoudil. Česká televize, která bude od podzimu místo Novy vysílat ligový fotbal, se prý podle toho zachová. "Určitě nebudeme k této lize podvodů a fízlů servilní. Chystáme kritické reportáže, lize vyhlašujeme nulovou toleranci. A když se to nezmění, tak zkrátka nebudeme zápasy první ligy vysílat," řekl Černý. Média nálepku "skandální" přisoudila především zápasům pražské Sparty s Plzní a duelu Mladé Boleslavi na půdě mistrovského Liberce. Sparťanští fotbalisté v sobotním zápase předvedli nezvykle slabý výkon, za který dostali milionovou pokutu, a Západočeši se díky výhře 3:1 zachránili mezi elitou. V Liberci zápas dvěma spornými penaltami ovlivnil rozhodčí Radek Matějek a severočeský záložník Martin Abraham se navíc kapitánovi Tomáši Zápotočnému svěřil, že mu před zápasem někdo volal a snažil se ho přimět k vypuštění duelu. Příjemce tajemného hovoru se o něm odmítá bavit a zástupci mladoboleslavského klubu, který si gólem v nastaveném čase zajistil postup do předkola Ligy mistrů, popírají, že by nabídka přišla z jejich strany. "Nařčením se zabýváme. Je to provokace, nehoráznost. Já si nedovedu představit, že by někdo něco takového někomu volal do kabiny," řekl generální ředitel Mladé Boleslavi Jaromír Šeterle. Podle oficiálního tiskového prohlášení Středočeši zvažují i případné právní kroky.