Přehled tisku

Hřbitov českých legionářů ve Vladivostoku, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Znovuotevření hřbitova československých legionářů ve Vladivostoku se věnují Lidové noviny. Legionáři se tak poprvé dočkali důstojného připomenutí v zemi, kde před šestaosmdesáti lety bojovali. Češi a Slováci během ruské občanské války ovládli téměř celou Sibiř. Vytvořili vlastní infrastrukturu, včetně pošty a divadla. Do Československa se vrátili jako hrdinové a v nově vzniklé armádě zastávali vysoké posty.

Zhruba osmdesát nynějších poslanců se po volbách ve sněmovně nejspíš neukáže. Čtyřicet zákonodárců již vůbec nekandiduje a čtyřicet jich v kandidátkách figuruje na nevolitelných místech.O jejich budoucnosti píše deník Právo. Unionista Svatopluk Karásek zatím nepomýšlí na důchod. Rád by příští rok kandidoval do Senátu, a pokud nebude zvolen uvažuje i o návratu ke svému původnímu povolání evangelického faráře. Kateřina Dostálová z ODS se těší, že již nebude pro svou rodinu pouze příležitostným hostem a doufá, že opět získá ztracené soukromí. O svém budoucím povolání ale nehodlá mluvit. Nedobrovolně nejspíš přijde o svůj mandát sociální demokrat Petr Ibl, který byl odsouzen až na jedenáctou příčku kandidátní listiny, což ho velmi zklamalo. Pro deník Právo uvedl, že se vrátí na své původní působiště na ministerstvu vnitra, anebo se bude věnovat své soukromé firmě.


Hřbitov českých legionářů ve Vladivostoku,  foto: ČTK
Znovuotevření hřbitova československých legionářů ve Vladivostoku se věnují Lidové noviny. Legionáři se tak poprvé dočkali důstojného připomenutí v zemi, kde před šestaosmdesáti lety bojovali. Češi a Slováci během ruské občanské války ovládli téměř celou Sibiř. Vytvořili vlastní infrastrukturu, včetně pošty a divadla. Do Československa se vrátili jako hrdinové a v nově vzniklé armádě zastávali vysoké posty. Bylo by důstojné a spravedlivé, kdybychom na slavnostní otevření hřbitova vyslali politické špičky, píše komentátor Bob Fliedr. Do Vladivostoku se nikomu moc nechtělo. Jsou to hodiny letu na druhý konec zeměkoule a předvolební body taková úmorná cesta přinese sotva. A tak českou stranu zastupovala náměstkyně ministra obrany Jaroslava Přibylová. To Slováci dnes vidí úctu ke společenské tradici jinak. V Krasnojaru chtějí opravit druhý dochovaný legionářský hřbitov. Odhalit ho tam má prezident Gašparovič, komentují Lidové noviny.


Hospodářské noviny otiskly analýzu, která porovnává kampaně dvou hlavních rivalů nadcházejících voleb: ODS a ČSSD. Podle autora učinili občanští demokraté hned několik hrubek. Tou nejvýraznější je černobílé billboardové zobrazení pražských kandidátů. Černobílá totiž podle psychologických výzkumů vyvolává negativní emoce. Pražská část kandidátky se tedy spojila s ČSSD - proti sobě. ČSSD je výrazově konzistentnější a její kampaň ODS mínus je u nás průlomová. Podle analytika Tomáše Klvani si Občanská demokratická strana může zadělat na velký problém, pokud bude nadále kampaň sociálních demokratů ignorovat. Voliči na agresivní hesla za tím nereagují, ale to se může do voleb změnit.


Psycholog Jeroným Klimeš se v rubrice Hydepark Mladé fronty Dnes vyjadřuje k propuštění sochaře Pavla Opočenského. Ten byl zavřen za sexuální zneužívání mladistvých dívek. Po propuštění tvrdí, že se polepšil. Podle autora komentáře je nemožné, aby se někdo ve vězení vyléčil ze své sexuální úchylky. Ve věznici, kde Opočenský seděl byli přítomni dva psychologové na šest set vězňů a ovládnout své touhy není to samé, jako se jich zbavit. Popravdě řečeno psychopati a psychotici nejsou dlouhodobě schopni své patologické chování ovládat. Trest Opočenského má však svou důležitost v jiné rovině. Je dobré, když tu a tam sáhne ruka zákona po veřejně známé osobnosti, aby si ty ostatní nemysleli, že jsou nedotknutelné.


Střední školy musí kvůli novému systému přijímacích zkoušek vymýšlet finty, jak přilákat studenty. Informuje o tom Mladá fronta Dnes. Ze strachu, že školy nenaplní všechny třídy a nedostanou na studenty peníze, nevypisují některé školy přijímací řízení. Žáky hodnotí podle průměru známek na vysvědčení. Školy, na kterých žáci přijímací testy skládat musejí, si stěžují, že se studentů hlásí málo a musí vypisovat několik kol. Za vše podle nich může nový zákon, podle kterého si mohou žáci devátých tříd podávat v prvním kole pouze jednu přihlášku. To způsobilo, že si raději zvolí školu, o kterou není moc velký zájem, nebo se hlásí na školu, kde zkoušky skládat nemusí. Podle Mladé fronty Dnesškolský zákon prestižní školy poškozuje.


Jiří Paroubek  (uprostřed) s kandidáty na ministry případné nové vlády Marií Benešovou a Lubomírem Zaorálkem,  foto: ČTK
Zveřejnění seznamu talentů, které chce premiér Jiří Paroubek do své případné povolební vlády, komentuje Pavel Verner v Právu. Autor píše, že vyvěsit jména potenciálních ministrů v době, kdy výsledek voleb je ještě ve hvězdách, je docela riskantní. Otevřenost je možná zamýšlena jako lákadlo pro voliče, ale poskytuje prostor politickým konkurentům, aby začali hledat přehmaty v minulosti Paroubkových kandidátů. Právě proto nejspíš občanští demokraté svou stínovou vládu rozpustili, zelení nabízejí voličům politikou nepolíbené písničkáře a lidovci i fotbalového trenéra. Jenže pokud se Paroubkovi po volbách nepodaří postavit menšinovou vládu s tichou podporou komunistů, mnoho těch talentů stejně dopadne jak pára nad hrncem vařených brambor, píše Právo.


Policejní prezident Vladislav Husák,  foto: ČTK
K případu Kateřiny Jacques se vrací Hospodářské noviny. Komentátor František Němeček chválí, že policií napadená žena se bila o svá občanská práva skvěle. I proto si onen agresivní policista bude muset hledat jiné zaměstnání a na krku má tři trestní stíhání. Ministerstvo vnitra také připustilo, že nešlo pouze o selhání jedince, ale celé skupiny. A došlo i na šéfovskou odpovědnost. Padli dva místní náčelníci a policejní prezident má pozastaveno povýšení na generála. To, jak Kateřina Jacques do celé kauzy zatáhla své děti, je ale podle Hospodářských novin nepřípustné. Ředitelka vládní sekce pro lidská práva vystupovala skvěle. Jen při pózování pro televize a společenské magazíny jakoby ztratila střídmost.