Přehled tisku

Alois Eliáš
0:00
/
0:00

Ostatky armádního generála Aloise Eliáše a jeho manželky Jaroslavy budou v neděli uloženy v Národním památníku na pražském Vítkově, připomíná deník Právo. Pietního aktu by se měli zúčastnit premiér Paroubek, ministr obrany Kühnl i náčelník generálního štábu Štefka. Předseda protektorátní vlády Eliáš byl popraven nacisty v roce 1942, urnu s jeho popelem později uložila jeho manželka v rodinné vile.

Alois Eliáš
Ostatky armádního generála Aloise Eliáše a jeho manželky Jaroslavy budou v neděli uloženy v Národním památníku na pražském Vítkově, připomíná deník Právo. Pietního aktu by se měli zúčastnit premiér Paroubek, ministr obrany Kühnl i náčelník generálního štábu Štefka. Předseda protektorátní vlády Eliáš byl popraven nacisty v roce 1942, urnu s jeho popelem později uložila jeho manželka v rodinné vile.


Při prvomájové demonstraci zbil Kateřinu Jacques policista,  foto: ČTK
"Debata o tom, zda policista (...) postupoval v pondělí proti Kateřině Jacques nesprávně, je téměř zbytečná. Dokazují to svědkové, fotografie i videa," tvrdí Viliam Buchert v komentáři Mladé fronty Dnes a pokračuje: "Protože postižená pracuje na Úřadu vlády, je kolem jejího případu pořádná politická a mediální mela. Nastala by však, kdyby se to týkalo ´neznámého´ člověka? Ne," píše autor a pochybuje, že by vládní činitelé postupovali tak rychle a ostře, kdyby nešlo o kandidátku do voleb a vysokou státní úřednici, neboť příkladů z minulosti je mnoho. A uzavírá: "Bohužel pocit, že lidé si nejsou v České republice ani před zákonem, ani před úřady, dokonce ani před dopadajícím obuškem policistů rovni, přetrvává i více než šestnáct let po listopadové revoluci v roce 1989."


Lékař, bývalý ředitel Fakultní nemocnice Motol Pavel Vepřek v Hospodářských novinách komentuje zrušení nucené správy ve Všeobecné zdravotní pojišťovně. "Její ukončení mají spíše na svědomí volby než cokoli jiného," píše autor a pokračuje tvrzením, že "ze dvou důvodů, které byly označeny za vyvolavatele nucené správy, prokazatelně pominul jenom jeden," totiž odvolání bývalé ředitelky Jiřiny Musílkové, kterou autor označuje za hlavního škůdce.

Ale finanční situace VZP, což byl druhý důvod vyhlášení nucené správy, podle komentáře Hospodářských novin na svoji stabilizaci ještě čeká. Jistě, na jejich účtech je více peněz než dříve, ale ani korunou k tomu nepřispělo lepší řízení pojišťovny pod vedením nuceného správce. Stát však pomohl VZP sumou něco přes sedm miliard, z nichž se spíše nějaká ta miliarda dále zatoulala, než aby se ušetřila, píše mimo jiné Pavel Vepřek.


Jiří Paroubek
Slovenští politici se ohradili proti zpochybňování úspěšnosti slovenské ekonomiky českým premiérem Jiřím Paroubkem, všímají si Lidové noviny. Proti Paroubkovým vyjádřením na adresu Slovenska protestoval místopředseda donedávna vládního Křesťanskodemokratického hnutí Pavol Minárik, který pro Českou televizi uvedl, že pokud by nešlo o výroky ve volební kampani, vyzval by šéfa diplomacie, aby protestoval u velvyslance ČR.

Tvrdě se vůči Paroubkovi ohradil i vicepremiér a ministr financí Ivan Mikloš. "Český premiér tím, že zpochybnil slovenské reformy, nekorektně a neadekvátně vstoupil do předvolební kampaně jiného státu," řekl Mikloš. Jako příklad uvedl Paroubkem vyslovený nesprávný údaj o výšce slovenské průměrné mzdy. V tomto případě však měl pravdu spíše český premiér, soudí Lidové noviny. Slovenský údaj přepočetný na české koruny totiž odpovídá tomu, co uvedl Paroubek.


Zkušební testy státních maturit, které letos cvičně skládalo 85 procent maturantů, jsou plné chyb. Testy byly poslední "generálkou", protože státní maturity budou skládat studenti již v příštím školním roce, upozorňuje na své první straně Mladá fronta Dnes. Podle jedné z učitelek chybná jsou zadání některých otázek. Jsou špatně formulované a odpovědi pak nejednoznačné. V testech z ruského jazyka objevili gramatické chyby v zadáních i studenti. "Testy jsou místy až moc těžké. (...) Například poslechové části jsem nerozuměla ani já, a to jsem rodilá Ruska," přidává kritiku učitelka ruského jazyka.

Ministerstvo školství si nemyslí, že se testy hemží chybami. Podle ministryně Petry Buzkové spíše jde o nepřesné formulace, na které není vždy možná jednoznačně správná odpověď. Už se ale pracuje na tom, aby takové otázky v testech nebyly, tvrdí Buzková.


1. máj bez komunistů na Letné,  foto: Martina Schneibergová
Deník Právo se v komentáři Pavla Vernera vrací k prvomájové manifestaci na pražské Letné, kde nebyli vítání nejen komunisté, ale ani funkcionáři a poslanci sociální demokracie, jen prostí členové, kteří nebyli nikdy komunisty. Ale i když to Konfederace politických vězňů jistě nezamýšlela, stalo se shromáždění pro ostatní strany příležitostí zviditelnit se před volbami. "Vystoupení představitelů ODS, která se bývalými komunisty převlečenými za pravicové demokraty taky může chlubit, bylo vítáno," píše Verner v Právu a pokračuje: "Stejně jako vystoupení lidovců, navzdory jejich ´národněfrontovní´ historii."


Děti, které vyrůstají v chudinských čtvrtích, považují za normální vydělávat si krádežemi a prostitucí, všímá si s odkazem na novou studii Mladá fronta Dnes. Kolik ghett je v Česku, nikdo přesně neví. Poslední zveřejněný průzkum mluví zhruba o 330 takových místech. Je ale složité jejich určení, protože nemusí jít o celé čtvrti, ale dají se tak označit třeba i dva domy, ve kterých se postupně ocitnou lidé, kteří nemají na to, aby bydleli jinde. Navíc se to rychle mění, stačí na to jeden nedomyšlený prodej domů v určité lokalitě.

"Člověk, který se do ghetta jednou dostane, je prakticky v pasti. Šance, že ho někdo zaměstná, je minimální. Rodiny tak žijí hlavně ze sociálních dávek a také z toho, co vydělají nelegálně," tvrdí Kateřina Pospíšilová z ministerstva vnitra. Podle ní pak jestliže někdo vyrůstá v rodině, kde se rodiče živí krádežemi nebo jinými trestnými činy, považuje to za zcela normální.


Milan Šimonovský
Kamiónům je dopravním značením zakázáno předjíždět už na 40 procentech dálnice D1 na trase Praha-Brno, ministr dopravy Milan Šimonovský to přesto považuje za nedostatečné a zákazy žádá podstatně rozšířit, informuje deník Právo. Podle ministra totiž policie vyslyšela jen polovinu takových požadavků. Šimonovský ale nechce celoplošný zákaz předjíždění pro kamiony, který by se stejně nedodržoval. Ministr vnitra ale slíbil posílení policejních hlídek na dálnici, aby se lépe hlídalo aspoň dodržování zákazů daných dopravním značením.