Přehled tisku

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Na téma baťovského Zlína z minulé víkendové přílohy navazuje komentář Hospodářských novin. Autora zaujal mimoděčný návrh pro české byrokraty. Za první republiky použila firma Baťa americký princip velkoplošných kancelářích přes celé podlaží, kde zaměstnanci pracovali pohromadě.

Na téma baťovského Zlína z minulé víkendové přílohy navazuje komentář Hospodářských novin. Autora zaujal mimoděčný návrh pro české byrokraty. Za první republiky použila firma Baťa americký princip velkoplošných kancelářích přes celé podlaží, kde zaměstnanci pracovali pohromadě. Nynější úřady, které v této budově sídlí, ovšem potřebovali samostatné místnosti pro 2 až 4 osoby. Neexistuje jediný relevantní důvod, proč by úředníci veřejné správy měli pracovat v komůrkách, kde se mohou uzamykat, popíjet kávičku a žvanit o hloupostech, zatímco lidé čekají na chodbě, píší Hospodářské noviny.


Situaci v českém soudnictví se věnuje komentář Lidových novin. V Česku jsou soudci buď příliš mladí a nezkušení, anebo kdysi užívali paragrafy ve službách komunistické moci. Výsledky naznačují, že mladý soudce je menším zlem a jmenování čekatelů by mohlo být cestou ze současného justičního socializmu. Někteří zhrzení čekatelé si ovšem stěžovali na prezidenta Václava Klause ohledně průtahů v jejich jmenování. A prezident se jim pomstil tím, že právě je z celé várky nejmenoval. Posledním vyvrcholením je rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který označil stížnost justičních mládežníků za oprávněnou. Přitom prezidentovy argumenty nejsou tak nelogické. Pokud si je někdo v osmadvaceti tak jistý sám sebou, že se o talár popere i s hlavou státu, pak by možná měl přece jen ještě lidsky dozrát, píší Lidové noviny.


Premiér Jiří Paroubek, foto: ČTK
Alexandr Mitrofanov glosuje v Právučtvrteční výroky premiéra Jiřího Paroubka. Paroubek se vyjádřil na mimořádné tiskové konferenci k surovému napadení komunistického poslance Jiřího Dolejše. Za morálně odpovědné označil Občanskou demokratickou stranu a pravicové novináře. Ti podle premiéra rozpoutávají studenou válku. Komentátor Paroubkovi radí, aby si připomněl minulost. Právo píše, že nenávistný slovník studené války vnesl na českou politickou scénu Miloš Zeman, když sociálním demokratům sliboval, že jejich stranické legitimace budou vázány v kůži členů ODS. Premiér podle mne přestřelil, píše komentátor.


Trenér Jarolím odvolává hráče z hřiště, foto: ČTK
Slupek deníku Právo pojednává o předvolebních kouscích českých politiků. Komentátor se odvolává na středeční ligový zápas, kdy hráči na protest proti verdiktům rozhodčího opustili hrací plochu. Takovou možnost má i volič. I když by se vláda dala sestavit i při dvacetiprocentní volební účasti, poslanci by se nejspíše přece jen trochu žinýrovali. A tak nás už týdny před volbami baví velkolepou show. Autor oceňuje, pro premiéra jistě velmi náročný, výstup na Říp nebo návrh ODS na přesunutí kávy, čaje a čokolády do snížené sazby DPH. Je třeba přiznat, že politici se snaží. Přimlouvám se, abychom hřiště neopouštěli a u Uren jejich snahu ocenili, píše v Právu Jiří Hanák.


Volební kampani KSČM se věnuje komentář Hospodářských novin. Na předvolebních billboardech komunistické strany se objevilo heslo: "Máme řešení". To ovšem není nic nového. Komunisté uplatňovali svá nová řešení od roku 1917. Autor píše, že komunistická jiná řešení jsou krádeže majetku, zatýkání a vraždění, zákaz svobodných voleb či potlačení svobody projevu. Komentátor tvrdí, že voliči KSČM se dopouštějí stejného omylu jako dříve a děkuje Konfederaci politických vězňů, že připomenou komunistické zločiny na prvního máje na Letenské pláni.