Přehled tisku

Jiří Paroubek, foto: ČTK
0:00
/
0:00

"Lov voličů vrcholí," píše Mladá fronta Dnes a kritizuje předvolební snažení některých politických stran. O kampani US-DEU, která svá liberální hesla představuje v angličtině na billboardech s pentagramem, deník ironicky píše: "Míří na anarchisty a voliče, kteří nerozumějí česky." V souvislosti s tvrzením ODS, že je jí cizí útočný styl kampaně, zase list připomíná její reklamní klipy, ve kterých se objevuje nápis KSČSSD. Premiér Paroubek pak podle deníku upadl do vlastní pasti, když při nedělní televizní debatě žádal diváky, aby mu neposílali hlasy.

Jiří Paroubek,  foto: ČTK
"Lov voličů vrcholí," píše Mladá fronta Dnes a kritizuje předvolební snažení některých politických stran. O kampani US-DEU, která svá liberální hesla představuje v angličtině na billboardech s pentagramem, deník ironicky píše: "Míří na anarchisty a voliče, kteří nerozumějí česky." V souvislosti s tvrzením ODS, že je jí cizí útočný styl kampaně, zase list připomíná její reklamní klipy, ve kterých se objevuje nápis KSČSSD. Premiér Paroubek pak podle deníku upadl do vlastní pasti, když při nedělní televizní debatě žádal diváky, aby mu neposílali hlasy. Voliči ho totiž neposlechli a on vyhrál hlasování, o němž dříve tvrdil, že je zmanipulované. Premiér útočí předstíranou lidovostí. ODS předstíraným rytířstvím. Unie svobody nepředstíraným podivínstvím, uvádí Mladá fronta Dnes.

Lidové noviny si myslí, že v předvolebních slibech ČSSD i ODS se skrývá mnoho protimluvů. Podle deníku by tak občané měli využít čas zbývající do voleb k tomu, aby pozorněji naslouchali politikům. Při vynaložení určitého úsilí lze zahlédnou i to, co se skrývá za naučenými prázdnými frázemi a nacvičenými úsměvy, domnívá se deník.


Stanislav Gross
Ve svém dalším komentáři Lidové noviny kritizují návrat Stanislava Grosse do Lidového domu, kde bude působit jako předseda bezpečnostní komise ČSSD. Deník rozhodnutí sociálních demokratů označuje slovy "skandální" a "výsměch". Lidové noviny zpochybňují Grossovu důvěryhodnost a uvádí, že bývalý premiér a někdejší ministr vnitra "držel ruku nad velice podezřelými lidmi".


Bývalý spolkový kancléř a šéf německých sociálních demokratů Gerhard Schröder přijede v pátek do Prahy, aby podpořil volební kampaň ČSSD. V Česku se zdrží přes víkend a v sobotu se zřejmě zúčastní i výstupu na Říp, který sociální demokraté tradičně pořádají. Informují o tom deníky Právo a Mladá fronta Dnes. Schröder přislíbil premiérovi Jiřímu Paroubkovi pomoc při volbách při své poslední návštěvě Prahy loni v září. Ještě před ním dorazí do české metropole v úterý volební experti SPD školit své české kolegy. Školení bude jednodenní, neveřejné a určené pouze volebním lídrům a kandidátům na volitelných místech. Sociální demokraté využívali služeb odborníků na volební strategii ze spřátelených zahraničních stran i v minulých letech. Za předsednictví Miloše Zemana je přijížděli školit experti na volební kampaň ze Švédska. Letos také dostali dar od britského ministerského předsedy a šéfa labouristů Tonyho Blaira. Při návštěvě České republiky jim věnoval dva patrové autobusy, které bývaly součástí koloritu Londýna. Sociální demokraté je využívají při volební kampani. Volební manažer ČSSD Jaroslav Tvrdík Mladé frontě Dnesřekl, že by Blair měl před volbami do Česka opět přijet a ČSSD podpořit. Podle něj se jedná i o návštěvě francouzského prezidenta Jacquesa Chiraka. Také čeští sociální demokraté vypomáhají při volebních kampaních v zahraničí. Zeman například ještě ve funkci předsedy vlády podpořil v závěrečné fázi volební kampaně pozdějšího polského premiéra Leszka Millera, uvádějí listy.


Každý třetí Čech se přiznal, že někdy v minulosti uplácel. Vyplývá to z průzkumu agentury SC&C pro Mladou frontu Dnes, kterého se zúčastnilo 3166 lidí starších 18 let. Podle šetření nejčastěji podplácejí muži starší 45 let se středoškolským a vysokoškolským vzděláním, tatáž skupina je také nejčastěji uplácena. Často podle průzkumu uplácely tři procenta respondentů, dalších 19 procent občas a 14 procent dotázaných jednou. Nikdy úplatek nedalo 64 procent lidí. Pětina Čechů uvedla, že se je někdo někdy pokusil uplatit. Úplatek nikdy naopak nebyl nabídnut 79 procentům lidí. V žebříčku vnímání korupce se Česko podle údajů organizace Transparency International (TI) posouvá směrem dolů. Loni se ČR dělila o 47 až 50 místo s Řeckem, Slovenskem a Namibií. Podle další statistiky TI se víc než v Česku uplácí jen v zemích, jako jsou například Kamerun, Ghana, Togo či Paraguay, uvádí Mladá fronta Dnes.


Investice do tří největších tuzemských bank - ČSOB, České spořitelny a Komerční banky - se podle Hospodářských novin jejich zahraničním vlastníkům vracejí rychleji, než sami očekávali. Po loňských deseti miliardách si letos belgická KBC, rakouská Erste a francouzská Société Générale vyplatí na dividendách 16 miliard korun. Za vysokými dividendami stojí miliardové zisky z růstu půjček na bydlení a spotřebních úvěrů. Třetinu příjmů bank stále tvoří poplatky, bez ohledu na nedávný - a neúspěšný - pokus Ministerstva financí snížit jejich počet i výši. Hypotéky zůstanou bankovním produktem číslo jedna i letos a napřesrok.


Část firmy Czech Coal, která ovládá Mosteckou uhelnou společnost, je zřejmě na prodej. Spekulace o vstupu nového hráče do skupiny kolují mezi znalci trhu už několik dnů. Vedení Czech Coal je nevyvrací. Podle informací Hospodářských novin mají vlastníci Mostecké uhelné dosud neznámému finančnímu investorovi přenechat 49 procent akcií Czech Coal za cenu deseti miliard korun, dalších deset miliard mají zaplatit za případné odkoupení zbývajícího podílu. Spekulace o prodeji podílu v Czech Coal ale znepokojují šéfy elektrárenské společnosti ČEZ, která sama měla o koupi Mostecké uhelné před časem zájem. ČEZ totiž od Mostecké uhelné nakupuje téměř třetinu hnědého uhlí pro své elektrárny. Na těchto dodávkách je závislá i chystaná modernizace elektrárny v Počeradech, připomínají Hospodářské noviny.


Tiskový mluvčí TPCA Matěj Matolín,  foto: Zdeněk Vališ
Kolínská automobilka TPCA má stále problém s nedostatkem bytů pro své zaměstnance. Již loni mělo být připraveno 850 bytů. Teprve na začátku letošního roku však město Kolín převzalo s ročním zpožděním od společnosti Geosan 291 bytů, určených přednostně pro automobilku. Dalších 590 bytů má být hotovo letos v červnu. Napsaly to Lidové noviny. Nedostatek bytů je podle tiskového mluvčího TPCA Matěje Matolína hlavním důvodem odchodů zaměstnanců z firmy. Mnozí totiž do Kolína přijeli až z Moravy s vidinou brzkého bydlení. V první fázi byla provedena rekonstrukce bývalých kasáren, v nichž vznikají byty s rozměry 24 až 80 metrů čtverečních. Náklady včetně infrastruktury se vyšplhaly na 411 milionů korun. Státní dotace pokryla 111,5 milionu korun, zbytek hradilo město. Na dokončení bytů a průmyslové zóny pro další investory již Kolín vyčlenil dalších 800 milionů. Kapacita místních ubytoven, v nichž má automobilka pronajaté pokoje pro své zaměstnance, je sice dostatečná, ceny ale dosahují až 4000 korun měsíčně. Automobilka proto na ubytování přispívá, takže noclehy stojí 1650 korun měsíčně. Celkem TPCA vynaloží na ubytování 30 milionů korun ročně. Automobilce se podařilo dosáhnout během jednoho roku plné výrobní kapacity 300 tisíc vozů ročně. Zaměstnává 3000 zaměstnanců, kteří pracují na tři směny, uvádějí Lidové noviny.


Rotštejn,  foto: Prazak,  CC BY 3.0 Unported
Deník Právo vypátral, že Český ráj devastují hledači pokladů. Mezi archeologicky nejatraktivnější památky patří labyrint pod gotickým hradem Rotštejn. Policie ho musí hlídat i v noci. Právě o uplynulém víkendu dopadla dvojici mladíků z Pardubic, vybavenou na loupežnou výpravu detektorem kovů. Hrozí jim pokuta 10 tisíc korun. Přitom ani pokuty ani bdělost strážců přírody tak zvané detektoráře nezastaví. Honba za předměty těžko vyčíslitelné hodnoty mění i nejpřísněji hlídané lokality v měsíční krajinu různě hlubokých kráterů. Drancování nahrává i poměrně snadná prodejnost nálezů, dodává deník Právo.