Přehled tisku

0:00
/
0:00

Česká vlajka musí viset vždy na nejčestnějším místě a jednotlivé barvy vlajky musí být řádně seřazeny. Pokud tomu tak nebude, hrozí vyvěšujícímu od června až desetitisícová pokuta. Informují o tom Lidové noviny. Novela zákona ztrojnásobuje tresty za znevážení státních symbolů. Znevážením je právě i špatně vyvěšená státní vlajka. Peněžitému trestu se nevyhne ani státní instituce, která například o státním svátku na vyvěšení vlajek zapomene. Za tento prohřešek hrozí až 15 tisíc pokuty.

Podle komentátora Práva je průzkum volebních preferencí nebezpečný škůdce, neboť vyhovuje temné stránce lidské nátury - družit se s vítězi a opouštět slabé. "Stane-li se tedy lidovcům, že se jejich preference ocitnou v určitém průzkumu na hranici volitelnosti, může to být signál pro malověrné, aby dali hlas tam, kde nepřijde nazmar. Stejnému nebezpečí jsou ovšem vystaveni i sociální demokraté jen proto, že jsou v průzkumech už dlouho druzí. Takové umístění může zviklat jedince, zvyklé pochodovat vždy jen s vítězem," píše komentátor Práva.


Za nepovedený žert pokládá komentátor Hospodářských novin rozhodnutí vlády jmenovat novým ředitelem Národního bezpečnostního úřadu dosavadního zástupce šéfa středočeské policie. V čele úřadu, který hlídá přístup k tajným informacím, by podle deníku měla být osobnost na úrovni ministra. "Když si vláda vzala tak dlouhý čas na rozmyšlenou, očekávali bychom někoho, kdo se vyzná v tajných službách, kdo rozumí strategickým zájmům země, koho respektuje i opozice a kdo se nebude bát úřad čistit. Logickou volbou by byl někdo z bývalých i současných diplomatů nebo státních zástupců, nikoli policista Petr Hostek," píše komentátor listu, podle něhož ještě neuvěřitelněji zní, že vláda dva měsíce před volbami neprojednala tento výběr s opozicí.


Foto: ČTK
Podle Mladé fronty Dnes vláda reagovala kvůli nelegálnímu německému odpadu na českém území předčasně a příliš hlasitě. Dávat německé straně ultimátum je nesmyslné, soudí komentátor. "Rozumné bylo zvýšit pokuty za nezákonné skládky. Rozumné je postavit podezřelé před soud. Dělat z věci mezinárodní, natožpak někdy skoro vlastenecký problém je nerozumné," míní komentátor deníku.


Od konce srpna začne Česko podle směrnic EU vydávat nové cestovní pasy s digitální fotografií, která bude na dokladu přímo vytištěna - připomíná Právo. Na fotce by se měl držitel pasu tvářit neutrálně. Úsměv od ucha k uchu podle Petra Vorlíčka z tiskového oddělení Ministerstva vnitra sice není příliš žádoucí, ale zakázaný nebude. Žadatelé o nový pas si ale už nebudou moci přinést fotografii z minilabů. Fotit je budou přímo na úřadech speciálně vyškolení pracovníci. Ti poradí, jak by se měl člověk tvářit. Výraz obličeje navíc vyhodnotí sám počítač. Jednou z jeho funkcí je i automatická kontrola zavřených úst. Právo dodává, že digitální fotografie je první krok biometrických dat. V únoru 2008 se přidá otisk prstů. Obraz oční rohovky je zatím hudbou budoucnosti.


Česká vlajka musí viset vždy na nejčestnějším místě a jednotlivé barvy vlajky musí být řádně seřazeny. Pokud tomu tak nebude, hrozí vyvěšujícímu od června až desetitisícová pokuta. Informují o tom Lidové noviny. Novela zákona ztrojnásobuje tresty za znevážení státních symbolů. Znevážením je právě i špatně vyvěšená státní vlajka. Peněžitému trestu se nevyhne ani státní instituce, která například o státním svátku na vyvěšení vlajek zapomene. Za tento prohřešek hrozí až 15 tisíc pokuty. Na jiném místě Lidové noviny píší, že si naší vlajky moc nevážíme. Podle komentátora listu s ní občas děláme pěkné vylomeniny.


Česká ekonomika je stále závislejší na dělnících ze zahraničí. Jen od loňského března přibylo 30.000 legálních zahraničních zaměstnanců. Dohromady je jich v ČR 150.000, informuje Mladá fronta Dnes. Cizinců však v tuzemsku pracuje ještě více, protože dalších bezmála 70.000 má živnostenský list, desítky tisíc jsou v Česku načerno. Přesnější počty však žádný úřad nesleduje, píše list. Lidé ze zahraničí dostávají většinou místa ve výrobě, na stavbě nebo pomocné práce. Legálních zaměstnanců ze zahraničí přibývá podstatně rychleji, než klesá nezaměstnanost. "Je to jen o ochotě pracovat za nižší mzdu. A štědrý sociální systém ji příliš nezvyšuje," řekl deníku analytik David Navrátil z České spořitelny.

Z cizinců těží celá ekonomika. Na pronájmech bytů a domů vydělávají jejich majitelé, část příjmu tu cizinci utratí. Na druhou stranu zahraniční dělníci, kteří jsou na dlouhou dobu odtrženi od domova, mnohde způsobují i potíže a zvyšují kriminalitu, poznamenává Mladá fronta Dnes. Nárůst počtu cizích dělníků s obavami sledují také odboráři. "I když by měli dostávat stejně jako Češi, neděje se tak. Hlavně agenturní zaměstnanci dostávají mnohem méně, ale pro lidi z Východu je to stále dost," řekl listu Milan Šubrt z Asociace samostatných odborů. Cizinci si často nevydělají více než sedm tisíc měsíčně, dodává deník.


Ekologičtí aktivisté žádají zpřísnění limitů pro vodácké splouvání horního toku Vltavy. Jak informují Lidové noviny, důvodem je studie, která potvrdila, že současné limity dostatečně neochraňují organismy na říčním dně před poškozením. Horní tok Vltavy z obce Lipno k přehradě Lipno protéká první, tedy nejpřísněji chráněnou zónou Národního parku Šumava. A stovky vodáků, kteří se na řeku vydávají i při velmi nízkém stavu hladiny, údajně mohou výrazně poničit říční dno. Profesionální ochranáři na Šumavě jsou tak v dvojím ohni. Z jedné strany na ně tlačí podnikatelé podporovaní mnoha politiky, aby vodákům v přístupu na řeku nebránili. Na druhé straně si ale stěžují ekologové, že i současná omezení jsou příliš mírná. Lidové noviny doplňují, že za dobrého počasí projede v létě na úseku mezi Lenorou a Lipnem zhruba 200 lodí.


Konec české koruny se blíží a lidé už to začínají pociťovat ve svých peněženkách. Začaly v nich přibývat těžké kovové padesátikoruny. Píše o tom Mladá fronta Dnes. I když se to podle deníku na první pohled nezdá, právě to je první příznak, že placení eury je velice blízko. Euro by mělo nahradit korunu už za tři a půl roku. Česká národní banka zjistila, že na tak krátkou dobu se jí nevyplatí tisknout nové padesátikorunové bankovky. Jenže ty staré se rychle opotřebovávají a už se s nimi nedá platit. Rozhodnutí banky bylo jednoduché: "Do oběhu už teď dáváme jen padesátikorunové mince," řekl František Vokatý z národní banky. Velkých mincí má banka plné sejfy. Mnohé tam leží i deset let. Lidé si je příliš neoblíbili a platili s nimi jen neradi. Teď se znovu objeví v pokladnách obchodů a restaurací. Bankéři počítají s tím, že mince mají až pětkrát větší životnost než bankovky, takže vydrží až do zavedení eura. Papírová padesátikoruna jen zřídka vydrží déle než tři roky. Kovová padesátikoruna je i psychologickým tréninkem na Euro. I jedno a dvě eura jsou jen mince, přičemž ta dvoueurová má zhruba stejnou hodnotu jako dnešní padesátikoruna, připomíná Mladá Fronta Dnes.


Český Telecom zřejmě o prázdninách spustí televizi po internetu. Nejdříve bude dostupná v Praze a Brně, později se bude šířit do dalších měst, informují Hospodářské noviny s odvoláním na nejmenované zdroje z firmy. Šéf společnosti Jaime Smith deníku řekl, že Telecom bude nejpozději od září nabízet třicet televizních programů v základní nabídce a výběr z mnoha filmů na objednávku. "Celkově bude služba lepší než současná nabídka kabelových televizí. Ceny přitom budou na podobné úrovni," uvedl Smith. Telecom od nových služeb očekává, že přesvědčí lidi, aby si pořídili internet, a hlavně neodhlásili pevnou linku. S jejich úbytkem se firma dlouhodobě potýká. Lidé stále více dávají přednost mobilním telefonům. Jako velkou výhodu "své" televize vidí Smith knihovnu filmů, které si zákazníci budou moci individuálně objednávat. To už nabízí internetový portál Telecomu starzone.cz. Jeho zákazníci mají v současnosti na výběr ze tří set filmových titulů. Z portálu se ale filmy stahují nejdřív do počítače. "Televize po internetu bude nabízet veškerý komfort jako sledování dvd nosičů. Stačí kliknout a bude možné film hned sledovat. Půjde ho také přetočit či zastavit," uvádí Smith v Hospodářských novinách výhody.


Student politologie Jiří Koubek komentuje v deníku Právo agresivní podobu letošní předvolební kampaně. Reaguje především na kampaň ČSSD - ODS minus a na ironické zobrazení předsedy KDU - ČSL Miroslava Kalouska jako "nejčestnějšího muže ve státě", které má na svědomí Balbínova poetická strana. Autor poukazuje na podobné vedení kampaní v zahraničí, ale zároveň připomíná, že ne vše platí i na české voliče. Lze se spíše domnívat, že v očích převážné většiny voličů převáží negativistické a útočné prvky nad dílčími vstřícnými gesty. A tak by v červnu místo ODS minus mohlo přijít dalších pár procentních bodů minus v kolonce volební účast, píše Právo.