Přehled tisku

0:00
/
0:00

V Česku bude přibývat stoletých lidí, předpovídá Mladá fronta Dnes. Šance, že se lidé dožijí vyššího věku, v posledních letech významně vzrostla. Mohou za to lepší léky, moderní lékařské přístroje a zdravější životní styl. Ten se u Čechů začal výrazně měnit po listopadu 1989. Většině Čechů ale chybí více pohybu, který má na dlouhověkost také zásadní vliv.

V Česku bude přibývat stoletých lidí, předpovídá Mladá fronta Dnes. Šance, že se lidé dožijí vyššího věku, v posledních letech významně vzrostla. Mohou za to lepší léky, moderní lékařské přístroje a zdravější životní styl. Ten se u Čechů začal výrazně měnit po listopadu 1989. Většině Čechů ale chybí více pohybu, který má na dlouhověkost také zásadní vliv. Podle Evy Topinkové ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze se navíc "ukazuje, že ti, kdo prožili život v komunismu, jsou zřejmě kvůli tehdejšímu znečištěnému prostředí a málo zdravé životosprávě víc zdevastovaní".


Pojízdné prodejny přežily v Česku dodnes a dávají práci řadě živnostníků. Jejich fungování si všímají Hospodářské noviny. Pro mnoho lidí, zejména těch starších, jsou snad jedinou možností nákupu denních potřeb od chleba po prášek na praní. Bez ohledu na roční dobu a počasí pojízdné prodejny objíždějí obce, některé navštíví dvakrát, jiné jednou týdně. Není to na zbohatnutí, ale živnostníky uživí a lidé v určitých oblastech je potřebují.


Průmysl v Česku roste, ale nezaměstnanost se snižuje jen mírně, uvádí Mladá fronta Dnes a pátrá po důvodech. Podle deníku v továrnách pracuje čím dál více cizinců. Jsou levnější a vezmou práci, kterou Češi odmítnou. Nejčastěji zde pracují Poláci, Slováci a Ukrajinci. Komentátorka Jana Bendová má jasno: "Máme sociální systém, který je výhodný hlavně pro nekvalifikované a regulace nájmů brání stěhování," píše autorka a dodává: "Stát si nezaměstnané zkrátka usilovně vyrábí." Většina z půl milionu nezaměstnaných Čechů prý o práci příliš velký zájem nemá. A podle ekonomů se situace zlepší, pokud se změní sociální dávky, daně nebo podmínky pro stěhování. Hospodářské noviny uvádějí, že najít práci je nyní v Česku nejjednodušší za posledních pět let. I podle Lidových novin se situace pozitivně vyvíjí u absolventů a mladistvých. Zaměstnavatelé totiž mají zájem o ty, kteří umějí pracovat s technologiemi a znají cizí jazyky. Někdy tak nabízejí práci, ale mají problémy najít vhodné zaměstnance.


Chátrající továrny z počátku minulého století není podle Mladé fronty Dnes potřeba bourat. Vznikají v nich byty nebo obchodní centra. Díky tomu se z průmyslových pražských čtvrtí mohou stát žádané lokality. Podle architektů mají staré továrny pro lidi velké kouzlo. Z nevzhledných budov vznikají luxusní byty, ale také restaurace či obchodní centra. Charakter průmyslových lokalit je nutné zachovat a právě citlivé přestavby průmyslových staveb pro nové využití jsou dobrým řešením, uvádějí Lidové noviny.


Mladá fronta Dnes si všímá toho, jak si Češi začínají zvykat na internet. Téměř polovina Čechů nad 18 let měla na konci roku 2005 možnost využívat doma počítač a téměř všichni ho mají připojený na internet. Přesto ho ale využívají méně než v ostatních evropských státech. Důvodem přitom není cena, ale spíš pocit, že internet nepotřebují. Podle ministryně informatiky Dany Bérové má Česko v zavádění kvalitního připojení k internetu zpoždění.


Lidové noviny se zase pozastavují nad tím, že se Češi jen neradi učí novým věcem. Ochotu dál se vzdělávat mají jednu z nejnižších v Evropě. A důvodem je pohodlnost. Češi nemají vnitřní motivaci se něco učit, pokud k tomu nejsou nějak donuceni, například existenčními důvody. Jen necelá třetina Čechů zastává názor, že člověk by se měl učit, i když už pracuje.