Přehled tisku

Členové ČSSD, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Sociálním demokratům se jejich návrh na zvýšení porodného rozležel v hlavách, píší Lidové noviny. List tak komentuje úterní vyjádření vicepremiéra Jiřího Havla, že část porodného by se mohla vyplácet formou poukázky na zvýšení vzdělání. Deník míní, že ČSSD je v euforické fázi slibů, kdy se příliš nekontroluje. Snaha přebít ODS a zelené je očividná, poznamenává autor úvodníku.

Členové ČSSD,  foto: ČTK
Sociálním demokratům se jejich návrh na zvýšení porodného rozležel v hlavách, píší Lidové noviny. List tak komentuje úterní vyjádření vicepremiéra Jiřího Havla, že část porodného by se mohla vyplácet formou poukázky na zvýšení vzdělání. Deník míní, že ČSSD je v euforické fázi slibů, kdy se příliš nekontroluje. Snaha přebít ODS a zelené je očividná, poznamenává autor úvodníku.

Témuž tématu se věnuje i komentář deníku Právo. Jeho autor nachází vysvětlení mimo jiné v možnosti, že se špičky ČSSD přiklánějí k nové politice, již ve své poslední knize popsal expremiér Miloš Zeman. Je založena na obratu doleva, vytěsnění komunistů z části politického prostoru a zároveň na spolupráci s KSČM ústící - někdy v budoucnu - ve společnou vládu. Voliči si podle komentátora musejí uvědomit, že ČSSD sliby o závratném porodném může naplnit pouze v menšinové vládě s pomocí komunistů. Musí tudíž posílit svým hlasem levici. A zadruhé premiér připomněl, že vláda komunistů měla i pozitiva: přivítal by, kdyby úroveň populace opakovala křivku populačního boomu v 70. letech 20. století, dodává autor glosy.


Mladá fronta Dnes přináší článek velvyslance USA v Praze Williama Cabanisse. Píše v něm, že během svého dvouletého působení na postu velvyslance se vždy snažil usnadnit cestování Čechům, kteří chtěli Spojené státy navštívit nebo v nich studovat či podnikat. Témata, jako jsou víza a kontroly na hranicích, jsou podle velvyslance velmi citlivá, zejména pro Čechy, kteří žili několik desítek let v režimu omezujícím cestování do zahraničí. Stejně tak i v jeho zemi, která je uprostřed vášnivé debaty o přistěhovalectví a bezpečnosti. Cabaniss podotýká, že cestování do USA se striktně řídí americkými zákony; všichni návštěvníci, pokud nejsou ze zemí v programu bezvízového styku, musejí mít vízum. "Země, kterým se nedaří plnit zákonem stanovené podmínky, jsou z programu bezvízového styku vyřazeny. Jde tedy o administrativní, nikoli politické rozhodnutí," píše velvyslanec. Premiér Jiří Paroubek nedávno oznámil, že hodlá razantně postupovat vůči americké straně kvůli nerovnosti ve vízovém režimu. Češi cestující do USA musejí žádat o vízum, zatímco Američané víza pro vstup do ČR nepotřebují. Čeští politici a diplomaté se dlouhodobě, avšak marně snaží tuto skutečnost změnit.


Viceprezident společnosti Hyundai In-Seo Kim s Milanem Urbanem,  foto: ČTK
Prostředky, které stát vynaloží na podporu výstavby závodu automobilky Hyundai v Nošovicích by se měly vrátit do dvou let. V rozhovoru pro deník Právo to řekl ministr průmyslu a obchodu Milan Urban. Česko podpoří výstavbu závodu částkou ve výši 4,3 miliardy korun. V tom jsou zahrnuty i příprava průmyslové zóny, příspěvky na tvorbu pracovních míst, na školení a rekvalifikace a na slevy při nákupu pozemků. Vytváření pracovních míst stát podpoří částkou 200 tisíc korun na jedno místo. Na školení a rekvalifikace přispěje 350 miliony korun. Podle memoranda, které bylo podepsáno v pondělí, se firma Hyundai zavázala v Nošovicích investovat 800 milionů až jednu miliardu eur (23 až 29 miliard korun). Podle Urbana taková investice nemá v Česku obdoby. Český stát při jednáních se společností Hyundai dosáhl významných ústupků ze strany korejského partnery, řekl Právu Urban. Korejci podle něj nechtěli daňové úlevy ani příspěvky na rekvalifikaci, ale požadovali hlavně hotovost na výstavbu závodu, podobně jako tomu je při výstavbě závodu její dceřiné společnosti Kia na Slovensku. Podle Urbana by neměl být problém, sehnat pro nošovický závod zaměstnance převážně ze severní Moravy. Podle posledních odhadů závod zaměstná 2400 dělníků, 500 středoškoláků a 100 vysokoškoláků. Urban je přesvědčen, že specializace Česka na automobilový průmysl, který podle něj nepodléhá dramatickým krizím, je správná. V Česku je řada výrobců automobilových dílů, kteří nedodávají pouze pro automobilky na území republiky, ale i pro zahraniční výrobce, například i pro Rolls-Royce.


Bohuslav Sobotka
Náklady na osmnáct arbitráží, které Česká republika vedla od roku 1999, překročily jednu miliardu korun. Arbitrážní řízení je sice rychlejší a efektivnější než projednání u soudu, stojí ale mnohem více peněz. Napsaly to Lidové noviny. "Za všechny arbitráže jsme na právní služby vynaložili přes miliardu korun," řekla Lidovým novinám mluvčí ministerstva financí Petra Krainová. Většinu z této sumy však tvoří náklady na dvě nejvýznamnější arbitráže, a to na spor se společností CME o televizi Nova a na spor s japonskou Nomurou, dodala mluvčí. Spor se CME podle Krainové přišel na přibližně 432 milionů korun, za právníky ve sporech s Nomurou stát podle ministra financí Bohuslava Sobotky zaplatil 300 milionů korun. "Podle mého osobního názoru považuji tyto náklady za nepřiměřené," řekl předseda České advokátní komory Vladimír Jirousek. Spory vedené u českých soudů jsou mnohem levnější, dodal. Jiné arbitráže jsou mnohem levnější, například spor se společností EMV kvůli regionální televizi TV3 stál "pouhých" šest milionů korun. Na právní firmy, které český stát při arbitrážích zastupují, vypisuje ministerstvo financí výběrová řízení. V nich k hlavním kritériím patří cena poskytnutých služeb, připomínají Lidové noviny.


Jan Hanáček,  foto: ČTK
Pracovní záběr lobbisty Františka Vybírala, ústřední postavy korupční aféry s biolihem, byl podle Hospodářských novin mnohem širší, než se dosud předpokládalo. Podle policie kupoval zákulisní informace o státních zakázkách na stavební práce či provozování vládního internetového serveru. Ze státní správy mu je podle vyšetřovatelů za peníze vynášel sociální demokrat Jan Hanáček, píše list. "Hanáček předává informace Vybíralovi, který je dále využívá pro vlastní nebo jiný prospěch, a to pro společnost Computer system Praha na provoz portálu Euroskop a dále pro zajištění zakázek na stavební práce pro společnost Skanska a její divize," cituje list z policejních protokolů. Hanáček, jenž si minulý týden vyslechl obvinění z přijímání úplatku, se k informacím dostával snadno - v posledních letech zastával na úřadu vlády funkci tajemníka kabinetu ministra Zdeňka Škromacha, připomínají Hospodářské noviny. Dodávají, že právě úřad vlády začal na přelomu loňského a letošního roku hledat technického provozovatele internetového portálu Euroskop, který informuje o Evropské unii. Do soutěže se přihlásilo pět zájemců, mezi nimi i společnost Computer system Praha.


Protektorátní premiér Alois Eliáš bude mít po 64 letech vojenský pohřeb se všemi poctami. Urny s ostatky předsedy vlády, kterého kvůli spolupráci s odbojem popravili v roce 1942 nacisté, budou 7. května v přítomnosti vládního kabinetu slavnostně uloženy v Národním památníku na Vítkově. Podle Mladé fronty Dnes o tom rozhodl úřad vlády po dohodě s prezidentskou kanceláří a Národním muzeem. Ostatky generála Eliáše (1890 až 1942) a jeho manželky získal Vojenský historický ústav. Ochraňoval je 24 let historik a Eliášův přítel Tomáš Pasák a po něm Pasákova manželka. Pasákovi získali urnu po smrti Eliášové, která ji za komunistického režimu schovávala doma. Eliáš se jako předseda protektorátní vlády podílel na formování domácího protiněmeckého odboje a zároveň udržoval styky s československou emigrací v Londýně. V září 1941 byl zatčen a v období heydrichiády v červnu 1942 byl zastřelen v Praze - Kobylisích.