Přehled tisku

Reinhard Heydrich
0:00
/
0:00

Kde jsou pochováni atentátníci na Heydricha? V jednom hrobě s nacistickým pohlavárem K.H. Frankem. Zjistila to náhodou Mladá Fronta Dnes. Těla parašutistů Kubiše a Gabčíka, kteří zemřeli během atentátu na říšského protektora, leží v masovém hrobě v pražských Ďáblicích. Spolu s nimi je tam například i nacista Harald Wiesmann, odsouzený za vyhlazení Lidic. Podle vojenských historiků je to ostuda. Už delší dobu upozorňují na masový hrob, kde vedle válečných a protikomunistických odbojářů leží i k smrti odsouzení kolaboranti.

Reinhard Heydrich
Kde jsou pochováni atentátníci na Heydricha? V jednom hrobě s nacistickým pohlavárem K.H. Frankem. Zjistila to náhodou Mladá Fronta Dnes. Těla parašutistů Kubiše a Gabčíka, kteří zemřeli během atentátu na říšského protektora, leží v masovém hrobě v pražských Ďáblicích. Spolu s nimi je tam například i nacista Harald Wiesmann, odsouzený za vyhlazení Lidic. Podle vojenských historiků je to ostuda. Už delší dobu upozorňují na masový hrob, kde vedle válečných a protikomunistických odbojářů leží i k smrti odsouzení kolaboranti. O zjištění historiků se doposud nikdo nezajímal. Možná jsme neměli vynechat veřejnost, říká jeden z nich, Eduard Stehlík z Vojenského historického ústavu. Vyspělost národa se poměřuje i tím, jak se chová ke svým padlým, řekl Mladé Frontě Dnes.


Foto: Štěpánka Budková,  Radio Prague International
Návrh zavést cyklické daňové prázdniny pro živnostníky, s nímž před volbami přichází Občanská demokratická strana, kritizují Hospodářské noviny. Důvody pro zásadní odmítnutí jsou podle komentátora dva, principiální a technický. V systému rovné daně, kde platí zaměstnanec, akciovka i živnostník stejné daně, nelze ospravedlnit zvýhodnění jedné skupiny. Proč má někdo platit v průměru o čtvrtinu nižší daně než všichni ostatní? ptá se autor. "Každou korunu, kterou jeden ušetří, stát musí vybrat z kapsy jiného. Živnostníci se jistě neválejí v růžových duchnách, ale tak nesystémovou protekci nelze obhájit," domnívá se komentátor. Technický argument proti spočívá podle listu v tom, že neplatit daně jednou za čtyři roky ve zdejší kultuře bude mít jeden jediný efekt - lidé se sdruží do kvartet. "Každý rok budou mít tři obrovské náklady za služby a konzultace, který jim poskytne čtvrtý, který své abnormální příjmy zdaňovat nebude. Příští rok se pozice "bílého Petra" posune. Daně nezaplatí nikdy nikdo: tři roky kvůli vysokým nákladům, ten čtvrtý kvůli daňovým prázdninám," vysvětluje autor komentáře.


Hrad Kokořín,  foto: ČTK
Hrad Kokořín se má vrátit rodině původních majitelů. Spravedlnost si sice dává šestnáct let načas, ale i tak díky za ni, píše Mladá fronta Dnes. Deník vnímá pozitivně možnost restituovat národní památky. Uvádí, že představa: co je národní, musí být i státní, protože stát se o kulturní dědictví národa postará nejlépe, je nesmyslný "komunisty ordinovaný předsudek". "Komunistický režim si vybíral, z jakých památek si udělá svou vizitku, jiné nechal chřadnout. Zrestituované dědictví se tak pro mnohé lidi stalo spíš danajským darem," uvádí v souvislosti s tím Mladá fronta Dnes. List také připomíná, že mnoho lidí, kterým komunisté vyvlastnili majetek, stále na jeho navrácení čeká.


Česká republika je rájem vykořisťovatelů, píšou Lidové Noviny. Mezinárodní organizace pro migraci a česká La Strada zjistily pro ministerstvo vnitra, že otrocká práce se v naší zemi rozmáhá. Může za to narůstající počet uprchlíků v krizové situaci, hlavně Ukrajinců, Moldavců a Mongolů. Někteří uprchlíci v českých podnicích pracují i osmnáct hodin denně, bez sociálního a zdravotního zabezpečení. Otrocká práce se stala výnosným obchodem s lidmi. Novodobí otrokáři se na ni orientují, protože klesá zájem o prostituci. Nucená práce přitom ještě donedávna nebyla vůbec trestná. Paragraf o pracovním vykořisťování se do zákona dostal teprve před dvěma lety. Ani tak ale není jednoduché takové obchodování s lidmi odhalit. Firmy, které takzvaně zprostředkují práci, jsou totiž legálně zaregistrované, vysvětlují Lidové Noviny.


Právo se zabývá situací ČSSD a systémem, kterým strana postihuje své členy, kteří figurují v trestních kauzách. Deník se pozastavuje nad tím, že sociální demokracie ze svých řad vyloučila například Františka Vybírala a Josefa Lázničku, kteří jsou obviněni v souvislosti s korupcí ve státní správě. Naopak bez stranického trestu zůstává bývalý ředitel premiérova kabinetu Zdeněk Doležel nebo bývalý ministr zemědělství Petr Zgarba. Doležel byl vyšetřován kvůli podezření z přijímání úplatku v kauze Unipetrol, Zgarba zase čelil kritice kvůli převodu pozemků z Pozemkového fondu ve zvláštním režimu. Ani jednoho z nich však policie neobvinila, a proto ve straně zůstávají. "Metr, kterým se měří v ČSSD vina a trest, vyrobili sice sociální demokraté pro vlastní potřebu. I zvenčí je ale vidět, že není příliš rovný," uvádí deník.


Hlavní město nemá od středy jednoho z hlavních památkářů. Informují o tom Hospodářské noviny. Ředitel oddělení památkových architektů magistrátu Jiří Musálek dal výpověď. "Ačkoliv je jeho jméno širší veřejnosti neznámé, je to mocný muž. Určuje, jak bude vypadat památková zóna hlavního města, ale i velká plocha města za jejími hranicemi. Jiří Musálek a jeho podřízení ročně rozhodují až o tisících povolení nebo zákazů stavebních zásahů do tváře Prahy. Za odchodem architekta Jiřího Musálka z magistrátu přitom nestojí odborné nebo personální neshody uvnitř radnice, ale jeho neochota vysvětlovat, kde v posledních letech přišel k obrovskému majetku, jehož hodnota se pohybuje kolem dvaceti miliónů korun. Přitom úředník, který je na magistrátu od devadesátých let, si zde takové peníze nemohl vydělat," soudí Hospodářské noviny.


Pavel Němec,  foto: ČTK
Lidové noviny se věnují předvolební kampani US-DEU a pochybují o tom, že by strana mohla oslovit větší počet voličů. Ironicky se také zmiňují o podobě kampaně, která má být orientovaná také na mladé lidi a přinést "ultraliberální" témata včetně legalizace marihuany. Předsedkyně pražských unionistů Kuželová prý slíbila, že předsedu unionistů a ministra spravedlnosti Pavla Němce naučí balit špeka. "Až bude kampaň přitvrzovat, tak si hulič Němec nechá nabarvit vlasy na červeno a někdy v květnu, až bude lásky čas, nastoupí na piercing penisu. Když se u toho nechá vyfotit, to by byl čert v tom, aby nebylo osloveno 100 procent obyvatelstva," píše autor sloupku.


Autorka glosy v Právu se zamýšlí nad postavením českých penzistů. Domnívá se, že k nám asi hned tak nedorazí trend ze Spojených států se záplavou reklamních šotů určených seniorům. Průměrný český penzista totiž musí vyžít měsíčně za 8000 korun. Pro zadavatele reklamy tak důchodci nepředstavují významnou cílovou skupinu. Vždyť například expremiér Miloš Zeman dostal svůj první důchod v "závratné" výši 10500 korun. Jací jsou současní čeští senioři a ti, kteří se důchodovému věku blíží? Podle autorky glosy jsou stěží zdravější, bohatší, vlivnější, než jejich vrstevníci ve Spojených státech. "Narodili se v poválečném babyboomu a v průměru dosáhli dobrého vzdělání a vybudovali si slušné kariéry. Teď pozvolna odcházejí na penzi, měli by mít peníze a chtěli by si důchodu aktivně užít. Jenže i takový inženýr ekonomie a bývalý předseda vlády dosáhne sotva na 11 tisíc měsíčně." Právo připomíná, že nejvyšší důchod u nás je 52 tisíc korun a pobírá ho jediný člověk. Jen osm lidí má penzi nad 30 tisíc. Podle autorky může pomoci jen důchodová reforma, a to ještě pouze těm, kteří mají do penze ještě daleko.