Přehled tisku

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Novela zákoníku práce je podle Lidových novin paskvil, který nikdy neměl být schválen. Požadavky stávkujících strojvedoucích z pohledu listu nezasluhují žádné zvláštní sympatie, ale je dobře, že se novelizovaný zákoník práce vzpříčil v hrdle i jisté skupině odborářů, kteří jinak s levicovými stranami rádi spolupracují, píše list. Odborově organizovaní pracovníci by si podle autora sloupku teď měli pořádně promyslet, o co jejich předákům jde především.

Novela zákoníku práce je podle Lidových novin paskvil, který nikdy neměl být schválen. Požadavky stávkujících strojvedoucích z pohledu listu nezasluhují žádné zvláštní sympatie, ale je dobře, že se novelizovaný zákoník práce vzpříčil v hrdle i jisté skupině odborářů, kteří jinak s levicovými stranami rádi spolupracují, píše list. Odborově organizovaní pracovníci by si podle autora sloupku teď měli pořádně promyslet, o co jejich předákům jde především. Odborářští bossové se totiž až příliš často spojují s levicovými stranami (především s ČSSD) a s jejich pomocí si obstarávají teplá místečka ve veřejné správě (především v parlamentu). Když pak dojde na ochranu zájmů menších odborových skupin, velcí papaláši je prostě a jednoduše obětují svým politickým zájmům. Novela zákoníku práce je paskvil, který nikdy neměl být schválen. Třeba to teď dojde i některým lidem v ČSSD, míní Lidové noviny.


Deník komentuje také dohodu ministrů průmyslu a životního prostředí, která má napomoci rozšíření zemního plynu jako paliva v dopravě. Takový počin pár týdnů po ukrajinské plynové krizi a v době, kdy Evropa usilovně přemýšlí, jak se závislosti na tomto palivu zbavit, svědčí podle Lidových novin o vpravdě nekonvenčních myšlenkových postupech.


Nezvykle rozsáhlá série důležitých zákonů, které během tohoto týdne schválila Poslanecká sněmovna, sváže ruce příští vládě, uvádějí Hospodářské noviny. Povinné výdaje, které bude platit stát, se kvůli přijatým normám zvýší o zhruba dvacet miliard korun ročně. K této částce se navíc musí připočítat dalších bezmála jedenáct miliard - o tolik se kvůli nižším odvodům na sociální pojištění sníží příjmy státu. Podle ministra financí Bohuslava Sobotky to je zatím jen hrubý, rámcový odhad dopadu přijatých zákonů. Jako podstatné ale Sobotka vidí to, že některé z nich reformují sociální systém.


Mladá fronta Dnes porovnává v jedenácti disciplínách ekonomickou úroveň České republiky s dalšími zeměmi střední Evropy. Vyšlo jí, že Češi vítězí v počtu mobilů na tisíc lidí, absolutní prohru naopak zaznamenali u důchodů. Ve většině ostatních kategorií se Česko umístilo na bronzové příčce za Rakouskem a Německem. Třetí místo je Čechům souzené. Když se v jedenácti ekonomických disciplínách poměří s okolními státy, získají bronz. Stejně jako v olympijském hokeji, píše Mladá fronta Dnes.


Ministr zemědělství Jan Mládek ředstavil informační letáky o ptačí chřipce, foto: ČTK
Zásluhou ministerstva zemědělství se každý gramotný občan České republiky dozvídá, že by se pokud možno neměl dotýkat ptáků na zem spadlých, ba ani jejich peří a trusu, píše ve své glose deník Právo a pokračuje: Kdo však má v popisu práce nebo si rád hraje se slepičinci, měl by mít na paměti, jak (cituji) "důležité je mytí rukou a dezinfekce po každém kontaktu s ptáky nebo jejich exkrementy". Tyto zajímavosti plus několik dalších informací, jimiž nás celé dlouhé měsíce den co den častují všechna média, obsahuje plakátek nadepsaný "Ptačí chřipka, informace pro veřejnost", šířený po celé republice. Připadlo mi to jako zbytečné mrhání penězi daňových poplatníků. Jenomže sichr je sichr. To jsem si však uvědomil až ve chvíli, když jsem se v novinách dočetl, že v Ázerbájdžánu na ptačí chřipku chcípnul pes, napsal komentátor deníku Právo.


Zákon o registrovaném partnerství obsahuje celou řadu chyb. Gayům a lesbičkám například nehrozí žádný trest za uzavření dvojího sňatku. Na tom, že zákon bude potřeba v blízké budoucnosti novelizovat, se shodují právníci, poslanci i představitelé homosexuální menšiny, uvádějí Lidové noviny. Velká obava ze "sňatkových podvodníků" ale uvnitř komunity nepanuje. "V registrovaném partnerství není společné jmění, takže by jim k tomu asi chyběla potřebná motivace," řekl listu mluvčí Gay a lesbické ligy Martin Strachoň. Na registrované partnerství například nepamatuje ani připravovaný zákon o střetu zájmů. Homosexuální politici tak nebudou muset uvádět příjmy svých partnerů, píší Lidové noviny. Také zákon o vojácích z povolání na homosexuální páry nepamatuje. Mohou tak podle deníku například zapomenout na společnou dovolenou v armádních rekreačních zařízeních. Nedostatků je však prý víc a nejde jen o drobnosti. Podle odborníků zákon trpí tím, že se o něm nevedla věcná diskuse. "Norma se pojala zjednodušeně. Vytvořily se tábory pro a proti, méně pozornosti se věnovalo obsahu zákona. A to je malér," řekla Lidovým novinám advokátka Dagmar Raupachová.


Tovární hala v Ústí nad Labem skrývá už tři roky 4 tisíce beden s ostatky vojáků německého wehrmachtu, kteří za druhé světové války zahynuli na našem území, zjistila Mladá fronta Dnes. Němci vojáky exhumovali z hrobů po celé republice. Chtěli je pohřbít na centrálním hřbitově, který měl vzniknout jako součást bývalého Evangelického hřbitova v pražských Strašnicích. Projekt ale zkrachoval kvůli nedostatku peněz. Pro německé diplomaty je to velice nepříjemná záležitost. Ti čeští se o problému dozvěděli až od Mladé fronty Dnes. Rodinám padlých Němců nedůstojné skladování ostatků jejich příbuzných velmi vadí a už několik let proti tomu marně protestují u německého Lidového spolku. Václav Bartuška, který se stará o hroby československých legionářů v Rusku, soudí, že ústecký případ je ostudou Německa. České ministerstvo zahraničí vyčká, s jakou případnou prosbou se na ně německá strana obrátí. Mluvčí německého velvyslanectví v Praze Sebastian Gerhardt ujišťuje, že budou neúnosnou situaci řešit, dodává Mladá fronta Dnes.


Nejen být individualitou, která se umí prosadit, ale také umět spolupracovat. To by se, jak píše deník Právo, měly podle pedagogických odborníků učit děti ve škole, aby uspěly na trhu práce u nás i v zahraničí. Řada českých škol a pedagogů už děti spolupracovat učí, zdaleka jich ale není většina. Zlepšit by se to mělo s novými vzdělávacími programy, podle kterých začnou základní školy učit od září 2007, uvádí deník Právo.