Přehled tisku

Romana Hubáčková
0:00
/
0:00

Nejkrásnější Němka je Češka, všímá si pondělní Mladá fronta Dnes v článku o Romaně Hubáčkové, rodačce z Havířova. Před pár lety odešla za svou láskou do Německa, kde se dala na dráhu modelky. Zde pak vyhrála německou odnož soutěže nejkrásnějších modelek - Model of the Universe. V Německu i na soutěžích po světě Romana prý nezapomíná zdůraznit, že je Češka a tvrdí, že je na to pyšná.

Romana Hubáčková
Nejkrásnější Němka je Češka, všímá si pondělní Mladá fronta Dnes v článku o Romaně Hubáčkové, rodačce z Havířova. Před pár lety odešla za svou láskou do Německa, kde se dala na dráhu modelky. Zde pak vyhrála německou odnož soutěže nejkrásnějších modelek - Model of the Universe. V Německu i na soutěžích po světě Romana prý nezapomíná zdůraznit, že je Češka a tvrdí, že je na to pyšná.


Méně příjemný je postřeh stejných novin, že pacientům v nemocnicích vadí budíček v šest ráno. Ale také špatné jídlo a dlouhé čekání na vyšetření. Vyplývá to jednak z dotazníků, které vyplňovalo několik stovek pacientů ve všech fakultních nemocnicích v zemi, jednak z lednového výzkumu agentury GfK. Zatímco lékařům by lidé za chování v 90 procentech rozdávali jedničky, jídlo a časný budíček skousnout nedokážou, píše Mladá fronta Dnes.


Postavy ministra zdravotnictví Davida Ratha si v Hospodářských novinách ironicky všímá textař Michal Horáček. Ministra "obklopili nepřátelé. Jejich počet roste závratnou rychlostí," píše autor na ministrovu adresu a pokračuje: "Některé dokáže sám pojmenovat: ´Starší dámy mezi 50 a 60 lety, nikoli typické lékařky nebo zdravotní sestry,´ které se ovšem za zdravotnice prohlašují a demonstrují proti němu. Krom toho ovšem i skuteční, zbytečně bohatí lékárníci. Zubaři. Mašinérie ODS, profitéři penězovodů z předrathovské VZP, krajští hejtmani. A novinářky."

Dále autor popisuje jeden incident ministra s tiskem a vyvozuje, že Rath přitom "nevypadal jako muž (...) povolaný k velkým věcem. Jen jako nedůtklivý mocipánek, stižený stihomamem. A neschopný řešit banální, byť nepříjemnou situaci."


Přibývá mladých padělatelů peněz, informuje pondělní vydání deníku Právo. Podle soudců, kteří kauzy řeší, jde o alarmující stav. Předsedkyně senátu pro mládež plzeňského soudu Iveta Zítková se dokonce domnívá, že zde škola jako výchovný a preventivní činitel selhává. Deník dále cituje její poznatek o rysech, společných pro padělání a pozměňování peněz mladistvými pachateli: pomocí technických zařízení, jako jsou počítače, skenery, kopírky a tiskárny doma zhotovují padělky českých bankovek nižší hodnoty, jimiž se pokoušejí platit sami nebo prostřednictvím dalších osob, aniž domyslí možné následky. Ale hrozí jim až pětileté tresty.

Zajímavým poznatkem je, že se falešné bankovky často pokoušejí směnit i vietnamských obchodníků, kde jsou ale odhaleni častěji, než v českých obchodech, kde se prodavači zaměřují na bankovky vyšší hodnoty. "Pachatelé přitom pocházejí z rodin určitě ne sociálně slabých," upozorňuje soudkyně v deníku Právo.


Lidové noviny se věnují nákupu 234 obrněných transportérů Pandur, za něž Česko zaplatí 23 a půl miliardy korun. Podle článku ale výběr rakouského obrněnce provází řada otazníků. Noviny citují například místopředsedu sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Miloše Titze. Přestože je členem vládní ČSSD, o výběru panduru na úkor finských transportérů AMV se vyjadřuje kriticky. "Podepíšeme kontrakt na nákup vozidla, které za sebou nemá vojskové zkoušky. My přece nemůžeme kupovat zajíce v pytli," citují Titze Lidové noviny.

Navíc armáda chce osmikolové vozidlo, schopné plavat a na delší vzdálenost přepravitelné po železnici nebo transportním letounem. Problém je v tom, že osmikolové pandury v podstatě neexistují. Firmy Steyr má k dispozici pouze dva prototypy, na něž dosud nebyly integrovány další součásti - například zbraňový systém. Pak ale nikdo nemůže zaručit, jak se bude vozidlo chovat při ostrých střelbách, uvádějí Lidové noviny s tím, že se to nedozvěděli ani armádní experti, kteří pandur loni zkoušeli. Na střelby totiž kvůli údajné nepřipravenosti vozidel vůbec nedošlo.