Přehled tisku

Jiří Paroubek, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Vydání mezinárodního zatykače na podnikatele Tomáše Pitra si podle informací Mladé fronty Dnes přál přímo premiér Jiří Paroubek (ČSSD). Tvrdili to údajně pracovníci rozvědky, kteří loni v prosinci kvůli případu navštívili soudce Městského soudu v Praze. O podrobnostech schůzky informoval soudce Bohuslav Horký v interním dopise ministra spravedlnosti.

Jiří Paroubek, foto: ČTK
Vydání mezinárodního zatykače na podnikatele Tomáše Pitra si podle informací Mladé fronty Dnes přál přímo premiér Jiří Paroubek (ČSSD). Tvrdili to údajně pracovníci rozvědky, kteří loni v prosinci kvůli případu navštívili soudce Městského soudu v Praze. O podrobnostech schůzky informoval soudce Bohuslav Horký v interním dopise ministra spravedlnosti. Kancléř rozvědky podle Horkého řekl soudcům, že předseda vlády byl přes ministra vnitra neoficiálně informován o tom, že Pitr chce opustit republiku, a že by bylo pro premiéra velmi nepřijatelné, pokud by se Pitrovi podařilo před výkonem trestu uprchnout. Paroubek to odmítá. Listu řekl, že rozhodně do ničeho nezasahoval. "Jestli má někdo nějaký důkaz, tak ať ho předloží," dodal.


Dokumentární snímek o životě muslimů, který na podzim odvysílala Česká televize, vyvolal nelibost arabských zemí. Radě arabských velvyslanců se nelíbí, že autor dokumentu "Já, muslim" točil zčásti skrytou kamerou a výpovědi muslimů prokládal záběry teroristických útoků v New Yorku, Madridu a Londýně. Stížnost velvyslanců doputovala v lednu k Radě pro rozhlasové a televizní vysílání, jež může televizi udělit i desetimilionovou pokutu. Jak píšou Hospodářské noviny, v pořadu natočeném hlavně v pražské mešitě například jeden z muslimů hovoří o tom, že terorismus je hrdinství. Podle Rady arabských velvyslanců je snímek úmyslným pokusem o zkreslení pravdy, poškození pověsti muslimů a pokusem spojovat teroristické zločiny s islámem.


David Rath
Davidu Rathovi nelze podle Mladé fronty Dnes upřít jedno prvenství - tak výrazný, tak sebevědomý a tak kontroverzní ministr ve zdravotnictví dosud nevládl. 38.000 lidí podepsalo petici za jeho odvolání, 7000 jeho kroky peticí podpořilo. Jaký vliv budou mít na Rathův osud? Žádný. Rath stojí a padá s hlasem jediným - premiéra Jiřího Paroubka. "To je Rathova výhoda oproti předchůdcům a zároveň nevýhoda," míní autorka poznámky. Rath dramaticky rozdělil český mikrosvět na své sympatizanty a odpůrce. Závislost na Paroubkově moci a rozpolcení zdravotníků předurčují, co a jak ministr se zdravotnictvím dělá - bez demokratické debaty s odbornou veřejností, jako monarcha - ale jen potud, pokud premiér dovolí. "A premiér Davidu I. dovolí jen potud, pokud neohrozí jeho volební šance," dodává komentátorka.


Důvody ohlášené stávky strojvůdců jsou podle Lidových novin nepřesvědčivé. Deník v komentáři míní, že by si strojvůdci neměli brát jako rukojmí pasažéry. Odboráři z Federace strojvůdců hodlají v březnu protestovat proti tomu, že by podle připravovaného zákoníku práce mohl zaměstnavatel uzavřít kolektivní smlouvu jen s nejsilnější odborovou organizací v podniku. Lidové noviny vidí na avizované stávce divné dvě věci. Nový zákoník ještě neprošel Senátem a zatím tedy o něm není rozhodnuto a strojvůdci jsou osamoceni, protože odborová centrála s novým zákoníkem souhlasí.


V budoucnu by mohli rozvádět i matrikáři, píše Mladá fronta Dnes. Týkalo by se to rozvodů, při kterých by se manželé předem sami dohodli na rozdělení majetku a péči o děti. Novinka by pomohla zrychlit projednávání rozvodů v některých okresech, kde je málo soudců a kde se i snadné případy vlečou roky. V Česku se přitom podle statistik rozpadá každé druhé manželství. Návrh zveřejnil předseda Soudcovské unie Jaromír Jirsa. Složitější případy, při nichž by manželé sami majetek rozdělit nedokázali, by dál řešili soudci. Lidé, kteří mají za sebou rozvod bez komplikací, označují nápad za dobrý. Jednání na úřadě by podle nich bylo mnohem příjemnější než stání u soudu.


Čína láká české politiky. Hospodářské noviny spočítaly, že se za posledních necelých 14 měsíců vypravilo do Číny 32 českých delegací s desítkami politiků. Na vzájemné obchodní výměně to ale stále není příliš vidět. Podle údajů z čínské ambasády v Praze otevřely své podniky v Česku jen dvě čínské firmy a další dva projekty se připravují. Agentura Czech Trade pak registruje na 180 českých firem, které buďto v Číně podnikají, nebo se chystají co nejdřív začít. Stejný poměr panuje i v politice. Česko má větší zájem o Čínu než Čína o něj. Za stejné období, kdy u velké čínské zdi defilovaly desítky českých politiků, navštívilo Prahu jen pět čínských delegací. Podnikatelé jsou ale k možnosti, že by jim politici mohli dopomoci k nějaké zakázce, spíš skeptičtí - doplňují Hospodářské noviny.


Zdražení plynu o několik set procent - takové překvapení zažily podle Lidových novin tisíce českých domácností, když si přečetly nový ceník dodávek plynu platný od ledna. Kromě avizovaného růstu cen plynu v průměru o 4,8 procenta se totiž zvedly i některé paušální položky. A právě ty celkovou dodávku plynu výrazně prodraží. Týká se to domácností s ročním odběrem nad 63 megawatthodin. Jde především o velké domy a vily. "Zatímco dříve jsem za tuto položku zaplatil 293 korun měsíčně, nyní to vychází na 21.000 korun ročně,"řekl Lidovým novinám odběratel plynu od Severočeské plynárenské Pavel Plecitý, který svou stížnost zaslal Energetickému regulačnímu úřadu. Je to podle něj nehorázný postih odběratelů, kteří se nemohou bránit přechodem k jinému dodavateli.


Lidé jedí mnohem zdravěji než před 20ti lety - píše Mladá fronta Dnes. Změna v jídelníčku po roce 1989 se začala příznivě odrážet na zdraví strávníků. Prodloužila se například střední délka života. Jenže v poslední době dávají lidé často přednost polotovarům a rychlému občerstvení a také doma se vracejí k méně zdravým potravinám. Kupuje se zase víc masa i živočišných tuků a stoupá spotřeba pamlsků. Trend pozitivních změn se v podstatě zastavil, a proto lze čekat, že se ani zdraví Čechů nebude dál výrazně zlepšovat. Co je příčina? Lidem se podle odborníků daří dobře a protože je jídlo levné, přejídají se a méně se hýbou.


Seš dobrej, seš hustej a seš borec - tak takhle nejčastěji školáci ve věku od 12ti do 16ti let dávají najevo svůj obdiv spolužákům nebo kamarádům. Jak píše deník Právo, kromě borce, pocházejícícho z ruštiny, se ve slangovém slovníku mládeže objevily i novinky ovlivněné angličtinou, jako je good týpek, skiller a kinger. Průzkum o tom, jaká nekonvenční slovažáci používají, udělal loni v prosinci Ústav pro jazyk český s agenturou Factum Invenio. A zjistilo se, že stále populární a velmi oblíbené jsou zvířecí nadávky. Například tradiční vůl. Lidové noviny dodávají, že pro odborníky byla překvapivá například nadávka "ty horníku". Nevědí, proč to děti říkají. I když děti dbají hlavně na vymýšlení vlastních výrazů, občas vezmou za vděk i názvy, které se používaly v minulosti. Tímto případem je třeba slovoštramanda, běžně užívané ve 30. letech.