Přehled tisku

Le Premier ministre Jiri Paroubek
0:00
/
0:00

Náhodný divák, jenž v neděli zabloudil z olympijského přenosu na debatu premiéra Jiřího Paroubka (ČSSD) s předsedou ODS Mirkem Topolánkem, zase rád přepnul, píše Mladá fronta Dnes. "Ani cenu za fair play by neudělil," hodnotí list duel hlavních politických rivalů. Televizní diskuse obou politiků v pořadu České televize podle komentátorky ukázala, v čem je dnes síla i slabost ODS a ČSSD.

Jiří Paroubek
Náhodný divák, jenž v neděli zabloudil z olympijského přenosu na debatu premiéra Jiřího Paroubka (ČSSD) s předsedou ODS Mirkem Topolánkem, zase rád přepnul, píše Mladá fronta Dnes. "Ani cenu za fair play by neudělil," hodnotí list duel hlavních politických rivalů. Televizní diskuse obou politiků v pořadu České televize podle komentátorky ukázala, v čem je dnes síla i slabost ODS a ČSSD. "Sociální demokracie má svou sílu v Paroubkovi, Topolánek má svou sílu v občanské demokracii. Slabší program vyrovnává Paroubkovo dravé osobní nasazení, Topolánkovo šedivější charisma vyrovnává promyšlenější vize ODS," míní autorka glosy. Lídři ČSSD a ODS se mimo jiné napadali a obviňovali z korupčního chování. V boji o voličské hlasy Paroubek proti Topolánkovi použil vedle zpochybnění jeho podnikatelských aktivit také kauzu pražského bytu, který si lídr ODS loni pořídil. Když si byt poblíž Pražského hradu Tolánek koupil, uvedl, že část z celkové částky 8,5 milionu uhradil přímo a na zbytek si vzal hypotéku ve výši 5,250.000 korun, kterou má splácet 15 let.

Mirek Topolánek
Závěrečný Paroubkův atak na financování Topolánkova luxusního bytu se dá přijmout jen jako přiměřená záplata na nehorázné tvrzení pytlákovy schovanky (Topolánka), že korupci do české společnosti otevřela vrata ČSSD, píše komentátor deníku Právo.

Úvodník Lidových novin si v této souvislosti všímá premiérových slov o tom, že si pořídil byt za 1,6 milionu korun o rozloze téměř devadesáti metrů čtverečních. Vychloubá-li se premiér tři měsíce před volbami veřejně tím, jak levně oproti běžnému občanovi koupil byt, musí být i prosťáčkovi jasné, že tahle garnitura politiků se svými výsadami nezatočí, protože je považuje za normu, uvádí autor poznámky.


Martin Bursík, foto: ČTK
Hospodářské noviny se zamýšlejí nad volebními šancemi Strany zelených, které nyní dva průzkumy potvrdily podporu přes pět procent. Šéf zelených Martin Bursík i jeho strana jsou podle listu konečně politicky dospělí, je z nich cítit energie, esprit a hlad po úspěchu. Tentokrát by se jim to skutečně mohlo povést, poznamenává deník. Bursík podle něj říká tak krátké slogany, aby se dostal do médií a zároveň si nezavřel dvířka tam ani tam. Český Joschka Fischer ještě může zakopnout v cílové rovince, pod povrchem jeho strany to pořád doutná. Jedno už ale dokázal: vrátil do kampaně napětí, uzavírají Hospodářské noviny.


Počet bankovních účtů zatížených exekucí se loni v Česku zvýšil o desítky procent, informují Lidové noviny. Ekonomové se shodují, že tento vývoj souvisí s rostoucí zadlužeností Čechů, která se za loňský rok přehoupla přes 400 miliard korun. Podle mluvčího Exekutorské komory ČR Pavla Kočiše je zabavení peněz na běžném účtu nejčastěji používaný způsob exekuce. Cesta k penězům přes zabavený majetek je naopak mnohem delší. "Tyto věci se musí prodat ve veřejné dražbě a navíc pouze za zlomek ceny," vysvětlil mluvčí exekutorů Kočiš. Se zadlužeností domácností roste také celkový počet dlužníků, kteří přecení svou schopnost splácet dluhy, a jejich majetek skončí v rukou exekutorů, uvádějí Lidové noviny. Z údajů exekutorské komory vyplývá, že zatímco v roce 2001 bylo vydáno přes 4000 exekučních příkazů, v roce 2004 to bylo už téměř 160.000. Podle Kočiše přesáhne počet loňských exekucích hranici 200.000.


Česká republika bude muset podle Hospodářských novin zaplatit do rozpočtu Evropské unie pokutu až 200 milionů korun za to, že domácí farmáři překročí stanovenou národní kvótu produkce mléka. Podle ministerstva zemědělství vyrobí celkem až o dvacet milionů litrů mléka nad limit. Pokutu by měli hradit jednotlivci, kteří přesáhli přidělené individuální kvóty. Zástupci zemědělců se kvůli problému, který se týká stovek farem, sejdou s ministrem Janem Mládkem, píše deník. Zemědělci podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby chtějí zkusit přesvědčit Brusel, aby Česku pokutu prominul. K výsledkům jednání je ale šéf agrárníků skeptický. Požádá proto alespoň ministra Mládka, aby se na pokutě podílel i stát, nejen samotní zemědělci. "Za nynější překročení kvóty jednoznačně můžou špatně vyjednané podmínky před vstupem do unie," zdůvodnil Veleba požadavek na účast státu. Množství mléka, které může stát vyprodukovat, dojednali zástupci ČR před vstupem do unie. Sankce za jeho překročení činí podle mluvčího úřadu Tomáše Loskota nejméně devět korun za litr. Omezením výroby se Brusel snaží snížit nadprodukci mléka, uvádějí Hospodářské noviny.


Pražští hasiči připravují na březen mimořádné kontroly podzemních garáží, zjistil deník Právo. Přiměl je k tomu nedávný požár v garážích Poslanecké sněmovny, který zničil několik automobilů a vyžádal si tři zraněné. Požár, který vypukl ve sněmovních garážích, mohl být pro hasiče méně komplikovaný, kdyby byly lépe řešeny bezpečnostní předpisy. V prostorách například chyběly hasicí trysky. Požární předpisy podzemních automatizovaných garáží, jako jsou ty v Poslanecké sněmovně, se od klasických liší. U normálních podzemních garáží se budují únikové cesty. Garáže, které využívají tzv. zakladačový systém, ale únikové cesty neřeší. Zásadní problém pak v podzemních prostorách představují hlavně odvody tepla a kouře, doplňuje deník Právo.


Bývalý ministr spravedlnosti Jaroslav Bureš, který je od minulého týdne soudcem Nejvyššího soudu a je i kandidátem na místo v čele této instituce, nesmí soudit. Jak píší Hospodářské noviny, předsedkyně soudu Iva Brožová totiž Bureše ve svém týmu nechce, a dala mu proto zatím práci v evidenčním senátu. Ten se zabývá například vyhodnocováním verdiktů Nejvyššího soudu nebo navrhováním judikátů, které mají být publikovány. Bureš se proto chystá Brožovou dopisem oficiálně požádat, aby mu přidělila soudcovskou práci. Vychází přitom z toho, že byl minulý týden prezidentem nejen jmenován soudcem, ale navíc byl - jak požaduje zákon - také zároveň takzvaně "přidělen" k Nejvyššímu soudu. Bureš je tedy přesvědčen, že když už nemůže usednout do křesla šéfa soudu, měl by být alespoň jedním ze soudců, uzavírají Hospodářské noviny.


V baby-boxu v GynCentru v pražském Hloubětíně se ocitlo první odložené dítě. Měsíční holčičku tam v pátek večer zanechala žena, která porodila dvojčata a usoudila, že by se jako samoživitelka o obě děti nedokázala postarat. Píše to Mladá fronta Dnes. Vytápěná schránka, do níž mohou matky anonymně odkládat nechtěné děti, funguje také v brněnské městské Nemocnici Milosrdných bratří. Doposud se ale ani v jednom z českých baby-boxů žádný novorozenec neobjevil. Matka měsíční Soni dala dítě do schránky spolu s rodným listem a dopisem pro zakladatele baby-boxů Ludvíka Hesse z Nadačního fondu Statim. "Mít dvojčata a být zároveň matka samoživitelka není lehké... Byla bych vám moc vděčná, kdybyste ji dali k adopci těm párům, které na miminko čekají víc jak deset let," napsala. Dopisem a rodným listem však své dceři cestu do náhradní rodiny částečně zkomplikovala. Dítě totiž kvůli tomu není "anonymní". Kdyby byl jeho původ neznámý, mohl by ji soud do nové rodiny umístit prakticky hned. "Teď bude patrně soud čekat, zda si to matka s adopcí nerozmyslí. Pro to dítě by asi bylo lepší, kdyby se rodný list nenašel a ona hned mohla do nové rodiny," míní přednosta pražské porodnice u Apolináře Jaroslav Živný. Holčička je zatím v nemocnici, podle lékařů je naprosto v pořádku, a proto o jejím dalším osudu může už nyní začít rozhodovat soud. "Doufám, že Soňu nepošlou do kojeneckého ústavu a svěří ji dočasně do rodinného zařízení Fondu ohrožených dětí. Samozřejmě jen do chvíle, kdy pro ni úřady najdou nové rodiče, jak si přála Sonina matka,"řekl Mladé frontě Dnes Hess.