Přehled tisku

kralova_lucie.jpg
0:00
/
0:00

Kdyby to záleželo jen na mužích, ve většině domácností by vládla čtyřiadvacetiletá hnědovláska středně vysoké postavy, s velkým poprsím, úzkým pasem a širšími boky. S odvoláním na výsledky vlastního průzkumu to napsal deník Mladá fronta Dnes. Mladá hnědovláska bujných tvarů by to však doma moc pohodlné neměla. Čeští muži totiž od své partnerky očekávají především to, že bude pilná hospodyňka.

Kdyby to záleželo jen na mužích, ve většině domácností by vládla čtyřiadvacetiletá hnědovláska středně vysoké postavy, s velkým poprsím, úzkým pasem a širšími boky. S odvoláním na výsledky vlastního průzkumu to napsal deník Mladá fronta Dnes. Mladá hnědovláska bujných tvarů by to však doma moc pohodlné neměla. Čeští muži totiž od své partnerky očekávají především to, že bude pilná hospodyňka. Ideální žena má být také upřímná, pracovitá, sympatická a skromná. A "v kurzu" mezi českými muži nejsou ženy energické, sebevědomé a nezávislé. Platí přitom, že čím jsou muži starší, tím spíše si potrpí na tradiční rozdělení rolí. Podle Mladé fronty Dnes se také zdá, že mužům nechybí ani ženský prvek v politice.

Až dvě třetiny dotázaných by zatleskaly názoru, že muži jsou lepšími politiky než ženy. Důvodů vyjmenovali oslovení muži víc: "muži jsou prý prostě muži", "mají lepší přehled a rychleji se rozhodují", "uvažují logičtěji", "jsou chytřejší a mají větší vědomosti", uváděli například.

Zároveň však většina mužů přiznala, že s ženami by si jejich roli nevyměnila téměř v ničem.


Ceny bytů v Praze dohnaly unii, informují Hospodářské noviny. V Lisabonu, Amsterodamu nebo Barceloně lze dnes pořídit byt za stejnou cenu, jako v Praze, uvádí deník a dodává, že v některých rekreačních oblastech Francie, Španělska a Portugalska je bydlení dnes dokonce ještě levnější. V české metropoli přitom podle Hospodářských novinách ceny v příštích letech ještě porostou. A možná se na tom podepíše i úterní rozhodnutí ministrů financí Evropské unie, které DPH na stavební práce posune od roku 2008 do vyšší sazby.


Paroubkova ČSSD a slovenský Ficův Smer si budou před volbami vzájemně pomáhat, informuje deník Právo. Připomíná, že poprvé od rozdělení Československa budou volby v obou zemích téměř současně - tedy jen s dvoutýdenním zpožděním slovenských voleb za českými. A právě proto český výsledek může ovlivnit Slovensko, zejména pokud by v České republice zvítězili sociální demokraté. Paroubek může slovenské volič přesvědčovat, že levice vládne už dvě volební období a životní úroveň je v Česku vyšší. Jeho slovenský partner Fico ale už předtím může české voliče varovat před pravicovými reformami. Obě sociálnědemokratické strany spojuje dohoda o vzájemné spolupráci, zatímco vztahy na pravé straně politického spektra nejsou zdaleka tak intenzivní. ODS má ve srovnání se slovenskými partnery odlišné názory na Evropskou unii a některé ekonomické reformy a rozhodla se pro užší spolupráci s polskou stranou Právo a spravedlnost.


Zajímavé srovnání politické scény v zemích Višegrádské čtyřky nabízí v Hospodářských novinách politolog Jiří Pehe. Klade si otázku, zda nedávný prudký politický obrat v Polsku předznamenává určitý trend ve střední Evropě a přichází k závěru, že nikoliv. Radikální politickou změnu v Česku a Maďarsku neočekává i proto, že jejich specifická politická kultura má kořeny ještě v Rakousku-Uhersku. Podle něj se vyznačuje na jedné straně nespokojeností občanů s politikou, ale zároveň značnou mírou tolerance pro kabinetní politiku, klientelismus i korupci. To, co v Polsku vedlo k morálnímu rozhořčení a nakonec politické revoluci svého druhu, lze těžko očekávat v Česku nebo Maďarsku, kde vládne jistý druh politického cynismu, píše v Hospodářských novinách Jiří Pehe a dodává, že dnešnímu evropskému standardu je tento stav paradoxně mnohem blíže, než polský idealismus.