Přehled tisku

0:00
/
0:00

Rudá koalice zabrala, komentuje tisk prosazení nového zákoníku práce a zákona o neziskových nemocnicích ve sněmovně. Levicový blok sociálních demokratů a komunistů ukázal svou sílu, uvádějí noviny. Rozložení politických sil v zemi je zřetelné, jak už dlouho ne, píšou Hospodářské noviny. Kdo nechce číst volební programy, tomu podle komentátora listu stačí sledovat počínání sněmovny. Nikdo nemůže po volbách říkat, že netušil, že nebyl varován.

Foto: ČTK
Komentář Mladé fronty Dnes se věnuje karikaturám proroka Mohameda a protestům, které v muslimských zemích vyvolaly. Evropská unie podle autora glosy ostudně málo podpořila Dány. Výjimkou je podle něj šéf české diplomacie Cyril Svoboda, který v listu označil karikatury za záminku a protesty za chladně připravené a zorganizované. Šéf české diplomacie proto hodlá vyzvat Evropskou unii, aby jasně vyjádřila odhodlání bránit svobodu tisku a aby ukázala, že nebude jen nečinně přihlížet vypalování ambasád. Noviny musí mít podle něj právo rozhodnout, co budou tisknout. "Evropa se musí semknout a jasně vyjádřit své odhodlání toto právo uhájit za každou cenu," uvedl ministr.


Komentátor deníku Právo si bere na mušku lidoveckou snahu omezit imunitu poslanců a senátorů. Sněmovna sice novelu ústavy propustila do další fáze debaty, nicméně návrh se do voleb schválit asi nepodaří. Podle autora komentáře mají čeští poslanci s omezením své ještě feudální imunity stejné trable jako se zmrazováním svých platů. Chtějí to udělat, čestné pionýrské, ale nemohou, vždycky se to nějak zvrtne, glosuje autor jejich snahu.


Rudá koalice zabrala, komentuje tisk prosazení nového zákoníku práce a zákona o neziskových nemocnicích ve sněmovně. Levicový blok sociálních demokratů a komunistů ukázal svou sílu, uvádějí noviny. Rozložení politických sil v zemi je zřetelné, jak už dlouho ne, píšou Hospodářské noviny. Kdo nechce číst volební programy, tomu podle komentátora listu stačí sledovat počínání sněmovny. Nikdo nemůže po volbách říkat, že netušil, že nebyl varován. Bude pokračovat hlasovací koalice ČSSD s KSČM: ne u všech norem, ale u těch důležitých, týkajících se podnikání a toho, čemu se vznosně říká "občanská společnost", včetně spolků, médií a církví. Žádná nová totalita. Zato přibude registrace, regulace, obtěžování. A přibude politiků v "malých" ústavních institucích, od soudů přes Nejvyšší kontrolní úřad až po mediální rady. Aspoň to ČSSD řekla předem, uzavírá autor komentáře v Lidových novinách.


Premiér Jiří Paroubek,  foto: Zdeněk Vališ
Levicový blok ČSSD a KSČM ve sněmovně šel při schvalování zákoníku práce jasně na ruku odborům. Budou moci kontrolovat dodržování pracovních podmínek a bezpečnost práce, píší ve svém komentáři Lidové noviny a pokračují: Pokud zjistí nesrovnalosti, mají možnost provoz zavřít. Ale kde budou brát experty, kteří posoudí, zda je pracovní prostředí v pořádku, nebo ne? Nařízení je zároveň nelogické, protože odborové svazy budou dublovat činnost státních inspektorátů práce. Kromě stávky tak dostanou odborářští bossové do rukou další zbraň, kterou mohou tlačit na zaměstnavatele například při vyjednávání o výši platů, zdůraňuje list. Místo pružného trhu práce a rychlého růstu ekonomiky jako v anglosaských zemích tak sociální demokracie mílovými kroky vytváří německý model ekonomiky. Velké firmy, velké odbory a neúspěšná ekonomika s vysokou nezaměstnaností. Jako by premiér Paroubek byl veden při protlačování zákoníku jen trucem k odbojným koaličním partnerům a nikoliv snahou o dlouhodobou prosperitu. Schválení zákoníku se tak stalo víc předmětem politických tahanic než snahou o řešení problémů na trhu práce, kde je půl milionu nezaměstnaných. S tímto problémem Paroubkovi ovšem ani komunisti, ani Marťani do voleb nepomohou, konstatují Lidové noviny.


Členové krizového štábu lékařů, stomatologů, lékárníků a asociace menších nemocnic odmítli na svém úterním nočním zasedání jednat s ministrem zdravotnictví Davidem Rathem, ačkoli ten je k tomu vyzval. Píše to deník Právo. Své požadavky chtějí předložit premiéru Jiřímu Paroubkovi. Krizový štáb svolal na 24. února do Prahy demonstraci proti Rathově politice. Rath, který již dříve uvedl, že lékaři nemají objektivní důvod k protestu a že za ním stojí ODS, chtěl od nich ještě před protestem slyšet výhrady k navrhovaným zákonům. "Nedůvěřujeme ministru Rathovi, a proto s ním odmítáme jednat o čemkoliv. Nebudeme se účastnit ani takových jednání na ministerstvu zdravotnictví, která buď tomuto úřadu nepřísluší, anebo slouží jenom jako záminka k dialogu. Obrátíme se na premiéra Paroubka s výzvou k jednání o našich požadavcích," řekl listu prezident stomatologů Jiří Pekárek. Krizový štáb lékařů, zubařů, lékárníků a asociace menších nemocnic požaduje přijetí nové vyhlášky o úhradách péče či alespoň její novelu a zastavení přípravy chystaných zákonů. Kritizuje to, že zásadní změny se do norem dostávají až při projednávání v parlamentu, bez posouzení odborníky, připomíná deník Právo.


V evidenci kulturního dědictví jsou podle ombudsmana Otakara Motejla velké nejasnosti. Lidové noviny přinášejí příběh Jiřiny Němcové, kterou mohly problémy v památkové péči připravit o střechu nad hlavou. Když její rodina rekonstruovala historický dům v centru Písku, takzvanou Starou poštu, dostala na opravu státní příspěvek. Úředníci v Písku i v Českých Budějovicích měli budovu za památku. Zakrátko po opravě ale přišla studená sprcha. Finanční úřad při kontrole zjistil, že dům není zapsán v Ústředním seznamu nemovitých kulturních památek a jeho majitelé tedy nemají na dotaci nárok. Peníze musejí vrátit. Z původních 400 tisíc se suma se všemi sankcemi a úroky vyšplhala na víc než milión. Příčina je jednoduchá: ani ústřední seznam památek, který ze zákona vede Národní památkový ústav, nezahrnuje všechny objekty s tímto statutem. Němcovi se báli, že budou muset dům prodat. Lidové noviny dodávají, že nakonec měli štěstí - bránili se a budějovický krajský úřad nakonec sankci zrušil. Ombudsman ale varuje, že podobných případů je mnoho a ne všechny musejí dojít ke zdárnému konci.


"Máma nese mísu, Ema má maso," stálo v SMS, kterou ve středu dostal středočeský hejtman a stínový ministr dopravy a spojů Petr Bendl. Číslo odesílatele: jeho stranický kolega Martin Říman. Jak píší Hospodářské noviny, byl to podvod. Šlo o falešnou textovou zprávu. A Bendl s Římanem nebyli jediní politici nebo vysocí státní úředníci, mezi kterými dětské říkanky kolovaly. Rozesílala je skupina tuzemských hackerů, kteří chtěli upozornit na to, že žádný z mobilních operátorů nemá svou síť chráněnou proti zneužití. Falešné SMS lze posílat z kteréhokoli mobilního telefonu. Stačí znát číslo odesílatele. Varování před falešnými SMS vydal koncem loňského roku regulátor amerického investičního trhu NASD. Neznámý spekulant totiž pod jeho číslem posílal na mobily účastníků burzy pozměněné informace o pohybech akcií. Mobilní operátoři teď znovu tvrdí, že své sítě mají zabezpečené a že falešné textové zprávy do Česka přicházejí prostřednictvím nezabezpečených center v zahraničí. Ta využívají i čeští hackeři, doplňují Hospodářské noviny.


Pražský exprimátor Jan Koukal míří do diplomacie. Jeho novým působištěm by se měla stát Vídeň, píše deník Právo. Bývalý první muž Prahy řídí od roku 2004 její zastoupení v Bruselu. Sám Koukal spekulace o změně působiště potvrdil. "Je pravda, že se snažím splnit požadavky, které jsou na diplomatických postech vyžadovány. Procházím nejrůznějšími prověrkami," řekl listu Koukal. "Rád bych zůstal ve spojení s problematikou Evropské uznie," vysvětlil s tím, že musí ještě projít výběrem mezi kandidáty na diplomaty. Tiskový mluvčí ministerstva zahraničí informaci deníku Právo nepotvrdil ani nevyvrátil. V SMS na dotaz, zda Koukal míří do služeb jím zastupovaného resortu, odpověděl: "Promiňte, ale žádné změny na diplomatických postech před jejich uskutečněním vzhledem k mezinárodním zvyklostem a důvěrné povaze nezveřejňujeme."