Přehled tisku

0:00
/
0:00

Novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí, kterou projedná v nejbližších dnech Senát, vyvolala bouři nevole mezi některými neziskovými organizacemi pracujícími s ohroženými dětmi. Jak dodává deník Právo, novela podle nich výrazně znesnadní až znemožní vyhledávání náhradních rodin pro děti, pro něž nenašel rodinu stát.

Senát krutě zklamal naděje odpůrců zákona o registrovaném partnerství, píší Lidové noviny a pokračují: Nečekaně jasnou většinou hlasů totiž tuto normu, která pobuřuje mnohé konzervativce, většinu lidovců a katolickou hierarchii, poslal k podpisu prezidentu Václavu Klausovi. Hlavu státu tak čeká těžký vnitřní boj, uvádí komentář Lidových novin. Jeho středobodem bude jedna kvalita, kterou Václav Klaus pokládá pro státníka za klíčovou a rád si ji sám přisuzuje. A sice "konzistentnost", kterou vnímá jako vnitřní soudržnost názorů politika a jeho praktických kroků. V tomto konkrétním případě má prezident pozici o to těžší, že svrchovaně "konzistentní" být nemůže. Při konečném rozhodnutí, ať už vlastně bude jakékoliv, se bude muset k části svých postojů zachovat macešsky, píší Lidové noviny.


Sobotní programová konference sociálních demokratů v pražském Kongresovém centru bude s "výzdobou" od ODS. Občanští demokraté si totiž zamluvili zhruba třicet reklamních ploch v okolí budovy, na které chtějí vylepit rudé plakáty s nápisem KSČSSD. Informuje o tom Mladá fronta Dnes. Rudá barva plakátů má podle deníku navodit atmosféru předlistopadových sjezdů KSČ, které se konaly v budově nynějšího Kongresového centra. Nápisem KSČSSD pak chce ODS upozornit na stále častější spolupráci ČSSD a KSČM. Volební lídr strany premiér Jiří Paroubek a úřadující předseda ČSSD a ministr financí Bohuslav Sobotka se také na plakátech s nápisem "Myslíme to upřímně" budou schovávat za divadelní masky, píše list. Nápis KSČSSD se objevil i v klipu občanských demokratů, který natočil režisér Filip Renč. Na kongresu loni v listopadu ho představil předseda strany Mirek Topolánek. Z programové konference, což je - jak sociální demokraté říkají - "takový malý sjezd", vzejde volební program strany. Zasedání by mělo trvat celou sobotu, uvádí Mladá fronta Dnes.


Letos budou Češi pracovat pro stát o tři dny méně než loni, informují Hospodářské a Lidové noviny. Takzvaný den daňové svobody podle společnosti Patria Finance připadne na 3. července, loni to bylo 6. července. Jako den daňové svobody se označuje pomyslný okamžik, od kterého jde veškerá mzda na konto každého občana. Do té doby naopak veškerý příjem připadá státu. Je to poprvé od roku 1998, kdy se tento den posune blíž k začátku roku, píší Hospodářské noviny. Až dosud totiž Češi každý následující rok pracovali "pro stát" o něco déle. Podle hlavního ekonoma Patrie Davida Marka může za posunutí směrem k začátku roku snížení daní z mezd a firemních zisků. Se závěry Patria Finance však polemizuje Jiří Schwarz z Liberálního institutu, který stanovuje vlastní datum daňové svobody. "Nemyslím si, že letos oslavíme daňovou svobodu dříve než loni," řekl listu Schwarz. "Výdaje totiž v uplynulém období rostly rychleji než inflace," dodal. "Naše metodika vychází z techniky, kterou používá k podobným výpočtům americká Tax Foundation a je mnohem složitější než pouhé vydělení výdajů HDP," reagoval analytik Marek.


Novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí, kterou projedná v nejbližších dnech Senát, vyvolala bouři nevole mezi některými neziskovými organizacemi pracujícími s ohroženými dětmi. Jak dodává deník Právo, novela podle nich výrazně znesnadní až znemožní vyhledávání náhradních rodin pro děti, pro něž nenašel rodinu stát. Neziskové organizace totiž podle nové úpravy nesmějí seznámit dítě s rodinou, což dříve možné bylo. Podle ministerstva práce a sociálních věcí to ale nebylo spravedlivé vůči lidem, kteří naopak čekali na přidělení dítěte podle pořadníku. Pokud by se podle ministerstva mělo vyjít vstříc požadavku neziskovek, musel by se úplně změnit systém a stát by měl na vyhledávání náhradních rodin pro opuštěné děti rezignovat. Kdyby se ale všichni žadatelé o dítě obrátili na neziskové organizace, i ony by pak asi musely vytvořit pořadníky, uzavírá deník Právo.


Ministerstvo školství chce do čtyř let zdvojnásobit počet gymnázií. Plán na zvýšení počtu tohoto typu středních škol nyní připravují ministryně školství Petra Buzková a vicepremiér pro ekonomiku Jiří Havel. O nutnosti tohoto kroku přesvědčili podle informací Hospodářských novin na středečním jednání i vedení ČSSD. Na gymnázia se každý rok hlásí mnohem více studentů, než jsou schopny přijmout. Podle loňské analýzy ministerstva školství se do čtyřletého studia na tomto typu středních škol přihlásilo téměř 25.000 žáků. Přijata jich byla polovina. "Je o ně (gymnázia) největší zájem, jsou nejlevnější a nejvíc potřeba," shrnul Jiří Havel v deníku důvody pro zvýšení jejich počtu. Kvalitní výuka matematiky a jazyků, kterou nabízejí, je navíc nejlepším předpokladem pro pokračování na vysoké škole. "V příštích letech by měla alespoň na nižších stupních vysokých škol studovat nejméně polovina populace. V budoucnu osmdesát procent," věří Havel. Plán chtějí Havel a Buzková předložit nejpozději v březnu. Součástí má být i nabídka finanční spoluúčasti krajům při rozšiřování gymnázií, nebo přeměně některých odborných škol na gymnázia, sdělil listu poradce Buzkové Martin Profant. Stínový ministr školství Walter Bartoš (ODS) podporu plánu podle Hospodářských novin nevylučuje, už před dvěma lety ve své koncepci doporučil něco podobného.


Foto: ČTK
První letošní obětí vražedného útoku v Praze se stal podnikatel František Mrázek. Takzvaných podnikatelských vražd podle Mladé fronty Dnes v metropoli přitom v posledních letech ubývá. Převládají spíš spory mezi příbuznými nebo opilci, které pak končí ozbrojeným útokem. Loni se kriminalisté zabývali 37 vraždami nebo pokusy o vraždu. Oproti roku 2004 to bylo o devět méně. Téměř polovina loňských případů se přitom týkala cizinců, ať už jako vrahů nebo jejich obětí. Cizinci jsou také důvodem většího počtu vražd v hlavním městě oproti ostatním regionům. Celkový pokles vražd je ale podle šéfa oddělení vražd pražské policie Josefa Mareše trendem v celé republice kromě jihočeského a jihomoravského kraje, doplňuje Mladá fronta Dnes.


Foto: ČTK
Sázková kancelář Fortuna vypsala kurzy na poruchu rychlovlaku Pendolino. Většina tipujících, kteří zatím vsadili téměř čtvrt milionu korun, si vsadila to, že 1. února alespoň jednu soupravu zastaví porucha, uvádějí Lidové noviny. S blížícím se dnem "D" očekává Fortuna sílící zájem, řekl listu její marketingový ředitel František Trantina. "Mám dojem, že všichni lidé, co jezdí do Ostravy, si vsadili, že bude porucha, a z výhry si pak zaplatí na zbytek cesty taxi," dodal. Fortuna vypsala sázku v úterý, kdy přestala fungovat i poslední souprava typu Pendolino. Italský výrobce Alstom má odstranit závady do konce ledna. Bookmakeři při stanovení kurzů dávali větší šance rychlovlaku. Na úspěšný provoz Pendolina první únorový den je kurz 1,44:1, zatímco na další potíže 2,35:1, píší Lidové noviny.