Přehled tisku

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Poslední Pendolino zkolabovalo, všímá si Mladá fronta Dnes. Dost možná, že je tento normální evropský vlak v pořádku, všude totiž jezdí, jen u nás ne, uvádí komentář a dodává: Ten, kdo byl chvíli na trati, ve vlaku nebo na nádraží, se Pendolinu nemůže divit. Kdo by chtěl být u Českých drah vlakem? Já ne, uzavírá komentátor MF Dnes.

Ministr financí Bohuslav Sobotka,  foto: Zdeněk Vališ
Hospodářské noviny připomínají, že na jednání evropských ministrů financí český ministr Bohuslav Sobotka s polským a kyperským kolegou vetoval změny v sazbách DPH. Komentář Hospodářských novin se domnívá, že daně za veto nestojí. V Bruselu se bojuje o cenu českých bytů i žabích stehýnek v pařížských restauracích. Česká vláda poprvé sahá po nejtěžším kalibru a vyhrožuje vetem. To by si ale měla šetřit pro zásadní věci. Nejlepší by bylo, aby výjimky pro staré i nové členy skončily co nejdřív, uzavírá komentář. Mladá fronta Dnes se domnívá, že pro ČSSD jsou daně důležitým předvolebním tématem, ale i tak se Česko vyššímu zdanění zřejmě nevyhneme. Podle odborníků by růst cen nových bytů neměl být tak dramatický, více bychom mohli pocítit zdražení tepla. Deník Právo si všímá dramatičnost sporu o DPH. Ministr Sobotka si postěžoval, že "v Evropské Unii je velmi špatná situace, protože jsou předkládány návrhy, které neodstraňují rozdíly mezi novými a starými členskými zeměmi." Staré členské země mají časově neomezené výjimky, zatímco "nováčci" se musí spokojit s časově omezenými.


Foto: ČTK
Poslední Pendolino zkolabovalo, všímá si Mladá fronta Dnes. Dost možná, že je tento normální evropský vlak v pořádku, všude totiž jezdí, jen u nás ne, uvádí komentář a dodává: Ten, kdo byl chvíli na trati, ve vlaku nebo na nádraží, se Pendolinu nemůže divit. Kdo by chtěl být u Českých drah vlakem? Já ne, uzavírá komentátor MF Dnes. Zdá se, že na co stát sáhne, to je patálie nebo katastrofa, pozastavuje se nad poruchou posledního Pendolina komentář Hospodářských novin. Pendolino si prý špatně zvyká na zdejší systém kolejí a výhybek. Ano, tento vlak má jezdit po nových koridorech za desítky miliard. Kdo tedy může za to, že nejsou srovnatelné se západními tratěmi? A kdo má na svědomí zpackané smlouvy? - ptá se autor komentáře. Mohli by nás proto napadnout, jak fungují takové gripeny. Ty mají ale výhodu, že si mohou tajně poletovat, a své pasažéry nemusí vyhazovat na mráz. A že k ničemu praktickému neslouží? Nevadí, můžeme se ale chlubit, že je máme.


V případě, že použijete papežova slova, musíte zaplatit. Rozhodl o tom Vatikán v letošním ediktu. Pozastavují se nad tím Lidové noviny. Katolická církev se rozhodla vybírat "desátek" z každého slova, které papež prohlásí či napíše. Toto rozhodnutí se nelíbí ani vydavatelům, ani části duchovních a věřících. Podle nich si Vatikán sice zvýší rozpočet, ale omezí přímý vliv papežových vystoupení na věřící. Komentář Lidových novin se domnívá, že církev má sice právo chránit papežova slova před pirátským nakládáním, ale bylo by dobré, kdyby ho nevyužila. "Zpeněžování papeže" může přispět k většímu bohatství církve, ale také k její menší srozumitelnosti. Těžko si představit jak Ježíš Kristus říká apoštolům - běžte do celého světa, kažte evangelium, a zkasírujte každého, kdo nějak použije vaše slova, srovnává komentář Lidových novin.


Morava je bezpečnější než Čechy, všímá si Mladá fronta Dnes. Vyplývá to z policejních statistik o kriminalitě v jednotlivých krajích za rok 2005. Z nich je zřejmé, že nejméně zločinu je na Vysočině, ale velký pozor si musí dávat lidé zejména v Praze. Zatímco v metropoli policisté zaznamenali téměř sto tisíc zločinů, na Vysočině jich bylo sedm tisíc. Společně se Středočeským krajem Praha vede i v počtu vražd, naopak nejméně se mohou bát o život lidé v Pardubickém kraji, píše Mladá fronta Dnes.


Lidové noviny si všímají reklamního trháku lyžařského areálu Hochficht v Rakousku. Je jím prezident Václav Klaus. Jeho náklonnost k~místním sjezdovkám dokazuje četnost jeho návštěv tohoto střediska. Někteří ekologové se ale domnívají, že důvodem prezidentových návštěv je jeho snaha lobovat za kontroverzní projekt rozšíření střediska i na českou stranu. Prezident prý nechápe, proč je na německé straně hory Smrčina hned několik sjezdovek, ale na české nesmí být ani jedna. "Je to proto, že na rakouské straně je běžný hospodářský les, zatímco v Česku je národní park," řekl Lidovým novinámředitel Správy národního parku Šumava Alois Pavlíčko. Dodal, že případná sjezdovka by narušila unikátní zbytky šumavských pralesů.


Malá návštěvnost za rok 2005 potápí řadu malých kin. Informují o tom Hospodářské noviny. Vloni kino navštívilo o pětinu méně lidí než v roce 2004. Výrazný pokles trhu byl způsoben zejména nabídkou domácích i zahraničních filmů, ve které letos chyběly "trháky" jako byl například předloňský Pán Prstenů nebo Harry Potter. Dalším důvodem jsou levnější DVD, a možnost nelegálního získání filmů pomocí internetu i několik týdnů před premiérou. Pražské legendární kino Bio Illusion tak bylo nuceno ukončit svou činnost. Nezbývá proto doufat, že letošní domácí komedie Rafťáci, Experti a Panic je nanic, nebo hollywoodské velkofilmy Návrat supermana či Letopisy Narnie přilákají více diváku a zachrání tak desítky malých a středních kin.