Přehled tisku

Nový místopředseda vlády pro ekonomiku Jiří Havel, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Nad příchodem Jiřího Havla do funkce místopředsedy vlády se v Lidových novinách zamýšlí redaktor BBC Petr Fischer. "Ve vládě je do včerejška další ekonom. Vlastně by se dalo říct, konečně je v ní Ekonom, jemuž toto jméno patří se vším všudy," píše autor. Podle něj je ministr zemědělství Jan Mládek, považován za slušného odborníka, i vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn byl vzdělaný a zkušený, "ale profesionální pověsti a zkušenosti svého nástupce Jiřího Havla ani on nemohl dostát."

Nový místopředseda vlády pro ekonomiku Jiří Havel, foto: ČTK
Nad příchodem Jiřího Havla do funkce místopředsedy vlády se v Lidových novinách zamýšlí redaktor BBC Petr Fischer. "Ve vládě je do včerejška další ekonom. Vlastně by se dalo říct, konečně je v ní Ekonom, jemuž toto jméno patří se vším všudy," píše autor. Podle něj je ministr zemědělství Jan Mládek, považován za slušného odborníka, i vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn byl vzdělaný a zkušený, "ale profesionální pověsti a zkušenosti svého nástupce Jiřího Havla ani on nemohl dostát." Fischer soudí, že jmenování Havla vicepremiérem je poslední šancí sociální demokracie, jak získat z působení ve vládě předvolební kapitál, který nemá nádech primitivního populismu a může nabídnout zajímavý ekonomický výhled do budoucna. Autor si však klade otázku, zda v případě Havlova angažmá a jeho cíleně předvolební práce pro ČSSD nejde o mravně zpochybnitelné využívání vládních postů a 'trochu drahý špás'. "Na volebním programu může Jiří Havel pracovat i v Lidovém domě, pochopitelně za daleko menší peníze," píše Petr Fischer v Lidových novinách.


Současného prezidenta Českých aerolinií Jaroslava Tvrdíka (vlevo) nahradí ve funkci Radomír Lašák, foto: ČTK
Ústředním volebním manažerem ČSSD bude podle informací deníku Právo zřejmě bývalý ministr obrany a současný prezident Českých aerolinií Jaroslav Tvrdík. V nejbližších dnech jeho kandidaturu navrhne stranickým orgánům premiér a volební lídr sociálních demokratů Jiří Paroubek. V čele ČSA podle listu Tvrdíka pravděpodobně vystřídá Radomír Lašák, který je od 1. září 2004 členem představenstva ČEZ. Premiér Paroubek Právuřekl, že Tvrdík je manažerský typ, který se tomu bude šest měsíců plně věnovat. Paroubek dal zároveň najevo, že se Tvrdík neobjeví mezi kandidáty, které by případně povolal do vlády, pokud by po červnových volbách sestavoval kabinet. To deníku potvrdil i sám Jaroslav Tvrdík.


Komentátora Mladé fronty Dnes znepokojuje, kdo s kým a proč manipuluje, a to v souvislosti s různými tajnými audio a videonahrávkami, které se čas od času objeví na v médiích. Poslední mohli diváci vidět v pondělí večer v České televizi. Šlo o to, že agent kontrarozvědky (BIS) kdysi debatoval s podnikatelem Krejčířem o tom,že mu pomůže z vězení. Tyto třaskavé materiály mají podle komentátora jedno společné: jsou ne zcela zřetelné a málo se v nich orientujeme. Vždy však smrdí ničemnostmi, to je nepochybné. Pochybné je, o jaké ničemnosti jde. Jde o materiály vážné a nepochybně pravé. Kdo je pořídil, je divné. "Před lety lékařská madam nabízí úplatky, dnes se vynoří nahrávka? Kde čekala ta léta? Kdo a proč ji pořídil? Kdo přistrčil nos TV Nova k pěti v českých? Co znamená nahrávka agenta BIS s Krejčířem? Kdo ji tehdy nahrál a dnes vystrčil do ČT? Kdo s kým a proč manipuluje? Nebo je v této zemi nahráno všechno - aby to jednou vyplulo? Padne zítra vedení BIS - za toho agenta? Nebo o nic nešlo? A když o nic nešlo, proč jsou tu ty hrozivé nahrávky? Pokud říkají skutečně to, co říkají, je v naší zemi obrovité podsvětní spojení zločinců, činitelů a nahrávačů? To je otázka, která si už sama zasluhuje vlastní nahrávku. Je někdo podsvětí na stopě? Nebo to samo nahrává?," klade sérii otázek komentátor Mladé fronty Dnes. V honu za zločinem je ale podle něj nutno tajemství nahrávek co nejdříve rozmotat.


Ministr zdravotnictví David Rath, foto: Autor
Lidové noviny se věnují sporu ministra zdravotnictví Davida Ratha s hejtmanem Středočeského kraje Petrem Bendlem, jenž se týká situace v několika středočeských nemocnicích, kterým vypršela platnost smluv s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou. Podle deníku se oba politici zachovali špatně a hájili při svých vystoupeních především své zájmy. "Politici tu z principu nesmějí být od toho, aby si z nemocných dělali rukojmí osobních prestižních a ideologických sporů. Rath a bohužel i Bendl by se měli stát odstrašujícími příklady, jak to ve veřejné sféře v žádném případě fungovat nemá," píše deník.

Komentátor Práva naopak hájí politiku ministra Ratha a domnívá se, že šéf zdravotnictví nepěstuje žádný "antipacientovský model", jak prohlásil prezident Václav Klaus. Deník poté kladně hodnotí některá Rathova opatření. "Rathovi je třeba držet palce a (premiérovi Jiřímu) Paroubkovi přát, že si dobře vybral jak ministra, tak volební jedničku v Praze," domnívá se deník.


Komentář Hospodářských novin si všímá toho, že Státní zemědělský intervenční fond zveřejnil jména všech příjemců agrárních dotací, tedy i těch, které plynou z peněz EU. "Ti zveřejnění se teď možná budou dotčeně ptát, k čemu je to dobré. Především jde o princip. Rozdělování veřejných prostředků na podporu soukromého podnikání má být transparentní. Nikomu není vůbec nic do toho, co je nám 'zvědavcům' po tom," tvrdí Hospodářské noviny. Deník zároveň podotýká, že uveřejňování dotací není v Evropě zdaleka samozřejmé. Česká republika v tuto chvíli patří mezi otevřené země. "Lze však očekávat protiútok ze strany příjemců dotací, a to pod různými záminkami (ochrana osobních údajů). Platí, že co se jednou otevře, už nejde zavřít? Spíš záleží na tom, jak silná a sebevědomá bude občanská sebeobrana, jak uhájí vydobytý otevřený prostor," odpovídají Hospodářské noviny.


Tomáš Pitr, foto: ČTK
Zatímco si hledaný podnikatel Tomáš Pitr lyžuje s rodinou v rakouských Alpách a plní noviny úvahami, zda se vrátí domů, nebo ne, chrudimští policisté mají ´jeho vinou´ o obchůzku navíc. Chodí ho hledat do domu ve Slatiňanech. Na místo, kde ho nikdo nikdy neviděl. Píše o tom Mladá fronta Dnes. "Ptali se mne, jestli jsem ho viděla. Řekla jsem jim, že ne. Copak by tady také dělal?" řekla Jana Štolová, která ve Slatiňanech bydlí v bytě ´pod Pitrem´. Ta se snažila policistům vysvětlit, že ztrácejí čas, protože Pitr v bytě nebydlí. "Řekli mi, že chodit do domu musí, protože tu má trvalé bydliště," uvedla Štolová pro Mladou frontu Dnes. Deník připomíná, že Tomáš Pitr, na něhož byl před Vánocemi vydán mezinárodní zatykač, žije už léta v Praze v luxusním bytě u své přítelkyně. Přestože je považován za jednoho z nejbohatších podnikatelů v zemi, nemá na sebe napsaný žádný majetek, tedy ani byt. Chce se tím vyhnout možnému zásahu exekutorů. Policisté ho totiž už jedenáct let podezřívají z rozsáhlých daňových podvodů. Právě za to byl Pitr loni v listopadu zatím nepravomocně odsouzen k osmi a půl rokům vězení, dodává Mladá fronta Dnes.


Sociální demokrat Jan Piegl z Lovosic na Litoměřicku chce zabránit vítězství ČSSD v Ústeckém kraji. Příští týden vydá brožurku, kterou chce zároveň bojovat proti současnému vedení ČSSD na Ústecku. Piegl je tajemníkem místní organizace sociálních demokratů, píše středeční Právo. Piegl počítá s tím, že za tento čin bude vyloučen ze strany. Bude prý bojovat proti tomu, aby ČSSD v kraji vyhrála červnové volby, protože straně podle něj v regionu vládne mafie. Brožura s názvem Etický kodex podle Ulbrichta a Šavlové pojednává o majetkových poměrech rodiny poslance Vlastimila Aubrechta a jeho manželce Martině Aubrechtové-Havlové. Právě Aubrecht, místopředsedkyně strany Jana Vaňhová či Roman Houska se podle Piegla při své cestě za vítězstvím nezastaví před ničím. Aubrecht deníku řekl, že neví, co je obsahem brožurky. Svědomí má prý čisté. Podle Aubrechta je Piegl duševně nevyrovnaný. Krajskou ČSSD vede Petr Benda. Volebním lídrem je v regionu Jiří Paroubek, který je zároveň celostátním lídrem a v květnu by měl být na mimořádném sjezdu zvolen předsedou strany, připomíná Právo.


Hospodářské noviny píšou, že policie má dílčí informace o pohybu podnikatele Tomáše Pitra, na kterého byl vydán zatykač. Podle ministra vnitra Františka Bublana opustil Rakousko, stále je ale na území některé z členských zemí Evropské unie, možná ve Francii. Pitr byl koncem listopadu zatím nepravomocně odsouzen na devět let vězení za daňové úniky. Jeho advokáti teď vyjednávají o podmínkách, za kterých by se Pitr vrátil. Ve hře je podle Hospodářských novin například kauce a odevzdání cestovního pasu.


Česká ekonomika sice láme rekordy, přesto letos přijdou tisíce zaměstnanců velkých státních podniků o práci, uvádějí Lidové noviny. O další tisíce by se měl podle nich snížit i počet státních úředníků. Například České dráhy plánují letos snížit počet zaměstnanců o 3 až 4 tisíce. Podle mluvčího drah Petra Šťáhlavského se propouštění bude týkat lidí ve všech odděleních. S poklesem počtu zaměstnanců počítá i energetický koncern ČEZ, Česká pojišťovna a Česká pošta.


Pražané využívají novoročních výprodejů víc, než lidé v jiných městech Česka, píše Mladá fronta Dnes. Je to tím, že všechny obchody mají po ruce a snížení cen si snadno ohlídají. Navíc na ně reklama působí intenzivněji a proto v době slev pak utratí víc peněz než lidé v menších městech. Česká metropole je oproti jiným regionům výjimečná i v tom, že její obyvatelé víc sledují módní trendy. Zatímco jinde jdou lidé jen po výhodné ceně, Pražané podle listu vyrážejí cíleně za nákupem zlevněného značkového zboží.