Přehled tisku

Papež Benedikt XVI., foto: ČTK
0:00
/
0:00

Přírodní katastrofa, která před rokem postihla Asii, jejíž pobřeží smetla ničivá vlna cunami, nepoučila politiky a další odpovědné lidi. Poukazují na to některé úterní české deníky, podle nichž tak stále hrozí nebezpečí, že by se i v budoucnu mohla podobná katastrofa opakovat. Hlavní české listy si dnes ve zpravodajství všímají také toho, že nový papež Benedikt XVI. na rozdíl od svého předchůdce Jana Pavla II. nepromluvil při svém vánočním poselství česky ani slovensky.

Papež Benedikt XVI.,  foto: ČTK
Přírodní katastrofa, která před rokem postihla Asii, jejíž pobřeží smetla ničivá vlna cunami, nepoučila politiky a další odpovědné lidi. Poukazují na to některé úterní české deníky, podle nichž tak stále hrozí nebezpečí, že by se i v budoucnu mohla podobná katastrofa opakovat. Hlavní české listy si dnes ve zpravodajství všímají také toho, že nový papež Benedikt XVI. na rozdíl od svého předchůdce Jana Pavla II. nepromluvil při svém vánočním poselství česky ani slovensky. V některých komentářích doznívá polemika o důvodech zrušení publicistického pořadu České televize Bez obalu.


Foto: ČTK
Všechny listy se na stránkách věnovaných zpravodajství a některé i v komentářích zabývají prvním výročím přírodní katastrofy v Asii. Komentátor Lidových novin píše, že vlády stále postupují při pomoci vlastním občanům liknavě. Státníci si podle autora žárlivě střeží svrchovanost a odmítají se smířit byť jen s náznakem cizí kontroly životně důležité infrastruktury. Do hry vstupuje i vzájemná podezřívavost a obava. Původní naděje některých idealistů, že se "z ruin" zrodí i nové pouto mezi rozrůzněnými národy, etniky a vyznavači různých náboženství, se nenaplnilo. Doufejme, že jen prozatím," napsaly Lidové noviny.

Ředitel společnosti Člověk v tísni Šimon Pánek v Mladé frontě Dnes píše, že humanitární organizace se mnohdy pohybují mezi přehnaně kritickým postojem vůči místním úřadům a pocity frustrace z toho, že nejsou schopny pomáhat rychleji.

Bývalý diplomat Alexandr Vetengl, který na přelomu 80. a 90. let působil jako český ambasador na Srí Lance, se v této zemi ukrývá před rodinou, obchodními partnery a dluhy. Jak píší Hospodářské noviny, Vetengl před rokem odjel na Srí Lanku, kterou postihla ničivá vlna cunami, jako člen humanitární mise. Už tehdy ale podle listu několik lidí tušilo, že jeho cesta má i jiný cíl - schovat se na tomto ostrově. "Je po něm stále vyhlášeno celostátní pátrání. Chtěli jsme zahájit trestní stíhání jako proti uprchlému a vydat mezinárodní zatykač. Státní zástupce to ale nedoporučil," řekla listu mluvčí pražské policie Eva Brožová. Hospodářské noviny připomněly, že Vetengl měl na ostrově pomoci libereckým záchranářům z nevládní organizace Hand for Help při jednání se srílanskými úřady. Dobrovolníkům ale zatajil, že má v Česku potíže se zákonem. Když vyšlo najevo, že v týmu dobrovolníků je i Vetengl, přestali sponzoři organizaci posílat peníze, napsal list. Vetengl byl v roce 2003 odsouzen za trestný čin zanedbávání povinné výživy. Za totéž dostal o rok později další podmíněný trest. Podle rozsudků neplatil alimenty na své čtyři děti ze dvou manželství. Navíc si Vetengl před několika roky vypůjčil tři miliony korun od věřitelů, kterým namluvil, že za tyto peníze postaví na Srí Lance továrnu. Peníze nevrátil a o jeho podniku na Srí Lance nikdo nevěděl. Čelil proto podezření z podvodu. Když se o jeho minulosti dověděli lidé z organizace Hand for Help, okamžitě s ním ukončili spolupráci. Exdiplomat ale neodletěl zpět do Česka, naopak i se satelitním telefonem zmizel z tábora záchranářů. Před několika měsíci ho přes prostředníka vrátil. Od té chvíle o něm dobrovolníci, věřitelé ani policisté neslyšeli, uvedly Hospodářské noviny.


Děsme se socialismu, ne vyšších platů, uvádí komentář Mladé fronty Dnes. Růst platů nemusí ekonomiku ohrozit, protože budoucnost hospodářství ohrožují spíše předsudky v hlavách politiků, míní list. Pokud se moc, ať už pravicová nebo levicová, bude chovat rozumně, pak růst průměrné mzdy nad 20.000 korun růst ekonomiky podle deníku nepřibrzdí. Volební soupeři sice startují k jedné z nejostřejších kampaní, v nabídce pro voliče se však sbližují. Nabídka zní: víc peněz v peněženkách rodin, méně byrokracie a využití šancí, které nabízí EU. Pokud budou tuto politiku skutečně sledovat, nemůže růst platů ekonomiku ohrozit, tvrdí Mladá fronta Dnes. Vláda vedle dobrých zákonů prosazuje zákon o násilném vyvlastnění pozemků, brání otevřít vysoké školy pro víc studentů a oddaluje školné a dusí firmy vysokými odvody, vyjmenovává deník. Její ministři jdou v čele odborářské demonstrace za komunistický zákoník práce. Toto myšlení je mnohem nebezpečnější než přímé rozdávání. Přes dílčí náznaky se ho sociální demokracie nezbavila, shrnuje komentář Mladé fronty Dnes.


Hospodářské noviny se vracejí k výrokům premiéra Jiřího Paroubka na adresu guvernéra centrální banky Zdeňka Tůmy, který minulý týden kritizoval návrhy politiků na výdaje ze státního rozpočtu. Na guvernére nelze houknout jako na malého kluka, píše list. Každý předseda vlády by z takového veřejného střetu vyšel poražen, protože Češi mají svou centrální banku v oblibě a dosud zažili jen kompetentní guvernéry. Kdyby zlost nezaclonila premiérovi paměť, vzpomněl by si, že parlamentní štědrost z veřejných peněz odsuzoval i on sám, uvádí komentář. Centrální banka promluvila jako spojenec, ale premiér si z ní podle listu udělal protivníka. Neschopností sebeironie, nadhledu a velkorysosti si premiér vyrobil víc odpůrců, než si patrně uvědomuje, uzavírají Hospodářské noviny.


Analytik Pavel Kohout se v Lidových novinách zamýšlí nad příčinami a důsledky rostoucího zadlužování domácností. Varuje, že systém soukromých exekutorů funguje nepříjemně dobře a není to dobrý život, být v České republice neplatičem. "V praxi se ukazuje, že nejvíce lidí zabředne do přehnaného zadlužení vinou své vlastní lenosti a nechuti k práci s čísly. Případy platební neschopnosti způsobené ztrátou zaměstnání jsou mnohem méně početné. Z morálního hlediska je tedy každý sám zodpovědný za své dluhy. Kalkulačku si může pořídit každý a s mozkem se již rodíme," uvedl analytik Kohout.

Komentátor deníku Právo poukazuje v souvislosti s vánočními svátky na rostoucí zadluženost rodin v Česku. Připomíná, že koncem roku už dluží lidé jenom bankám 415 miliard korun. Půjčku například na vánoční dárky považuje za nezodpovědnou rozmařilost. Lidský rozum podlehl lži reklam, že nahromaděním zboží a zábavy dá se v rodině nastolit sváteční pohoda. V mnoha rodinách je teď nastolen spíše pocit bezvýchodnosti. On totiž exekutor na rozdíl od pošťáka ani nemusí zvonit dvakrát, napsal komentátor deníku Právo.


Končící rok a výhledy světové politiky hodnotí v článku pro Hospodářské noviny bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová. Mimo jiné upozornila, že sny Západu z doby před 15 lety, kdy se hroutil komunismu, jsou ohroženy nejen teroristy, ale i vládami, které jsou lhostejné či nepřátelské k ideálům, které vyvolal pád berlínské zdi.


Zákon o registrovaném partnerství osob stejného pohlaví nepřiznává homosexuálním párům nárok na společné jmění, jako je tomu u heterosexuálních dvojic. Podle právníků proto budou v případě rozvodu homosexuálních párů hrozit problémy při dělení majetku. Píší to Lidové noviny. Právník Tomáš Rada z českobudějovické advokátní kanceláře Kříženecký listu vysvětlil, že majetek, který "klasičtí manželé" nabyli po sňatku, se dělí půl na půl. Jestliže by ale soud zrušil registrované partnerství osob stejného pohlaví, na účastníky takového rozvodu by pohlížel jako na samostatné osoby s vlastním majetkem. Rada proto předpokládá, že by následovala složitá a nepřehledná právní tahanice o to, kdo a jak přispěl k majetku, který oba partneři užívali společně. Možné problémy přiznal podle Lidových novin i mluvčí Gay a lesbické ligy Martin Strachoň. Tvrdí ale, že s paragrafem o společném jmění homosexuálních párů by předloha v parlamentu neuspěla.