Přehled tisku

0:00
/
0:00

Evropská komise hodnotila kvalitu života v městech Evropské unie. Do souboru pod názvem Městský audit bylo zahrnuto 258 měst ze všech 25 zemí unie. Praha z průzkumu vyšla jako nejbohatší město z nových členských zemí, napsala Mladá fronta Dnes. Do souboru byly z Česka dále zahrnuty Brno, Plzeň, Ostrava a Ústí nad Labem. Praha se dobře umístila i z kulturního hlediska.

Premiér Jiří Paroubek,  foto: Zdeněk Vališ
Za jasného vítěze předsednických voleb v ČSSD považují deníky premiéra Jiřího Paroubka. Lidové noviny se domnívají, že předvolební sjezd ČSSD je "šikovným Paroubkovým tahem". Podle deníku chce premiér vejít do rozhodující fáze voleb s "puncem vítězství". Pečlivě proto tak načasoval sjezd ČSSD, na kterém se hodlá stát předsedou strany. "Dá se čekat, že v květnu 2006 nebude mít Paroubek proti sobě vážného protikandidáta, pokud se vůbec nějaký protikandidát najde," píše deník. Podle listu mají nyní v Paroubkově straně hlavní slovo "hluční lidé". Stejně tak "hlučně" podle deníku zatím stačil veřejnost oslovit i premiér. S programem je to už slabší. Názor na reformy ve všech oblastech, kde jsou reformy nezbytné, stačil změnit (Paroubek) i v rozmezí dnů, píše list. Podle Lidových novin se Paroubek drží "vší silou" pouze jednoho programu - vyhrát volby nebo alespoň minimalizovat eventuální vítězství ODS.

Také podle Mladé fronty Dnes je téměř jisté, že Paroubek v květnu příštího roku stane v čele ČSSD. Sociální demokraté nemají důvod, aby svému otci spasiteli tímto krokem neosladili zásluhu na zmrtvýchvstání, píše deník. Mimo jiné také Mladá fronta Dnes připomíná vhodné načasování sjezdu na dobu těsně před volbami.

I deník Právo si myslí, že volba předsedy ČSSD na květnovém sjezdu strany bude "formální úkon". Podle listu půjde především o propagační akci, která bude podobná nedávnému sjezdu ODS v Brně. Komentátor deníku v této souvislosti srovnává pozici obou lídrů stran. Zatímco v případě Topolánkova neúspěchu se podle listu dá čekat nástup "nové řídící garnitury", u ČSSD je ve hře víc. Král s tváří Jiřího Paroubka buď povýší na jasné eso, nebo bude promptně vyhozen z balíčku, píše deník Právo. V případě Paroubkova pádu ale není podle listu jasné, kdo by nastoupil na jeho místo.


Foto: archiv Radia Praha
Denní tisk si také všímá upevňování hospodářských pozic Číny v Evropě a výsledků návštěvy čínského premiéra v Česku. Mladá fronta Dnes si v této souvislosti všímá postoje premiéra Jiřího Paroubka k Číně. Cituje místopředsedu zahraničního výboru sněmovny Davida Šeicha, který kritizuje černobílý pohled premiéra na čínský "hospodářský zázrak". Paroubek totiž při jednání s čínským premiérem zcela pominul otázku dodržování lidských práv v Číně. Ale i v oblasti ekonomiky je třeba se ptát na vzájemnou výhodnost spolupráce, upozorňuje Šeich. O čínský trh totiž usilují investoři z celého světa a v silně protekcionistickém prostředí Číny může uspět pouze úzká skupina velkých českých firem. Navíc Paroubek svým jednostranným důrazem na spolupráci s Čínou narušuje vyvážený postoj k Číně a Tchaj-wanu, který Česká republika tradičně zastávala. Přitom tchajwanské firmy patří k významným investorům v Česku, uvedl Šeich.


Boj s korupcí by možná mohl mít na starosti vládní zmocněnec. O zřízení této funkce a o účinnějším boji s korupcí v současné době jedná náměstek ministra spravedlnosti Jiří Vyvadil s organizací Transparency International (TI) a dalšími subjekty. Píše to deník Právo. "Náměstek ministra spravedlnosti Vyvadil vede přípravná jednání. V krátké době pak zvážím, jestli úřad vládního zmocněnce pro boj proti korupci uděláme, nebo ne," řekl Právu premiér Jiří Paroubek. Podle něj by takovou úlohu měli případně plnit odborníci ze státního zastupitelství nebo policie. Podle deníku byla kvůli postu vládního zmocněnce oslovena bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová, současný náměstek nejvyšší státní zástupkyně Jaroslav Fenyk a ředitel bezpečnostního odboru ministerstva vnitra Michal Mazel. "Byl jsem v této věci osloven minulý týden v pátek, ale vyjádřím se později," řekl Právu Fenyk. Přesněji se vyjádřit odmítla i Benešová. Pouze deníku řekla, že boj s korupcí patřil v minulosti a patří i nyní mezi její priority. Informaci ohledně možných kandidátů na funkci vládního zmocněnce pro boj s korupcí Právu nepotvrdil ani Paroubek a ředitelka TI Adriana Krnáčová.


Nejvýznamnější česká firma Škoda Auto zřejmě posílí své vedení o vicepremiéra Martina Jahna, který hodlá koncem roku opustit vládu. Napsaly to Hospodářské noviny s odvoláním na dva vysoce důvěryhodné zdroje. "Nebudu se k ničemu vyjadřovat, svůj kontrakt oznámím na začátku příštího roku," reagoval Jahn na spekulace, že by se měl stát personálním šéfem automobilky. Spekulovalo se i o nabídkách poradenských firem Pricewaterhouse Cooper a Deloitte & Touche nebo ČSA. Jahnova volba Škody Auto se však zdá být logická. V Česku jde o jeden z nejprestižnějších manažerských postů a Jahn má navíc s automobilovým průmyslem bohaté zkušenosti. Ve vedení automobilky, které je po odchodu Vratislava Kulhánka do dozorčí rady složené z pěti německých manažerů, by byl Jahn jediným Čechem. Vicepremiér je jako jediný zástupce z nových členských zemí EU členem klubu Cars 21, který sdružuje evropské automobilky. Cars 21 lobbuje v Bruselu za pokulhávající automobilový průmysl a klestí mu cestu unijní byrokracií a regulací. Také jako šéf vládní agentury CzechInvest a jako vicepremiér Jahn podporoval průmyslové zóny a investiční pobídky pro kolínskou automobilku TPCA nebo pro závod Škody v Kvasinách. Nyní se angažuje v jednáních s jihokorejskou automobilkou Hyundai. Jahnova práce ve Škodě poté, co důvěrně jednal s jejími konkurenty, by neměla vyznívat jako střed zájmů. "V TPCA i Hyundai zná pouze fázi přípravy továrny. Nezná výrobu ani marketing, takže o žádný střet zájmů nejde," řekl Hospodářským novinámšéf Sdružení automobilového průmyslu Antonín Šípek.


Čeští pacienti by mohli už brzy začít využívat medikamenty na bázi indického konopí, píší Lidové noviny. Až dosud se látky obsažené v konopí směly v Česku používat jen pro vědecké účely, a to na základě zvláštního povolení ministerstva zdravotnictví. V mnoha zemích se už přitom léčivých látek obsažených v konopí běžně využívá například pro tlumení žaludečních nevolností u pacientů po chemoterapii, pro léčbu astmatu, nechutenství nebo epilepsie. Léky na bázi marihuany by podle vládního návrhu zákona o návykových látkách byly vydávány v lékárnách na zvláštní předpis. Veškerá manipulace s nimi by podléhala přísné evidenci, podobně jako je tomu i u jiných léčiv zneužitelných k výrobě drog. Experti, kteří se v Česku zabývají prevencí a léčbou drogových závislostí, uvolnění konopí pro zdravotnické účely vítají. Konopí je totiž využitelné v řadě medicínských oborů, od léčby některých očních zákalů až třeba po dermatologii, dodávají Lidové noviny.


Praha
Evropská komise hodnotila kvalitu života v městech Evropské unie. Do souboru pod názvem Městský audit bylo zahrnuto 258 měst ze všech 25 zemí unie. Praha z průzkumu vyšla jako nejbohatší město z nových členských zemí, napsala Mladá fronta Dnes. Do souboru byly z Česka dále zahrnuty Brno, Plzeň, Ostrava a Ústí nad Labem. Praha se dobře umístila i z kulturního hlediska. V počtu muzeí se umístila na pátém a v počtu divadel na sedmém místě. Nelichotivé prvenství získalo Ústí nad Labem, a to v množství bezdomovců na počet obyvatel. Průzkum se zabýval také kvalitou dopravy ve městech. Nejvíce času tráví cestou do zaměstnání obyvatelé Budapešti, na pátém místě je Londýn a na dvanáctém Praha. Evropská města také trápí vysoká nezaměstnanost. "Jen deseti procentům evropských měst se daří nezaměstnanosti snížit", uvedl evropská komisařka pro regiony Danuta Hübnerová. Dobře si v oblasti zaměstnanosti vedou především města v Británii, Švédsku či Nizozemsku. Česká i slovenská města jsou v horní polovině žebříčku.