Přehled tisku

David Rath, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Komentáře pondělního tisku analyzují, co o ČSSD vypovídá zvolení nestraníka a muže podezřelého z korupce Davida Ratha do čela pražské kandidátky strany. Noviny také vesměs kriticky hodnotí setrvání Pavla Němce v čele Unie svobody-DEU a všímají si předvolební kampaně ČSSD.

David Rath, foto: ČTK
Komentáře pondělního tisku analyzují, co o ČSSD vypovídá zvolení nestraníka a muže podezřelého z korupce Davida Ratha do čela pražské kandidátky strany. Noviny také vesměs kriticky hodnotí setrvání Pavla Němce v čele Unie svobody-DEU a všímají si předvolební kampaně ČSSD.

Socialisté výběrem Davida Ratha do čela pražské kandidátky podle Hospodářských novin voličům vzkázali, že jim nevadí člověk opakovaně podezřelý z korupce a naopak se jim stýská po politice plné urážek, kterou s takovým gustem předváděl Miloš Zeman. I proto bude duel Rath versus šéf ODS Mirek Topolánek ve volbách nejdůležitější, o voliči vypoví víc než třináct sociologických průzkumů, míní list.

Právo si všímá toho, jak pražští socialisté podpořili Davida Ratha do čela kandidátky, ačkoli to byl ještě před dvěma měsíci člověk, kterého ani ve snu nemohli považovat za stoupence ČSSD. K Rathovi také podle listu brzy přibude další osobnost s obdobným rysem - ministr kultury Vítězslav Jandák. Premiér Jiří Paroubek si tak podle komentátora zkouší, jak ohebný je kolektivní hřbet pod ostrými lokty.

Lidové noviny se pozastavují nad tím, že se předvolební debaty točí především kolem programu ODS nazvaného Modrá šance. Zatímco autoři ho vychvalují, levice ho kritizuje. ČSSD však nepředstavila program žádný. K předvádění takové politiky je potřeba spíš maskotů než odpovědných politiků a premiér Jiří Paroubek se chová jako zodpovědný analytik, jen je pro něj škoda, že volby nejsou za měsíc. Ještě půl roku totiž nikdo nevydrží poslouchat řeči o tom, ČSSD je nejlepší stranou pro tuto zemi bez informací, jak chce této zemi vládnout, píše deník.

"Myslím, že na rozdíl od starých bitev je strašné, když je život nebo politika jen jako," píše komentátor Mladé fronty Dnes v příspěvku, v němž přirovnává české politiky k nadšencům, kteří se podíleli na rekonstrukci bitvy u Slavkova. Někteří připomínají nové malé Napoleony, jiní zmatenou rusko-rakouskou koalici. Stejně jako v rekonstrukci je to většinou jen jako, píše list. Jestli někdo připomíná korsického dravce, je to Jiří Paroubek. Prosadil na maršálské místo v bitvě o Prahu Davida Ratha. Ten se žene vpřed, aniž si kryje boky nebo záda. Další Napoleon, Železný, přijíždí z vyhnanství v Bruselu. Žádnou armádu nemá, ale nepřipouští si, že Waterloo je od Bruselu kousek. Unie svobody si zvolila do svého čela opět Pavla Němce. Jediného maršálka, který za svou kariéru zaznamenal pouze porážky. Bude poražen i ve volební bitvě. A Mirek Topolánek se drží osvědčené taktiky svých oblíbených Angličanů. Půtky na kontinentě ho nezajímají, a tak nedělá nic, píše v komentáři Mladá fronta Dnes.

Vladimír Železný na tiskové konferenci po celostátním sněmu Nezávislých demokratů, foto: ČTK
Unie svobody-DEU už nereaguje na oživovací pokusy a její víkendový sjezd byl spíše pohřbem, píšou Lidové noviny. Strana, která se při svém vzniku označila za morální alternativu ODS a hlasitě nesouhlasila s opoziční smlouvou, po předvedení nadstandardní neschopnosti a lenosti svých funkcionářů nakonec zakotvila v socialistické vládě v řadou skandálů na štítu. Česká politika je sice plná frašek, ale ta s názvem US-DEU vysoce vyčnívala, píše list.

Tím, že US-DEU potvrdila ve svém čele ministra Pavla Němce, se připravila definitivně o šanci podílet se na budoucnosti české politiky, míní Hospodářské noviny. Ne že snad sama strana měla ještě šanci překonat pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do sněmovny, ale s vyměněným a očištěným vedením se mohla pokusit přispět ke vzniku nějakého nového uskupení například s Evropskými demokraty či Josefem Zieleniecem a SNK. Němcovi lidé, z nichž mnozí ani nechtějí ve volbách kandidovat, se ale rozhodli, že je pro ně důležitější než budoucí existence strany mít kontrolu nad desítkami milionů, které ještě zbývá utratit za billboardy, stojí v komentáři Hospodářských novin.


Mirek Topolánek, foto: ČTK
Komentář pondělního Práva hodnotí vystoupení předsedy opoziční ODS Mirka Topolánka v pořadu Nedělní partie na TV Prima. Topolánek podle Práva nedokázal obhájit vlastní politický program a argumentačně selhal. ČSSD by však neměla jásat, protože nechybí mnoho, aby veřejnost začala brát ODS jako outsidera, kterého je třeba už jen z lítosti podpořit, píše deník. "Mirek Topolánek dostal včera šanci konečně nebýt ve veřejné diskusi převálcován buldozerem, když proti němu zasedl 'pouze' stranický vůdce Bohuslav Sobotka. Jenže ta modrá epidemie - neschopnost věrohodně obhájit vlastní politický program - zrovna vrcholí," soudí autor komentáře. "Barevné kolečko pro výpočet osobní životní úrovně, se kterým si předseda ODS ve studiu hrál jako rozverné dítě, symbolizovalo bolístku vedení občanských demokratů - předvádění neefektivních efektů. Sobotkovi stačilo se trpělivě ptát, kde chce ODS vzít na svůj plán 'tlusté peněženky' finanční zdroje, aniž by zadlužila stát pro pravnuky. Topolánek se zmohl pouze na jakési špidlovské 'zdroje jsou' a jinak se spíš oddával osobním útokům," popsal nedělní debatu Pavel Verner vPrávu.


Ministerstvo vnitra vyzvalo koncem listopadu občanské sdružení Komunistický svaz mládeže (KSM), aby změnilo program a stanovy, jinak bude rozpuštěno. Mládežnická organizace komunistické strany podle vnitra porušuje zákon o sdružování občanů. "Občanské sdružení nemůže mít politické cíle a KSM je očividně má," vysvětlila v Hospodářských novinách mluvčí ministerstva Radka Kovářová. Ministerstvu se nelíbí, že mladí komunisté jako členové občanského sdružení propagují svržení demokracie a násilné nastolení komunismu. Svaz závěry ministerstva odmítá. "Svou činností zákony neporušujeme a nehodláme na programu a stanovách nic měnit," sdělil Hospodářským novinám předseda KSM Milan Krajča. Ministerstvo v minulosti podobně postupovalo proti mladým republikánům, kteří chtěli zavést domovské právo pro Romy. Sdružení tehdy také odmítlo stanovy změnit. Nejvyšší soud však dal ministerstvu zapravdu a rozpuštění strany posvětil. Komunistický svaz mládeže se kvůli radikálnosti postojů ocitl v minulosti i v hledáčku tajných služeb. V roce 2003 upozorňovala Bezpečností informační služba ve své výroční zprávě, že členové KSM zastávají tvrdé ideologické postoje. BIS se ale především nelíbily apely mladých komunistů na větší radikálnost KSČM, píše list.


Každý český ministr má od státu k dispozici hned tři auta. Jak zjistila Mladá fronta Dnes, kromě dvou služebních aut, která řídí přidělený řidič, mají k dispozici ještě třetí auto. To mohou podle zákona využívat k výkonu funkce nebo v souvislosti s ním a k osobním potřebám. Že by zástupci státu o "své" služební auto přišli je téměř vyloučené. Ani předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek, který ve sněmovně navrhl zrušení některých poslaneckých výhod, podobný návrh týkající se ministrů nepřipravuje. Drobné námitky zaznívají jen od některých senátorů. Například podle místopředsedy horní komory Petra Pitharta by pro soukromé účely mělo sloužit soukromé auto, uzavírá citací článek Mladá fronta Dnes.


Až pět let vězení by mělo od roku 2007 hrozit v Česku za nelegální odposlech nebo nelegální nahrávku skrytou kamerou. V současnosti je přitom takové jednání beztrestné, připomíná deník Právo. Zcela nový trestný čin nazvaný porušení důvěrnosti ústního projevu a jiného projevu osobní povahy zavádí od ledna 2007 nový trestní zákoník. Podle tohoto paragrafu bude trestné, když někdo neoprávněně, tedy bez souhlasu soudu, zachytí skrytou kamerou nebo pomocí štěnic něčí projev osobní povahy a pak ho zveřejní nebo ho obdobným způsobem použije. Naopak v pořádku by i nadále měla zůstat například nahrávka novináře, který skrytou kamerou nahraje politiky či úředníky, kteří si řeknou o úplatek. To totiž není projev osobní povahy, který zákon chrání, nýbrž trestný čin, konstatuje deník.


Policejní prezident Vladislav Husák má připravený plán, jak zastavit hromadný odchod policistů do civilu. Počítá s tím, že po vypracování hloubkové analýzy, která má odhalit důvody nespokojenosti policistů, si sezve do Prahy zástupce všech útvarů, které seznámí s plány do budoucna. Informují o tom Hospodářské noviny. "Mám pořád pocit, že k řadovým policistům se určité informace nedostávají tak, jak by měly. Na plánovaném slyšení se jejich zástupci vše podstatné dozvědí," vysvětlil policejní prezident. Husák podle Hospodářských novin počítá i s tím, že do svého plánu, který je nazván "Firemní kultura", zapojí také psychology. Ti mají zjistit, co policistům nejvíce schází. "Dal jsem pokyn, aby policejní psychologové vybrali vzorek odcházejících lidí a začali se velice intenzivně zabývat důvodem, proč opouštějí policii,"řekl listu Husák. Jelikož peníze na výrazné zvýšení platů policie nemá, chce dát Husák policistům například alespoň ušít slavnostní uniformy. Podle statistik letos požádalo o propuštění ze služebního poměru dvojnásobně více policistů než loni, údajně kvůli připravovanému zákonu o služebním poměru, jehož účinnost sněmovna před časem posunula. Řady policistů opustilo zhruba 2300 lidí.


Důchodci píší za studenty školní práce. Vzdělaný důchodce, internet a líní studenti - tak právě kombinace těchto faktorů začíná podle Lidových novin přidělávat vrásky pedagogům vysokých škol. Důvodem je, že stále více studentů zadává vypracování své seminární práce lidem, kteří si za každou cenu chtějí dokázat, že i v pokročilém věku dokážou pracovat s moderními informačními technologiemi. Student tak zdarma nebo za velmi mírný poplatek získá seminární práci, na kterou sám nemá ani čas ani chuť. Fakt, že se vzdělaní důchodci stávají doslova spásou pro mnoho studentů, potvrzují i vysokoškolští učitelé. Staří lidé mají totiž v textech zpravidla mnohem méně gramatických chyb, navíc oproti mladým pracují velmi odlišně s jazykem, shrnují poznatky učitelů Lidové noviny.


Řízení letového provozu se rozhodlo snížit poplatek za přiblížení letadla na letiště v Praze Ruzyni. Od ledna 2006 klesne poplatek na pražském letišti na 195 korun z nynějších 205 korun. "Toto snížení platí pro všechny letecké dopravce bez ohledu na to, zda jsou ve ztrátě, či nikoli, tedy i pro konkurenci ČSA,"řekl Mladé frontě Dnesředitel ŘLP Petr Materna. Jde o poplatek za tunu maximální vzletové hmotnosti letadla. Ten se nelíbí Českým aeroliniím. Prezident ČSA Jaroslav Tvrdík nedávno prohlásil, že by ČSA nebyly ve ztrátě, kdyby tyto poplatky nebyly tak vysoké. Aerolinky se dokonce obrátily na antimonopolní úřad, aby jejich výši prošetřil. Podle Materny byla hlavním důvodem pro snížení poplatku nespokojenost ČSA. "Ztráta národního leteckého dopravce je do budoucna rizikem pro stabilitu českého civilního letectví a my jsme vždy byli partnerem solidárním," řekl. Zdůraznil však, že cena služeb ŘLP není hlavní příčinou letošní ztráty ČSA. ČSA loni zaplatily leteckým navigátorům 420 milionů korun, což podle Mladé fronty Dnes nejsou ani dvě procenta celkových firemních nákladů. S dalším snižováním poplatků dispečeři nepočítají. "Způsob stanovení poplatků je dán jasnými mezinárodními pravidly, cena 150 korun za tunu není reálná. Bezpečnost, kapacita a kvalita mají svou cenu," dodal Materna. Letiště Praha, dřívější Česká správa letišť, snížilo od listopadu pro zimní sezonu přistávací poplatek o čtvrtinu na 150 korun za tunu maximální hmotnosti letadla. Chce tak snížením poplatku motivovat dopravce v době poklesu zájmu o leteckou dopravu.