Přehled tisku

0:00
/
0:00

Pokud cizinec pracující v Česku přijde o práci, měl by si pečlivě rozmyslet, zda požádá tuzemské úřady o sociální dávky. Nejen, že by je nemusel dostat, ale navíc by mu mohlo hrozit vyhoštění. To pokud úředníci usoudí, že je pro Česko "přítěží" sociálního systému. Informují o tom Hospodářské noviny.

Ministr zdravotnictví David Rath,  foto: ČTK
Většina hlavních deníků kritizuje chování a vystupování ministra zdravotnictví nestraníka Davida Ratha, nominovaného za ČSSD. Některé upozorňují, že své oponenty obviňuje, aniž by předložil důkazy. "David Rath by měl rezignovat ve svém zájmu, v zájmu sociální demokracie a hlavně v zájmu občanů," napsal komentátor Mladé fronty Dnes. Rathovo jednání a způsob boje podle něj porušují psaná i nepsaná pravidla politické soutěže a obyčejné lidské slušnosti. "Sociální demokraté by tedy neměli zvolit pana Ratha vůdcem své pražské kandidátky, pokud chtějí naplnit svá předsevzetí o čestné kampani. On by z toho měl vyvodit důsledky a rezignovat," dodává autor.

Hospodářské noviny píší, že odchodem bývalého předsedy ČSSD a premiéra Miloše Zemana do předčasného důchodu se vypařil i největší zdroj veřejného hrubiánství. "Dnešní premiér si od svého učitele vypůjčil mnohé, ale vulgárně útočný není. Na tuhle práci si ale konečně našel svého zlého muže. Obléká-li se dnes premiér do Zemanova populistického kabátu, Rath si navlékává i jeho hulvátské tričko," soudí Hospodářské noviny. Poznamenávají ale také, že Rath zvolil postup, který se v české politice mnohokrát vyplatil.

Ministr zdravotnictví David Rath ukazuje novinářům schéma údajného korupčního propojení ODS a VZP,  foto: ČTK
V rozhovoru pro Právo ministr Rath nevyloučil, že část peněz z Všeobecné zdravotní pojišťovny mohla skončit i v pokladně ODS. Penězi, které podle Ratha tekly z VZP k některým vysoce postaveným činitelům ODS, odůvodnil nervozitu občanských demokratů. "Nervózní jsou podle mne proto, že se bojí, aby se to nerozkrylo, a mají také strach, aby tento přísun peněz neskončil," uvádí ministr. Tvrdí také, že kvůli penězům z VZP drželi poslanci ODS ve funkci ředitelky VZP Jiřinu Musílkovou. Ministr v rozhovoru rovněž poznamenal, že mnozí lidé z ODS "si brousili zuby" na lukrativní pozemky v centru Prahy, kde je dnes Všeobecná fakultní nemocnice. "Už viděli, jak tam budou hypermarkety," říká ministr v rozhovoru pro Právo.

Na ministra zdravotnictví je namířen i článek Lidových novin. Deník má k dispozici materiály, které dokazují zaujatost ministerské kontroly ve Všeobecné zdravotní pojišťovně. Podle nich se kontroloři zaměřují na Rathovy nepřátele - například na nemocnici v Kolíně, kterou řídí bývalý ministr zdravotnictví za ODS Jiří Rubáš nebo na soukromou společnost Medicentrum Ostrava, kterou spoluvlastní Rathova oponentka - viceprezidentka České lékařské komory Helena Fousková. V prvním zájmu kontrolorů byly i soukromé nemocnice na severní Moravě, na jejichž údajně nadstandardní smlouvy s VZP Rath ve čtvrtek poukázal při tvrzení o korupčním chování předsedy ODS Mirka Topolánka.


Pokud cizinec pracující v Česku přijde o práci, měl by si pečlivě rozmyslet, zda požádá tuzemské úřady o sociální dávky. Nejen, že by je nemusel dostat, ale navíc by mu mohlo hrozit vyhoštění. To pokud úředníci usoudí, že je pro Česko "přítěží" sociálního systému. Informují o tom Hospodářské noviny. Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach připravil sadu tří návrhů zákonů, které to umožňují. Poslední z nich již poslanci schválili ve středu. Z navržených pravidel vyplývá, že pokud cizinec ze členské země Evropské unie nemá v republice trvalý pobyt, dlouhodobě nepodnikal, neplatil nemocenské a další pojištění, neměl by raději od českého státu nic chtít. Takové cizince úředníci nahlásí na policii. A ta mu může odebrat povolení k pobytu a stanovit lhůtu k vycestování z České republiky. Pravidla sepsaná Škromachovým úřadem vycházejí podle Hospodářských novin z evropské směrnice z roku 2004, která umožňuje bránit se putováním za "sociálním sluncem", tedy přesunům občanů unie za výhodnějšími a štědřejšími sociálními výhodami. Jak ale budou státy hodnotit, kdo je a kdo není "sociální zátěží", záleží čistě na nich. Proti komu se chce Škromach bránit? Při pohledu na to, kteří občané unie se do Česka stěhují, se nabízejí imigranti z řad slovenských Romů, soudí Hospodářské noviny.


Prezident Václav Klaus nesouhlasí s nedávným odložením návštěvy expertů Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj v České republice. V dopise premiérovi Jiřímu Paroubkovi napsal, že jde o nesprávný krok, který zemi poškozuje. Informuje o tom Mladá fronta Dnes. Návštěva odborníků na boj s korupcí se měla uskutečnit v první polovině října. České úřady ji však odvolaly. Rozhodnutí české strany podle prezidenta navozuje otázku, proč byla odsunuta zrovna mise související s prošetřováním případné korupce. "Není důstojné, aby naše republika podobné incidenty vyvolávala," napsal Václav Klaus. Podle premiéra ale není žádný důvod k tomu, aby kvůli odložení návštěvy vznikal spor. "Jak mě informoval ministr spravedlnosti Pavel Němec, příjezd expertů mise OECD byl jen z technických důvodů odložen. Měli by přijet někdy v květnu," řekl Mladé frontě Dnes Paroubek.


Zpráva o tom, že televizní VyVolení a Big Brother ve sledovanosti klesají za Nemocnici na kraji města - a občas i za jiné seriály - je nepochybně důvodem k radosti. Skoro by se chtělo říct, že přisprostlá bezdějová voyeurská tupost v Česku prohrála. Za vítězství dobrého vkusu to ale podle komentáře Lidových novin moc považovat nejde: "triumfující Nemocnice je nijak zdařilé pokračování normalizačního díla, jehož sledování bývalo symptomem smíření se socialistickou pakulturou. A ostatní seriáloví vítězové leckdy nedosahují ani úrovně této klopotně resuscitované dietloviny. Takže ona je to vlastně zpráva špatná, myslí si autor komentáře v Lidových novinách.


Obchodní řetězec Tesco chce do dvou let zavést v Česku takzvané samoobslužné pokladny, které by byly doplňkem klasických pokladen. Zákazník si na nich sám zboží namarkuje a u automatu zaplatí buď kartou, nebo v hotovosti. Informují o tom Hospodářské noviny. Žádné další obchodní řetězce v Česku zatím podle deníku podobné plány neodhalily. "První samoobslužné pokladny v tuzemsku zavedeme za dva roky," řekl deníku generální ředitel Tesco Stores ČR Phil J. Clarke. "Bude to samozřejmě alternativa ke stávajícím pokladnám. Do roku 2007 je spustíme minimálně v jedné až dvou prodejnách zkušebně. Později je budeme rozšiřovat," dodal. Hospodářské noviny připomínají, že v domovské Anglii je řetězec jako doplněk klasických pokladen provozuje ve zhruba dvou stech prodejnách. Jsou určeny zejména pro lidi, kteří mají buď rádi moderní techniku, nebo si chtějí být jisti, že jim pokladní nenapočítá zboží navíc.


Deník Právo zjišťoval reakce Středočeského kraje na alternativní tresty. Velká města v kraji by ročně využila stovky potrestaných, ale zkušenosti jsou spíše trpké. Alternativní tresty dostávají nevhodní lidé - drogově závislí, recidivisté, lidé, kteří nejsou zvyklí pracovat nebo ti, kteří ztratili pracovní návyky. V Česku bylo totiž k obecně prospěšným pracím odsouzeno přes 13 tisíc lidí a přitom nastoupilo jen 55 procent z nich. Podle hejtmana Petra Bendla by na výběru lidí měli kromě Probační a mediační služby spolupracovat i místní policisté - pachatele trestných činů a jejich schopnosti mnohdy znají. Takový model úspěšně funguje například v Mladé Boleslavi.


Především pro Slovácko a Valašsko, kde má pálení alkoholu hluboké kořeny a kde se říká, že v každém druhém stavení je schovaná pytlácká malorážka a černá kolona čili pálenice, je to klíčová zpráva. Dnes ještě hrozí každému, kdo má doma pálenici na výrobu alkoholu, až roční vězení. Ale začne-li platit trestní zákoník, který ve středu odsouhlasili poslanci, nebudou se už muset ilegální páleničáři policie a soudů bát. Z nového kodexu totiž vypadl paragraf Nedovolená výroba lihu, podle něhož policie může trestně popotahovat každého, kdo "přechovává zařízení na výrobu lihu". Píší o tom Hospodářské noviny. "Ten paragraf byl pozůstatkem socialistického období, kdy byla snaha, aby se doma nevyrábělo vůbec nic," říká Pavel Šámal, soudce nejvyššího soudu a šéf týmu, který kodex vypracoval. "Smyslem bylo odstranit to, že budou trestně postihováni lidé za drobné domácké palírny. Stejně se načerno pálí, všichni to vědí, a jen někdy policie někoho náhodou chytne." Hospodářské noviny ale upozorňují, že v některých případech přesto nebude pálení doma zcela beztrestné. Trestní stíhání a vězení může například domácímu lihovarníkovi hrozit, pokud vyrobí tolik lihu, že se dopustí daňových deliktů, u nichž se počítá s minimálním únikem padesát tisíc korun. Při současné spotřební dani, kterou musí pěstitelé odvádět za litr alkoholu, by musel palírník ročně vyrobit přes tři sta litrů čistého alkoholu, aby se do rozporu s trestním zákonem dostal. Pakliže by někdo prodejem černého alkoholu získal "prospěch velkého rozsahu", soud by jej mohl poslat do vězení až na deset let, píší Hospodářské noviny.


Foto: ČTK
Před dvěma sty lety, 2. prosince 1805, se během několika málo ranních a dopoledních hodin rozhodla na našem území jedna z vojensky nejvýznamnějších evropských bitev, která vešla do dějin jako bitva tří císařů, a to francouzského císaře Napoleona Bonaparte, ruského cara Alexandra I. a rakouského císaře Františka I. Nad poselstvím této bitvy se v Lidových novinách zamýšlí poradce prezidenta republiky Michal Petřík. Mimo jiné píše, že "u Slavkova se rozhodně za české zájmy, za naši svobodu, státnost či občanská práva nebojovalo. Bojovalo se u Austerlitz, a to za zájmy cizích mocností. Dnes nám tedy nejde jen o připomínku jakési v podstatě ´cizí bitvy o pratecký kopec´. Dnes totiž máme jedinečnou příležitost konečně se přihlásit (alespoň politicky) za další ze stran bitvy, ačkoliv se vojenského střetnutí mohli Češi účastnit (samozřejmě) pouze v rámci rakouské strany. Velení dobře připravené francouzské armády složené ze svobodných občanů prostě netvořily různé protekční a neschopné šlechtické kádry, jako tomu bylo u armád poražených. Ti, kteří jsou přesvědčeni o univerzálnosti svého poslání a superioritě svých ideálů, se nezřídka stávají vítězi. Cena, která je za toto vítězství (lidí, nikoliv ideálů) zaplacena, však bývá velmi často mnohem vyšší, než se na první pohled zdá," soudí Michal Petřík v Lidových novinách.


Z Jáchymova na Karlovarsku zmizí kilometry trolejbusového vedení, které jako poslední připomíná éru výroby českých trolejbusů v nedaleké Škodě Ostrov. Škodovka na úseku mezi Ostrovem a Jáchymovem nové vozy dlouhé roky testovala. V roce 2004 ale mateřský podnik Škoda Plzeň výrobu trolejbusů v Ostrově zrušil a továrnu zavřel. Troleje získal Jáchymov a prodá je do šrotu, píše Mladá fronta Dnes v regionální příloze. Do nákupu nepoužívaného trakčního vedení, které měří šest kilometrů a sto metrů, investovala radnice zhruba milion korun. Varianta, že by mohlo troleje použít jiné město, ale padla kvůli špatnému stavu nosných sloupů i obtížné montáži sejmutých drátů. Starosta Michael Kuneš řekl, že radnice neměla na výběr a troleje musela koupit. "Na sedmi desítkách trolejových sloupů máme veřejné osvětlení. Kdybychom zkušební trať nekoupili, tak přijdeme o veřejné osvětlení a v Jáchymově by byla tma," uvedl. Poslední památka na Škodu Ostrov zmizí v Jáchymově příští rok na jaře. Troleje demontuje firma z Opavy, jíž si radnice najme. Místostarosta Luboš Kožušník doufá, že zloději kovů nepředběhnou montážníky.