Přehled tisku

0:00
/
0:00

Europoslanci se dohadují o užívání názvů Olomoucké syrečky a Karlovarské oplatky. Informují o tom Lidové noviny. Zdrojem tohoto sporu mezi českými, německými a rakouskými europoslanci je poválečné vysídlení Němců z Československa. Česko žádalo Evropskou komisi, aby název Karlovarské oplatky mohl používat pouze výrobce v daném regionu. To se však nelíbilo šéfovi sudetsko-německého landsmanšaftu a europoslanci Berndu Posseltovi.

Komentář deníku Právo se vrací k rozhodnutí premiéra Paroubka dosadit na místo lídra ČSSD v Praze svého v současné době nejaktivnějšího spojence Davida Ratha. Autor komentáře se domnívá, že Paroubkovo přání bude v řadách ČSSD vyslyšeno, a Ratha schválí. Kdo ze sociálních demokratů by byl tak masochistický, aby se nechal dobrovolně zničit buldozerem? Když chce Paroubek Ratha, má ho mít. Nic to však nemění na faktu, že premiér nasazením této divoké karty napíná trpělivost svých spolustraníků až na mez. Pokud budou totiž volby pro ČSSD neúspěšné, lze očekávat vynoření zaťatých pěstí, hněvu, a obvinění z řad sociálních demokratů. Rath i Paroubek se teď nacházejí na jednom laně. Spadne li jeden, do propasti se dostanou oba současně. Pokud však ve hře připomínající vabank Paroubek zvítězí, může udělat sociálního demokrata z každého, kdo se mu bude zamlouvat, píše se v komentáři.


Komentář Mladé Fronty Dnes se pozastavuje nad zamítnutím návrhu zákona, který chtěl odstranit nynější znevýhodňování studentských brigád. Tento návrh, který připravili poslanci ODS, byl smeten ze stolu komunisty a sociálními demokraty. Zatímco ODS se domnívá, že studenti si mají ve volné čase přivydělávat, levice je přesvědčena o opaku. Pro studenty to představuje obtížné shánění brigád a přivýdělků. A jak na to podle komentáře zareaguje vláda? Třeba zajistí studentům zvýšení stipendií, či přispěje tužkami a kružítkem zdarma. Cíl vládní politiky je tím jasný- vždyť lidé včetně studentů se o sebe starat nemusejí, postará se vláda. A jelikož ochránit studenty před prací dá práci, bude to něco stát. A zvýšit daně jde přece tak lehce. Studenti se naučí, že stát se o ně postará, a protože nikdo jiný jim takovou péči nezajistí, naučí se volit socialisty a komunisty. Naše vláda totiž nemá zájem z nás vychovat aktivní a sebevědomé jedince. Možná se opravdu upřímně domnívá, že lidé jsou ovce závislé na pastýři a jeho hlídacích psech, uzavírá komentář.


Europoslanci se dohadují o užívání názvů Olomoucké syrečky a Karlovarské oplatky. Informují o tom Lidové noviny. Zdrojem tohoto sporu mezi českými, německými a rakouskými europoslanci je poválečné vysídlení Němců z Československa. Česko žádalo Evropskou komisi, aby název Karlovarské oplatky mohl používat pouze výrobce v daném regionu. To se však nelíbilo šéfovi sudetsko-německého landsmanšaftu a europoslanci Berndu Posseltovi. "Výroba oplatků je tradičním know-how pekařských rodin sudetskoněmeckého původu. Nejlepší karlovarské oplatky dnes vyrábí firma Wetzel v Dilligenu na Dunaji. O jídle něco vím, a mohu to potvrdit," říká Posselt. Jeho rakouská kolegyně Agnes Schierhuberová pro změnu přišla s tím, že tradici olomouckých syrečků si s sebou přinesli vysídlení moravští Němci. Navrhuje rozlišení mezi českými "pravými olomouckými syrečky" a "olomouckými syrečky z Rakouska a Německa". Oba tyto návrhy považují za absurdní čeští europoslanci Karel Březina i Jana Bobošíková. "Posseltovo vystoupení považuji za agresivní výpad proti Česku, jehož cílem je narušit česko-německé a česko-rakouské vztahy," argumentuje Březina. Spolu s Bobošíkovou vznesli dotaz k evropské komisi, zda bude tvrzení obou europoslanců bráno v úvahu. Komise má na svoje rozhodnutí celkem třicet dní.


Kongresové centrum
Deník Právo zveřejnil fakt, že Praha pátrá po akciích v hodnotě sedmi miliard korun. Pražský magistrát začal usilovně hledat akcie Kongresového centra, i když podle vedení radnice nebyly v minulosti vůbec vydány. Nicméně vlastnická práva města a chod akciové společnosti to prý nijak neohrožuje. Tento názor však nesdílí opoziční zastupitel Michael Hvížďala. "Nikdy jsem nic podobného neslyšel, to se může stát snad jen v hlavním městě," pozastavuje se nad nastalou situací. Podle něj je nutné ji okamžitě řešit, jinak by to mohlo mít nedozírné důsledky. "Celou dobu jsem se domníval, že existují," řekl Právu předseda dozorčí rady Kongresového centra a zastupitel Michael Gregor. "Budu pátrat po tom, kdo se bude za patovou situaci zodpovídat," prohlásil předseda kontrolního výboru hlavního města Prahy František Hoffman.


Obchodníci se začínají předhánět s co nejvýhodnějšími nabídkami vánočních slev, všímají si Lidové noviny. Boj o zákazníky se tak neustále stupňuje. Zákazníci se však nenechají zlákat pouze nízkými cenami, ve hře jsou i malé dárky, které ke svému nákupu obdrží, či nejrůznější reklamní akce. Počet zákazníků v obchodech je až dvojnásobný, libují si obchodníci. "Před Vánocemi nám vždy zajímavě vyroste obrat. Ten je o dvacet až třicet procent vyšší než například v září," pochvaluje si ředitel společnosti ElectroWorld Jiří Řízek. A jaké že budou největší hity letošních Vánoc? Pro děti prý nový díl oblíbeného Harryho Pottera, dospělé naopak lákají knihy o Leonardu da Vinci. Velký zájem je také o různé elektronické výrobky. "Tradičním sortimentem jsou pánské košile, kosmetika, noční prádlo nebo svetry," řekla Lidovým novinám Renata Fišerová z firmy Marks and Spencer.


Evropská unie se rozhodla učinit razantní krok kvůli obavám z terorismu. Informuje o tom Mladá Fronta Dnes. Evropská unie totiž vyzvala všechny členské země, aby si navzájem předávaly informace o cizincích, které získají úředníci při vydávání víz. Tyto údaje jsou zatím nedostupné, ale jejich výměna by prý měla pomoci v boji proti terorismu a organizovanému zločinu. Evropská unie již začala pracovat na vízovém informačním systému. Ten umožní výměnu dat mezi úředníky z jednotlivých zemí. Přístup k těmto informacím by vlády členských měli povolit i dalším úřadům, jako je například policie. Cizinci, kteří se chystají do Evropy a potřebují vízum, tak poskytnou své soukromé údaje všem členským státům najednou. Evropská unie se v budoucnu chystá ještě více zpřísnit ochranu proti terorismu a organizovaného zločinu.


Hospodářské noviny informují o výstavě médií v pražském Národním muzeu. Výstavu s názvem Zlaté časy připravili nejvýznamnější mediální teoretikové z Centra pro mediální studia na Fakultě sociálních věd. Cílem projektu je mimo jiné představit a objasnit problematiku dnešních médií. "Chtěli jsme ukázat, jak média fungují, co si o nich myslíme my, a povzbudit diváky k poučenému přístupu k nim," vysvětluje komisař letošní největší výstavy Národního muzea Martin Sekera. Na výstavě najdeme například koutek věnovaný manipulaci a fotografickým retuším ze socialistické i dnešní doby. V historické části výstavy se můžeme seznámit s dvojí tváří médií a v interaktivní části si lze vyzkoušet například čtení televizních zpráv. Výstavu pomáhala připravovat jednotlivá média, zejména Česká televize, Český rozhlas, či Hospodářské noviny.