Přehled tisku

Foto: ČTK

Roboti naplno vstupují do české medicíny. Od ledna budou "umělí chirurgové" s názvem Da Vinci operovat pacienty hned ve třech českých nemocnicích: v Praze na Homolce, ve Střešovicích a v Brně. Do budoucna by jich českým pacientům mělo být k dispozici hned deset. Informuje o tom Mladá fronta Dnes. Jak řekl listu Jindřich Řehák ze společnosti Hospimed, která do Česka roboty dováží, tento počet by měl pro potřeby Česka stačit.

Když v roce 1990 začínalo Občanské fórum v budově Špalíčku na Václavském náměstí, nepotřebovalo mnoho. Tehdejším vůdcům sametové revoluce stačila budova po městském výboru Svazu československo-sovětského přátelství, nějaký ten stůl a pár židlí. Patnáct let od revoluce mají české politické strany mnohem větší nároky, píší Lidové noviny. Budují si paláce, za které by se nemusely stydět leckteré zahraniční firmy. ODS před dvěma lety zakoupila za sto milionů budovu v srdci pražské Malé Strany. Sociální demokraté zrekonstruovali Lidový dům, kde nyní sedí stranický sekretariát. Unie svobody se usídlila v krásném malostranském paláci "U Glaubiců" a lidovci opravili palác Charitas na Karlově náměstí. Poslední politická strana, která se nyní stěhuje "do lepšího", jsou komunisté. KSČM se rozhodla, že za půl miliardy korun prodá svoje tradiční pražské sídlo v ulici Politických vězňů. "Novou budovu postavíme v pražských Vysočanech, jedná se o rozestavěný skelet, který investor rozestavěl a nyní opustil," říká místopředseda komunistů Jiří Dolejš. Budova bude postavena v moderním stylu. Má mít dva suterény a pět nadzemních podlaží. Podle Dolejše bude převažovat "ocel a sklo". Strana počítá s tím, že v budově se usídlí i redakce Haló novin a Rádia Haló Futura. Komunisté mohou podle Lidových novin prodat své současné sídlo v ulici Politických vězňů s "klidným svědomím". Na transakci totiž značně vydělali. Podle neoficiálních informací, které citovala ČTK, komunisté zaplatili za budovou v roce 1990 zhruba padesát milionů korun. Její cena tedy stoupla přesně desetkrát. České politické strany jsou hrazeny především z příspěvku státu, tedy ze státního rozpočtu. Například komunisté si tak v roce 2002 přišli od státu na 173 milionů, v roce následujícím pak na necelých sto milionů korun, připomínají Lidové noviny.


Foto: ČTK
Roboti naplno vstupují do české medicíny. Od ledna budou "umělí chirurgové" s názvem Da Vinci operovat pacienty hned ve třech českých nemocnicích: v Praze na Homolce, ve Střešovicích a v Brně. Do budoucna by jich českým pacientům mělo být k dispozici hned deset. Informuje o tom Mladá fronta Dnes. Jak řekl listu Jindřich Řehák ze společnosti Hospimed, která do Česka roboty dováží, tento počet by měl pro potřeby Česka stačit. Přesná a obratná chapadla robotů umějí proniknout do nejmenších skulinek lidského těla. Chirurgický řez je mnohem menší, než když operuje člověk, rána méně krvácí a zákrok není tak bolestivý. "Pro pacienty i lékaře to přináší řadu výhod. Neznamená to však, že lidi bude operovat robot. Každý jeho pohyb totiž vede lékař. Je jen jakýmsi přesným a výkonným otrokem," řekl Mladé frontě Dnes primář Urologické kliniky Ústřední vojenské nemocnice v Praze Oto Köhler. Da Vinciho bude jeho tým využívat zpočátku hlavně k operacím zhoubných nádorů prostaty. A pak také při gynekologických operacích a chirurgických zákrocích v dutině břišní a hrudní. V nemocnicích ve světě už pracuje přes 350 robotů Da Vinci, z toho 60 v Evropě a zbytek ve Spojených státech, dodává Mladá fronta Dnes.


Místopředseda US-DEU Svatopluk Karásek chce na blížícím se stranickém sjezdu nahradit dosavadního šéfa strany Pavla Němce a vést stranu do voleb. Řekl to v rozhovoru pro deník Právo. Podle něj strana pod Němcovým vedením není důvěryhodná. Letošní sjezd 3. prosince v Praze sice není plánovaný jako volební, podle stanov si ale může členská základna mimořádné volby vyžádat. "Já se dávám k dispozici. Sice to vypadá bláznivě, protože naše strana vypadá cugrunt, ale já mám pro zdánlivě předem prohrané bitvy pochopení. Kdyby mě delegáti zvolili předsedou, pokusil bych se vnést do unie důvěryhodnost," řekl Právu Karásek. Podle Karáska půjde strana do voleb zřejmě sama. Spojení s jinými menšími stranami před volbami Karásek zatím nevyloučil, o jednáních ale řekl, že zřejmě zkrachovala. "Proto usilujeme o vnitřní obrodu, a než vytvářet nějaké slepence, raději se pokusíme o nové vykročení," dodal. Karásek také kritizoval současného šéfa strany Němce. Prohlásil o něm, že je trochu autistický: "To bylo vidět na jeho billboardové akci, kde byl stále jen on v jiné košili." Unie svobody je vládní stranou, má deset poslanců a tři ministry, ale její volební preference se pohybují kolem jednoho procenta, připomíná Právo.


Mladá fronta Dnes pátrala po osudu hlavního aktéra korupční aféry kolem privatizace Unipetrolu Zdeňka Doležela. Proč se stáhl do ústraní? To je podle listu záhada. Ještě nedávno tvrdil, že politiku neopustí - toto prohlášení nyní sám kvalifikuje jako laciné gesto. Byl to klíčový muž dvou českých premiérů, nejprve Stanislava Grosse a pak Jiřího Paroubka. Ještě před dvěma měsíci jako ředitel kabinetu organizoval Doležel předsedovi vlády čas, věděl, s kým se schází a co chystá. A také mu rukama procházely důvěrné vládní materiály. Teď se tento muž stáhl do absolutního ústraní: nechce s nikým komunikovat, ztratil veškeré politické funkce a jako nezaměstnaný je dokonce přihlášený na úřadu práce.


Hospodářské noviny předpovídají, že ceny nemovitostí v první polovině příštího roku neklesnou. Očekává se stagnace cen i přesto, že banky zdražují hypotéky. A to obvykle bývá první krok k postupnému poklesu cen nemovitostí. Důvody pro cenovou stagnaci jsou dva. Zaprvé zůstane vysoká poptávka po bytech, protože ještě nějaký čas bude výstavba bytů v Česku výhodně daněna. Vláda se sice snaží nízké danění udržet, ale není jasné, zda se jí podaří vyjednat prodloužení výjimky s Bruselem na nižší DPH na výstavbu bytů. Navíc úrokové sazby zatím nestouply o tolik, aby se výrazně zmenšila skupina lidí, kteří si chtějí na hypotéku bydlení pořídit.


Podle deníku Právo budou moci od nového roku policisté rovnou na silnici zjišťovat, zda řidič kromě alkoholu před jízdou nepožil i drogy. Sloužit by k tomu měla speciální zkouška slin. Stejnou pravomoc jako policie by měli mít vůči svým zaměstnancům i zaměstnavatelé. Detektory by měly rozeznat několik základních návykových látek - marihuanu nebo pervitin. Po testu by se podezřelá osoba měla podrobit laboratorním zkouškám krve či moči. Pokud to odmítne, hrozí jí sankce až 15 tisíc korun a zákaz řízení na dva roky. Stejný postih čeká řidiče v případě, že se droga nebo alkohol prokáže. Dopravní policie možnost kontroly vítá, zatím je ale jisté, že do konce tohoto roku policejní prezidium nestihne celou dopravní policii přístroji vybavit.


Hospodářské noviny si všímají situace kolem regulovaného nájemného. Všechno podle deníku nasvědčuje tomu, že nový zákon o nájemném nebude přijat do parlamentních voleb, ani krátce po nich. Poslanci se totiž nemohou dohodnout na jeho podobě. Zákon je přijatelný pouze pro část sociálních demokratů, ostatní poslanci jej odmítají buď jako málo odvážný, nebo jako příliš radikální. Zákon o zvyšování nájmů vláda připravila až po hrozbě majitelů domů soudem. Nájemné by podle jejího návrhu mělo však růst pouze o deset procent ročně po dobu šesti let.


Místopředsedkyně sněmovny a ODS Miroslava Němcová dala synovi k dispozici služební vůz i s kartou na benzin, píše komentátor Práva. "U funkcionářky, která se svatým zanícením tolik žádala vysvětlení 'Grossova milionu', je to průšvih. U citlivějšího jedince téměř na odstoupení z funkce," soudí autor.


Ani sedm let po vstupu republiky do NATO se českým firmám nedaří získat významnější zakázky z každoročních asi dvacetimiliardových investic aliance. Napsaly to Hospodářské noviny. Jednou z mála úspěšných českých firem je Montservis Praha. Ten vyhrál tendr na stavbu plynovodu a komunikačního kanálu u americké základny Aviano v Itálii. Podle prezidenta Asociace obranného průmyslu Jiřího Hynka je Česko pořád v alianci nováčkem. A firmy ze starých členských zemí jen tak někoho k lukrativním zakázkám nepustí. Navíc se české firmy a úřady ještě nenaučily se v tvrdé konkurenci prosadit. Jedinou výjimkou, kdy se české firmy zapojily do velké akce, byla rekonstrukce vojenských letišť v Čáslavi a Náměšti nad Oslavou. A to jen proto, že šlo o zakázku v Česku. Na modernizaci letišť za několik miliard korun NATO přispělo zhruba polovinou. Podobně neúspěšné jsou při získávání aliančních zakázek i další nováčkové v NATO. Hospodářským novinám to potvrdil výkonný ředitel sdružení slovenských zbrojovek Vladimír Šimanský.


Armáda nesouhlasí s výstavbou 50 větrných elektráren na Lounsku a Chomutovsku. Vojenská ubytovací a stavební správa Litoměřice zdůvodnila zájmy obrany státu, až 140 metrů vysoké věže s vrtulemi by podle ministerstva obrany omezily provoz vojenských radiolokátorů, píší v severočeském vydání Deníky Bohemia. Armáda nesouhlasí například s výstavbou dvou větrných parků u obcí Neprobylice, Buškovice a Hlubany na Lounsku, kde mělo stát 15 větrníků. "Přístroje jsou velmi citlivé na výškové stavby. Podstatným způsobem omezují jejich výhled a v krajním případě mohou způsobit až úplné oslepnutí," uvedl Jan Pejšek z tiskového odboru ministerstva vnitra. Armáda čerpala i ze zkušeností zahraničních vojsk, například v Německu či Dánsku. Větrné elektrárny mohou podle vojáků v některých případech narušovat i leteckou činnost. To je případ Panenského Týnce na Lounsku, kde má armáda záložní letiště.


Ani jeden z řady Němců, které předala česká policie německým kolegům kvůli podezření ze zneužívání dětí na Chebsku, nebyl dosud ve své vlasti potrestán. Orgánům činným v trestním řízení pro jejich nezákonné počínání chybí dostatek důkazů, uvádí Mladá fronta Dnes v regionální příloze. Zneužívání dětí přitom není jen problémem na české straně hranice, ale těchto případů přibývá také v Německu, řekla listu policejní zmocněnkyně z bavorského Regensburgu Sabine Roidlová. "Přestože je v Německu trestné i zneužívání v zahraničí, pro potrestání předaných podezřelých chybí důkazy. Jenom v Bavorsku jsme letos zjistili 375 případů zneužití dětí a skutečný počet může být desetinásobný," uvedla Roidlová. Pouze operativní propojení všech policejních složek na obou stranách české a německé hranice i zapojení sociálních služeb může současnému řádění pedofilů zamezit, uvedl Heiko Krebs z nevládní organizace Lazarus. "Našim příspěvkem k řešení současné situace bude například otevření krizového centra pro děti ze sociálně slabých rodin v Chebu," poznamenal Krebs.