Přehled tisku

r_2100x1400_radio_praha.png

Každý šestý zákonodárce v České republice se setkal s prosbou, aby ze své funkce ovlivnil některé výběrové řízení. A každý dvacátý přiznává, že mu byl v takovém případě nabízen úplatek. Píší to Lidové noviny, které mezi poslanci a senátory udělaly anonymní průzkum.

"Jasné lidovecké možná" lidovci na víkendovém sjezdu nahradili principem "ano, ale", jinak ale u nich zůstává vše při starém jako po nedělním rodinném obědě, soudí komentáře pondělního tisku. Upozorňují také, že lidovci hlavně chtějí být lepší "Marťané" než komunisté. Marťané jsou podle Jiřího Paroubka libovolné politické strany, s jejichž pomocí lze v parlamentu schválit zákonné předlohy z dílny Paroubkovy ČSSD. Zároveň jsou Marťané v lidové mluvě bytosti jakoby z jiného světa. "Mezi lidovci a komunisty vlastně probíhá soutěž o míru marťanství," soudí komentátor deníku Právo.

Nestane-li se totiž zázrak a lidovci nezískají zhruba tolik co komunisté, mohou se po volbách stát zbytečnými a půjdou do opozice, vystihuje možnou povolební aritmetiku komentátorka Mladé fronty Dnes. Lidovcům se podle ní nedaří přesvědčit, že jsou alternativou jak k občanským, tak k sociálním demokratům - jsou stále vnímáni jako doplněk, jako ten, kdo jen dotvoří vládu pravice, nebo levice. Mladším, vzdělaným voličům (právě ti jsou teď volní) vadí jejich odpor k registrovanému partnerství, protidrogové či protipotratové moralizování. A tradiční lidovecké "být vždy při tom" není pro generace mladších voličů dost cool, domnívá se komentátorka Mladé fronty Dnes.


Každý šestý zákonodárce v České republice se setkal s prosbou, aby ze své funkce ovlivnil některé výběrové řízení. A každý dvacátý přiznává, že mu byl v takovém případě nabízen úplatek. Píší to


Hlavní státní kontrolor, který měl dohlížet na to, zda zbrojovka v Uherském Brodě dodává policii skutečně kvalitní zbraně, měl k této firmě blízký vztah. Když ze státních služeb odešel, jeho dalším zaměstnavatelem byla právě uherskobrodská zbrojovka, píší Hospodářské noviny. Policie si u České zbrojovky objednala za 650 milionů korun 46.000 pistolí. Kvůli kvalitě zbraní výrobce od počátku kritizovala. To, aby se k policii dostaly jen kvalitní výrobky, měl pojistit armádní Úřad pro obrannou standardizaci a státní ověřování jakosti. Právě v té době, kdy měl muž v úřadu tuto agendu na starosti, dostala policie pistole, které vykazují nejvíce problémů, píše list. Na některých rámech se objevily trhlinky, úchyty pro svítilny se zaměřovači byly podle deníku nepřesně vyfrézované. Kontrolor však prý na závady neupozornil a dodnes je přesvědčen, že pistole byly v pořádku. "Policie dostala, co si objednala. My jsme pouze kontrolovali, jestli se zbraně shodují se zadáním," řekl Hospodářským novinám. Odborníci na korupci mají pro takovou situaci zvláštní termín: syndrom otočných dveří. "Je to možné považovat za korupční riziko," řekla listu zbrojní expertka organizace Transparency International Barbora Pěchotová. Rizikům spojeným se syndromem otočných dveří čelí v zahraničí jednoduše: vysoce postaveným úředníkům se do smluv vkládá doložka, podle níž nemohou po odchodu do civilu pracovat ve firmě, o níž v úřadu rozhodovali. V Česku nic podobného není, píší Hospodářské noviny.


Většina lidí souhlasí s nucenou správou na Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP), kterou na ni minulý týden uvalil ministr zdravotnictví David Rath. Ukázal to průzkum agentury STEM pro deník Právo. Souhlas s nucenou správou v něm vyjádřilo 54 procent obyvatel, píše list v dnešním vydání. Průzkum také ukázal, že 56 procent lidí věří Rathovi, podle kterého si za miliardové dluhy VZP může pojišťovna sama. Celkem 60 procent dotázaných ředitelce VZP Jiřině Musílkové nevěří, že špatnou situaci pojišťovny zavinilo ministerstvo. Analytici zjistili, že s výjimkou ODS příznivci všech parlamentních stran se zásahem ve VZP souhlasí. Za ministrovo rozhodnutí se postavilo 74 procent voličů sociální demokracie, 68 procent voličů KSČM a 51 procent lidoveckých sympatizantů. Proti je 66 procent příznivců ODS, píše deník Právo. To, že se Rathovi podaří zlepšit situaci ve zdravotnictví, si myslí dvě pětiny občanů (41 procent). Podle Práva je to sice menšina, ale ve srovnání s nedůvěrou vůči Rathovým předchůdcům ve vládní funkci jde o relativní úspěch nového ministra.


Největší český pivovar Plzeňský Prazdroj se opět stal předmětem zájmu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Ten nyní šetří podnět upozorňující na "závadné" obchodní smlouvy, které podnik uzavírá se svými odběrateli. Napsaly to Hospodářské noviny. Podle mluvčího úřadu Kristiána Chalupy se jedná o smlouvy z letošního roku. Pisatele podnětu ale odmítl sdělit. Podle některých výrobců piva může být za podaným podnětem konkurenční boj. "K podnětu v požadovaném termínu podáváme úřadu vysvětlení, aby na něj mohl odpovědět. Nejde o žádné šetření ani o správní řízení," řekl Hospodářským novinám mluvčí Prazdroje Alexej Bechtin. Zároveň uvedl, že již v minulosti podnik smlouvy upravil podle požadavků ÚOHS tak, že nyní zcela odpovídají českému i evropskému soutěžnímu právu. V posledních letech jde už o třetí případ, kdy se úřad zabýval Prazdrojem.


Ministr zdravotnictví David Rath, foto: ČTK
Ministr zdravotnictví David Rath se přihlásil k Jánošíkovi. Což o to, odhalení politického programu údajného odborníka jen vyčistí vzduch. Znepokojivé není to, že pan doktor hodlá bohatým brát a chudým dávat, nýbrž metoda, jakou zvolil - zaměstnaneckým pojišťovnám otevřeně vyhrožuje nucenou správou. Inu, stabilita musí být a kdo cekne, toho popravíme, píší ve svém komentáři Lidové noviny a pokračují: Přičemž výsledkem páně Rathovy práce má být systém zdravotního pojištění de facto státní, pod plnou politickou kontrolou a bez samostatnosti pojišťoven. Pan ministr tak "suchou cestou" pokračuje v tom, co nastínila již jeho předchůdkyně. ČSSD by chtěla jedinou státní zdravotní pojišťovnu, a když toho neumí dosáhnout zákonnou cestou, pomůže si mocensky, uvádějí Lidové noviny.


Úspěšné manažerky v Česku boří mýty, informují Hospodářské noviny. Ženy sice tvoří polovinu populace, ale jen zlomek jich řídí firmy. Mýtem, který živí muži, je vyšší citlivost manažerek a jejich sociální vnímání. Přitom pokud to je pro vývoj firmy nutné, žena dokáže navrhnout a prosadit strategická rozhodnutí stejně razantně jako muž. Přes některé shodné rysy jednání se ale manažerky od svých mužských protějšků odlišují. Jsou pečlivější, při jednání vnímají nejen slova, ale i mimiku partnerů. Dovedou lépe vnímat jejich motivaci a tu pak využívají při řízení. Dovedou také lépe kombinovat a dodržují řády a pravidla. Podle prezidentky Asociace podnikatelek a manažerek Zdenky Holcmanové ženy také nefigurují v úplatkářstkých aférách. Stejně tak je vyloučené, aby lákaly odboráře na radovánky do nočních podniků, uzavírají Hospodářské noviny.