Přehled tisku

Návštěva u zubaře je mnohdy příjemnější než návštěva u některých z našich bank, píše se v komentáři Lidových novin. Výzkum Evropské komise zjistil, že podobně vnímá situaci na tuzemském trhu peněžních služeb více než třetina obyvatel České republiky. Jak se uvádí v komentáři, banky zpoplatňují kdejakou službu, a využívají faktu, že ukládat si peníze na účet je v podstatě existenční nutnost.

Návštěva u zubaře je mnohdy příjemnější než návštěva u některých z našich bank, píše se v komentáři Lidových novin. Výzkum Evropské komise zjistil, že podobně vnímá situaci na tuzemském trhu peněžních služeb více než třetina obyvatel České republiky. Jak se uvádí v komentáři, banky zpoplatňují kdejakou službu, a využívají faktu, že ukládat si peníze na účet je v podstatě existenční nutnost. Například bezplatný přechod ke konkurenci byl zaveden až po nátlaku médií a ministerstva financí. A jak danou situaci řešit? Zbohatnout, protože VIP klienty si banky hýčkají jako v bavlnce.


Český Telecom začne v příštím roce nabízet televizi přes pevnou linku, píše se v deníku Právo. "V první fázi by měli zákazníci přijímat tři desítky programů, což je podobný rozsah, jaký nabízejí kabelové televize. "V budoucnu počítáme i s nabídkou filmů na přání a dalšími interaktivními službami," řekl mluvčí Telecomu Vlastimil Sršeň. Testovací provoz bude spuštěn již před Vánoci, užít si jej bude moct pouze uzavřená skupina uživatelů. Telecom bude tvrdým konkurentem pro kabelovou televizi, na kterou je připojeno mnohem méně českých domácností, než na pevnou linku. Tato služba bude nejdříve zprovozněna v Praze, později se rozšíří i do ostatních oblastí České republiky.


Jak uvádí Mladá Fronta Dnes, na policisty ze Znojma o víkendu čekalo opravdu nemilé překvapení při zatýkání lupiče, který vyloupil hernu. Během výslechu se totiž dozvěděli, že dvaatřicetiletý lupič je jejich brněnský kolega. Muž, který střelnou zbraní ohrožoval místní barmanku, si z herny odnesl dvacet pět tisíc korun. Nyní je vyslýchán, aby se rozhodlo, zda na něj bude uvalena vazba. Podle mluvčí Okresního státního zastupitelstva pro Brno-venkov podezřelý policista čin spáchal v době svého osobního volna, a nezneužil tak postavení veřejného činitele. "Je to ostuda. Vůbec nechápu, že někdo takový mohl projít policejními psychotesty," uvedl kolega podezřelého, který nechtěl být jmenován. Ostatní kolegové se domnívají, že příčinou loupeže mohla být policistova závislost na hracích automatech. Pokud se obvinění prokáží, může mu hrozit až desetileté vězení, píše se v Mladé Frontě Dnes.


Hospodářské noviny se pozastavují nad faktem, že průšvihů obchodníků stále přibývá. Z nejbližší doby jsou to například zkažené řízky v pražských prodejnách Delvity a Carrefouru, či falšování data spotřeby u potravin ze Supermarketu Albert v Mníšku pod Brdy. Jsou tyto případy důkazem o selhání jednotlivců, anebo se jedná o celkovou systémovou chybu, ptají se Hospodářské noviny. I když šéfové řetězců kolektivní vinu odmítají, potravináři mají odlišný názor. "Děsí mě, že se objevují stále další případy porušení předpisů, po tom všem co už se na řetězce provalilo. Samozřejmě že je to chyba celého systému," domnívá se prezident Potravinářské komory Jaroslav Camplík. Ke stejnému závěru nyní dochází i státní inspekce. Na vině může být podle deníku konkurenční boj mezi tuzemskými obchodníky kteří jsou tak nuceni významně snižovat náklady, a nabízet výrobky za co nejnižší ceny. Potravináři si stěžují, že image řetězců ničí pověst jejich výrobků. Oni sami přitom museli splnit přísné hygienické požadavky, na což vynaložili až několik miliard korun. Obchodníci se rozhodli vyrazit do protiútoku a z pochybení obvinit své dodavatele.


Agresivní kampaň na získání co nejvíce voličů se chystá k nadcházejícímu volebnímu období. Píší o tom Lidové noviny. Velkoplošné plakáty budou použity mnohem častěji než v minulých dobách, a do boje se zapojí nejen spřátelené agentury jednotlivých stran, ale také různí recesisté. Problémy tak mohou nastat se zdroji financování. "S nadsázkou lze říci, že republika může být brzy plná billboardů ke kterým se nikdo nehlásí", uvedl pro Lidové noviny Karel Křivan z reklamní agentury Generace. Kouzlem velkoplošných plakátů se nechala zlákat i komunistická strana, která dosud využívala odlišné formy volební kampaně. "Atˇ chceme nebo ne, musíme se přizpůsobit moderní době,a k tomu billboardy patří,"řekla pro LN mluvčí strany Monika Hoření. Místopředseda strany Karel Klimša se však domnívá, že "není nutné polepit každý patník". O připravované agresivitě volební kampaně svědčí například billboard s představiteli ODS Miroslavou Němcovou a Ivanem Langerem, kteří slibují "CzechTek v každé vesnici". Podle expertů však použitá ironie může naopak přihrát do karet napadené straně. Volební strany však dobře vědí, že samotné billboardy jim volby nevyhrají, a vyrážejí proto více do ulic. "Ve volbách uspějí ti, kdo budou odvážněji využívat i jiných prostředků, zejména při místní agitaci v ulicích" tvrdí Karel Křivan.


Jízda na červenou, vysoká rychlost či nedání přednosti. To jsou běžné přestupky mapované stovkami kamer v ulicích českých měst. Právní norma, která by hříšníky potrestala zde však chybí. Pozastavuje se nad tím deník Právo. "Výsledky překonaly naše nejčernější obavy. Tři kamery které snímali řidiče v rozmezí deseti dnů odhalily, že každý desátý řidič se dopustil přestupku," sdělil Právu výsledky monitoringu kamer v Českých Budějovicích náměstek primátora Juraj Thomek. Nejvíce zarážející je podle něj fakt, že na červenou křižovatkami běžně projíždějí také řidiči autobusů. Najít řešení však není jednoduché. Pokud totiž není tvář viníka spolu s espézetkou auta zcela zřetelná, je prakticky nemožné řidiče usvědčit. Jedinou možností jak danou situaci řešit, je podle šéfa republikové dopravní policie Zdenka Bambase použití nových typů radarů, které umí zachytit detailní tvář řidiče. Dále však dodal, že i toto řešení má svá úskalí. "Obávám se totiž, aby to nedopadlo jako před lety ve Francii, kdy tamní piráti začali kvůli nových radarům a kamerám řídit vmaskách nebo punčochách natažených přes hlavu".


Soutěž dvou největších politických stran, ODS a ČSSD o snižování daní, je zřejmě u konce, uvádí se v komentáři Hospodářských novin. ODS chce totiž hlasovat proti návrhu ČSSD o snížení sazeb, přestože ještě v létě byli pro. Tenkrát dokonce slibovali, že v případě vítězství připraví jiné, ještě výraznější snížení. Podle komentáře nyní strana zvolila cestu nulové tolerance, a snaží se ČSSD označit za "stranu vysokých daní". Pokud se normu o snížení nepodaří v nejbližší době prosadit, stane se tak v nejlepším případě až o rok později. Tím může ODS získat masku přílišné tvrdosti, což se nemusí líbit ani jejím voličům.


Mladá Fronta Dnes zjistila, že Češi mohou při nákupech v sousedním Rakousku a Německu ušetřit až stokoruny. Zejména nákup oblečení vyjde v Německu mnohem výhodněji, objevili na základě průzkumu cen reportéři Mladé Fronty. Na dotaz proč je v Česku dráž se zeptali přímo šéfa českého zastoupení oděvního řetězce C&A Aleše Drábka. "V každé zemi máme vlastní cenovou politiku, v Německu je tlak obrovské konkurence a z toho důvodu se tam zlevňuje často až za hranice ziskovosti. Navíc v Čechách je dražší doprava a vyšší daň z přidané hodnoty za nájmy". Drábek však zároveň souhlasí s ekonomy, že v budoucnu se bude otevírat více obchodů, a s rostoucím obratem se sníží i ceny. "Dříve nebo později budou ceny po celé Evropě stejné" dodal.