Přehled tisku

Pavel Telička

Premiér Jiří Paroubek chce mít ve svém kabinetu populární tváře. Tak si alespoň mnozí komentátoři vysvětlují Paroubkovo úsilí získat pro vládní angažmá Pavla Teličku. Bývalý eurokomisař by mohl nahradit vicepremiéra Martina Jahna, jenž odchází z politiky a nebude ani lídrem pražské kandidátky ČSSD pro sněmovní volby.

Premiér Jiří Paroubek chce mít ve svém kabinetu populární tváře. Tak si alespoň mnozí komentátoři vysvětlují Paroubkovo úsilí získat pro vládní angažmá Pavla Teličku. Bývalý eurokomisař by mohl nahradit vicepremiéra Martina Jahna, jenž odchází z politiky a nebude ani lídrem pražské kandidátky ČSSD pro sněmovní volby. Podle Lidových novin Paroubek učiní cokoliv, aby neztratil body u voličů. "V průzkumech veřejného mínění si onehdy Telička stál dobře, proč by jej premiér nevyužil," píše list. Totéž připomíná i komentář Práva, podle nějž by byl Telička silnějším magnetem než dosavadní vicepremiér. "Jahn nikdy nebyl v horní části tabulek popularity a Telička jednou tuto soutěž dokonce vyhrál," podotýká autor glosy v Právu.

Pavel Telička
"Kdy už bude ve vládě některá z postaviček reality show?" ptá se Mladá fronta Dnes. Takovou otázku si podle deníku musí čtenář položit, když vidí forbíny ministra kultury Vítězslava Jandáka i to, jak Paroubek láká do vlády prezidenta České lékařské komory Davida Ratha a naposledy Teličku. "Snaha vylepšit bezbarvý sociálnědemokratický tým slavnými tvářemi je evidentní," soudí komentátor. Telička je podle Mladé fronty Dnes doslova ikonou výkonného odborníka. Deník připomíná, že i odcházející Martin Jahn vstoupil do vlády jako ekonomický expert. Končí podle listu proto, že Paroubek usoudil, že byl apolitický už dost dlouho, a chtěl z něj udělat jedničku pražské kandidátky sociální demokracie. "To bylo pro liberála přece jen trochu moc. Možná Pavel Telička, vyučený v Bruselu, spíš dokáže vysedět čtverhranné vejce," poznamenává list. Vylepšování vlády odborníky by pak podle deníku mohlo pokračovat. "Nestálo by za to například ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy svěřit Kateřině Neumannové? Zvlášť když možná uspěje na olympiádě? A nebyl by nejlepším ministrem zemědělství Přemysl Oráč in memoriam?" ptá se s nadsázkou Mladá fronta Dnes.

Hospodářské noviny připomínají Teličkův nedobrovolný odchod z funkce evropského komisaře a konstatují, že bez jasné podpory silné strany nelze pomýšlet na vrcholné umístění. "V politice nestačí být vysoce kvalifikovaným odborníkem v jednom oboru, i kdyby byl tak rozsáhlý, jako je evropská politika," míní list. Telička podle něj zaplatil za své angažmá v KSČ a také poznal, kam nedojde bez přímé účasti v politice. "Chce-li dál, musí riskovat. Nebo vsadit na jistotu a zůstat velmi schopným technokratem," uzavírají Hospodářské noviny.


Právo přináší rozhovor s odcházejícím izraelským velvyslancem Arturem Avnonem. Diplomat v něm mimo jiné vyslovil přesvědčení, že bývalý premiér Miloš Zeman předstihl amerického prezidenta George Bushe, když řekl, že palestinský vůdce Jásir Arafat by neměl hrát roli v blízkovýchodním mírovém procesu. "Trvalo nějaký čas, než tyto postoje zaujala i většina světových politiků. Zeman měl zkrátka v mnoha věcech týkajících se Blízkého východu pravdu,"řekl izraelský velvyslanec Právu.


David Rath,  foto: ČTK
David Rath si bude muset podle Mladé fronty Dnes vybrat. Pokud přijme uvolněnou funkci ministra zdravotnictví, měl by opustit post prezidenta České lékařské komory. Znalci ústavního práva totiž upozorňují na to, že obě funkce dělat nemůže. Byl by to obrovský střet zájmů v rozporu s ústavou. V rámci jednoho resortu by se vytvořily dvě nerovnoprávné skupiny lidí. Zdravotníci, kteří by nebyli členy lékařské komory, by mohli být znevýhodněni. A někdo by mohl Ratha kvůli tomu zažalovat, konstatuje Mladá fronta Dnes.


Období velmi výhodných hypotéčních úvěrů v Česku pomalu končí. Začínají však růst sazby i u ostatních půjček, s výjimkou spotřebitelských úvěrů. Naopak nízké úročení vkladů a vysoké bankovní poplatky často výrazně znehodnocují hodnotu uložených peněz. Napsalo to Právo. Česká spořitelna zdražila půjčky na bydlení již v srpnu, na začátku října mírně zvýšila sazby u hypotéky s pevným úrokem i ČSOB. Navíc Česká národní banka uvažuje o tom, že brzy zvýší úrokové sazby kvůli vysokým cenám ropy a z nich vyplývajícímu riziku vyšší inflace. Podle ekonomů se úročení hypoték v příštím roce zvýší v průměru minimálně o půl procentního bodu. Lidé už nemohou počítat se stagnací úroků a před roční pevnou sazbou u hypoték by měli dát přednost pětileté a delší fixaci úrokových sazeb, píše Právo. Banky se ale podle listu netají tím, že budou zvyšovat sazby i u dalších úvěrů. Výjimkou by v nejbližším období mohly být spotřebitelské úvěry, na které zřejmě budou chtít bankéři nalákat klienty před Vánoci. Úročení vkladů však zůstává velmi nízké. Úrokové sazby u vkladů na běžném účtu se dnes běžně pohybují mezi 0,1 a 0,2 procenta. Češi navíc platí nejvyšší bankovní poplatky ve střední Evropě, v průměru za ně vydají 125 eur (asi 3700 korun) ročně. Podle nedávné analýzy firmy Scott and Rose při srovnatelném počtu transakcí a následném zrušení sporožirového účtu u tří středoevropských bank skupiny Erste, do které patří i Česká spořitelna, zůstane Čechovi po dvanácti měsících z 1000 uložených eur jenom 875,5 eura. Rakušan si z banky přitom odnese téměř 900 eur a Slovák dokonce 950 eur.


Foto: ČTK
Hospodářské noviny se věnují ztrátám, které by mohli utrpět čeští chovatelé drůbeže, pokud do země pronikne ptačí chřipka. V českých chovech by údajně muselo být zlikvidováno 40 milionů kusů, což by znamenalo zánik českého drůbežářství. "Nemoc se v chovech přenáší velice rychle a způsobuje ztráty blížící se sto procentům," uvedl v pondělí šéf Státní veterinární správy Milan Malena. Veterináři i podnikatelé však zdůrazňují, že zatím není žádný důvod k panice. Veterináři už prý mají signály o poklesu zájmu spotřebitelů o drůbeží maso. Podle obchodníků však zatím žádné potíže s odbytem nejsou. Předseda Svazu zpracovatelů masa Ladislav Steinhauser ale očekává určitý pokles spotřeby drůbežího masa i v případě, že se chřipka do země nedostane. "Působí tu psychologie spotřebitelů. Ale u kuřat se dá už během dvou měsíců po opětném zvednutí zájmu trh zase naplnit, jejich produkce je rychlá," uvedl Steinhauser v Hospodářských novinách.


Rodinnou politiku státu by nejvíce lidí svěřilo úřadujícímu předsedovi ČSSD a ministrovi financí Bohuslavu Sobotkovi. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM pro Právo, při němž se dotázaní rozhodovali mezi předsedy čtyř nejvýznamnějších stran. Na druhém místě žebříčku skončil šéf KDU- ČSL Miroslav Kalousek, třetí pozice patří předsedovi ODS Mirkovi Topolánkovi a jako poslední se umístil lídr KSČM Vojtěch Filip. Sobotkovi by svěřilo rodinnou politiku 33 procent, Kalouskovi 27 procent a Topolánkovi 21 procent oslovených. O Filipovi se v této souvislosti zmínilo 19 procent lidí.


Prezident Václav Klaus vyznamená 28. října mimo jiné někdejšího výsadkáře a válečného hrdinu Rudolfa Pernického. Při příležitosti státního svátku mu předá nejvyšší státní vyznamenání - Řád Bílého lva. Informuje o tom Mladá fronta Dnes. List uvádí, že lékaři devadesátiletému Pernickému v sobotu amputovali nohu. Jeho stav je podle deníku stabilizovaný. Na generálově zdravotním stavu se podepsala nejen válečná zranění, ale i jedenáctiletý komunistický žalář, připomíná deník.


David Lubina, jenž podle policie zastřelil střihače televize Nova Michala Velíška, vystřídal před svým zatčením osmnáct SIM karet. O stále měnícím se čísle jeho mobilních telefonů informoval policii Lubinův komplic, který zároveň kriminalistům pomohl s jeho dopadením. Policie Lubinovy hovory čtrnáct dní odposlouchávala, píše o tom Právo. Podle deníku to uvedl před poslanci ministr vnitra František Bublan, když se minulý týden bránil nařčení, že počty odposlechů stále rostou. Lubina měl podle Bublana výcvik od paragánů a přesně věděl, jak se chovat. "Neustále měnil SIM karty a telefony," dodal ministr. Jednatřicetiletý Lubina podle policie před měsícem na pražském Karlově náměstí ohrožoval pistolí mladou ženu. Poté, co se jí Velíšek zastal, na něj několikrát vystřelil. Dvaatřicetiletý otec roční dcery útok nepřežil. Lubina po vraždě zmizel. Policie ho po třítýdenním pátrání zadržela počátkem října poblíž stanice metra Černý Most v Praze 9. Předtím se ukrýval v lesích na okraji Prahy, kde si vybudoval podzemní skrýš. K vraždě střihače se přiznal, hrozí mu až výjimečný trest.


České dráhy chtějí u Prahy postavit obří tunel, jeden z nejdelších na světě, píše Mladá fronta Dnes. Zadluženou republiku může stát až dvacet miliard korun. Těžko říct, zda jde o unikátní projekt, nebo zbytečně vyhozené peníze, soudí list. Devatenáctikilometrový tunel mezi pražským Barrandovem a Loděnicemi u Berouna umožní, aby cesta ze Smíchova do Berouna trvala jen 17 minut. Vlaky by tunelem projížděly třísetkilometrovou rychlostí.


Tři bývalí studenti brněnské architektury, kteří vedou od roku 1991 spor s někdejším děkanem této fakulty Janem Snášelem, uspěli u Evropského soudu pro lidská práva. Štrasburský soud uznal, že bylo porušeno jejich právo na soudní rozhodnutí v přiměřené lhůtě, a každému z nich přiřkl jako náhradu pět tisíc eur. Informuje o tom Právo. Bývalí studenští vůdci Martin Laštovička, Jiří Slezák a Zdeněk Hirnšál vyslovili Snášelovi během sametové revoluce nedůvěru. Vytkli mu, že z funkce předsedy základní organizace KSČ zneužívá politické postavení. Snášel je zažaloval a žádal omluvu. Soudní instance mu dávaly za pravdu, studenti uspěli až letos na jaře u Ústavního soudu, který 14 let trvající spor vrátil na začátek. Rozhodnutí, zda se studenti musejí, nebo nemusejí Snášelovi omluvit, je tedy znovu na české justici. Nový termín jednání u brněnského městského soudu dosud ale nebyl stanoven, dodává Právo.


Do České republiky směřuje mnohem více investic z oblasti informačních technologií než dříve. Největší světové firmy z oboru zde stavějí vývojová centra, centra podpory zákazníků i továrny. Česko je atraktivní hlavně svou polohou ve středu kontinentu a ideální kombinací mezi levnou pracovní silou východu a vyspělou infrastrukturou západu, napsaly Hospodářské noviny. Největší světový výrobce počítačů Dell Computer chce ve střední Evropě postavit továrnu, která by zásobovala výpočetní technikou celou Evropu a Afriku. Nyní se rozhoduje už jen mezi Českem a Polskem a podle informovaného zdroje má Česko asi padesátiprocentní šanci. Minulý týden oznámila společnost Oracle, která je druhým největším výrobcem softwaru na světě, že v Praze otevírá centrum podpory prodeje. Zaměstnanci tohoto centra budou svou působností pokrývat celou oblast východní Evropy, Balkánu a Turecka. Před měsícem přišel do země i její největší konkurent, německá firma SAP. Ta otevřela v Praze centrum sdílených služeb. Oddělení bude poskytovat služby ostatním pobočkám v Evropě, na Blízkém východě a v Africe. Největším investorem v Česku letos zřejmě byla americká firma Computer Associates, která je pátým největším výrobcem softwaru. V srpnu otevřela v Praze vývojové centrum za 1,1 miliardy korun. Centrum se zhruba 200 zaměstnanci má sloužit pro celosvětový vývoj softwaru. Podle neoficiálních informací je také již rozhodnuto, že Dell postaví poblíž pražské Ruzyně logistické centrum, které bude řídit dodávky do celého regionu. Jeden z největších konkurentů Dellu, tchajwanská firma Acer, otevřela v srpnu servisní centrum v Brně. Budě v něm provádět záruční i pozáruční servis pro své produkty v Česku a na Slovensku, uvádějí Hospodářské noviny.


Stavbě průmyslové zóny v Dolní Lutyni na Karvinsku už zřejmě nic nebrání. Hlavní překážkou výstavby zóny byla ochrana vzácného ptáka motáka pochopa v rámci programu Natura 2000, ekologové se ale rozhodli chránit jej na jiném místě České republiky. Návrh ještě musí schválit Evropská unie. Píše to moravskoslezská příloha Mladé fronty Dnes. O zóně se hovoří v souvislosti se zvažovanou výstavbou automobilky Hyundai v ČR. Právě zájem korejské společnosti Hyundai prý přinesl zvrat v jednání o výstavbě zóny. Agentura ochrany přírody a krajiny se nyní rozhodla, že motáka nezapíše na seznam chráněných druhů ptačí zóny Heřmanský stav. Tím se může chráněná zóna výrazně zmenšit a vytvoří se prostor pro zónu průmyslovou. Podle vedoucího ostravské pobočky AOPK Petra Birkena vynětím motáka pochopa ptačí zóna svou atraktivitu neztratí. "Moták bude u Dolní Lutyně přirozeně žít dál, nikde se nebude stěhovat. Máme zprávy, že pravidelně loví na nádvoří dětmarovické elektrárny, kde vidí myši pravděpodobně lépe než mezi trávou v polích, takže bude mít i dost obživy,"řekl Birken. Kraj změnu postoje ekologů přivítal. "Jsme rádi, že ochránci přírody dokázali udělat vstřícný krok,"řekla mluvčí krajského úřadu v Ostravě Šárka Swiderová. "Vše ale ještě rozhodnuto není. Návrh musí schválit Evropská komise, zapracován musí být i do územního plánu v Dolní Lutyni," naznačila nejbližší budoucnost projednávání vzniku průmyslové zóny v Dolní Lutyni Šárka Swiderová. Zatím ale není jasné, zda už se Hyundai pro investici na severu Moravy rozhodl, dodává Mladá fronta Dnes.