Přehled tisku

0:00
/
0:00

Zkažené maso obvykle sice nemá fatální důsledky, ale skutečnost, že zákazníci jsou ve velkém podváděni, je podle názoru Mladé fronty Dnes alarmující. Inspektoři se na kontroly obchodů s potravinami zaměřují a výsledky zveřejňují, jejich tlak je však podle komentátora deníku neúčinný. Právě aktuální průzkum Mladé fronty Dnes ve stovce obchodů odhalil prošlé či zkažené potraviny ve třetině prodejen.

Za prospěšný považují Hospodářské noviny senátní návrh na zákaz propagace komunismu. Komunismus podle listu usiluje o násilnou likvidaci třídních nepřátel a soukromé vlastnictví - základ svobodné společnosti - považuje za překonané. Jestliže v tyto věci už čeští komunisté nevěří, proč se dál jmenují komunisté? Deník zároveň soudí, že i když iniciativa v parlamentu neuspěje, pomůže otevřít veřejnou diskusi. Kdyby byli případně komunisté nuceni změnit svůj název, mohlo by to mít "blahodárné praktické důsledky". Členové KSČM by se totiž podle listu začali přít o to, proč je pro ně toto slovo důležité. "Strana se může i rozpadnout: na ty, kteří na tomto slově lpí, a na ty, kteří si vystačí i bez něj," píší Hospodářské noviny.

Komentátor Práva naopak považuje senátní návrh na zákaz propagace komunismu za "taškařici". Deník uvádí, že komunisté jsou problémem českého politického života, protože jsou zahledění do minulosti strany. Právo se ale ptá, zda snad novela zakáže používat slovo komunismus. Deník také pochybuje nad tím, jestli je vůbec možné komunismus jako takový zakázat. "Senátorští koumesové mají na mysli spíše bolševismus, do něhož prastarou pohádku o rovnosti zformovali především Lenin se Stalinem a kterým je KSČM dosud nemálo kontaminovaná. Proti tomu dá se účinně bojovat jediným způsobem: vládnout, chovat se a dělat všechno pro to, aby důvody k akceptování bolševismu u lidí prostě pominuly. Z tohoto hlediska je ovšem Modrá šance ODS pro české komunisty manou nebeskou," píše Právo. Podle autora sloupku bychom ale ani nebyli v Česku, kdyby ono senátní pachtění proti propagaci komunismu nemělo i humornou stránku. "Budou se snad zpětně škrtat komunistické hlasy, jimiž byl zvolen prezidentem Václav Klaus?", táže se Právo.


Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová,  foto: ČTK
Mladá fronta Dnes se domnívá, že čtvrteční stávka lékařů byla oprávněná, měli k ní důvod a na místě bylo i jejich volání po odstoupení ministryně zdravotnictví Milady Emmerové. Stávka pak podle deníku situaci "trochu" pomohla. "Probudila spící ČSSD, donutila premiéra alespoň k akutní záchranné pomoci," domnívá se Mladá fronta Dnes. Připomíná však, že k vylepšení situaci ve zdravotnictví je třeba podniknout řadu reformních kroků.

Podle Lidových novin vláda zná příčiny krize zdravotnictví, ale odstranit je nechce. Deník to dokládá na příkladu vicepremiéra Zdeňka Škromacha, který zamítá finanční spoluúčast pacientů. Vládní program přitom ale hovoří o systémové reformě zdravotní péče, protože bezplatnost zdravotní péče ústí v nadměrnou spotřebu, uvádí list.


Šéfovi České správy sociálního zabezpečení Jiřímu Hoidekrovi se nelíbí současné diskuse o věku vhodném pro odchod do důchodu. Deníku Právořekl, že věkem by se odchod do důchodu vůbec nemusel řídit. Rozhodujícím kritériem by měla být doba, po kterou člověk pracuje a platí si pojištění. Podle dohody pěti parlamentních stran by se věk pro stanovení důchodu měl stále prodlužovat, aby v roce 2027odhcázeli do penze muži a bezdětné ženy v 65-ti letech. Jak řekl Hoidekr Právu - nebyl by problém prodloužit dobu pojištění z dnešních 25-ti na 35 nebo dokonce 40 let a důchod by se mohl vypočítávat z výše dosahovaných výdělků, počtu odpracovaných let a z pravděpodobné doby dožití. Důchodový úřad by vypočítal penzi hned po dosažení nároku a třeba po pěti letech a rozhodnutí - zda jít dřív s méně penězi nebo později s vyšším důchodem - bylo by na občanovi.


Zkažené maso obvykle sice nemá fatální důsledky, ale skutečnost, že zákazníci jsou ve velkém podváděni, je podle názoru Mladé fronty Dnes alarmující. Inspektoři se na kontroly obchodů s potravinami zaměřují a výsledky zveřejňují, jejich tlak je však podle komentátora deníku neúčinný. Právě aktuální průzkum Mladé fronty Dnes ve stovce obchodů odhalil prošlé či zkažené potraviny ve třetině prodejen. Vinen za situaci v některých obchodech s potravinami rozhodně není zákazník ani inspektoři, upozorňuje Mladá fronta Dnes. "Červenat se za zelené maso mají jedině nepoctiví obchodníci. Jejich neserióznost není menší jen proto, že jejich podvody nikoho nezabíjejí," podotýká komentátor. Odpověď na otázku, co je možné s tím dělat, je ale podle něj těžší. Zákazníci mají řadu možností sebeobrany - od posílení váhy spotřebitelského spolku přes skandalizaci a zveřejnění největších podvodníků. "Nejlepší by však bylo, kdyby naše soudy začaly za prošlé a zkažené potraviny ukládat pokuty v řádu desítek milionů korun..." uzavírá deník.


Český rozhlas zvažuje vybírání koncesionářských poplatků i za počítače vybavené zvukovou kartou a připojené na internet. Informují o tom Hospodářské noviny. Vedení rozhlasu si nechalo vypracovat právní posudky na to, zde je počítač rádiovým přijímačem či nikoliv. Analýzu by měl ČRo obdržet příští týden, řekl Hospodářským novinám mluvčí rozhlasu Ladislav Pavlík. Podle nového zákona o rozhlasových a televizních poplatcích je totiž počítač se zvukovou kartou a internetem zařízení, které je schopné přijímat rozhlasové vysílání, uvádějí Hospodářské noviny. "Rozhlasový poplatek se platí ze zařízení technicky způsobilého k individuálně volitelné reprodukci rozhlasového vysílání bez ohledu na způsob příjmu," cituje deník nový zákon. Ministerstvo kultury, které zákon předkládalo, se zatím k problematice nevyjádřilo, ministerstvo informatiky problém podle mluvčí Kláry Volné nezaznamenalo.


Řidiči premiéra Jiřího Paroubka údajně způsobili při jeho návštěvě Ostravy rychlou a bezohlednou jízdou dopravní nehodu. Kolize se stala v Petřvaldě na Novojičínsku, když vládní limuzíny spěchaly na letiště do Mošnova pro premiéra a jeho doprovod. Informuje o tom Mladá fronta Dnes. Kvůli bezohledné jízdě premiérových řidičů se podle deníku srazily tři automobily. "Prostředkem silnice se vyřítily tři nebo čtyři limuzíny s malými blikajícími majáčky. Jely snad stopadesátkou," řekl deníku jeden z řidičů, který havaroval. Na silnici je povolená rychlost 90 kilometrů za hodinu, píše deník. V době, kdy na místo nehody dorazila policie, se podle deníku vládní vozy s blikajícími majáčky přehnaly znovu kolem. Mířily do Ostravy, tentokráte už s premiérem. "Jely úplně stejně rychle a bezohledně," řekl Mladé frontě Dnesřidič s nabouraným vozem. Všichni tři řidiči, kteří havarovali, se podle deníku snažili policistům vysvětlit, co se na cestě před nehodou stalo. Nijak jim to však nepomohlo a dva z nich dostali pokutu 500 korun. Premiér Paroubek deníku řekl, že nehodu nebude komentovat, protože u ní nebyl. "Naši řidiči jsou profesionálové, oni vědí, jak mají jezdit," řekl Mladé frontě Dnes předseda vlády.


Uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř, který utekl i s rodinou na Seychelské ostrovy, možná řídí na dálku finanční operace v Česku. Policie má podezření, že peníze pak končí na účtech v cizině, ke kterým má Krejčíř přístup. Podle policejních zdrojů jde o desítky milionů korun. Píše o tom Mladá fronta Dnes. "Vyprodává se majetek firem, v nichž má Krejčíř vlastnický podíl," řekl listu vyšetřovatel případu Jiří Novák. Dodal, že existuje podezření, že Krejčíř má nad takovými obchody kontrolu i ze Seychel. Policie teď mapuje, kde končí peníze za rozprodávaný majetek. "Jestliže firma rozprodává svůj majetek, měly by peníze přijít zpět na firemní účty. Jenže to se neděje. Ty peníze odcházejí někam jinam," řekl deníku Novák. Mapování finančních toků Krejčíře je podle deníku složité, protože peníze odcházejí i do exotických zemí, takzvaných daňových rájů. Vyšetřování potrvá několik měsíců. "Většinou to jsou zahraniční destinace, kde se obtížně uplatňuje právní pomoc," řekl Mladé frontě Dnes Novák. Kontroverzní podnikatel Krejčíř je v Česku stíhán za majetkové trestné činy a přípravu vraždy celníka. Nově byl obviněn také za únos a vydírání svého bývalého obchodního partnera. Krejčíř policii zmizel před více než třemi měsíci při domovní prohlídce v luxusní černošické vile. Jeho útěk stál funkci policejního prezidenta a šéfa protikorupční policie.


Zakázka na nové doručenkové obálky hrozí podle deníku Právo skandálem. Výběrové řízení ministerstva spravedlnosti totiž vyhrála nejlevnější nabídka firmy Press Servis. Do toho ale vstoupil Emil Křístek, který v červenci dostal od Úřadu průmyslového vlastnictví osvědčení o autorství 18-ti typů doručenkových obálek. Obálky vítězné firmy považuje Křístek za své duševní vlastnictví. Škodu vyčíslil na jednu korunu za obálku. Vzhledem k tomu, že k soudům už byly dodány dva miliony doručenek a dalších 73 milionů se má ještě dodat, půjde o velké peníze. Policie a také Česká obchodní inspekce teď budou muset posoudit, zda je tomu tak.


Nejlépe se léčí pacienti s rakovinou ve Španělsku a v Rakousku, nejhorší vyhlídky mají pacienti v Británii a v České republice. K těmto závěrům došel průzkum švédského ústavu Karolinska Institutet v devatenácti státech. Lidové noviny se proto zeptaly předsedy České onkologické společnosti Jiřího Vorlíčka na dostupnost léků proti rakovině u nás. Podle něj si vzhledem ke svým možnostem vede Česko dobře, hůř je na tom třeba Velká Británie. Jak Vorlíček dále řekl Lidovým novinám pomohl náš vstup do Evropské unie, protože odpadl problém registrací. Zůstalo ale zdlouhavé a komplikované řízení o to, jak má být lék zaplacen. Na jednání musí být ministerstvo zdravotnictví, odborné společnosti, zástupci pacientů, zástupci firem a České lékařské komory a přitom se řízení opakuje jednou ročně a letos bylo dokonce už dvakrát. To se nelíbí Mezinárodní asociaci farmaceutických firem, takže už podala na Česko stížnost k Evropské komisi.