Přehled tisku

beton.jpg
0:00
/
0:00

Hostinští bez problémů nalijí tvrdý alkohol i nezletilým školákům, potvrdil to test Mladé fronty Dnes. Piva i kořalky přinesli číšníci patnáctiletým figurantům v 11 z 15 náhodně vybraných restaurací v Praze, Příbrami, Ostravě a Pardubicích. Každý osmý šestnáctiletý školák zároveň přiznává, že měsíčně vypije nejméně šest sklenek destilátů, a plná pětina říká, že se nejméně šestkrát měsíčně opije pivem, informuje deník.

Logo ODS
Devět měsíců před parlamentními volbami si ODS nechala udělat rozsáhlý průzkum, který ukázal, že především nerozhodnutí voliči stranu vnímají jako příliš arogantní a agresivní. Za arogantní ji pokládá 41 procent nerozhodnutých voličů, naopak jen 14 procent lidí si myslí, že je lidská, píše Mladá fronta Dnes. "Už se to delší dobu snažíme změnit, ale zatím se nám to ještě úplně nepodařilo. Nemám pocit, že jsme takoví, ale ta nálepka má určitou setrvačnost z minulosti," řekl lídr ODS Mirek Topolánek. Podle politologa Pavla Šaradína jde ještě o dědictví Václava Klause. Tak rozsáhlý průzkum mezi 4000 lidmi si dosud žádná strana nenechala po listopadu 1989 udělat. ODS se podle listu nejvíce zajímala právě o nerozhodnuté voliče, kteří mohou při předpokládané nízké účasti volby v příštím roce rozhodnout. Průzkum mimo jiné ukázal velkou oblibu regionálních politiků ODS, hejtmanů a starostů. Za největší problém lidí pak označil nezaměstnanost. Až pak je prý trápí výše daní.


Třetina z nás by brala předčasné volby, čtyřem z deseti by nevadili komunisté ve vládě, tvrdí bleskový výzkum STEM. Jak píše komentátor Práva, je fakt, že KSČM prostřednictvím svých poslanců a senátorů spolurozhoduje. Premiér Paroubek se ovšem dopustil hříchu neslýchaného, když předem řekl, že s tím počítá. Tím pokazil oblíbenou propagandistickou hru na vzorné hochy, kteří shodně s komunisty hlasují jen náhodou a na ty ošklivé, kteří s tím předem počítají. Doufejme jen, že buldozer české vlády váží nejen okamžitý význam toho, co právě říká, ale i tu neblahou okolnost, že vyřčená slovažijí vlastním životem. Jiří Paroubek má za sebou raketový vzestup, což vzbuzuje touhu přisazovat, i když opatrnost velí ubrat. Přesvědčil se, že se drsnost v politice vyplácí, ale nepoznal asi ještě míru, kdy už se vyplácet přestane, uvádí Právo.


Logo KDU-ČSL
Na víkendovou ofenzivu premiéra Jiřího Paroubka proti lidovcům zareagovali křesťanští demokraté po svém - vrhli se do protiútoku. A přestože udělali přesně pravý opak toho, co od nich Paroubek chtěl, tváří se premiér, jakoby se nic nedělo. Jak píše Právo, o jejich vyhazovu z vládního kabinetu, ani o předčasných volbách už nemluví. Celou přestřelku premiér odstartoval tím, že lidovce označil za "podrazáky", se kterými bude jeho strana ve vládě jen tehdy, když mu dají záruky, že se "budou chovat slušně a nebudou dělat podrazy". Nejvíc ČSSD vadilo spojení lidovců s ODS při hlasování o vytvoření sněmovní komise pro vyšetření kauzy Unipetrolu. Jenže předsednictvo lidovců si jen pár hodin po koaliční schůzce odhlasovalo usnesení, ve kterém předčasné volby rezolutně odmítlo. Navíc trvají na zřízení vyšetřovací komise k Unipetrolu a neustoupili ani v otázce zákoníku práce, který pokládají za protiústavní. Paroubek své výhružky už splnit nehodlá a změnil svoji rétoriku.


Foto: ČTK
Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová se v Právu obrací na praktické lékaře, aby se jich zeptala, zda opravdu chtějí stávkovat a stát se tak "pouhým nástrojem bezohledného nátlaku". Vůbec se jí prý nechce věřit, že by si lékaři neuvědomovali, kdo asi v dnešní době potřebuje používat metodu "čím hůře, tím lépe". Podle ní jsou to hlavně autoři a stoupenci "Modré šance" ODS. Podle jejího názoru nastal čas, kdy by se mnohým hodilo, aby byla odvolána. Jak uvádí, za 13 měsíců už pronikla do nemožného systému financování zdravotnictví a chce v něm leccos změnit. Čekáte za stávku vděk od pojišťoven, ptá se Emmerová lékařů a dodává: Čekat samozřejmě můžete. Uvidíte, čeho se dočkáte, až přijde čas uzavírání nových smluv.


Policii se nedaří vyšetřit údajné manipulace s prověrkami Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ). Věrohodné prozkoumání případu totiž zkomplikovalo stanovisko Nejvyššího státního zastupitelství, podle něhož ani policie nemá nárok na přístup do spisů, u kterých má podezření, že prověrka neproběhla náležitě. Informují o tom Hospodářské noviny. Podezření, že NBÚ manipuloval s prověrkami opravňujícími firmy i jednotlivce k práci s tajnými informacemi a že prověrkami prošli i lidé, jejichž minulost byla bezpečnostním rizikem pro práci s tajnými daty, již rok prověřuje protikorupční služba. Kdyby vyšetřování dospělo k závěru, že NBÚ s prověrkami skutečně manipuloval, znamenalo by to citelný zásah do vzájemné spolupráce mezi Českem a NATO.


Starosta Jindřichovic pod Smrkem a krajský zastupitel za Stranu pro otevřenou společnost Petr Pávek chce skončit s politikou. Pávek, který se proslavil tím, že vyhláškou zakázal úředníkům vstup do obce, od 1. října rezignuje na post krajského zastupitele a vážně zvažuje i odstoupení z místa starosty v Jindřichovicích, kde do politiky před sedmi lety vstoupil. Informuje o tom Mladá fronta Dnes. Muž, který proslavil Jindřichovice například i větrnými elektrárnami, si chce podle svých slov odpočinout a věnovat se něčemu užitečnému.


Hostinští bez problémů nalijí tvrdý alkohol i nezletilým školákům, potvrdil to test Mladé fronty Dnes. Piva i kořalky přinesli číšníci patnáctiletým figurantům v 11 z 15 náhodně vybraných restaurací v Praze, Příbrami, Ostravě a Pardubicích. Každý osmý šestnáctiletý školák zároveň přiznává, že měsíčně vypije nejméně šest sklenek destilátů, a plná pětina říká, že se nejméně šestkrát měsíčně opije pivem, informuje deník. "Ty údaje jsou varující," řekl primář oddělení léčby závislostí Psychiatrické léčebny v pražských Bohnicích Karel Nešpor. Neměl přitom na mysli jen nebezpečí otravy alkoholem, která školákům hrozí dříve než dospělým. Děti podle něj totiž také snáz propadají závislosti na alkoholu. Například v bohnické psychiatrické léčebně jen za loňský rok léčili ze závislosti sedm lidí mladších osmnácti let. V žebříčcích míry požívání alkoholu dětmi zaujímá Česko už léta první místa. Například v nedávném průzkumu Espad mezi evropskými zeměmi uvedla více než polovina šestnáctiletých Čechů, že se za život opili už více než čtyřicetkrát.


Nymburští kriminalisté vyšetřují zmizení části protiletadlového vlaku z druhé světové války, který stál odstavený v lese u Nymburka. Podle policie se o tuto světovou kuriozitu přou Vojenský historický ústav v Praze a Vojenské muzeum v Králíkách. Uvedl to Nymburský deník s tím, že za demontáží památky zřejmě stojí muzeum. Vojenský vlak patrně přijel do Nymburka v dubnu 1945 a měl sloužit jako protiletadlová obrana nymburského nádraží. Před časem však podle listu údajně dva jeřáby a nákladní vozy většinu historické památky rozebraly a odvezly. S tím se nehodlá smířit Vojenský historický ústav, který je přesvědčen, že památka patří jemu a chtěl ji v nejbližší době přemístit do své sbírky.


Sociální stát sice volá po úplných rodinách, sám však sňatkům brání. Svobodná matka dostane na dávkách víc, než když je vdaná. Nejeden pár proto volí na oko oddělené bydlení. Ministr Škromach má v úmyslu nesezdaným párům, které ve skutečnosti žijí spolu, peníze odebrat. Jak píší Lidové noviny, na pohled správné, spravedlivé a logické - jenže mechanismus zjišťování, kdo je opravdu svobodná a osamělá matka, a kdo žena žijící v partnerském svazu s otcem jejího dítěte, už pan ministr nechává na příslušných úřednících. A ti mohou rozjet soukolí své představivosti naplno. Mají chodit po nocích a poslouchat, za kterými dveřmi se kromě dětského pláče ozývá i mužský hlas? Honorovat místní drbny za rozkrývání soukromí podezřelých matek? Odposlouchávat telefony či vyzvídat na dětech? Náklady nakonec přesáhnout úspory a peníze zase skončí především u úředníků.


Třetina učebnic pro základní školy se podle nového šetření ministerstva školství nějak prohřešuje proti rovnosti pohlaví, všimly si Lidové noviny. Obraz světa se v těchto publikacích drží zavedeného stereotypu: maminka bývá tou, která vaří a uklízí, tatínek zase tím, kdo chodí do práce a živí rodinu. Autoři výzkumu zjistili i fakt, že některé knihy protežují spíše mužský pohled na svět. Část učebnic děti oslovuje jen v mužském rodě. Dostávají tedy pokyny jako "vybarvi si sám" nebo "zamysli se, v čem jsi udělal nejvíce chyb a proč..."


Hospodářské noviny boří mýtus o pražských taxikářích jako nejdražších v republice. Anketa deníku ukázala, že to není pravda. Více za jízdu po městě zaplatí zákazníci u některých taxislužeb třeba v Českých Budějovicích, Ústí nad Labem nebo v Pardubicích. List uvádí i opačný příklad - firmu, která přes dva roky drží cenu 15 korun za kilometr. Regulované ceny za taxislužbu jsou pouze v Praze a Brně. Část řidičů taxi v metropoli ale maximální cenu ignoruje a jezdí třeba i za 99 korun na kilometr, podotýká deník.