Přehled tisku

0:00
/
0:00

V Česku se čím dál častěji uplatňuje úspěšný model, jak se zbavit dluhů a nepříjemných věřitelů. Když někdo chce mít stálou adresu a přitom nebýt k zastižení žádným z úřadů, soudů nebo exekutorů, stačí se odhlásit z místa trvalého bydliště a jako bezdomovec se nahlásit na radnici. Píšou to Lidové noviny. Na nové adrese je možné přijímat poštu, ale nikdo nedokáže zjistit, kde adresát doopravdy bydlí.

Czechtek 2005
Zřídit takzvané antikonfliktní týmy chce policie po zkušenostech s letošní technoparty CzechTek v Mlýnci na Tachovsku. Deník Právo cituje ze závěrů zprávy, kterou ministr vnitra František Bublan předloží ve středu k posouzení vládě. V ní také stojí, že zásah policistů byl až na pár chyb v pořádku. Určité výhrady prý lze mít k řízení a nasazení konkrétních počtů policistů zejména v souvislosti se zprůjezdněním dálnice D5, kdy byl jejich počet nedostatečný. A jak by měly vypadat antikonfliktní týmy? Měly by vyhledávat kritická místa a potenciální pachatele v předstihu upozorňovat na možné následky jejich chování. Členové týmu by měli být schopni poradit a pomoci pořadatelům hromadných akcí a včas je upozornit na případný zákrok. Právo dodává, že zprávu o CzechTeku, kterou vypracovalo plzeňské státní zastupitelství, předloží kabinetu také ministr spravedlnosti.


Podle reportéra polského deníku Rzeczpospolita, jehož úhel pohledu přinášejí Lidové noviny, se českým vládním politikům nakonec mlčení kolem Unipetrolu vymstí. Autor je přesvědčen, že se nepodaří zastavit odhalování pravdy o spojení mezi byznysem a politikou v Česku. Podle reportéra polského listu je totiž podezření o dohodě polského Orlenu s českým Agrofertem, které zpochybňuje privatizaci Unipetrolu, důkladně podloženo fakty. Autor uvádí, že Rzeczpospolita získala interní dokument Orlenu, z něhož vyplývalo, že se polský koncern zavázal odstoupit téměř za pakatel chemickou část Unipetrolu českému podnikateli Andreji Babišovi. Z přiložených posudků přitom prý bylo jasné, že dohoda je nevýhodná. Dochoval se podle něj ovšem i dopis finančního poradce Orlenu, firmy BRE Corporate Finance, ve kterém stojí, že dohoda s Agrofertem je podmínkou vítězství v tendru na nákup akcií. Reportéři, kteří pak odjeli do Česka zjišťovat okolnosti privatizace Unipetrolu, podle něj narazili na zeď mlčení a nepřízně, píše se v Lidových novinách


Foto: Evropská komise
Premiér Jiří Paroubek se přiklonil k termínu přijetí eura v roce 2010. To je podle Hospodářských novin rozumné. Oznámení nového data nelze jednoznačně interpretovat jako oddálení přijetí eura, soudí deník. "Místo oddálení lze spíše mluvit o rozumném sjednocení termínu, které posílí vypočitatelnost a kredibilitu státu. O přijetí eura se sice rozhoduje politicky, na úrovni vlády, ale pokud ministr financí a premiér demonstrují dohodu s bankovními odborníky, je to docela dobrá zpráva. Takové porozumění mezi centrální bankou a vládou lze vnímat jako výraz určité inteligentní civilizovanosti," míní Hospodářské noviny.

Lidovým novinám se naopak pozdější termín přijetí eura nelíbí. "Na rok 2009 nemůžeme reálně pomyslet právě kvůli rozhazovačné politice socialistických vlád, které uvedly státní finance do takového stavu, že se k euru proplazíme s odřenými zády do roku 2010," píšou Lidové noviny. Rok 2010 je ve skutečnosti na dosah ruky, upozorňuje list. Příští rok je volební a tomu cíli bude uzpůsoben i rozpočet. "Už teď je zřejmé, že vláda se pokusí koupit si za peníze poplatníků tolik hlasů, kolik to jen půjde. Byla by to asi první socialistická vláda, která by se o to nepokusila a podle toho, co prosazuje Zdeněk Škromach, přidáno dostane prakticky každý, kdo má nějaký chobot ke státní kase. Pak budou volby a dá se čekat, že z nich nevzejde silná proreformní vláda. Rozpočet pro rok 2007 bude jistě také plný kompromisů. A to budeme pouhé dva roky od roku 2009, o kterém se leckdo pokoušel přemýšlet jako o roce cílovém," varují Lidové noviny.

Přijme-li Česká republika euro později, neztratí vůbec nic, domnívá se Mladá fronta Dnes. Premiér Jiří Paroubek jedná rozumně, pokud z ideologických důvodů netlačí na přijetí společné měny. Příští vláda ponese finančně-technické náklady povinného svázání kurzu koruny s eurem. Je logické, aby o přesném datu rozhodla ona, píše deník. "Pokud nás někdo bude strašit fatálními důsledky toho, že přijdeme o korunu, nevěřme tomu. Euro však hospodářství také nespasí. Jen trochu pomůže těm, kdo nechtějí platit za to, že směňují své peníze," dodává Mladá fronta Dnes.


Foto: ČTK
V jiném komentáři se Mladá fronta Dnes zabývá návrhem na snížení spotřební daně z benzinu. Přišla s ním opoziční ODS, ale premiér Paroubek jej odmítl jako populistický. "Ačkoli by i každý z nás zlevnění přivítal, není premiér tak úplně mimo," poznamenává deník. "Z Marsu nespadla ani vládní námitka, že snížení daně by pohltily marže prodejců a nám řidičům by u pumpy stejně nezlevnili. Nejen vláda má v paměti příklad restaurací: až do roku 2000 měly 22procentní DPH. Když pak kleslo na zvýhodněných pět procent, stejně pro zákazníky nezlevnily," uvádí komentář. Vyčkávání vlády není nelogické. "Nikdo dnes neví, jak se už zítra trh zachová, zda se cena benzinu u nás vrátí pod třicet (korun za litr), nebo se ve vysoké "nadmořské výšce usadí". Pokud se tam trvale usadí, bude čas na snížení daně, tvrdí deník.


Ministr spravedlnosti Pavel Němec má zásadní výhrady k návrhu nového zákoníku práce, o kterém bude opět jednat vláda. Informuje o tom Právo. Podle Němce by zákoník neměl upravovat všechny otázky, ale měl by postihovat jen záležitosti typické pro pracovní právo. "V ostatním by měla platit úprava obsažená především v občanském zákoníku. Takový postup je nejen logický, ale zaručí také, že nová úprava (zákoníku práce) bude maximálně jednoduchá, přehledná a pro účastníky pracovněprávních vztahů srozumitelná," informoval Právo mluvčí ministra Petr Dimun. Němcovi se také nelíbí silná vazba návrhu na nynější občanský zákoník a také to, že návrh nevytváří dostatečné podmínky pro liberalizaci pracovního trhu. "Pokud se ministrovi Němcovi nelíbí, že nelze vykopnout zaměstnance hned, bez důvodu a bez odstupného, tak to v našem návrhu opravdu nenajde. Takové jednání totiž nepovažuji za liberální," cituje Právo reakci ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha.


Tisková mluvčí policejního prezidia Blanka Kosinová už nebude tváří policie, z policejního prezidia odchází krátce po bývalém šéfovi Jiřím Kolářovi také ona. Od 1. října začne pracovat na útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, píše Mladá fronta Dnes. Detektivové z tohoto útvaru vyšetřují nejzávažnější trestné činy. "Ano, rozhodla jsem se změnit místo. Ještě to ale není definitivní, můj přechod ještě musí schválit nadřízení a musím také projít speciálními psychotesty. Jsou povinné i pro mě, přestože u policie dělám roky. Doufám, že to nezakřiknu," řekla deníku Kosinová. Dodala, že odchází z rodinných důvodů na vlastní žádost. Na tiskovém oddělení prezidia dělá Kosinová od roku 1997. Na místo mluvčí nastoupila v dubnu roku 2002. "Detektiva v terénu dělat rozhodně nebudu, na to jsem příliš veřejně známá. Budu mít na starost analýzu veřejných zdrojů a zároveň i kontakt s médii," řekla Mladé frontě Dnes.


V Česku se čím dál častěji uplatňuje úspěšný model, jak se zbavit dluhů a nepříjemných věřitelů. Když někdo chce mít stálou adresu a přitom nebýt k zastižení žádným z úřadů, soudů nebo exekutorů, stačí se odhlásit z místa trvalého bydliště a jako bezdomovec se nahlásit na radnici. Píšou to Lidové noviny. Na nové adrese je možné přijímat poštu, ale nikdo nedokáže zjistit, kde adresát doopravdy bydlí. Toho podle deníku využívají kromě bezdomovců i nejrůznější podvodníci. Stále častější jsou podle deníku případy, kdy rodiče úřad žádají, aby dospělým dětem zrušil trvalý pobyt v jejich bytě a přihlásil je na radnici. Mají strach, že se děti dostanou do dluhů a exekutor zabaví i věci, které patří rodičům. Lidové noviny připomínají, že jestliže se žadateli podaří zrušit svůj trvalý pobyt a tvrdí, že nemá možnost přihlásit se jinam, do evidence ho musí přijmout městský nebo obecní úřad. Tito takzvaní obyvatelé radnic ale přidělávají starosti úřadům, soudům, policii i exekutorům. Někteří z nich proto volají po změně zákona. Řada lidí, kteří mají bydliště na radnici, však skutečně přišla o domov, případně je do evidence radnice přivedla těžká životní situace. Ale i s takovými lidmi mají úředníci občas problém. "Někteří bezdomovci si teď zvykli chodit na radnici na záchod a občas si tam přinesou i ranní kávu. Tvrdí přitom, že v domě oficiálně bydlí a tak je nikdo nemůže vyhnat," řekl Lidovým novinám tajemník českobudějovického magistrátu Zdeněk Řeřábek.


Plzeňský soud propustil po půl roce z vazby karlovarského policistu Pavla Kábrta, jenž je společně se svým někdejším kolegou Radkem Kocábem stíhán pro podezření, že legalizovali pobyty cizinců, za což a prý brali miliónové úplatky. Informuje o tom Právo. "Krajský soud ho propustil z vazby na kauci jeden milion korun a slib, že se nebude skrývat nebo jinak mařit vyšetřování," řekl listu Václav Královec z plzeňského krajského státního zastupitelství. Podle něho by Kábrtovo propuštění nemělo zkomplikovat průběh dalšího vyšetřování. Podle Práva se nezávisle na průběhu dokazování i na propuštění stíhaného policisty z vazby rodině obviněného policisty v minulých dnech ozval muž, který nabídl, že za peníze zařídí jeho propuštění z vězení a zastavení trestního stíhání. "Je to velmi choulostivé. Nechci mluvit o podrobnostech. Nabídku jsem prostě odmítl. Ten člověk už mě potom dál nekontaktoval," řekl Právu Kábrtův starší bratr Tomáš. Tajemný muž si podle informací Práva za službu řekl údajně tři miliony korun. Odvolával se přitom na úzké kontakty s lidmi, pro které to nebude problém zařídit. Později slevil na polovinu s tím, že vyjedná alespoň propuštění z vazby. Podle důvěryhodného zdroje disponoval velmi přesnými informacemi z průběhu vyšetřování, které v té době znal pouze úzký okruh lidí, uvádí Právo.


Státní podnik Lesy České republiky jedná o pronájmu desítek tisíc hektarů lesa na Ukrajině. Cílem je získat lesy do dlouhodobého pronájmu, těžit a zpracovávat dřevo a za to vybudovat infrastrukturu. Informují o tom Hospodářské noviny. "Chceme také uplatnit naše know-how. Rozhodně tam nehodláme jen lesy těžit," uvedl mluvčí firmy Lubomír Šálek. Lesy ČR zatím podrobnosti o pronikání na Ukrajinu tají, protože ještě nepodepsaly smlouvy. LČR si chtějí v západních částech Ukrajiny pronajmout nejméně 100.000 hektarů lesa na 50 let. Za to vybudují například cesty pro odvoz dřeva, zavedou systém výsadby stromků a celé péče o porosty a mimo jiné chtějí pozvednout disciplinu. "Tamní lidé jsou zvyklí leckdy ve velkém těžit dřevo, které není jejich," uvedl jeden z členů delegace LČR, který si nepřál být jmenován.


Kdo bere reklamu doslova, dospěl k názoru, že ženské tělo je lehce dosažitelné zboží, píše Mladá fronta Dnes. Stehna a poprsí už v Česku pomáhají prodávat mobily stejně jako kufry. Ženské aktivistky protestují. Podle nich nikde v Evropě podobné reklamy vidět nejsou. Lidé by výrobky propagované tímto stylem nekupovali. V pondělí zahájená kampaň má nadměrnou toleranci Čechů vůči eroticky zaměřeným reklamám změnit. Odborníci upozorňují, že reklamy s obnaženými ženami mohou mít ještě horší dopad - a to na týrané ženy, uvádí Mladá fronta Dnes.