Přehled tisku

interier.jpg
0:00
/
0:00

Hygienici v září zkontrolují stav všech exotických restaurací v České republice. Informuje o tom Právo, podle kterého tak reagují na vážné nedostatky, které v uplynulých dnech v restauracích s exotickými kuchyněmi zjistila Česká obchodní inspekce. "Budeme postupovat společně s ČOI a prověříme hygienu všech exotických restaurací v zemi. Máme dost zákonných předpisů, abychom je přinutili k dodržování hygieny,"řekl Právu hlavní hygienik ČR Michael Vít.

Symbolické ocenění zásluh německých antifašistů, které ve středu podpořila vláda, hodnotí komentáře tisku většinou zdrženlivě. Lidé, kteří věří ve smysl omluv, budou podle Mladé fronty Dnes s vládním oceněním německých antifašistů spokojeni. "Omluva nikoho nerozčilí, někoho potěší," poznamenává deník. Podotýká nicméně, že kabinet bude muset vykličkovat z omluv antinacistům, které do Německa vyslala komunistická rozvědka, a těm, kteří odešli dobrovolně, aby v Německu, kde to bylo víc zapotřebí, antinacismus prosazovali. Rovněž by se podle listu měla vláda omluvit Čechům, které stát začal pronásledovat už od května 1945 - měnovou reformou, omezenou demokracií, zabavováním majetku, vyšetřováním a vězněním.

Hospodářské noviny podotýkají, že vláda nevyplatila německým antifašistům žádné odškodné, kvůli obavě z hromadných žalob sudetských Němců. "Slušela by jí větší odvaha; ale je fakt, že ani sdružení bývalých krajanů jí v překonání strachu zrovna nepomáhá. Bylo by správné ke 'gestu' přidat i vyznamenání německým hrdinům k říjnovému Dni republiky. O nich však rozhoduje prezident, a ten by musel svůj postoj změnit o 180 stupňů," píše mimo jiné deník. Poděkování hrdinům a zmapování jejich osudů však podle Hospodářských novin ještě nemůže být konec. "Jsou tu čeští Němci, jež komunistický režim léta šikanoval: nejstarší generace neměla nárok na důchod, mladším se strhávala pětinu platu, děti nemohly studovat," připomíná list. Tuto křivdu ani současná vláda nenapraví. "Gesto je nynější české maximum možného, díky aspoň za něj," uzavírá autor glosy.


Hygienici v září zkontrolují stav všech exotických restaurací v České republice. Informuje o tom Právo, podle kterého tak reagují na vážné nedostatky, které v uplynulých dnech v restauracích s exotickými kuchyněmi zjistila Česká obchodní inspekce. "Budeme postupovat společně s ČOI a prověříme hygienu všech exotických restaurací v zemi. Máme dost zákonných předpisů, abychom je přinutili k dodržování hygieny," řekl Právu hlavní hygienik ČR Michael Vít. Někteří provozovatelé exotických kuchyní podle Víta nerespektují naše hygienické podmínky ani předpisy. "Oni jsou prostě zvyklí se takto v kuchyni chovat doma a myslí si, že se tak mohou chovat i v Česku. To se velmi mýlí," prohlásil podle Práva Vít. Vítovi se také nelíbí, že provozovatelé asijských a dalších exotických kuchyní neumí česky, jak prý často sami říkají. "Divím se, že živnostenské úřady mohou udělit někomu licenci, když nerozumí," cituje Právo Víta.


Růst akcií nejziskovější české firmy ČEZ komentují Hospodářské noviny. Dávají ho do souvislosti zejména s chystaným vysokým růstem cen energií v příštím roce. "Akcie rostou hlavně proto, že se v příštím roce o více než desetinu zvýší ceny energií pro firmy i domácnosti. To není důvod křepčit radostí," píše list. Z růstu akcií ČEZ se podle deníku mohou radovat ti, kdo je vlastní a bohatnou na nich. Raduje se také management firmy, snad i zaměstnanci, a ti politici, kteří ČEZ nahrávají. Co my ostatní? Komentátor odmítá argument, že růst akcií ČEZ táhne vzhůru celou burzu. "To prý probudí zájem občanů o kapitálový trh, což pomůže ekonomice. Jenže to tak není. Zákonem o vytlačování drobných akcionářů dal parlament najevo, že o občany-činorodé akcionáře nestojí. Dominuje spíše zájem státu a hladových politiků. Čím vyšší růst cen energií, tím větší inkaso daní. ČEZ je firma kontrolovaná státem; čím je bohatší, tím mají politici větší šanci ovlivnit, co všechno, jak a skrze koho se bude sponzorovat a financovat," píše a srovnává to s ostrým útokem státu na banky. Ty nejsou státní, nejsou monopolem, přesto ale stát říká, že si mají snížit zisky, připomíná a poznamenává, že něco takového hlavní proud ekonomické teorie nepřipouští. Zato připouští, že monopol či dominantní firma se může regulovat - ořezáním zisku nebo cenovou regulací. "Český stát se ale rozhodl, že dá vzniknout šampiónovi, který expanduje do Bulharska a Rumunska. Teď je pozdě: máme společný evropský trh a nezávislé regulátory s cenovými vzorci. Jen z hlediska občana zbývá otázka, zda vznik SuperČEZ nebyla chyba," píšou Hospodářské noviny.


Lidové noviny komentují spor nejvyšší státní zástupkyně Benešové s ministrem spravedlnosti Němcem. Ministr, který práci nejvyšší státní zástupkyně kritizuje dlouhodobě, vyzval Benešovou k rezignaci kvůli kauze katarského prince Hámida bin Abdal Sáního, na jehož případ měla odlišný názor než on. Do napjatého vztahu zasáhl verdikt Nejvyššího soudu, který umožnil vydání Sáního, stíhaného v ČR za sex s nezletilými dívkami, do jeho vlasti. Právě postup ministra, který v dubnu vyhověl nótě Kataru o vydání Sáního, Benešová dříve kritizovala. Podle Lidových novin si Němec nyní vypiloval zářez na pažbu, ale nestačí mu to. Ministr má také rozhodnout o tom, zda na Benešovou podá kárnou žalobu. Několik podnětů obdržel od fyzických osob i institucí. "To bude další hezké obohacení našeho veřejného života. Ale ne originální. Obecné námitky od kolektivů i soukromých osob, to nám přece něco připomíná!" píše deník.

Komentář Práva se ptá, proč ministr spravedlnosti Pavel Němec tolik bojoval za vydání katarského prince Sáního, obžalovaného ze sexuálního zneužívání nezletilých, do Kataru. Případ podle něj vyvolává tolik otázek, že bez ministrova zevrubného vysvětlení se fáma pozvolna mění v trvalé podezření. "Odňal už někdy ministr Němec českým soudům nějakého cizince, aby ho vydal do jeho země? Pokud ne, čím byl princ tak výjimečný? Snad ne petrodolary?" ptá se autor poznámky.


Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová zatím vzdala svou snahu zakotvit v zákonech používání zdravotních knížek, píší Lidové noviny. Nepodařilo se jí totiž přesvědčit kolegy z vlády, že její nápad bude přínosný. Z návrhu novely zákona o zdravotním pojištění je tedy vyškrtla. Lékaři ani pacienti nebudou mít proto povinnost knížky používat. Vlna odporu se zvedla hlavně proti zavedení papírových zdravotních knížek. Emmerová je hájila hlavně tím, že jejich zavedení může být rychlé a údaje v nich zapsané jsou snadno přístupné, a to hlavně pro seniory, kteří často neumějí pracovat s internetem. Jak dodávají Lidové noviny, projekt zkušebního nasazení papírových knížek, do kterého ministerstvo investuje zhruba 2 miliony korun, bude i přesto pokračovat. Ministerstvo si chce totiž otestovat zájem pacientů, ekonomický efekt i to, jaká by byla poptávka po elektronické verzi knížky.


Zděšení na jihu Čech vyvolalo stanovisko předsedy ODS Mirka Topolánka, aby kandidátku strany ve volbách do Sněmovny v regionu nevedl Miroslav Beneš. Podle Práva je totiž současný českobudějovický poslanec vnímán jako "Klausův člověk". O nominaci za region se tak bude muset Beneš utkat s bývalým generálním ředitelem Jihočeské energetiky a současným českobudějovickým radním Janem Špikou nebo předsedou představenstva Jihočeské plynárenské Zdeňkem Blažkem. Kdyby se Beneš dostal na zadní příčky kandidátky, musel by vyvinout značné osobní úsilí, aby získal prefereční hlasy a přeskočil tak své konkurenty. To však není jednoduché, protože podle zákona by k tomu potřeboval nejméně 7 procent z celkového počtu hlasů pro stranu v kraji. Pro Jihočechy je Topolánkovo stanovisko šokující. Na základě posledních jednání si totiž mysleli, že předseda, grémium strany i výkonná rada stojí za Benešem, doplňuje Právo.


Foto: Evropská komise
Ani rok a čtvrt po vstupu České republiky do Evropské unie většinu Čechů příliš neláká odjet za lépe placenou prací do ciziny, informují Hospodářské noviny. Za tuto dobu se například ve Velké Británii nechalo pracovně zaregistrovat přes 14 a půl tisíce Čechů. Na to, kolik jich je, však poměrně často žádají Brity o nejrůznější sociální dávky. Nejvíc legálně zaměstnaných Čechů pracuje v pohostinství, administrativních profesích, v průmyslu, zemědělství, zdravotnictví, ale také v obchodě a zábavním průmyslu. Coby uchazeči o nejrůznější sociální dávky nejčastěji žádáme o úlevy na daních, příspěvky na děti nebo na bydlení. Naději uspět má ale podle Londýna jen mizivé procento lidí, píší Hospodářské noviny.


V Thajsku identifikovali další českou oběť prosincové vlny tsunami. Podle zjištění Mladé fronty Dnes jde o 25-tiletou Michealu Beránkovou z Prahy, jejíž totožnost odborníci zjistili z otisků prstů. Dívka byla v době pohromy se svým přítelem na jihothajském ostrově Phi Phi, který byl katastrofou zasažen nejvíce. Po identifikaci se tak stala předposlední obětí, jejíž totožnost zatím ještě nebyla známa. Posledním naším občanem je podle listu jeden člen rodiny Manďákových z Kroměříže, který se pohyboval v oblasti Khao Lak společně se svými rodiči.