Přehled tisku

0:00
/
0:00

Ministerstvo vnitra se chystá uzavřít některá střediska pro azylanty. Důvodem je pokles počtu žadatelů o azyl v České republice. Od příštího roku převezme úřad do své správy od policie pět záchytných zařízení pro cizince, informuje deník Právo. "Připravujeme návrh na redukci středisek vzhledem k tomu, že počet žadatelů o azyl klesl po vstupu Česka do EU o polovinu, a kapacita uprchlických zařízení je tak zbytečně vysoká,"řekla Právu mluvčí ministerstva vnitra Radka Kovářová.

Ministerstvo vnitra se chystá uzavřít některá střediska pro azylanty. Důvodem je pokles počtu žadatelů o azyl v České republice. Od příštího roku převezme úřad do své správy od policie pět záchytných zařízení pro cizince, informuje deník Právo. "Připravujeme návrh na redukci středisek vzhledem k tomu, že počet žadatelů o azyl klesl po vstupu Česka do EU o polovinu, a kapacita uprchlických zařízení je tak zbytečně vysoká," řekla Právu mluvčí ministerstva vnitra Radka Kovářová. Podle ní ministerstvo střediska převezme, policie si však pro některá z nich bude muset najít jiné využití nebo je prodat. Kovářová deníku neřekla, která konkrétní střediska pro azylanty by měla být zrušena. "Definitivní podoba optimalizačního opatření bude schválena za několik týdnů," řekla deníku mluvčí. Jedním ze záchytných středisek, které by mělo podle Práva skončit, je zařízení v Balkové na Plzeňsku. Ukončení jeho provozu se však nelíbí starostům okolních obcí. Středisko zaměstnává asi dvě stovky lidí, investice do areálu prý přišla na asi 30 milionů korun. Pro zařízení by se podle obcí těžko hledalo i náhradní využití. Loni požádalo v České republice o azyl 5459 lidí, což je nejméně od roku 1999. Proti předchozímu roku klesl jejich počet o 52 procent. Mezi cizinci bylo nejvíce Ukrajinců a Rusů. Za uplynulých 14 let požádalo o azyl v Česku celkem 77.330 lidí, získalo ho 2567, připomíná deník Právo.


Podle Lidových novin provází většinou volbu ministra kultury nepatrný zájem. Osobnost ministra Pavla Dostála a jeho příběh však podle listu daly událostem jinou podobu. Podle listu se ještě nikdy nestalo, aby umělci tak otevřeně lobbovali za zvolení toho či onoho kandidáta. Deník také připomíná obě skupiny, které s premiérem jednaly. Lobbování umělců ve prospěch držitele měšce, to není žert. To je chmurná, ba osudná realita těchto dnů, píše list.


Obchodní tajemství nemůže být pro úřady důvodem, proč tajit informace čerpání peněz z veřejných rozpočtů. K tomuto rozhodnutí dospěl Nejvyšší správní soud v případu, který se týkal smluv o stavbě dálnice D47 uzavřených mezi státem a firmou Housing & Construction (H&C). Píšou to Hospodářské noviny. Zakázku na dostavbu D47 získala tato firma v roce 2002 bez výběrového řízení. Následující vláda premiéra Vladimíra Špidly smlouvu vypověděla, protože se jí zdála nevýhodná. Kopii zprávy o výsledcích jednání mezi státem a firmou odmítlo ministerstvo dopravy zveřejnit právě s odvoláním na obchodní tajemství. Tím však porušilo zákon o svobodném přístupu k informacím. Podle soudu nejde kvůli ochraně obchodního tajemství zatajit informace o ceně, která bude hrazena z veřejných rozpočtů. Nejvyšší správní soud také rozhodl, že ministerstvo dopravy musí zveřejnit nejen samotnou cenu, ale i další informace o obsahu zprávy. Zpráva byla navíc označena za součást obchodního tajemství až poté, co na úřad přišla žádost o její zveřejnění. To také bylo podle soudu protizákonné. "Určitá skutečnost musí být za obchodní tajemství výslovně označena již předtím, než o tuto informaci někdo požádá," uvedl soud. Ministerstvo dopravy nemá zatím verdikt k dispozici a neví, jak bude postupovat. "Zatím k tomu nemůžeme nic bližšího říci," sdělila listu mluvčí ministerstva Marcela Švejnohová. Deník uvádí, že rozhodnutí soudu může mít zásadní význam pro jiné spory o poskytování informací státními, městskými nebo obecními úřady. Obchodní tajemství bývá často argumentem, proč některé informace nemohou být veřejné, uvádějí Hospodářské noviny.


Silniční dopravci už prý neudrží ceny za své služby na současné úrovni a budou muset zdražit. Jak píše deník Právo, nutí je k tomu mýtné a vysoké ceny pohonných hmot. Podle sdružení Česmad Bohemia, jež hájí zájmy zhruba 1800 podnikatelů v nákladní a osobní silniční dopravě, se automobilová doprava ocitla v nejhlubší krizi za poslední roky. Řadu dopravců tak možná čeká krach. V tvrdé konkurenci, která na trhu panuje, se totiž vyššími cenami nebudou schopni prosadit. Česmad Bohemia proto požaduje, aby nákladní vozidla splňující přísné ekologické normy měla i nadále nižší silniční daň. Toto zvýhodnění má ke konci letošního roku skončit. Dopravci proto podle deníku Právo požádali ministra financí Bohuslava Sobotku a ministra dopravy Milana Šimonovského o prodloužení i na příští rok, než bude jasné, jaké budou tarify mýtného.


Skandál se ztraceným investicemi přináší čím dál větší tlak na poradenskou síť OVB, která rizikovou investici do Česka přivezla. Mladá fronta DNES uvádí, že síť poradců OVB, která je jednou z největších svého druhu v České republice, bojuje o svou pověst i o šanci dál v zemi úspěšně podnikat. Kromě tisíců ošizených klientů se proti OVB začínají bouřit i její bývalí pěšáci, kteří produkt lidem prodávali. V současnosti se totiž vztek střadatelů obrací v první řadě proti nim. Podle bývalého ústeckého prodejce Stanislava Suntycha, který spolu s kolegy podává na OVB trestní oznámení, je situace v severních Čechách tak vyhrocená, že si radši pořídil zbraň. Lidé, kteří přišli o své úspory, mu totiž vyhrožují. O tom, že je případ opravdu vážný svědčí i skutečnost, že kvůli němu chce ministerstvo financí změnit dohled nad finančními zprostředkovateli, konstatuje deník Mladá fronta DNES.


Hloupost se nestane zprávou jen proto, že ji řekne premiér, uvádějíí Lidové noviny ve svém komentáři a zmiňují v tomto kontextu některá Paroubkova vyjádření pro média. Podle deníku si předseda vlády buď myslí, že ví všechno, anebo se řídí zásadou, že je lepší mluvit v médiích hlouposti, než v nich nebýt vůbec. Jako příklad list uvádí premiérovo vyjádření k nedělní tragické nehodě dopravního letadla nedaleko Atén. Paroubek totiž mimo jiné po havárii řekl, že na palubě letounu bylo 80 dětí z Řecka. Pozdější oficiální informace však hovořily o tom, že ve zříceném Boeingu 737 bylo 48 dětí nebo mladých lidí, uvádějí Lidové noviny.


"Určitě musíte s Dášou přijet v létě k nám na Balt," přesvědčovala loni v prosinci exprezidenta Václava Havla a jeho ženu choť polského prezidenta Jolanta Kwasniewská. A Havlovi její pozvání skutečně vyslyšeli. Jak píše Mladá fronta DNES, v sobotu s sebou vzali své psy - boxerky Madlu a Sugar - a vyrazili k polskému pobřeží Baltského moře. Právě do rezidence Kwasniewských, kterým také vezli dárek, jak prozradila Jaroslava Dutková z Havlovy kanceláře. Jde o vázu z dílny architekta a designéra Bořka Šípka. Havel a Kwasniewski jsou dlouholetí přátelé. Při loňské oficiální návštěvě polského prezidenta v České republice přišli Kwasniewští navštívit Havla na kliniku na pražských Malvazinkách, kde se zotavoval po zranění kyčelního kloubu. Václava Havla však čeká u moře kromě odpočinku rovněž dokončování rozepsané knihy. Tu začal psát na jaře v USA, kde byl dva měsíce hostem Kongresové knihovny ve Washingtonu. Poslední srpnový den navíc navštíví český exprezident polský Gdaňsk, kde se zúčastní připomínky 25. výročí vzniku odborového hnutí Solidarita.