Přehled tisku

0:00
/
0:00

Letošní úroda obilí zřejmě nedosáhne loňské rekordní úrovně, lze však předpokládat přebytek asi jednoho milionu tun. Zemědělci by neměli vyčkávat na lepší tuzemskou cenu, ale měli by se snažit část obilí vyvézt v rámci Evropské unie. Uvádí to ministr zemědělství Petr Zgarba ve svém příspěvku pro deník Právo. Zemědělci by měli vyjít vstříc příležitosti na trzích jiných členů unie.

Foto: ČTK
Zásah policejních těžkooděnců proti účastníkům technoparty CzechTek u Mlýnce na Tachovsku zaplnil stránky pondělního českého tisku. Podle analýz většiny celostátních deníků měl jeden z největších a nejtvrdších zákroků represivních složek státu po listopadu 1989 jasnou vládní podporu. Navíc se policie i vládní představitelé při obhajobě akce, která si vyžádala přes 100 zraněných, dopustili hned několika lží, upozorňují noviny. Zásah na místě nařídil tachovský policejní ředitel Jaromír Kníže. Je však nepochybné, že Kníže by toto nejdůležitější rozhodnutí svého života nevydal, kdyby neměl politickou podporu. A ta byla stoprocentní, píše Mladá fronta Dnes.

Ministr vnitra František Bublan, foto: ČTK
Jaromír Kníže tvrdil, že jednal na vlastní pěst, bez politické objednávky. Premiér Jiří Paroubek ale v pátek nařídil ministrovi vnitra Františku Bublanovi, aby policie postupovala co nejrazantněji. Policista tedy zřejmě lhal, usuzuje autorka sloupku Lidových novin. Podle ní lhal také ministr vnitra, a to nejméně dvakrát. Nejprve když tvrdil, že majitel pozemku odvolal souhlas s konáním party, a pak když prohlásil, že majitel souhlasil s účastí pouhých 50 lidí. Také Hospodářské noviny připomínají, že první výrok v sobotních Lidových novinách vyvrátil sám majitel pozemku a v druhém případě na lež upozornil v České televizi opoziční senátor Jaromír Štětina, který ze smlouvy citoval - a o počtu účastníků se v ní nic nepsalo. Ministr Bublan je tedy lhář a navíc nezabránil evidentně nepřiměřenému zásahu policie, za nějž nese politickou odpovědnost, domnívá se autorka sloupku Lidových novin. Podle ní má máslo na hlavě i premiér, neboť lživě prohlásil, že účastníci technoparty chtějí obsadit majetek, který jim nikdo nechtěl pronajmout. Proto také podle ní nelze očekávat, že by ministerský předseda Bublana odvolal.

Rovněž účastníci technoparty ale měli daleko do mírumilovných demonstrantů, připomíná deník Právo. Zraněných je zhruba stejný počet na obou stranách, což je překvapivé, když policisté měli výhodu ochranných pomůcek, vodních děl a slzného plynu, o výcviku nemluvě, upozorňuje komentář listu.

Podle Hospodářských novin byly rozkazy policii motivovány předvolební populistickou objednávkou, nikoli vážným porušením zákona. Politici ČSSD podle komentátora listu vsadili na to, že jim většina lidí brutalitu vůči svobodomyslné mládeži schválí. Nakonec ale dopadlo všechno hůře, než kdyby se zásah nekonal, sudí autor. Zásah byl nesmyslný a neprofesionální, vyvolal krizi, aniž technařský problém vyřešil, a vládě nasadil škrabošku "husákismu", soudí komentátor Mladé fronty Dnes. Paroubek tak má podle něj na krku politickou krizi, neboť nezvládnutý útok na tanečníky padá přímo na jeho hlavu. Podle Práva se ale Paroubek mohl lehce zbavit politické odpovědnosti a počkat, jak celá věc dopadne, má přece dovolenou. Naštěstí to neudělal a respektoval, co přikazoval zákon, soudí autor komentáře.


Foto: ČTK
Komentář Lidových novin si všímá odhalení pamětní desky obětem masakru německých obyvatel z 31. července 1945 v Ústí nad Labem. Komentátor míní, že Ústí nad Labem nalezlo důstojný způsob, jak uctít oběti jednoho z nejhrůznějších zločinů, který byl Čechy v době míru spáchán. Je to gesto hrdých občanů, hodnotí odhalení pamětní desky autor glosy. Ukazuje se tak, že občané sami o sobě jsou osvícenější, prozíravější a odvážnější než většina politiků, kteří sedí na vysokých postech, upozorňuje komentátor.


Letošní úroda obilí zřejmě nedosáhne loňské rekordní úrovně, lze však předpokládat přebytek asi jednoho milionu tun. Zemědělci by neměli vyčkávat na lepší tuzemskou cenu, ale měli by se snažit část obilí vyvézt v rámci Evropské unie. Uvádí to ministr zemědělství Petr Zgarba ve svém příspěvku pro deník Právo. Zemědělci by měli vyjít vstříc příležitosti na trzích jiných členů unie. Jako příklad ministr uvádí trhy Itálie, Španělska nebo Portugalska, které budou mít kvůli katastrofálnímu suchu nedostatek obilí. Nižší produkce potravinářského obilí se navíc očekává v celé Evropě. Pokud by zemědělci realizovali svou myšlenku na vytvoření odbytové organizace pro obilí, nemuseli by se bát ani velkých zakázek, píše ministr. Schéma a podmínky intervenčního nákupu obilí z letošní sklizně jsou jasně dané. Cena za tunu kvalitní potravinářské pšenice bude opět kolem 3100 korun. Podle pravidel Evropské unie mohou zemědělci nabízet obilí přímo i k intervenčním nákupům do ostatních členských zemí unie, upozornil Zgarba ve svém příspěvku pro deník Právo.


Ministerstvo financí chce ještě před volbami připravit novelu zákona o cenách, která má mimo jiné zakázat prodej za cenu nižší, než jsou výrobní náklady. To by mohlo znamenat konec levných limonád a piva, mobilů za korunu, či nízkých zaváděcích cen na nové autobusové linky. Napsala to Mladá fronta Dnes. Už nyní je však kolem chystaných změn napjatá situace. Zemědělci a výrobci lobují za přísnější verzi zákona, obchodníci naopak za mírnější. Mluvčí ministerstva financí Marek Zeman pouze uvedl, že se ministerstvo shodlo se zástupci ministerstev zemědělství a obchodu na zásadě prodej pod cenou zakázat. Podobný návrh poslance ČSSD Ladislava Skopala, který má zabránit, aby obchodní řetězce netlačily dodavatele do likvidačních cen, již prošel Poslaneckou sněmovnou. Avšak Senát s převahou ODS zřejmě zákon vrátí. Ministerstvo financí proto s vlastním návrhem vyčkává, než parlament dospěje k definitivnímu závěru. Zemědělci a výrobci tlačí na stát, aby zakročil. Velcí obchodníci se však přílišné regulaci cen brání. Ministerstvo financí zatím neuvedlo, jak by se podnákladové ceny měly stanovovat a nechává si otevřená zadní vrátka. "Je možné, že bude přijato úplně jiné řešení," řekl Mladé frontě Dnes mluvčí resortu financí Marek Zeman.


České banky vydělávají stále víc. Hospodářské noviny konstatují, že díky růstu půjček pro drobné klienty i firmy a stále vysokým poplatkům předhánějí i mnohé konkurenty ze srovnatelných zemí. Čistý zisk celého bankovního sektoru dosáhl v prvním pololetí téměř 23 miliard korun, tedy o 42 procent víc než loni. Bankám pomáhá především výrazný růst půjček. Naopak méně než v minulosti si vylepšují hospodaření díky poplatkům. Mnoho klientů totiž přešlo na levnější internetové nebo telefonní bankovnictví. Tlak veřejnosti také bankám letos neumožnil zvyšovat poplatky jako dřív. Vyšší zisky letos ale nejsou jen výsadou českých bank, růst zaznamenává i většina evropských a amerických finančních domů, uvádějí Hospodářské noviny.


Policistům a pracovníkům krizových center každoročně přibývá v létě jedna starost navíc. Deník Právo vysvětluje, že dospívající děti se o prázdninách ať už z touhy po dobrodružství nebo jak tak z nudy vydávají místo do přírody do velkých měst, aby si užily. Přitom riskují, že se stanou obětí různých forem zneužívání včetně sexuálního násilí. Největší past pro dětské dobrodruhy představuje noční hlavní město. Ti, kteří neuspějí se svými představami, že je v Praze čeká lepší život, nakonec za pár dnů začnou hladovět a protože nemají peníze, kradou a prodávají se, varuje deník Právo.


Lidové noviny předpovídají, že Česko by se mohlo stát koňským rájem. Zemědělští statistici spočítali, že zatímco počet krav, vepřů koz během posledních 15-ti let značně poklesl, stále více Čechů si pořizuje koně. Přibližujeme se tak Rakousku nebo Německu, kde se za všechno, co se točí kolem koňské módy, lidé utrácejí miliony eur. Zemědělci se radují, zvyšuje jim to odbyt pro krmiva a další produkty. U nás ale na rozdíl od Rakouska nebo Německa chybí koňské stezky. Takzvaný koňský byznys má co dohánět.