Přehled tisku

0:00
/
0:00

V komentáři s ironickým názvem "Evropa podle krále Slunce" kritizuje deník Právo postoj prezidenta václava Klause k Evropské unii. Mezi 25 nejvyššími představiteli států musí být jeden, který se proti velkolepému projektu zvanému Evropská unie staví nejvíce a pokouší se ho brzdit. Česká republika má tu smůlu, že je to její prezident, uvádí deník.

Václav Klaus

Prezident Václav Klaus poděkoval koncem června krajně pravicové a nacionalistické straně Národní sjednocení (NSJ) za to, že ho podpořila ve sporu s europoslanci. Děkovný dopis, který jménem prezidenta zaslal Klausův tajemník Ladislav Jakl, zveřejnila strana na svých internetových stránkách. Informuje o tom deník Právo. Prezident Klaus se dostal v dubnu do ostrého sporu se dvěma europoslanci. Místopředseda Evropského parlamentu (EP) Alejo Vidal-Quadras a předseda ústavního výboru EP Jo Leinen tehdy kritizovali odmítavý postoj české hlavy státu k přijetí euroústavy. Klause kritika europoslanců pobouřila. V dopise, který byl zaslán NSJ, děkuje Jakl za politické prohlášení strany, ve kterém se zastává Klause. "Vaše prohlášení jsem předal panu prezidentovi a jeho jménem vám děkuji za vaši podporu," píše se v dopise. Dále se v něm mimo jiné uvádí, že prezidenta těší, že straně není dění na současné politické scéně lhostejné a že "otevřeně prezentuje svůj názor na věc". Mluvčí prezidenta Petr Hájek se k dopisu odmítl jakkoliv vyjádřit. Autenticitu psaní však Hrad potvrdil, píše Právo. NSJ je podle deníku směsí extremistické pravice a katolického fundamentalismu. V příštích parlamentních volbách bude kandidovat například společně s Republikány Miroslava Sládka. Na svých internetových stránkách zástupci strany uvádí, že jsou pro znovuzavedení trestu smrti za některé zločiny a zpřísnění trestního práva. Odmítají registrované partnerství, umělé potraty a eutanazii. Chtěli by, aby Česko vystoupilo z EU, píše deník.


Lidové noviny a Právo se vrací ke schůzce premiéra Jiřího Paroubka s bývalým předsedou vlády a ČSSD Milošem Zemanem. Deníky především nepovažují za šťastný Zemanův požadavek na personální změny ve vedení ČSSD, který označil termínem "deratizace". Lidové noviny se domnívají, že když bude ČSSD realizovat Zemanův plán s "deratizací" a zbaví se některých svých představitelů, bude "kompaktnější a čitelnější". Na druhou stranu tak ale podle deníku definitivně zanikne šance, že by se z ní stala moderní levicová strana. Podle Práva je Zemanův požadavek těsně před parlamentními volbami poněkud nešťastný. Deník se domnívá, že v takovém čase by se měla strana spíše sjednotit. Paroubek navíc takové personální změny nemůže podle listu v současné situaci riskovat. Přesvědčivý podle Práva není ani Zemanův záměr posunout do čela stranické politiky schopné komunální a regionální politiky. Kdyby chtěl Miloš Zeman opravdu Paroubkovi pomoci dobýt volebního vítězství, zamkl by na chalupě své poraněné ego do almary a přijal místo krajského volebního lídra, nejlépe v Praze, píše deník Právo.


Miloš Zeman a Jiří Paroubek,  foto: ČTK

Mladá fronta Dnes se ptá, jestli schůzka Paroubka se Zemanem nepředznamenává konec politické kariéry předsedy ČSSD Stanislava Grosse. Zatímco Paroubkův styl včetně nafouklých slibů veřejnost přijímá, Gross je stále na dně popularity. A zůstane tam, domnívá se list. V této souvislosti připomíná nedávnou aféru kolem majetkových poměrů rodiny Grosse, která nakonec stála současného šéfa sociální demokracie premiérské křeslo. Ve všech trojích posledních obecných volbách rozhodovala o vítězi či poraženém nepatrná procenta hlasů. A o ty sociální demokracie patrně přijde, když ji symbolicky povedou do voleb Vik, Rod a Simkanič, uvádí deník a připomíná aktéry kauzy.


V komentáři s ironickým názvem "Evropa podle krále Slunce" kritizuje deník Právo postoj prezidenta václava Klause k Evropské unii. Mezi 25 nejvyššími představiteli států musí být jeden, který se proti velkolepému projektu zvanému Evropská unie staví nejvíce a pokouší se ho brzdit. Česká republika má tu smůlu, že je to její prezident, uvádí deník. Podle něj má Klausova kritika EU slabé místo v tom, že nenabízí jinou alternativu. Vytvoření Organizace evropských států, o kterém prezident hovořil, podle deníku touto alternativou není. Charakteristiku této organizace totiž podle deníku Právo v současné době naplňuje Rada Evropy.


Foto: Štěpánka Budková,  Radio Prague International

Výdajové paušály byl výborný nápad, jak zbavit podnikatele papírování. Plán premiéra a ministra financí však ukázal, jak hluboko ustrnula vláda ve výrobním hospodářství minulého století, hodnotí návrh výdajových paušálů pro podnikatele autorka komentáře v Hospodářských novinách. Zásadně bohužel zdegeneroval dřív, než vůbec dorazil do parlamentu, píše o návrhu autorka. Paroubek a spol. se podle ní zalekli, že ulevili příliš. Paušály budou, ale pro každou profesi jiné. Selektivní styl zabíjí dobrou myšlenku spravedlivých a jednoduchých daní, míní autorka. Vláda podle ní vidí trubky, koudel a šroubovnice, které potřebuje instalatér. Tváří se ale, že nevidí software za stovky tisíc korun, nezbytný pro architekta či konstruktéra, dodává. Pokud bude kabinet v nastoupeném sociálním inženýrství pokračovat, o výšce daní bude brzy rozhodovat profese: zámečník bude mít sazbu patnáct procent, lékař třeba čtyřicet, uzavírá komentář autorka.


Podle autora sloupku v Lidových novinách se ministr financí Bohuslav Sobotka "pořádně ztrapnil" svým postojem k povinnému vydávání účtenek při nákupu nad 50 korun. Ze zastánce účtenek vystavených při každém menším nákupu v trafice se stal přes noc jejich odpůrcem, píše autor. Sobotka podle něj tím dal mj. za pravdu politickým soupeřům v ODS. Spolu s premiérem Paroubkem tím Sobotka také pohřbil všechny pokusy dehonestovat občanské demokraty kvůli jejich doktríně nulové tolerance koaličních zákonů, píše se v Lidových novinách.


Komentář Hospodářských novin se pochvalně zmiňuje o činnosti Nejvyššího správního soudu, při jehož vzniku trousili skeptici poznámky o další zbytečné instituci. Nový soud však podle komentátora listu razantně vstoupil například do sporů s finančními úřady - ve 40 procentech případů dal za pravdu občanům. Dnes má tak člověk slušnou šanci, že odhodlání bránit se proti mocnému "berňáku" může přinést úspěch. Až donedávna byl daňový poplatník, který se dostal do sporu s finančním úřadem, prakticky bezmocný, píše autor komentáře Hospodářských novin.


Policisté vyšetřují případ Romů, které údajně bezdůvodně odmítla vpustit ochranka dvou plzeňských diskoték. Prověřen bude i postup dvou policistů, kteří na místě zasahovali. Informuje o tom Mladá fronta Dnes. Případ, kdy ochranka odmítla vpustit dva Romské figuranty na diskotéku v Plzni, natočila nedávno Mladá fronta Dnes skrytou kamerou. Akci připravila společně s měsíčníkem Romano Vodi. "Vyšetřujeme to. Policisté vyslechnou personál obou diskoték i romského figuranta, který věc nahlásil," řekla listu mluvčí plzeňské policie Michaela Altmannová. Prověřen bude i postup policistů, kteří na místě zasahovali. Když je totiž romský figurant požádal, aby mu pomohli zjednat jeho právo na diskotéku vstoupit, pouze sepsali záznam. Na jeho žádost o pomoc mu pak jen sdělili, že s tím nic dělat nemohou, protože diskotéka je soukromý majetek. Podle právníka, kterého Mladá fronta Dnes oslovila, však takový výklad zákona není správný. Lidé, kteří mají veřejné provozovny, do nich musí vpustit každého a ze svých hostů si vybírat nesmějí. Jeden z romských figurantů se nyní chystá na provozovatele diskoték podat žalobu na ochranu osobnosti, uvádí list.