Přehled tisku

Předseda ODS Mirek Topolánek
0:00
/
0:00

Středeční český tisk komentuje mimo jiné údajný výrok předsedy ODS Mirka Topolánka o noci dlouhých nožů, která by následovala po volebním triumfu občanských demokratů. Personální čistka se má podle dřívějších informací tisku týkat míst ve státní správě a ve státem spravovaných podnicích. Topolánek ale v úterý tezi, že jeho strana chystá čistky, odmítl.

Předseda ODS Mirek Topolánek
Středeční český tisk komentuje mimo jiné údajný výrok předsedy ODS Mirka Topolánka o noci dlouhých nožů, která by následovala po volebním triumfu občanských demokratů. Personální čistka se má podle dřívějších informací tisku týkat míst ve státní správě a ve státem spravovaných podnicích. Topolánek ale v úterý tezi, že jeho strana chystá čistky, odmítl. Komentátor deníku Právo se pozastavuje nad tím, že Topolánek dovede jedněmi ústy v rozmezí několika desítek hodin slíbit jak pozitivní volební kampaň své strany, tak likvidační noc dlouhých nožů, ba i nastolení nové politické morálky. "Je však ještě mladý, třeba se vypracuje," dodává autor glosy, který soudí, že předseda ODS by měl lépe vážit svá slova.

"Na Topolánkově okázalé upřímnosti je občas i něco sympatického. Ale co když už v něm nic hlubšího není? Zajímavé je, že za určitých okolností může být i mělký premiér úspěšný. Povedlo se to třeba Mikuláši Dzurindovi," hodnotí Topolánkovu osobnost Hospodářské noviny. Podle autora poznámky je určitá naděje, že Topolánkův politický vývoj ještě není u konce. "Při své schopnosti mluvit dvakrát rychleji než myslet například jistě ještě mnohokrát použije historické termíny (jako "osvětimská lež" nebo "noc dlouhých nožů") v urážlivě nepatřičném kontextu. Ale také si pamatujeme, že je schopen se za to omluvit," poznamenává deník.

Lidové noviny míní, že kvůli některým neobratným výrokům šéfa ODS a stoupajícím preferencím sociálnědemokratického premiéra Jiřího Paroubka není důvod Topolánka "zakopávat". List podotýká, že Topolánkovi toho v podstatě nelze příliš vyčíst. "Vyhrál troje volby, žádný podstatný průšvih své straně nezpůsobil. Možná některé nepříliš intelektuálně zdatné výroky, ale těch se dopouští i Paroubek," poznamenávají Lidové noviny.


Daňovou předvolební válku sociálních demokratů a opoziční ODS o tom, kdo po volbách více sníží daně a dá lidem víc peněz, komentuje Mladá fronta Dnes. Podle komentátorky je vzájemné daňové trumfování na první pohled vzrušující, otázka ale zní jinak. Kde ti daňoví ulevovači utáhnou zadluženému státu opasek, kde ušetří? Sociální demokraté si nedělají vrásky. Snižují daně na sekyru. Ministr Sobotka marně žádá vládu (ještě před snížením daní, které ubere státu až 20 miliard), aby jen v příštím rozpočtu uspořila 30 miliard. Vláda naopak schválila další výdaje: skoro miliardové pastelkovné a mnohamiliardový příspěvek ztrátovému zdravotnictví. Snižování daní a la ČSSD je z tohoto pohledu jen marnotratnou vějičkou. Lidé si snížení berní zaplatí při splácení rostoucího státního dluhu, píše. Šanci trumfnout v tomto směru ČSSD tak má podle listu pravice, která si zakládá na pověsti rozumného hospodáře. "Pane Topolánku, zde je vaše mo(u)drá šance trumfnout sociální demokraty: kde přesně ušetří ODS 'svých' 50 vypadlých miliard?," ptá se Mladá fronta Dnes.

Rok před volbami si velká část Čechů stěžuje na vysoké daně. Menší, ale pořád ještě nadpoloviční převahu mají ti, kteří by byli ochotni něco obětovat a kvůli nižším daním by tolerovali i snížení sociálních dávek. S odvoláním na výsledky průzkumu, který pro ni v červnu na vzorku 267 žen a 250 mužů zpracovala agentura Median, to píše Mladá fronta Dnes. Daně v Česku byly příliš vysoké pro 80 procent Čechů. O necelých 20 procent dotázaných méně řeklo, že by volili nižší daně i za cenu snížení sociálních dávek. "Výsledky výzkumu lze interpretovat jako velkou nespokojenost s daňovou zátěží napříč celou populací," řeklMladé frontě Dnes autor průzkumu Přemysl Čech. Podle něj není moc časté, aby se na odpovědi k nějakému tématu shodlo tak vysoké procento lidí. Nespokojenost s vysokými daněmi přitom podle deníku mírně stoupá s přibývajícím věkem, vyšším vzděláním a s výší příjmů. Z průměru hodně vybočovaly názory důchodců. Se snížením daní i dávek by souhlasil jen každý třetí.


Ministr pro místní rozvoj Radko Martínek,  foto: ČTK
Lidové noviny si všímají úterní tiskové konference ministra pro místní rozvoj Radko Martínka, na níž hovořil o překážkách rozvoje cestovního ruchu v Česku. List konstatuje, že ministr Martínek má o svém poslání zmatené představy. Konflikty černých pasažérů s revizory by měly být hluboko za horizontem zájmu člena vlády, píšou Lidové noviny. Podle komentátora deníku to ale není jenom ministrova vina. On sám pojem "ministerstvo pro místní rozvoj" je paradoxní. Místní rozvoj by měl probíhat na místě samém a vláda, pokud mu chce napomáhat, by se měla snažit, aby ho nebrzdila a neházela mu klacky pod nohy. Pak se ten rozvoj dostaví i bez ministerstva, naznačují Lidové noviny.


Mediální společnost Central European Media Enterprises (CME), která je majitelem televize Nova a tento týden vstoupila na pražskou burzu, chce svým příkladem přivést do tuzemska nové investory. V rozhovoru pro Hospodářské noviny to řekl výkonný ředitel CME Michael Garin. "V listopadu chystáme setkání s důležitými zástupci zahraničních firem. Zprostředkujeme jim tak kontakty v Česku. Myslím, že určitým způsobem to bude významnější událost, než minulé dny v Rusku, kdy se prezident Putin sešel s šéfy amerických a německých firem zajímajících se právě o jeho zemi," řekl listu Garin. Již dříve označil vstup na pražskou burzu za významný den pro firmu. CME podle Garina přináší burze nejen oživení obchodů, ale dá se vyjádřit i jako ocenění jejích kvalit a důvěry zahraničních investorů. Pro ČR pak podle něj jde o potvrzení vážného zájmu amerických investorů o dlouhodobé podnikání.


Ve čtvrtek se má objevit na trhu kniha Odstřelte premiéra!, která formou románové fikce popisuje a vysvětluje pád expremiéra Stanislava Grosse. Jako autor je na obálce uveden bývalý novinář Rostislav Rod, jenž Grossovi před lety zprostředkovaně půjčil peníze na pořízení bytu na pražském Barrandově. Informují o tom deníky Právo a Blesk. Z textu vyplývá, že jde o pokus zobrazit Grosse jako oběť spiknutí "temných sil" v podobě sudetských Němců, lidovců Miroslava Kalouska a německými majiteli ovládaných novin, uvádí deník Právo. Přestože je jako autor uveden Rod, text podle deníku nese všechny znaky autorského stylu spisovatele a občasného politického lobbisty Martina Nezvala. Na jednom místě je dokonce pochválen Nezvalův starší román Zlatí hoši. Spisovatel tvrdí, že knihu nepsal a že její autor jeho styl pouze napodobil. Rod přiznal, že publikaci sestavil s podporou "největšího našeho romanopisce". Jeho jméno však neuvedl. Právo dodává, že v kuloárech ČSSD se určitou dobu hovořilo o knize na Grossovu obranu, kterou by měl napsat právě Nezval. Předmluvu ke knize napsala europoslankyně Jana Bobošíková. Uvedla, že ji o to požádali Rod a bývalá mluvčí Grossovy vlády Věra Dušková. "O té knize jen vím, ještě jsem ji nečetl a žádné informace jsem k ní neposkytoval. Jde to mimo mne," reagoval na zprávy o vydání publikace Gross.