Přehled tisku

Pomník Milady Horákové na Vyšehradském hřbitově, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Lidové noviny se v souvislosti s výročím smrti Horákové pozastavují nad postoji dnešních komunistů k nespravedlnostem, jež se staly za minulého režimu. "Dokud KSČM nepřipustí, že doktorku Miladu Horákovou zavraždili komunisté, budeme muset jejich pokusy o vyrovnání s minulostí považovat za přetvářku," míní.

Pomník Milady Horákové na Vyšehradském hřbitově,  foto: ČTK
Lidové noviny se v souvislosti s výročím smrti Horákové pozastavují nad postoji dnešních komunistů k nespravedlnostem, jež se staly za minulého režimu. "Dokud KSČM nepřipustí, že doktorku Miladu Horákovou zavraždili komunisté, budeme muset jejich pokusy o vyrovnání s minulostí považovat za přetvářku," míní.

Komentář Práva v této souvislosti připomíná osobnost Záviše Kalandry, který byl popraven jako trockista. Pondělí bylo Dnem památky obětí komunistického režimu. "Vzpomínka na státní teror 50. let připadla na 55. výročí popravy národněsocialistické političky Milady Horákové. Nevhodnost výrazu 'komunistický režim' je zřejmá právě na tomto příkladu, kdy spolu s Miladou Horákovou byl popraven i komunista Záviš Kalandra," píše autor poznámky.


Úterní tisk komentuje i rozhodnutí Ústavního soudu, podle nějž únorové prodloužení vazby sbormistru Bambini di Praga Bohumilu Kulínskému bylo v rozporu s Ústavou. "Nemělo by to platit jen pro pana Kulínského. Nejen v jeho případě bývají u nás drženi ve vazbě lidé jen proto, že je policie pohodlná, nebo prostě ze zvyku. Ne všichni však mají dost silného a schopného advokáta, aby se probojovali až k Ústavnímu soudu," namítá Mladá fronta Dnes. Důvody pro další setrvávání Kulínského ve vazbě jsou však podle deníku komické. Pokud policie polapí vraha s nožem v ruce nebo bankovního lupiče s pytlem peněz, nebude asi nikdo proti tomu, aby byl až do soudu ve vězení, píše list. V komplikovaných hospodářských případech či v temných vztahových kauzách, jako je ta Kulínského, by ale měla být vazba podle Mladé fronty Dnes uvalována výjimečně a skutečně jen na nezbytně nutnou dobu. "Případ Michaela Jacksona (ne nepodobný tomu sbormistrovu) se táhl měsíce. Co kdyby byl až do osvobozujícího rozsudku zpěvák zavřený? Nebylo by to jistější? Americká justice však, zdá se, nemá tak silný návyk ulehčovat práci policie na úkor obviněných," uzavírá autor poznámky.


Lidé s podprůměrnými příjmy budou po volbách platit velmi malé anebo nulové daně, ať bude vládnout kdokoli. Píše to Mladá fronta Dnes, podle níž dnešní trojbarevná koalice už tento návrh poslala do parlamentu. A ODS, která podle nynějších preferencí vládu za rok převezme, slibuje Paroubkův kabinet trumfnout. Občanští demokraté slibují, že chudí nebudou platit žádné daně, a ti nejchudší dokonce budou od státu dostávat, píše Mladá fronta Dnes s tím, že stejný princip před dvěma týdny schválila Paroubkova vláda. "Pro každého, kdo pracuje a platí daně, bude naše daňová soustava výhodnější," cituje z pondělního vystoupení šéfa ODS Mirka Topolánka v Plzni, kde společně se stínovým ministrem financí Vlastimilem Tlustým rok před volbami odstartoval celostátní programové turné. Nikoli však, jak Mladá fronta Dnes poznamenává, v tradiční podobě na náměstí, ale v divadle jen pro zvané. ODS podle deníku trvá na patnáctiprocentní rovné dani. ČSSD tento návrh kritizovala, protože podle ní pomůže jen bohatým. Podprůměrné příjmy se totiž zdaňují 15 procenty už teď. "ODS ale slibuje, že výdělek do šesti tisíc měsíčně nebude zdaňovat vůbec. Za každé dítě stoupne nezdanitelné minimum o dva až dva a půl tisíce. Kromě toho ODS slibuje odpustit osm procent ze sociálního pojištění, ať si lidé spoří na penzi," píše Mladá fronta Dnes, podle níž se k tandemu Topolánek-Tlustý postupně připojí další stínoví ministři ODS, aby představili plánované reformy ve svém resortu. Problém mají občanští demokraté jediný: zvažují, jak moc podrobností ze svých reforem mají prozrazovat. "Nechceme, aby všechny nápady opsala ČSSD," řekl deníku Jiří Pospíšil, který připravuje změny v justici.


Potápějící se parník začíná připomínat vládní Unie svobody, píše deník Právo. S poklesem obliby u voličů - která dlouhodobě dosahuje jednoho až dvou procent - ji postupně začínají opouštět nejen řadoví členové, ale i funkcionáři. Za rok se členská základna strany ztenčila o třetinu, z patnácti set na tisíc. Jeden z posledních odchodů ze strany si připsal bývalý předseda pardubické US-DEU a člen rady Pardubického kraje Petr Šilar. Ten už podle svých slov neměl chuť rozhýbávat stávající strukturu strany, a proto ohlásil přestup k lidovcům. Ti svou novou akvizici vítají, konstatuje deník.


Šéf ODS Mirek Topolánek
Když se ODS po příštích volbách do sněmovny dostane k moci, slibuje rozsáhlé čistky, které šéf strany Mirek Topolánek označuje za noc dlouhých nožů. Personální změny by se podle Lidových novin měly týkat míst ve státní správě a státem spravovaných podnicích. Konkrétní plány už spřádají členové stínové vlády ODS. Například europoslanec a stínový ministr zahraničí Jan Zahradil počítá s tím, že by odvolal velvyslance při Evropské unii Jana Kohouta. Podobný osud možná čeká i náměstka ministra průmyslu a obchodu Karla Turečka nebo náměstka ministra dopravy Jiřího Kubínka. Ty stínový ministr průmyslu Martin Říman označil za lidovecké pretendenty, kteří na svých postech z jiného důvodu nejsou. Opustit svůj post by mohl i šéf Českých aerolinií Jaroslav Tvrdík, Čepra Tomáš Kadlec nebo nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová, uzavírají Lidové noviny.


Ministerstvo průmyslu a obchodu se přiklonilo k důslednému a nekompromisnímu výkladu novely zákona o živnostenském podnikání, podle jehož pravidel musí zákazník za každý nákup nad padesát korun dostat od 1. července stvrzenku. V automatech na limonádu nebo na cigarety se tak výrazně omezí prodej, píše Mladá fronta Dnes. Protože automaty nejsou na nic takového zařízené a stvrzenky tisknout neumějí, věřili jejich provozovatelé ve výjimku nebo alespoň v přimhouření oka při kontrolách. Ministerští úředníci však dospěli k názoru, že zákon nic takového neumožňuje, a tak se v automatech bude smět prodávat jen zboží do padesáti korun, píše deník. Třeba v prodeji cigaret tím vznikne velký zmatek, protože řada restaurací po zavedení kolků a jednotné ceny přestala prodávat cigarety u pultu a zavedla automaty. Řada cigaret stojí přes padesát korun a ještě více podraží poté, co na podzim přijdou na trh cigarety s vyšší spotřební daní. "Ani automaty nespadají pod žádnou výjimku," cituje Mladá fronta Dnes Ivo Mravinace, mluvčího ministerstva průmyslu a obchodu, pod které spadá Česká obchodní inspekce odpovědná za kontrolu nového nařízení. Porušení může potrestat pokutou až milion korun. Mravinac ale říká, že ministerstvo zváží, zda zákon ještě změnit, poznamenává deník.


Ministr financí Bohuslav Sobotka
Lidé, kteří při krachu Union banky, Plzeňské banky a Kreditní banky přišli o peníze, zesilují tlak na poslance. Jak píšou Hospodářské noviny, chtějí větší odškodné, a to přesto, že už dostali 90 procent svých vkladů až do maximální výše 25 tisíc eur, jak umožňuje zákon. Požadují náhradu až čtyři miliony korun, což dříve dostali klienti jiných padlých bank. Vláda však s takovouto možností nesouhlasí. Podle odhadů jde až o 6 a půl miliardy korun, které by poškozeným musel vyplatit Fond pojištění vkladů. Podle ministra financí Bohuslava Sobotky by takový krok byl nesystémový a zaplatili by ho všichni klienti bank. Jak celá záležitost dopadne není jasné. Návrh na vyšší náhrady pro klienty padlých bank totiž podporují poslanci napříč politickým spektrem, konstatují Hospodářské noviny.


Některé autobusové firmy kvůli rostoucím cenám ropy uvažují o zvýšení cen jízdného, píšou Lidové noviny. Cestující budou muset podle deníku zřejmě zaplatit více za městskou či příměstskou dopravu, podražit mohou i cesty dálkovými autobusy do ciziny. "Rostoucí ceny nafty a benzinu nás od loňského roku stály čtyři miliony korun. Náklady na naftu jsme překročili o milion korun," řekl Lidovým novinámředitel ČSAD Autobusy České Budějovice Jiří Polák. Společnost proto uvažuje, že tyto náklady promítne do cen jízdného a dojde ke zdražení zhruba o deset procent. "Změny však musí schválit krajský úřad," dodal Polák. Dražší mohou být i cesty dálkovými autobusy do zahraničí. Jeden z prodejců Lidovým novinám potvrdil, že kvůli vyšším cenám benzinu a nafty stouply náklady na každý spoj zhruba o deset procent. Zatím však nižší ceny drží dole konkurence. Jak Lidové noviny připomínají, ceny ropy na světových trzích neustále stoupají a překročily historickou hranici 60 dolarů za barel. Následky poznají s blížící se hlavní motoristickou sezonou i řidiči v tuzemsku. Podle analytiků budou ceny pohonných hmot v ČR i dále růst a v létě zřejmě překročí hranici 30 korun. Na drahou ropu už zareagovaly i některé letecké společnosti zvýšením palivového příplatku. Pro některé dopravní firmy mohou vysoké ceny nafty znamenat i konec podnikání. "Malé firmy, které mají jedno až pět aut, může drahá nafta i položit. Nemohou si dovolit zvýšit cenu pro zákazníky, aby o ně nepřišly," citují Lidové noviny mluvčího Sdružení automobilových přepravců Česmad Martina Felixe.


Zločinci loni vyloupili rekordních sto sedmdesát bank a sebrali v nich třicet šest miliónů korun. Ve stejném období zloději vykradli 486 kostelů, zámků a hřbitovů a odnesli z nich památky v tržní hodnotě čtyřiceti miliónů korun. Zatímco první, bankovní statistiku označilo policejní vedení za alarmující a politici žádali nápravu, ve druhém případě policie i politici mlčí. Bez povšimnutí pokračuje masívní vykrádání církevních a historických památek už patnáctým rokem, konstatují Hospodářské noviny. Tisíce uměleckých děl mizí beze stopy, zpravidla v kolekcích zahraničních sběratelů, pro které je zloději z českých kostelů, hřbitovů či zámků kradou na objednávku. Překupníkům s kulturními památkami nahrává mimo jiné i to, že povolení pro vývoz památek do ciziny nejsou centrálně evidována, a tak se obtížně zjišťuje, kdo z památkářů jaká povolení podepsal. "Tak se lépe schová, že mnozí pracovníci bez rozpaků potvrdí vývoz kradených předmětů," upozorňovala už před pěti lety Daniela Vokolková, která dříve působila ve Státním památkovém ústavu. Ministerstvo kultury se už několikrát pokoušelo prosadit přísné zákony, které by památky chránily. Parlamentem prošly ale jen jejich okleštěné verze. "Proti stály zájmy obchodníků se starožitnostmi, kteří chtěli co nejvolnější pravidla," vybavuje si jedno z hlasování poslanec Jaromír Talíř, jenž byl zpravodajem zákona o ochraně a vývozu památek.


Státní zastupitelství se odvolalo proti rozsudku nad katarským princem Hámidem bin Abdal Sáním, jenž byl odsouzen za sex s nezletilými ke dvěma a půl roku vězení. Píše to úterní Právo. "Jsme přesvědčeni o tom, že tento trest je příliš mírný," řekl listu žalobce Kamil Švec, který by se prý spokojil se zhruba pětiletým vězením. Člen katarské královské rodiny byl nepravomocně odsouzen za sex s 16 nezletilými a mladistvými dívkami. Hned na místě se odvolal. Kauza tak míří k pražskému městskému soudu, odvolací senát by měl podle Práva zasednout ještě v létě. Katarské úřady se zatím marně snaží převzít Sáního stíhání. Ministr spravedlnosti Pavel Němec sice ihned po podání obžaloby rozhodl o předání kauzy do Kataru, soud ale jeho rozhodnutí neakceptoval a označil jeho postup za nezákonný. Postup ministra prověřuje policie. Katarský princ zatím zůstává v pankrácké věznici. V pátek jej zde navštívil jeho vzdálený příbuzný, katarský ministr zahraničí šajch Hamad bin Džasím bin Džabr Sání, který do ČR přicestoval na soukromou návštěvu. Setkal se během ní mimo jiné se svým českým protějškem Cyrilem Svobodou.


Kauzu údajného podplácení unionistického poslance Zdeňka Kořistky už nebude posuzovat žalobce Josef Bláha, který letos v březnu případ odložil. Podle úterního Práva nadřízení Bláhovi dozor nad případem před dvěma týdny odňali. O dalším postupu v kauze rozhodne žalobkyně Tamara Kornasová, která počátkem měsíce nahradila Bláhu ve funkci šéfa Okresního státního zastupitelství v Ostravě. Krajské státní zastupitelství přitom chtělo případ nejdříve ponechat Bláhovi, a to i přes změnu jeho působiště, protože by bylo neekonomické, kdyby obsáhlý spis musel studovat nový žalobce. Bláha je od června šéfem Okresního státního zastupitelství v Karviné. "Došlo k novému zvážení, zda jsou ty důvody opravdu tak důležité, že je nutné prolomit zásadu místní příslušnosti," řekla listu Kornasová.

Policisté loni 30. září zadrželi a obvinili asistenta šéfa ODS Marka Dalíka a lobbistu Jana Večerka z toho, že Kořistkovi při červencové schůzce nabídli deset milionů korun a místo velvyslance v Bulharsku za to, že nepodpoří novou vládu. Dalík s Večerkem to odmítají. Státní zástupce jejich stíhání 18. října zrušil, přičemž zadržení i obvinění bylo označeno za nezákonné. V uplynulých dnech se policii přihlásil jako nový svědek v případu bývalý novinář a spisovatel Ladislav Sommer z Ostravy. Tvrdí, že Dalík a Večerek během loňské schůzky v ostravské kavárně Cafe Bar Paris s Kořistkou mluvili o deseti milionech a jeho politické budoucnosti. Nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová v polovině června přerušila kontrolu spisu k případu Kořistka a požádala Vrchní státní zastupitelství v Olomouci o výslech nového svědka a ověření jeho věrohodnosti. Dalík s Večerkem nyní chtějí po ministerstvu spravedlnosti i náhradu škody, kterou jim stíhání způsobilo. Oba žádají úhradu nákladů na obhajobu, které činí několik desítek tisíc korun. Ve dvou občanskoprávních sporech chtějí vysoudit omluvu a statisíce korun také na Kořistkovi. Na poslanci se omluvy a deseti milionů korun kvůli poškození dobré pověsti domáhá i ODS.


Loňská Miss Sympatie Pavla Sudová se potýká s mentální anorexií. Kvůli nemoci, při které dívky hladoví, aby zhubly, leží ve vážném stavu v plzeňské fakultní nemocnici. Informuje o tom Mladá fronta Dnes. Devatenáctiletá Sudová podle listu anorexií trpí od konce loňského roku. Dívka měřící 176 centimetrů nyní váží méně než 40 kilogramů. Při soutěži měla tehdy osmnáctiletá studentka Sportovní a podnikatelské střední školy v Plzni o 15 kilogramů více, píše deník. Mladá fronta Dnes připomíná, že po loňském finále soutěže Miss ČR sepsali psychiatři proti propagování štíhlého ideálu krásy protestní petici. Podepsaly ji desítky lékařů a rodičů nemocných dívek. "Přesně na toto jsme upozorňovali. Míry finalistek soutěže hraničí s patologickou vyhublostí. Výsledkem tohoto kultu krásy je, že už s anorexií léčíme i děti," cituje list autorku petice docentku Hanu Papežovou z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Lékaři srovnali index váhy BMI (poměr váhy a výšky) finalistek Miss a zjistili, že u sedmi ze 24 je jejich BMI nižší než 17,5, což podle lékařů znamená velkou podváhu. Takto nízká hodnota je jedním z kritérií mentální anorexie. Index váhy dalších deseti dívek pak ukazuje na jejich podváhu. Prezident soutěže Miss ČR Miloslav Zapletal petici lékařů odmítl. Lékaři podle něj napadli soutěž jen účelově, protože přinese jejich názorům větší mediální pozornost. "Jsem přesvědčen, že nejen v Miss ČR, ale i jinde je zveřejňována, a tedy propagována, štíhlost především v souvislosti se zdravou životosprávou," řekl již dříve Zapletal.