Přehled tisku

Illustrationsbild
0:00
/
0:00

Do zemí západní Evropy odcházejí podle údajů České lékařské komory (ČLK) každý měsíc stovky českých lékařů. Láká je například Velká Británie, Norsko, Německo a Rakousko. V těchto zemích je zájem především o anesteziology, chirurgy, kardiochirurgy či plastické chirurgy. Informuje o tom Mladá fronta Dnes. "Každý měsíc z Česka odchází za prací 200 až 300 doktorů,"řekl deníku Martin Vedral z představenstva ČLK.

Šéf ODS Mirek Topolánek  (vlevo) a premiér Jiří Paroubek,  foto: ČTK
Pondělní tisk se věnuje především nedělní televizní debatě mezi premiérem Jiřím Paroubkem a předsedou ODS Mirkem Topolánkem. Mladá fronta Dnes se pozastavuje nad pojetím vztahu k EU, jak ho v debatě předložili oba lídři. Lidové noviny předsedovi vlády vytýkají aroganci a demagogii, kterou údajně v pořadu projevil. Naopak Právo se domnívá, že Paroubek v debatě zvítězil nad nevýrazným šéfem ODS.

"Konečně v neděli v televizní debatě pověděli lídři ČSSD a ODS jasně, v čem je podstata česko-českého sporu o Evropskou unii. ČSSD vidí smysl unie v solidaritě neboli v tom, že bohatší státy platí chudším. ODS považuje EU za instituci hlavně hospodářskou," píše Mladá fronta Dnes. Podle listu jsou pro ČSSD nejdůležitějším smyslem EU dotace. ODS zase chce od EU volný pohyb osob a kapitálu a svobodný trh s minimem regulací. "Oba lídři nevymysleli nic nového, jejich postoje plynou ze stranických ideálů, z volebních programů a politických cílů. Paroubek vábí lidi na cizí peníze. Zájemci se najdou. Málokdo si uvědomí, že po čase z obdarovaných budou plátci. Do EU chtějí už jen země chudší, než je Česko," píše deník. Evropa svobodného trhu však podle Mladé fronty Dnes také neexistuje.

Také Lidové noviny se věnují nedělnímu televiznímu duelu mezi premiérem a předsedou ODS. Podle listu tentokrát v přímé konfrontaci předseda vlády neuspěl. "V okamžicích, kdy předseda vlády hájil svá stanoviska v otázkách unie, působil proti svému soupeři jako reproduktor nepřesvědčivých hesel zaslechnutých na bruselských chodbách a nic mu nebyly platné jedovaté osobní výpady. V otázce zdravotnictví to bylo podobné, zde se projevil premiér jako demagog, který nezná míru," domnívá se deník. Lidové noviny také kritizují Paroubkovu aroganci, kterou prý v pořadu projevil.

Naopak komentátor Práva se domnívá, že premiér vzešel z diskuse se šéfem ODS jako vítěz, byť těsně. Autor uvádí, že od Topolánka, kterému nahrávala krize Evropské unie, očekával "smršť smečí". "Místo toho jsme byli svědky potvrzení starého úsloví, že komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí," píše list.


MUDr. Alexandra Horáková ve své ordinaci
Do zemí západní Evropy odcházejí podle údajů České lékařské komory (ČLK) každý měsíc stovky českých lékařů. Láká je například Velká Británie, Norsko, Německo a Rakousko. V těchto zemích je zájem především o anesteziology, chirurgy, kardiochirurgy či plastické chirurgy. Informuje o tom Mladá fronta Dnes. "Každý měsíc z Česka odchází za prací 200 až 300 doktorů," řekl deníku Martin Vedral z představenstva ČLK. Počet podle něj komora odhaduje podle množství vydaných potvrzení o profesní bezúhonnosti. Doklad je potřebný pouze k trvalému pracovnímu poměru v zahraničí, řekl listu Vedral. Podle Mladé fronty Dnes v Anglii chybí až 5000 lékařů. Nyní se navíc lékařům otevírá možnost nestěhovat se za výdělkem, ale létat do Anglie a sloužit pouze víkendové služby. Angličané mají totiž problém s nadměrnými přesčasy, píše deník. Za jednu víkendovou službu si v Anglii lékaři vydělají podleMladé fronty Dnes průměrně kolem 500 liber, ale klidně i trojnásobek nebo čtyřnásobek. Lékař by si tak přišel i na více než 70.000 korun. Letenka do Londýna přitom stojí zhruba 3500 korun, uvádí deník.


Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek chce zvýšit míru odečitatelných paušálních výdajů pro zemědělce až na 80 procent. Zdůvodňuje to tím, že zemědělci mají mnohem vyšší náklady na vstupech a paušál 50 procent, který drobným živnostníkům schválila minulý týden vláda, je podle něj málo. Kalousek to řekl pondělnímu Právu. "Podle nás je to hranice, při které se zemědělcům už vyplatí nevést podrobné účetnictví, čímž se jim významně administrativně uleví. Přitom z hlediska státního rozpočtu to bude příjmově zcela neutrální," prohlásil Kalousek. Výdajový paušál 80 procent pro zemědělské prvovýrobce navrhoval i vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn. Pro živnostníky navrhoval paušál až 70 procent. Také podle představy předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Milana Štěcha by se mohly paušály lišit podle typu podnikání a mohly by být omezeny stropem, aby je mohli využívat jen menší živnostníci. Zatímco při normálním placení daní si podnikatelé musejí schovávat všechny doklady a vypočítávat si daň, nově by pro její výpočet stačily celkové příjmy a výdaje. Podnikatelé by si odečetli určité procento výdajů a ze zbylé části by vypočetli daň.


Pro 20 procent tuzemských zákazníků jsou asijské obchody a tržnice hlavním nebo druhým nejdůležitějším místem pro nákup oděvů. Obchodníci tak jen za textil utrží ročně asi deset miliard korun. Vyplývá to z průzkumu Fashion Market 2005 společnosti Incoma Research, o kterém informují Hospodářské noviny. Podle statistických údajů činily přitom maloobchodní tržby za textil, oblečení a obuv před rokem 42 miliard korun. Novější údaje sice nejsou k dispozici, prodeje však meziměsíčně rostou. Prodej levného textilu ve stáncích či kamenných obchodech zajišťují téměř výhradně Vietnamci. Číňané naopak zajišťují výrobu. Vedle prodeje textilu, alkoholu nebo cigaret však přibývá v tuzemsku stále víc vietnamských kamenných obchodů se zeleninou nebo potravinami. Podle Martiny Drtinové z Incomy role tržnic v čase mírně slábne. Tento pokles je však dán přesunem zákazníků do kamenných obchodů. Vietnamští podnikatelé se shodují, že náročnost a kultura nákupu se zvyšují, Češi mají víc peněz a kladou větší nároky na prodej.


České dráhy chystají modernizaci desítek nádražních budov ve významných českých a moravských městech. Dráhy je zmodernizují a poté dlouhodobě pronajmou obchodníkům. Projekt se nazývá Živá nádraží, píše pondělní Mladá fronta Dnes. "Do konce letošního roku chceme odstartovat program modernizace 60 vybraných nádraží prostřednictvím privátního kapitálu a následný pronájem komerčních prostor," uvedl generální ředitel drah Josef Bazala. Nádraží jsou podle něj již vybrána a nyní se zpracovávají projekty. "Myslím, že asi 20 by jich mělo být odstartováno v červenci, zbytek postupně do konce letošního roku," dodal. Projekty by měly být podobné tomu z pražského hlavního nádraží, které má výměnou za třicetiletý pronájem proměnit v nákupní centrum italská společnost Grandi Stazioni. Projekt Živá nádraží má nejen pomoci zlepšit technický stav budov, ale i maximálně využít komerční prostory a pozemky. Seznam měst, jejichž nádraží se dočkají modernizace, už je podle deníku předběžně uzavřen. Půjde hlavně o místa na modernizovaných železničních koridorech a významná města, například lázně. Obnovy nádraží se tak dočkají například Františkovy Lázně, Teplice, ale i Havlíčkův brod. Nádraží v Karlových Varech, Mariánských Lázních a hlavní nádraží v Praze získala do péče firma Grandi Stazioni. O ostatních 60 se bude soutěžit, uvedla Mladá fronta Dnes.


Lidové noviny si všímají stoupající ceny benzinu. Blíží se motoristická sezona a ceny pohonných hmot jdou neustále nahoru. Litr nafty podražil v minulém týdnu o více než 80 haléřů. A ceny porostou dál. Ekonomka Markéta Šichtařová v deníku upozorňuje, že je možné, že v některých oblastech, například v Praze, padne hranice třiceti korun za litr Naturalu 95. A proč cena benzinu stoupá? Podle odborníků za to může současná situace na trhu s ropou i kurs dolaru k české koruně.


Strohá uniformní architektura supermarketů by se už do centra měst nemusela dostávat tak snadno, jako tomu často bylo dosud. Ke skupině protestujících proti vzhledu některých obchodů se totiž přidali také státní úředníci. Ti nepíší petice, ale začali více než dříve posuzovat, zda je vzhled supermarketu v souladu s okolím. V Olomouci dospěli úředníci stavebního úřadu k dosud nevídanému závěru. Firmě Lidl odmítli vydat územní rozhodnutí. Zdůvodnili to tím, že by prodejna svým vzhledem pokazila dojem z okolí. Informují o tom pondělní Hospodářské noviny. Firma Lidl se odmítla vyjádřit k rozhodnutí i k tomu, zda se proti němu odvolá. Naproti plánované stavbě stojí finanční úřad a bytový dům, budovy moderní architektury. Opodál je výrazná hala Univerzity Palackého a naproti ní nový bytový dům, také vzhledem moderní a originální. Místo je navíc v ochranném pásmu městské památkové rezervace.