Přehled týdeníků
Kulturně společenský týdeník Literární noviny přináší v posledních dvou číslech ohlasy na povodně, a s tím související milionářskou daň.
S profesorem ekonomie Zdenkem J. Sloukou jsme nedávno hovořili v Knihovničce Radia Praha o knize jeho syna Ztracené jezero, povídkách o emigrantech z Československa ve Spojených státech. Slouka se na stránkách Literárních novin zamýšlí nad koncem milionářů.
"Milionářská daň má špatné jméno, ale má budoucnost. Milionáři mají jméno ještě horší a navíc ani budoucnost nemají," otevírá Slouka svoji úvahu. "Slušná daň se rodí jaksepatří v devátém měsíci, období gestace je obdobím rozmyslné péče, přihlíží se k mnoha ekonomickým i sociálním parametrům, aby plod vyšel zdravý, ať už o síle 35, 37, nebo i 40 procent, na tom tak nezáleží, jen aby byl dobře rostlý k užitečnému životu. Není znám spořádaný stát, který by kdy přivedl na svět dokonce daňová n-terčata v pátém měsíci a chvatným císařským řezem, byv řízen průtokem vod v místních řečištích, s nímž má nedonošené novorozeně asi tolik společeného jako se zatměním slunce. Nevrhá to na tu daň (už její prapočetí bylo poskvrněné) zvlášť pěkné světlo."
Český milionář je na tom podle Slouky ještě neskonale hůř. "Jsoucnost milionáře je ryze virtuální, neboť milionář vzniká a zaniká nikoliv tak realitou svých peněz, jako digitální manipulací na politicko-finanční aparatuře. Máme pomálu milionářů, ti nám ani s vyšší daní povodňový trn z paty nevytrhnou. Opatřme si tedy více milionářů. Máme přece ve vládě i mimo ni osvědčené mistry, pro něž by bylo hračkou snížit plošně hodnotu koruny na polovinu. Platy by se zdvojnásobily, ceny také, ani bychom to nepostřehli, ale těch milionářů co by nám přibylo! A potom na ně s milionářskou daní. Kdyby to nestačilo, proces by bylo lze zopakovat. Pak už by mimo milionářskou branži zůstali pouze učitelé a podobné typy - jen si to spočítejte."
"Leč nebude nám toho dopřáno," pokračuje Slouka, "jedné noci vstoupí do této země euro a bude to konec našich milionářů. Ano, tak vetchá je jejich virtuální existence. ... Pokud tady milionáře ještě máme, chovejme se k nim vlídně, nebo jim alespoň nelajme a nenadávejme jim do milionářů. Zdaňme je, proč ne, ale v dobrém, nikoli zlovolně."