Přejde odpovědnost za chodníky na obce?

r_2100x1400_radio_praha.png

Odpovědnost za stav českých chodníků by podle vlády měla přejít na obce. Zdánlivá banalita je už léta předmětem vášnivých diskusí a točí se zdaleka nejen kolem pohodlí majitelů domů nebo nákladů na úklid a peněz na odškodění úrazů. Řeč je totiž také o lidských právech.

Majitelé domů v Česku odpovídají za škody způsobené stavem přilehlých chodníků, přestože nejsou jejich vlastníky. Zejména v zimě, pod vlivem zpráv o tom, kdo kde uklouzl a jak vysoké vymáhal na majiteli nejbližšího domu bolestné, se obrovské množství lidí třese strachy, kdy doplatí na situaci, která vlastně může být neřešitelná. "Oni ráno uklidí, když jsou doma, a odpoledne přijdou a mají metrovou hromadu na chodníku, protože právě projel městský pluh, který jim tam ten sníh nahrnul,"říká senátor za ODS Jaroslav Kubera. Právě on stojí za návrhem novely zákona o pozemních komunikacích, kterou po dlouhé době odkladů a odmítání schválila vláda. "To bude ale velký zásah do života obcí, včetně těch větších obcí jako je Praha. Ale vláda po dlouhé debatě dala pozitivní stanovisko," sdělil ministr Cyril Svoboda. Část senátorů totiž vytáhla trumf v podobě dávnějšího výroku ombudsmana, že nucená práce na cizím majetku koliduje s Listinou základních lidských práv a svobod. "Za nemovitost odpovídá ten, kdo ji vlastní. To je naprosto základní premisa v každém občanském zákoníku a je docela absurdní, aby někdo odpovídal za cizí nemovitost, kterou je dokonce i obtížné pojistit," zdůrazňuje dále Kubera.

Návrh Senátu nepodpořili všichni jeho členové: zejména starostové a primátoři v řadách parlamentní horní komory varují, že obce nebudou mít na úklid chodníků dost peněz ani lidí. Sám Jaroslav Kubera je však primátorem Teplic a žádný rozpor ve svých rolích nevidí. "Pokud jde o ten sníh nebo o tu odpovědnost, tak ona je v podstatě vyřešena. Devadesát devět procent obcí je pojištěno proti škodám. V případě, že se někomu na chodníku něco stane, tak to zaplatí pojišťovna, normálně to funguje, není s tím žádný zvláštní problém. A za druhé, pokud jde o uklízení, tak obce mají ještě mnoho výhod proti občanům. Ony například si mohou ze zákona dát na takové méně frekventované chodníky, nebo cesty v parcích, tabulky TENTO CHODNÍK SE V ZIMĚ NEUDRŽUJE, což soukromník udělat v žádném případě nemůže."

Místo výstavby bytů a jiných aktivit, které jsou podle Kubery úkolem soukromého sektoru, by se obce měly věnovat tomu, proč vůbec existují, míní dále senátor a primátor. "Obce si vymysleli občané kdysi dávno proto, aby se věci děly prakticky, aby každý si nemusel dělat sloup veřejného osvětlení, každý si nemusel stavět kousek chodníku. A je to jedna ze základních věcí, které obcím přináležejí."

V Poslanecké sněmovně, které patří další rozhodující slovo, by tyto postoje nemusely být bez šance. "Je to asi rozumný a logický nápad, o kterém určitě jde diskutovat,"řekl například České televizi o Kuberově návrhu už před delší dobou vlivný poslanec opoziční sociální demokracie David Rath. Jásání majitelů domů však nemusí být bezbřehé, protože na finanční argumenty slyší i Jaroslav Kubera: "Obce mají další možnost, zvýšit až pětkrát daň z nemovitostí, která právě má sloužit k tomu, aby to dělaly obce."