Překvapením voleb byla i vysoká volební účast

Foto: ČTK

Podle prvních odhadů, zveřejněných krátce po uzavření volebních místností, zvítězila v letošních volbách do sněmovny Občanská demokratická strana se zhruba osmiprocentním náskokem před sociální demokracií. Přestože se odhady průběžně zpřesňují a náskok ODS se zřejmě sníží, zůstává s největší pravděpodobností vítězem letošních parlamentních voleb. Milena Štráfeldová se zeptala komentátorů Petrušky Šustrové a Martina Komárka, jak výsledek voleb hodnotí oni:

Foto: ČTK
"Především je potřeba zdůraznit, že jsou to odhady, takže ta čísla se mohou změnit. Co je ale určitě potěšující, je vysoká volební účast, tedy relativně vysoká na západoevropské poměry, která byla pravděpodobně vyvolaná ostrou, ale po větší část doby férovou a hlavně srozumitelnou kampaní obou hlavních rivalů. Další věc, která se zdá být nesporná, pokud agentura SC&C, která ty odhady dělala, je profesionální, pak to je vítězství ODS. My nemůžeme z těch odhadů jistě říci, jestli bude tak drtivé, jak to agentura odhaduje, ale představa, že by se zisky ODS a ČSSD úplně přiblížily, se zdá být skutečně fantastická,"

uvedl po zveřejnění prvních odhadů komentátor Mladé fronty Dnes Martin Komárek. Vysokou volební účast ocenila i publicistka Petruška Šustrová:

"Ten trend byl sestupný a teď najednou lidé jako by se pocítili mobilizováni, a to je velmi dobře. To znamená, že skutečně se snaží o změnu toho trendu. Myslím, že tomu také odpovídá velký pokles hlasů pro KSČM, pokud ty odhady budou pravdivé, pokud se to nezmění nějak zásadně. To, že tedy ČSSD a KSČM nemají společně většinu ve sněmovně, to znamená, že ČSSD nemůže menšinově vládnout s tichou podporou KSČM. To velmi oceňuji, protože si myslím, že komunistická strana zdaleka není stranou demokratickou a že její program vlastně prosazuje to, co už je dávno překonané, to, co by nepřineslo této zemi rozvoj."

Foto: ČTK
Předvolební průzkumy ukazovaly, že občanští a sociální demokraté by mohli ve volbách získat prakticky stejný počet hlasů. Jsou tedy první odhad překvapením?

"Já myslím, že jsou překvapením, protože průzkumů veřejného mínění před volbami bylo tolik, že se myslím nikdo neodvažoval odhadnout, jak ty volby dopadnou, byla to spíš všechno zbožná přání, protože na základě těch zveřejněných odhadů se nijak kvalifikovaně nic říct nedalo, a teď je mezi těmi stranami - mezi ODS a ČSSD značně velký rozdíl a je zřejmé, že může vzniknout vládní koalice mezi ODS a KSU-ČSL a snad se Zelenými, ale to záleží na povolebních vyjednáváních."

Překvapením letošních voleb je podle Petrušky Šustrové i to, že se do sněmovny dostala i Strana zelených:

Předseda Strany zelených Martin Bursík,  foto: ČTK
"Je to rozhodně průlom, protože je to poprvé, co Zelení vstupují do Sněmovny. Sedm procent není špatné číslo. Ty průzkumy, které odhadovaly pro Zelené dvouciferný výsledek, byly trochu nadsazené. Nemyslím tím, že by průzkumníci to nějak schválně zkreslovali, ale to, že se naskytla naděje na nějakou další pátou stranu v parlamentu, mnohé lidi velice upoutalo, a proto v průzkumech před volbami mluvili tak, jak mluvili. Ale myslím si, že každopádně je to úspěch a je to dobře, protože myslím si, že ochrana životního prostředí potřebuje ještě posílit."

Na závěr jsme se zeptali Martina Komárka, co výsledkem letošních voleb vzkázali své politické reprezentaci sami voliči?

"Volič nepochybně vzkázal, že chce změnu, že mu nestačí poměrně příjemný ekonomický růst a přijatelný růst blahobytu, ale že chce vládu čistou, nezkorumpovanou, akční a pravdomluvnou. Tady musím dodat, pokud se podaří tu vládu sestavit panu Topolánkovi, tak bude naprosto heroický úkol tenhle požadavek voličů splnit a nezpronevěřit se mu."