Premiér Paroubek v Praze jednal se svým čínským protějškem

Primer ministro checo, Jiri Paroubek con su homólogo chino, Wen Jiabao (Foto: CTK)

Poprvé v historii České republiky přijel do Prahy čínský premiér Wen Ťia-pao. Jeho jednání s českým protějškem Jiřím Paroubkem vyvrcholila podpisem 14 česko-čínských smluv o spolupráci mezi vládami i podniky obou zemí. Podrobnosti zjišťovala Martina Lustigová.

Čínský premiér Wen Ťia-pao (vlevo) s českým premiérem Jiřím Paroubkem, foto: ČTK
Česká republika chce zvýšit vývoz do Číny, zároveň chce přilákat čínské investory. A právě na tom se dohodl premiér Jiří Paroubek se svým čínským protějškem Wen Ťia-paem. Zatím je totiž český export do nejlidnatějšího státu světa asi dvanáctkrát nižší než dovoz. Dováží se především textil a potraviny. Představitelé obou zemí ve čtvrtek podepsali 14 dohod. A česká strana podle Jiřího Paroubka nabízí čínským podnikatelům výhodné podmínky: "Máme obecně zájem o to, aby čínských investic v České republice bylo více. V tomto směru by měla sloužit především naše proexportní politika. Nabízíme, řekl bych, velmi velkorysou politiku investičních pobídek. To znamená daňové prázdniny pro investory v řádu několika let. A kromě toho vysoce kvalifikovaná a relativně levná pracovní síla."

Nejdiskutovanější z balíku smluv je dohoda o ochraně a podpoře investic, která však není v souladu s právem Evropské unie. Čínský premiér ale už prohlásil, že se s Jiřím Paroubkem dohodl na urychleném přijetí dodatku, který tyto pochybnosti vyvrátí. Další smlouvy se týkají spolupráce v cestovním ruchu, lesním hospodářství, sociální sféře, kultuře či zemědělství. Například Škoda Auto se dohodla na prodeji licence na výrobu octavií pobočce v Šanghaji. Čínský výrobce elektroniky Changhong se zase rozhodl postavit svůj nový závod v průmyslové zóně ve středočeském Nymburku. A česká finanční skupina PPF založí v Číně společnost, která bude na tamním trhu nabízet lidem spotřebitelské úvěry.

Foto: ČTK
V jednáních českého a čínského premiéra jednoznačně dominovala obchodní témata. Politologa a ředitele hamburského Mezinárodního institutu pro politiku a hospodářství Petra Robejška jsem se zeptala, proč dominoval obchod a lidská práva zůstala upozaděna. "Je tomu tak, protože se tak ve vztazích s Čínou chovají všichni státníci světa. Je tomu tak, protože pokud jde o národní zájmy, tak na prvním místě stojí hospodářské zájmy. A za třetí, protože je povinností každého vedoucího politika sloužit národním zájmům. A z toho samozřejmě plyne to, že ty hodnoty, které mají trošku jinou kvalitu, přijdou zkrátka," vysvětlil Petr Robejšek.

A vypovídá to něco o české politice?

"Jestliže by to měl být náznak toho, že česká zahraniční politika konečně i vůči jiným zemím, nejen vůči Číně, ale i vůči evropským zemím, vůči sousedním středoevropským zemím začíná zastávat v první řadě svoje národní zájmy, a jak jsem již řekl, jsou to hospodářské národní zájmy, pak by to bylo dobré znamení. Ale zatím ještě nemám dost indicií pro to, jestli tak česká zahraniční politika skutečně míní v budoucnosti jednat."