Prezident Lukašenko chce na summit NATO, Česko zvažuje jeho vízum

Alexandr Lukašenko

Summit NATO v Praze ještě ani nezačal a už jej provází jeden mezinárodní skandál. Praha totiž nyní zvažuje, zda umožnit běloruskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi zúčastnit se summitu NATO. Česká diplomacie i země Severoatlantické aliance jej považuje ho totiž za představitele autokratického režimu, který soustavně pošlapává lidská práva. Podrobnosti zjišťoval Jaromír Marek.

Alexandr Lukašenko
Udělit nebo neudělit vízum prezidentu Lukašenkovi, to je otázka, na kterou nyní hledá odpověď česká diplomacie.

Diplomaté z NATO dávají najevo, že jeho účast na summitu je nežádoucí. Jeho režim je stále kritizován kvůli porušování lidských práv. Největší výhrady vůči Lukašenkově účasti na summitu mají především Spojené státy. Česko se tak dostalo do složité situace. Na jedné straně chce podle ministra zahraničí Cyrila Svobody vyjádřit solidaritu s lidmi pronásledovanými Lukašenkovým režimem a vízum odmítnout, na druhé straně musí respektovat to, že Bělorusko je členem Euroatlantické rady partnerství, která bude v Praze v době summitu NATO zasedat. Z toho pohledu by vízum Lukašenkovi uděleno mělo být. Jak se šéf české diplomacie Cyril Svoboda rozhodne?

"Je velmi pravděpodobné, že vízum nedostane. Ještě nenastal čas pro konečné rozhodnutí, ale vím asi kam to směřuje."

Kdo tedy rozhodne?

"My jsme hostitelská země a my rozhodneme suverénně i tom, kdo dostane vízum. Samozřejmě, že se to děje v koordinace s dalšími zeměmi NATO a Euroatlantické rady partnerství, ale je to naše rozhodnutí. Tady se nechci skrývat za nikoho skrývat. Rozhodnutí je na nás."

Zamítnutí přítomnosti běloruského prezidenta na summitu ještě neznamená, že vrcholné schůzky by se nemohli účastnit jiní zástupci této postsovětské země. Za případné neudělení víza hrozí Lukašenko odvetou. "Češi přijdou o svoje pozice v Bělorusku na dlouhou dobu a možná navždy", prohlásil pro agenturu Reuters. Dále pohrozil, že Bělorusko přestane střežit svoje hranice a vpustí do západní Evropy tisíce ilegálních přistěhovalců a drogy. Co na to ministr Svoboda?

"To je typická reakce lidí typu pana Lukašenka, místo toho, aby přesvědčil svět, že my se v soudech o fungování lidských práv v Bělorusku mýlíme, tak vyhrožuje. To je typická reakce, která nás jen utvrzuje v tom, že jednáme správně."

Lukašenko si od summitu slibuje možnost setkání s nejmocnějšími lidmi planety. K žádosti o vízum ovšem připojil i požadavky na "nadstandardní zacházení". Například by chtěl bydlet v jiném hotelu než ostatní státníci a požadoval vlastní program, zahrnující např. automobilku Škoda v Mladé Boleslavi. Čas na rozhodnut, co s Lukašenkovým vízem má česká diplomacie do příští středy.